Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Anne ve Babamız Sağmı.?Onların Hayır Dualarını Alıyormuyuz,Kıymetlerini Biliyormuyuz.?
« önceki   123 ... 789 ... 242526   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 8
Mustafabey 01
11 ay önce - Çrş 06 Arl 2017, 14:45

Anne ve Babasının Bakımı için Çalışan Allah (c.c) Yolundadır.

“Kişi küçük çocuklarının rızkını temin için çalışmaya çıkarsa, Allah yolundadır. Yaşlı anne babasının bakımı için çıkarsa, Allah yolundadır. Nefsini harama karşı korumak için çıkarsa, Allah yolundadır. Yok, eğer gösteriş ve başkalarına öğünmek için çalışmaya çıkarsa şeytan yolundadır.” (Taberânî)
“Allah’ın Rızası Anne ve Babanın rızasındadır.” (Riyaz’ün Nâsihin)

Mustafabey 01
11 ay önce - Cmt 09 Arl 2017, 10:12

"Ana Babasının veya onlardan birinin ihtiyarlık zamanlarına yetişip te gerekli hizmette bulunmama sebebiyle cennete giremiyen kimsenin burnu yerlerde sürünsün..."

(Müslim, "Birr",9)

Mustafabey 01
11 ay önce - Çrş 13 Arl 2017, 14:14

Etme Bulma Dünyası !

Bir adam, karısı ve yaşlı Babası. Kadın kayınpederini istememekte, huysuzluk etmekte, evin huzurunu bozmaktadır.
Bir gün kocasına:
- Bey... bey.. Bezdim bezdim. Bir gün göremedim. Gençliğim gidiyor. Ya ayrılalım, Babanla kal., ya da al Babanı al da nereye getirirsen getir beraber kalalım. Yoksa ben gidiyorum.

Adamcağız şaşkınbiraz da sitemli bir vaziyette:
-Ne diyorsun hanım, o Babam Babam; öldüreyim mi, atayım mı? Kimi var bizden başka bakacak, dese de karısı ısrarda ısrar ediyordu.
Adam baktı olacak gibi değil babasını dağa bırakmaya karar verdi. Yanına oğlunu da alarak yola koyulurlar. Babasına da:
- Baba, torununla beraber dağa oduna gidiyoruz, istersen sen de gel" der.
Baba gelinin dırdırını dinlemektense onlarla beraber dağın yolunu tutar. Ormanın içlerine girip bir müddet gittikten sonra, oğlan Babasına:
- Baba sen burada biraz dinlen. Bizde odun toplayalım, der ve oradan ayrılırlar

Odun toplamadan, Babasını orada bırakarak dönerler.
Yolda torun:
- Dedemi almadık baba.
- Dedeni oraya bıraktık. Artık ihtiyarladı orada kalacak.
Torun ısrar eder:
- Dedemi isterim... . En sonunda Babasına ne dese desin fayda etmeyceğini anlayan çocuk:
- Baba, sen ihtiyarladığında ben de senin gibi seni getirip dağa mı bırakacağım? der demez adamın aklı başına gelir.
Babasını almaya karar verir İhtiyar, kendisini almak için yoldan geri dönen oğluna:
- Evlâdım, sen beni bırakıp gidemezsin. Çünkü ben Babamı bırakmadım. Ölünceye kadar hizmet ettim.
Adam babasını alıp eve getirir.
«Bu dünya etme-bulma dünyası» diye... Sen ne yaparsan sana da onun aynısının yapılacak.

Mustafabey 01
11 ay önce - Prş 14 Arl 2017, 14:55

Çocuğun da Anne ve Baba üzerinde Hakkı var.

Bir adam, Hazret-i Ömer’e, oğlunu şikayet eder. Hazret-i Ömer, bu kimsenin oğluna der ki:
- İmandan sonra birinci vazifemiz ana babanın kalbini kırmamaktır. Onlar ne kadar kötü olsalar da, yine her şeyin üstünde hakları vardır. Onların kalbini kıranın ibadeti kabul olmaz. Müslüman doğmamıza ve Müslüman yetişmemize sebep olan ana babamızın kalbini kırarsak Cennete nasıl gireriz? Onlar bize hakaret etse de, yalvararak gönüllerini almamız lazımdır. Müslüman ana babamız, bizden razı olmadıkça, Allahü teâlânın sevdiği kulu olmak çok zordur.

Çocuk Hazret-i Ömer’e der ki:
- Ya Emir-el-müminin, söylediklerini aynen kabul ediyorum. Fakat çocuğun ana babası üzerinde hiç mi hakkı yoktur?

Hazret-i Ömer buyurdu ki:
- Evet çocuğun da hakkı vardır. Evlenirken çocuklarına anne olacak kızı veya kadını iyi aileden seçmesi, çocuğa güzel bir isim koyması ve dinini öğretmesi gerekir.

Çocuk, Hazret-i Ömer’e şöyle cevap verdi:
- Babam, bana terbiye nedir öğretmedi. Anam ise, zenci bir Mecusinin kızı idi. İsmimi “Karaböcek” koymuş ve Allah’ın kitabından bana bir harf bile öğretmedi. Maalesef dinim hakkında hiçbir şey bilmiyorum.

Hazret-i Ömer, çocuğun babasına dedi ki:
- Gelmiş, bir de bana oğlunu şikayet ediyorsun; halbuki sen onun hakkını çiğnemiş ve o sana kötülük etmeden, sen ona kötülük etmişsin.

Mustafabey 01
11 ay önce - Pzr 17 Arl 2017, 11:03

Anne ve Baba hakkında bir Ayet.

“Allah’a kulluk edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın! Anneye, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya ve ellerinizin altında bulunanlara (köle, cariye, hizmetçi ve benzerlerine) iyi davranın! Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez!”

Nisa 36

Mustafabey 01
11 ay önce - Pts 18 Arl 2017, 14:50

Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Hiçbir evlâd babasının hakkını ödeyemez. Şayet onu köle olarak bulur ve satın alıp âzâd ederse, Babalık hakkını ödemiş olur.”

Hâdis-i şerif Baba hakkının büyüklüğünü ve bu hakkı ödemenin hemen hemen mümkün olmadığını ifade etmektedir. Peygamber Efendimiz bu hakkın önemini, hayatta kolay meydana gelmeyecek bir olaya bağlayarak anlatmakta­dır. Nasıl ki bir insanın köle edilen Babasını arayıp bulması ve onu sahibinden satın alıp hürriyetine kavuşturması pek duyulmadık bir olay ise, babasının yaptı­ğı iyilik ve fedakârlıkları bir evlâdın ödemesi de aynı derecede zordur.

Evlat Babasına ihsanda bulunamaz. Babasını el üstünde tutması, bir dediği­ni iki etmemesi, ona saygıda kusur etmemesi evlatlık görevidir. Bu görevini en iyi şekilde yapması, ona elbette hem sevap hem de Allah’ın rızasını kazandıracaktır. Fakat kazandığı bu sevap, bir başkasına yaptığı iyilikten ve fedakârlıktan dolayı elde ettiği sevap gibi değildir. Zira başkasına yaptığı iyiliği, mecbur olduğu için değil, sevap kazanmak için yapmıştır. Bu iyiliği yapmasaydı, kendisine niye yap­madın diye sorulmayacaktı. Evlatlık görevini ise mecbur olduğu için yapacak, yaptığı için de Allah’ın hoşnutluğunu kazanacaktır. Bu görevi yapmadığı takdir­de de hesaba çekilecektir.

Mustafabey 01
11 ay önce - Sal 19 Arl 2017, 14:54

Anne ve Baba Hakkı için Namaz

Hepimiz anne baba sahibiyiz, bazılarımızın ise anne veya babası bu dünyadan göçüp gitmiştir. Onlar hayatta iken biz kendilerine iyilik ve ihsanda bulunamadıysak, hayırlı birer evlat olamadıysak, kendilerini çok üzdüysek onların üzerimizdeki haklarını ödemenin bazı yolları vardır. Bunlardan biri de onların hakkında devamlı dua etmektir.

Namazların son oturuşlarında okuduğumuz Tahiyyat, Salli, Barik dualarından sonra "Rabbenağfirli velivaalideyye velil mü'minine yevme yegumül hisab" duasını okumalıyız. Zira bu duanın manası şudur :"Ey benim Rabbim, beni, annemi ve babamı, ve bütün müminleri hesap günü mağfiret et". Bu duayı her okuduğumuzda annemize babamıza da dua etmiş oluruz. Yani namaz kılan her insan günde 5 vakit namazda her selam verme esnasında olmak üzere toplamda 2+3+2+2+4 =13 kere annesine babasına dua etmiş olur.

Bir de anne baba hakkının ödenmesi için;

-Mubarek gece ve gündüzlerde kılınanabilen

-Hafta içerisnde çarşambayı perşembeya bağlayan gece, akşamla yatsı arasında kılınabilabilen

bir Namaz vardır.

Anne Baba Hakkının ödenmesi için kılınan namazın Kılınışı:

Bu namaz 2 rekat olarak kılınır. Her rekatte

- 7 Fatiha-ı Şerife

- 7 Ayetel Kürsi

- 5 İhlas-ı Şerif (Kul huvAllahu)

- 5 Felak suresi

-5 Nas suresi

okunur ve sevabı anne ve babaya hediye edilir. Anne baba hayatta bile olsalar bu namazın sevabı kendi hanelerine yazılacaktır.

Ruhul Beyan Tefsiri, cilt 7, sayfa 79'da bu namazdan bahsedilmektedir.

Mustafabey 01
11 ay önce - Çrş 20 Arl 2017, 13:44

Tevhitten sonra Allah’ın (c.c) Huzuruna götürülebilecek en iyi İbadet !

Ebu Said El-Hudrî (r.a) şöyle anlatıyor:
“Adamın biri Yemen'den Hz. Peygamber’e (s.a.v.) gelip cihada katılmak istediğini” söyledi. Hz. Peygamber (asm) ona şöyle sordu:
— Yemen'de annen ve baban var mı?
— Evet var.
— Onlar sana (gelmen için) izin verdiler mi?
—Hayır!
Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu:
— O halde dön! Anne ve babanın yanına git! Onlardan izin iste. Eğer izin verirlerse (Allah yolunda) cihad et. Aksi takdirde gücün yettiği kadar onlara hizmet et. Çünkü tevhidden sonra Allah'ın huzuruna götüreceğin en iyi ibadet, Anne ve Babana yaptığın hizmettir.” (Ahmed, İbn Hibban)

Mustafabey 01
10 ay önce - Cum 22 Arl 2017, 23:02

Anne ve Babamız için sık sık, özellikle vefatlarından sonra Dua etmek. Çünkü Salih evladın ölen Anne ve Babasına yaptığı Dualar kabul olur.

Anne ve Babaya şu şekilde Dua edilmesi güzel olur:

"Ey Rabbim! Anne babam beni küçükken nasıl terbiye ettiler, besleyip büyüttülerse, sen de onlara Merhamet et, geniş Rahmetine kavuştur!"

Mustafabey 01
10 ay önce - Cmt 23 Arl 2017, 14:10

Anne ve Babanın Görevleri.

Ailede işbölümü olursa, herkesin bir hakkı olur. Bu da aileye güven verir.
Anne ve babanın en önemli görevi, nasıl bir anne ve baba olacaklarını bilmektir.
İyi bir anne ve baba olamayan, Dünyanın en Huzursuz insanıdır.
Çocuğunuza sevdiği şeylerle yaklaşın.
Çocuklar aile ağacının meyvesidir. Meyvesiz ağaç, neye yarar?
Dedeler ve büyükanneler aile ağacının yapraklarıdır.
Onlar meyveyi korurlar, ağacı güzelleştirirler.
Çocuklarınızla sık sık birlikte olup, işlerinizi birlikte planlarsanız, ailede "ekip ruhu" oluşturursunuz.
Çocukta, aile sevgisinin oluşması için, ailede sevgi ortamı olmalıdır.
Çocuklarınıza küçük şeylerden mutlu olmasını öğretirseniz, ona mutlu bir hayat bağışlarsınız.
En Zor, en Ağır, ama en Tatlı iş, Anne, Babalıktır.

sayfa 8
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 789 ... 242526   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET