Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eskişehir - Alpu Termik Santrali (Proje)
123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
bülentD

1 yıl önce - Cum 15 Eyl 2017, 23:11
Eskişehir - Alpu Termik Santrali (Proje)

1 milyar 800 milyon TL lik yatırımla Alpuya kurulması planlanan Termik Santral Türkiye'nin en büyük enerji üretim tesislerinden birisi olacak. Devreye girdiğinde 2.500 kişiye istihdam sağlanacak.
http://www.2eylul.com.tr/Icerik/Haber/4341/termik ...ci-basladi

osman yörükoğlu
1 yıl önce - Cum 15 Eyl 2017, 23:14

Alpu Eskişehir'e yakın bir ilçe.Sanayi anlamında biraz daha yatırım almalı

Furkan ÇINAR
1 yıl önce - Cum 15 Eyl 2017, 23:15

Alpu, 3-5 yıla kadar Eskişehir'in en hızlı ivmelenen kırsal ilçesi olacak gibi duruyor.

URAYSIM'de de işler hızlanmış durumda.

bülentD

12 ay önce - Sal 26 Eyl 2017, 23:14

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından alınan ve bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan karar gereğince, Enerji Üretim Alanı'nda kömüre dayalı elektrik üretim tesisi kurulması amacıyla; Eskişehir ili Alpu ilçesi sınırlarında bulunan ve Elektrik Üretim A.Ş.ye ait alan özelleştirilmek üzere özelleştirme kapsam ve programına alındı. Söz konusu alan ile ilgili özelleştirme işlemleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar tamamlanacak.
https://reklam_link.com/oibden-eskisehir-alpuda-o ...ari/547313

Berkay Subaşı
12 ay önce - Çrş 27 Eyl 2017, 09:04

Uraysim(800-1000 kişilik istihdam),alpu termik santrali(2500-2800 kişilik istihdam) gibi projeler ve alpunun eskişehire 30 km uzaklıkta olması,eskişehir ovası gibi tarıma yerleşime elverişli ve düz bir alanda olması alpuyu uçuracak.2030 larda 150-200 binlik bir ilçemiz olucak gibi görünüyor

bülentD

12 ay önce - Çrş 27 Eyl 2017, 13:48

Haklısınız Berkay bey,yine bu hatta bulunan Beylikova ilçesinde yapımı başlayan Tarım hayvancilik-besi OSB ile birlikte bu hattın nüfus yoğunluğu,trafiği oldukça hızlanacak gibi

Misafir 635

12 ay önce - Çrş 27 Eyl 2017, 14:28

Termik santral projesinin bölgeye ekonomik canlılık ve gelir getireceğini düşünen arkadaşlar sevinmiş. İnşaat safhasında bir hareketlilik olacaktır. Peki sonra ne olacak?

Alpu kömür rezervi:
Eskişehir- Alpu linyit sahası kuzeyde Kızılcaören ve Yakakayı köyleri, güneyde Sevinç ve Ağapınar köyleri arasında kalan yaklaşık olarak 10 kilometrekarelik geniş bir çanakta yayılım gösteriyor. Yapılan çalışmalara göre kömürün kalorifik değeri düşük, nemi ve kükürt içeriği yüksek. Tema vakfı diyor ki:

Alpu’nun genelinde sulu tarım yapılıyor. Taban suyu da yüksek olan ova İç Anadolu Bölgesi’nin zengin ovalarından biri. Kömür yatırımları ise tarımın baş düşmanı. Kömür madenciliği için verimli üst toprağın sıyrılıp, sahanın susuzlaştırılması gerekiyor. Kömürlü termik santraller neden oldukları zehirli gazlar ve uçucu küllerle, asit yağmurları ile tarım arazilerinin verimini düşürüyor, su kaynaklarını kirletiyor. Ayrıca soğutma suyu ihtiyacı için çiftçilerin suyuna ortak oluyor. Planlanan kömürlü termik santral projeleri, hava, su, toprak varlıklarına etkileri bakımından kümülatif olarak değerlendirilmiyor.

Yani kömür çıkarmak için tarım arazisi kazınacak, arazi sahipleri üç kuruş tazminat alabilirse alacak. Sonra işsiz kalacak ve göç edecek. İstimlak edilmeyen alanlarda verim düşecek.

Yerli kömür ekonomik diyorlar ama verilen teşviklerle alında çok daha pahalıya maloluyor.

bülentD

11 ay önce - Pzr 22 Ekm 2017, 20:44

Sık sık şehrimize yapılması planlanan Santral projesi ile ilgili haberleri takip ediyorum.İlk başlangıçta sağlayacağı istihdam açısından olumlu baktığım bu santralin Uzun vadede şehrimize zararinın yararindan çok olacağı öngörüldugunden yapılmamasını umid ediyorum.Bir yerel gazetemizde konuyla ilgili çok güzel bir yazı okudum ve paylaşmak istedim
http://www.sonhaber.com.tr/makale/alpu-termik-san ...-yarar---/

Misafir e1c

11 ay önce - Pzr 22 Ekm 2017, 21:35

Bülent bey bu santralin yararı veya zararı vardır. Tartışılabilir.
Ama haberin çıktığı gazeteyi siz ve hepimiz biliyoruz.
Yorum yapmıyorum ama bundan önceki haberlere baktığımızda abartıldığı görüyoruz.
En azından hamam yolundaki tedbirsiz çalışmayı bile çok güzel bir durummuş gibi haber yapıldı ( halk ve çalışmalar iç içe devam ediyor. Halk daha bitmeden projesi beğendi diye )
Ama hiç bir iş güvenliği yoktu.

26METİN
10 ay önce - Çrş 01 Ksm 2017, 10:28

şehrimizde bacasız sanayi turizm geliştirilmeli

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET