Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eskişehir - Alpu Termik Santrali (Proje)
« önceki   123 ... 121314   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
ilker2626
2 ay önce - Çrş 01 Ksm 2017, 12:52

pardonda hani şu hamamyolunda 10 tane ağaç yerinden söküldü diye yaygara yapan başta volkan doğan olmak üzere sözde çevreciler bu termik santral konusunda neden tek bir kelime etmiyor.termik santral kurulunca ağaçlar kesilmeyecek mi doğa yok olmayacak mı insanlar zehirlenmeyecek mi.hamayolunda 10 tane ağaç söküldü ancak termik santral ile Eskişehir de binlerce ağaç doğa zara görecek.demek ki neymiş bazılarının şehir umrunda değil siyasi kariyerleri önemliymiş.halbu ki volkan doğan çıkıp termik santral e bizde karşıyız dese onun samimi oldğuna inanırdım ama koca bir fossss çıktı

Furkan ÇINAR
2 ay önce - Çrş 01 Ksm 2017, 13:15

Proje ilk açıklandığında, yetkililer tarafından söylenilenler hayata geçtiği taktirde çevreye zararı minimum olacağa benziyordu.

Ancak dün akşam EsBB Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in katıldığı televizyon programında, konuyla ilgili yayınlanan görüntüler, belki izleyenler olmuştur gerçekten çok ama çok kötüydü.
İzlemeyenler için kısacık aktarayım; "bugüne kadar ülkemiz de yapılan kömürlü termik santral bölgelerinde ikamet eden vatandaşların söyledikleri"yle ilgili bir videoydu ve pek iç açıcı değildi.

Bu konu sadece Alpu'yu ilgilendirmiyor, çünkü kömür rezervlerinin bulunduğu nokta Tepebaşı ve Alpu ilçelerin de, yapılması düşünülen termik santral de yine Tepebaşı ile Alpu ilçelerinin sınırlarında.

Kurulması planlanan termik santralin birkaç noktaya mesafesini zihniniz de canlandırmanız açısından yazayım; Ankara Yolu üzerindeki organize sanayi sitelerine uzaklığı 19 km. Sakarya nehrine uzaklığı 9 km, Alpu şehir merkezine 15 km.

Termik Santralin büyüklüğü açısından da birkaç bilgi aktarayım;
Termik santralin atıkları olan kül tepeleri için 400 küsur futbol sahası büyüklüğünde alan ayrılacakmış.
Eskişehir'in bir yılda yaktığı kömürü, 2 gün de yakacakmış.

Tarım Bakanlığı tarafından verimli tarım toprakları denilerek, tarımsal sit alanı ilan edilen bir bölge de yapılacak olması ve ülkemizde bugüne kadar termik santral yapılan noktalardaki vatandaşların söylemleri, kafalardaki soru işaretlerini malesef çok fazla artırmış durumda.

ARDAMETE
2 ay önce - Çrş 01 Ksm 2017, 13:24

şehrimizin geleceğiyle hiç bir kimse hiç bir şekilde oynamamalı
halk gerekeni yapar.
şehrimizin havası bozulmasın.

Furkan ÇINAR
2 ay önce - Çrş 01 Ksm 2017, 13:33

Alıntı:
şehrimizin havası bozulmasın.

Türkiye'nin en temiz hava sahalarından birisi Eskişehir.
Yaşam kalitesi bakımından yapılan araştırmalarda bu ülkenin yüz akı şehirlerinden birisi.

Ama dün akşam televizyonda paylaşılan bu iki bilgi beni benden aldı.
Alıntı:
Termik santralin atıkları olan kül tepeleri için 400 küsur futbol sahası büyüklüğünde alan ayrılacakmış.
Eskişehir'in bir yılda yaktığı kömürü, 2 gün de yakacakmış.

Yukarıdaki iki bilgi hakkında ne demek istediğimi anlamanız için küçük bir hatırlatma yapayım;
doğalgaz gelmeden önce 2000li yıllarında başında Eskişehir'i hatırlayanlar olacaktır.
Hele kış aylarında.

ARDAMETE
2 ay önce - Çrş 01 Ksm 2017, 13:48

furkan bey dediğinize göre felaket bu kadar büyük demek.
bu eskişehirlilere daha geniş kapsamlı anlatmak gerek
kaç ton kömür kullanıldığı falan
şimdi eskişehirde kömür kullanılmıyorki derler

Furkan ÇINAR
2 ay önce - Çrş 01 Ksm 2017, 14:02

Alıntı:
furkan bey dediğinize göre felaket bu kadar büyük demek.
bu eskişehirlilere daha geniş kapsamlı anlatmak gerek
kaç ton kömür kullanıldığı falan
şimdi eskişehirde kömür kullanılmıyorki derler

Kesinlikle.
Bu iş yaptım oldu veya yıkalım gitsin denilecek bir şey değil.
Ayrıca bu konu sadece Alpu,Tepebaşı ve Odunpazarı'nı da ilgilendirmiyor.

Çünkü, termik santralin Sakarya nehrine uzaklığı 9 km.

Sakarya nehrinin beslediği, hayat verdiği; ilçenin en önemli geçim kaynağı örtü altı tarım olan, bir üründen bir sezonda 6 hasatın yapıldığı Eskişehir'in Antalya'sı Sarıcakaya başta olmak üzere, Sakarya nehrinin Karadeniz'e döküldüğü Karasu'ya kadar bütün bölgeleri ilgilendiren bir konu.

bülentD
2 ay önce - Sal 14 Ksm 2017, 12:26

Tehlike adım adım yaklasiyor maalesef ihale süreci başlamış
http://www.eskisehiryenigungazetesi.com.tr/m/?id=24491

Furkan ÇINAR
2 ay önce - Sal 14 Ksm 2017, 13:30

Alıntı:
Tehlike adım adım yaklasiyor maalesef ihale süreci başlamış

Eskişehir'in lehine bir proje olsa, bu kadar hızlı bir süreç olur mu?
Türk Dünyası Meydanı- Güney, Kuzey Çevre Yolları- Süper Kent- Sanayi Çarşısı Kentsel Dönüşümü...

Sadece bu durum bile, projenin Eskişehir'e faydası konusunda durumu şüpheli hale getiriyor!

Misafir fc8

2 ay önce - Sal 14 Ksm 2017, 14:58

Kendi zihniyetleriyle örtüşenler yaparsa şakşakçılık yapar bunlar. Önde bayrak sallarlar. Çevre kimin umurunda ne hizmeti? Karşıt görüş kılını kıpırdatsa kıyameti koparırlar. Bkz Hamamyolu. Bunlar böyle kalemşorlar işte.

Furkan ÇINAR
2 ay önce - Sal 14 Ksm 2017, 15:22

"Misafir fc8" böyle ithamlarda bulunmadan önce şu mesaja bir cevap versende hepimiz aydınlansak.

Eskişehir'in lehine bir proje olsa, bu kadar hızlı bir süreç olur mu?

Atatürk Eski Stadyumun yerine yapılacak Türk Dünyası Meydanı
Güney Çevre Yolu
Kuzey Çevre Yolu
Süper Kent
Sanayi Çarşısı Kentsel Dönüşümü...
Ve daha niceleri; bazı projeler 10 yıl önce söylenmesine rağmen bugün gelinen nokta ortada.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET