Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 9
Mustafabey 01
7 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 10:59

"Rızkının Çoğalmasını ve Ömrünün uzamasını isteyen, Anne ve Babasına ihsan ve ikramda bulunsun ve Akrabalarını ziyaret etsin."

(Ahmed b. Hanbel, III, 156)

Mustafabey 01
7 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 10:09

"Büyük Günahlar şunlardır: Allah’a ortak koşmak, Ana babaya itaatsizlik etmek, Haksız yere adam öldürmek ve Yalan yere yemin etmek."

(Buhârî, "Eymân ve’n–nüzûr", 16, "Diyât", 2)

Mustafabey 01
7 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 14:04

Anne ve Babasının bakımı için çalışan Allah (c.c) Yolundadır.

“Kişi küçük çocuklarının rızkını temin için çalışmaya çıkarsa, Allah yolundadır. Yaşlı anne babasının bakımı için çıkarsa, Allah yolundadır. Nefsini harama karşı korumak için çıkarsa, Allah yolundadır. Yok, eğer gösteriş ve başkalarına öğünmek için çalışmaya çıkarsa şeytan yolundadır.” (Taberânî)

“Allah’ın rızası Ana ve Babanın Rızasındadır.” (Riyaz’ün Nâsihin)

Misafir 67f

7 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 14:12

Bir ülkede Huzur Evleri varsa o ülkede insanlar atalarına yani ebeveynlerine baktıklarından bahsedilemez. Dolayısı ile Huzur Evleri bir ülkenin yüz akı değil yüz karasıdır.

Mustafabey 01
7 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 16:01

Misafir 67f.
Görüşlerine aynen katılıyorum,buda acı bir gerçektir ve ekliyorum,
Malesef Öz Anne ve Babasını Huzurevlerine gönderip, Evinde Kedi ve Köpek besleyip onlara daha fazla bakım masrafı yapan insanların olduğu bir Dünyada yaşıyoruz.

Mustafabey 01
7 ay önce - Cum 05 Oca 2018, 10:35

Bütün Annelerin Yaptığı Bazı Fedakarlıklar !

Fedakarlık deyince insanın aklına şüphesiz ilk anneler gelir. Tartışmasız dünyanın en fedakar canlısı olan anneler, bizim için hiç bıkmadan ve usanmadan çeşitli fedakarlıklar yapar. Hani “Yemedim yedirdim, içmedim içirdim, giymedim giydirdim” sözü vardır ya, işte o söz tam da annelere uygundur.

Şöyle bir düşünün, anneniz bu zamana kadar sizin için hangi fedakarlıklarda bulundu.. Aklınıza birçok şey geldi değil mi? İşte bu bile anneleri değerli kılmaya yeter. Çocukları için sayısız kez fedakarlık yapan annelerin, bu fedakarlıklarından yalnızca birkaçını topladık. Bu ve bunlar gibi özverileri, yaşadıkları süre boyunca devam edecektir. İşte mutlaka sizin de annenizin yaptığı o fedakarlıklardan bazıları;

1. Babadan aldığı az miktardaki parayı oğluna vermesi

Babanın verdiği harçlık miktarı az olsa bile, sırf çocuğu harçlıksız kalmasın diye o parayı yine de kullanmazlar.

2. Kendisine yıllarca kıyafet almayıp çocuklarına alması,

Yeni kıyafete ihtiyacı olup olmadığı hiç önemli değildir aslında.

3. Sofradaki bayat ekmekleri her zaman kendisinin yemesi,

Taze ekmekler her zaman çocuklarına gider. Sorsanız “Ben bayat ekmek seviyorum” derler.

4. Evde nadir yenilen bir yiyeceği her zaman kendisinin az yemesi,

Bazı zamanlarda da hiç yemezler.

5. 9 ay boyunca her gün biraz daha güçsüz düşerek evladını taşıması,

O süre zarfında tüm zorluklara ve acılara göğüs gerebilirler. Annelik duygusu hamilelik döneminde pekişir bir nevi.

6. Aç olsa bile kendi yemeyip çocuğuna yedirmesi,

“Ben sonra yerim” deyip saatlerce aç kalabilirler.

7. Kendisi okumamış dahi olsa çabalayıp çocuklarını okutması,

Çocuklarının eğitimi her şeyden önce gelir onlar için.

8. Çocuğunun işe ya da okula aç gitmemesi için her sabah kahvaltı hazırlaması,

Sabahları işleri olmasa bile erkenden kalkıp büyük bir özenle kahvaltı hazırlayabilirler.

9. Çocukları hastalandığında sabahlara kadar başında beklemesi,

Hastalık geçmeden içleri rahat etmez. Sanki kendi hasta olmuşcasına acı çekerler.

Bunlar çocuklarını seven bütün annelerin yaptığı şeylerdir, Hadi üşenmeyin yakınsa ziyaretlerine gidin, uzaksa bir telefon açın hal ve hatırlarını sorun,bir istekleri varmı sorun,
elinden geldiği kadar yardımcı olun yerine getirmeye çalışın,sizi doğurup büyüten onlar unutmayın!

Mustafabey 01
7 ay önce - Çrş 10 Oca 2018, 12:34

Anne ve Baba Öldükten Sonra Yapacaklarımız.

Malik İbn-i Rebia (r.a) şöyle nakleder:
“Ben Resulullah’ın (s.a.v.) katında oturduğum bir sırada aniden ensardan bir kişi çıka geldi. Adam dedi ki:
“Ey Allah’ın Resulü, anne ve babam öldükten sonra benim onlarla yapabileceğim herhangi bir iyilik var mıdır? Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki:
“Evet, dört haslet vardır:
Onlara dua etmek, Dostlarına ikram etmek, Mağfiret dilemek, Ahidlerini yerine getirmek, Onlar tarafından başka rahmin olmayan akrabalarına sıla-i rahimde bulunmak. İşte annen ve baban öldükten sonra senin onlara yapman gereken iyilikler bunlardır.” (Ebu Davud, İbn-i Mace)

Mustafabey 01
7 ay önce - Cmt 13 Oca 2018, 10:24

Tevhitten Sonra Allah’ın (c.c) Huzuruna Götürülebilecek en İyi İbadet.

Ebu Said El-Hudrî (r.a) şöyle anlatıyor:
“Adamın biri Yemen'den Hz. Peygamber’e (asm) gelip cihada katılmak istediğini” söyledi. Hz. Peygamber (asm) ona şöyle sordu:
— Yemen'de Annen ve Baban var mı?
— Evet var.
— Onlar sana (gelmen için) izin verdiler mi?
—Hayır!
Bunun üzerine Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurdu:
— O halde dön! Anne ve Babanın yanına git! Onlardan izin iste. Eğer izin verirlerse (Allah yolunda) cihad et. Aksi takdirde gücün yettiği kadar onlara hizmet et. Çünkü tevhidden sonra Allah'ın huzuruna götüreceğin en iyi ibadet, Anne ve Babana yaptığın hizmettir.” (Ahmed, İbn Hibban)

Mustafabey 01
7 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 12:36

♦ *Çocuklarınızın Sizi Allah’a Şikâyet Edeceği Güne Hazırmısınız?*

Uğrunda uykusuz kaldığım, kendisi için her şeyimi feda ettiğim, *ellerimle büyüttüğüm öz evladım mı beni Allah’a şikâyet edecek demeyin! Öyle bir güne doğru ilerliyoruz ki; *“O gün, kişi kardeşinden, annesinden, babasından, karısından ve oğullarından, kaçar. O gün, herkesin kendine yeter derdi vardır. (Herkes kendi derdine düşmüştür.)” (Abese,80/34-37)*

*Geleceği ve dünyalık eğitimi için gecemi gündüzüme kattığım, tüm servetimi yoluna serdiğim biricik evladım mı beni Allah’a şikâyet edecek demeyin!* Öyle bir güne doğru yaklaşıyoruz ki; *“O gün suçlu kimse azaptan kurtulmak için oğullarını, ailesini, kardeşini ve hatta kendisini barındırmış olan tüm sülalesini ve yeryüzünde bulunan herkesi fidye verip kendisini kurtarmak ister.” (Mearic,70/11-14)*

Ve Efendimiz’in (s.a.s); *“Hiçbir kimse dünyada (İslami eğitimlerini) ihmal ettiği çoluk çocuğunun cehaletinden daha büyük bir günah ile Allah’ın huzuruna varamaz” (Deylemi)* buyurarak bizi uyardığı, İslam’ı öğretmediğimiz evlatlarımızın, hesabı en zor verilen bir imtihan olarak karşımıza çıkacağı bir güne doğru ilerliyoruz.

İşte o gün *“Kişinin yakasına ilk yapışan ailesi ve çocukları olacaktır. Onlar anne ve babalarını Allah’ın yüce mahkemesinde durdururlar ve derler ki: ‹Ey rabbimiz! Bizim hakkımızı bunlardan al! Onlar bizim bilmediklerimizi bize öğretmediler. Bilmediğimiz halde bize haram yedirdiler”* (İhya-ı Ulumid-din)

*Ve Allah’a şikâyet başlar…*

Ey Allah’ım! *Bana her şeyi öğrettiler, bütün sınavlara hazırladılar, ama kimsenin kimseyi tanımadığı bu ahiret sınavından hiç bahsetmediler.* Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! *Yıllarca onlarla aynı evde kaldım, bana bir gün namazdan bahsetmediler. Senin gönderdiğin kitaptan bahsetmediler. Peygamberimin sünnetinden bahsetmediler. Beni bir gün sabah namazına kaldırmadılar. Babam bir gün elimden tutup mescide götürmedi.* Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! *Yıllarca beraber kaldık, bir gün bana tesettürden bahsetmediler. İstediğim her kıyafeti aldılar ama iffetten, hayâdan bahsetmediler.* Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! *Beni internetle aynı odaya kapattılar, sınırsız interneti olan telefonlarla, yüzlerce uydu kanalı olan televizyonlarla aynı oda da baş başa bıraktılar; ama haramı helali öğretmediler.* Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! *Her akşam, istisnasız her akşam annemle, babamla, kardeşlerimle, eşlerin birbirini aldattığı dizileri, ahlaksızlık kusan yarışmaları ve programları izledik. Bir gün olsun çocuğumuzun ahlakı bozulmasın, haramı örnek almasın demediler.* Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! *Evleneceğim kişiye ilk önce işini sordular, maaşını sordular, evini sordular, arabasını sordular ama imanını, namazını, ahlakını sormadılar. Beni bu binamazın eline teslim ettiler.* Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! *Yıllarca başka şehirde üniversite okudum bir gün bu çocuk ne yapar, kiminle kalır, nerelere gider gelir demediler. Gözleri diplomadan başka bir şey görmedi. Beni bu günah bataklığına terk edip gittiler.* Şikâyetçiyim!

*“De ki: Asıl ziyan edenler, asıl hüsrana uğrayanlar hem kendilerini hem de ailelerini kıyamet günü hüsrana uğratanlardır. Uyanık olun! İşte bu apaçık hüsranın ta kendisidir.” (Zümer, 39/15)* İlahi uyarısının gerçekleşeceği, Allah muhafaza etsin öz evlatlarımızın bizden şikâyetçi olacağı, hem bizim hem de ailemizin hüsrana uğrayabileceği o gün gelmeden önce hazırlık yapalım. *O gün için yapılabilecek en güzel hazırlık, İslam’a göre yetiştirilmiş ve Allah korkusuyla büyütülerek ahiret sınavına hazırlanmış çocuklarımızdır.*

Rabbim cümlemizi çocuklarından razı olduğu,🌹çocuklarında Anne ve Babalarından Razı olduğu bahtiyar kullarından eylesin inşallah,
Amin.

Mustafabey 01
7 ay önce - Pts 15 Oca 2018, 12:30

Anne-Babaya Hürmet eden Nebîlerle, Sıdıklarla ve Şehitlerle haşr olur.

Bir adam Resülullah’a (asm) gelerek:
“Ya Resülullah! Allah’tan başka hiçbir ilah olmadığına, senin Allah’ın peygamberi olduğuna inanıyorum. Beş vakit Namazı kılıyor, malımın Zekâtını veriyor ve Ramazan orucunu tutuyorum.”dedi. Bunun üzerine Resülullah (asm) :
“Anne ve babasına karşı gelmedikçe bunları yerine getirerek bu hal üzere ölen, şüphesiz kıyamet günü nebîlerle, sıdıklarla ve şehitlerle (inanç ve imanları çok kuvvetli olanlarla) -iki parmağını yan yana getirerek- böylece birlikte olacaktır.” buyurdu. (İmam-ı Ahmed, Taberânî)
“Ana-babasına iyilik eden evlat, Peygamberlerle beraber Cennete girer.” (İmam Rafii)

sayfa 9
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 8910 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET