Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7
Mustafabey 01
10 ay önce - Cum 24 Ksm 2017, 14:41

Anne ve Babamıza Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir.?

– Anne babaya karşı saygılı davranmak.

– Anne babaya iyilik yapmak ve güzel davranışlar sergilemek.

– Kötü söz söylememek, bir “Öf” bile dememek ve anne babanın kalbini kırmamak.

– Geçim sıkıntısı içindelerse geçimlerini sağlamak için uğraş vermek.

– Her zaman güler yüzlü, seveceni tatlı dilli yaklaşmak ve kabalık yapmamak.

– Ne için olursa olsun çağırdıklarında onları bekletmeden yanlarına gitmek.

– Anne babanın Allah inancına zıt düşen emirleri dışında tüm emirlerine uymak ve isteklerini yerine getirmek.

– Bir evlat olarak onları memnun bırakmak.

– Yanlarındayken bağırmamak, yüksek sesle konuşmamak.

– Anne baba yardıma muhtaç duruma düştüğünde yardım etmek, yaşlanıp bakıma muhtaç olduklarında onlara sevgiyle hizmet etmek.

– Anne babanın sorumluluğu altındayken izinsiz işlere kalkışmamak ya da izinsiz bir yere gitmemek.

– Hayatlarını kaybettiklerinde onları saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anmak, onlar için dua etmek, hayırlar yapmak ve vasiyetlerini yerine getirmek, onlar öldükten sonra bile onları kötü duruma düşürecek davranışlarda bulunmamak.

Eğer biz bunları yaşarken Anne ve Babamıza uygularsak,ileride biz yaşlandığımız zaman bize de böyle davranan Evlatlar Nasip eder inşallah,Allah (c.c.).

Mustafabey 01
10 ay önce - Cmt 25 Ksm 2017, 16:24

Evladın Anne ve Babasının vefatından sonra da takdim edeceği haklar nelerdir?

Mâlik Bin Rabîa (ra) şöyle anlatıyor:
“Hz. Peygamberin (asm) yanında oturduğumuz bir sırada Benî Seleme kabilesinden bir kişi gelerek:
“Ey Allah'ın Rasûlü! Ebeveynimin benim üzerimde vefatlarından sonra takdim edebileceğim bir hakları var mıdır?”deyince Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurdu:
”Evet. Onlara salâvat getirmek (dua etmek), onlar için bağışlanma dilemek, sözlerini yerine getirmek, dostlarına ikram da bulunmak ve onların dost ve yakınlarıyla ilgiyi (ve ancak onların yolundan gelen sılayı rahmi) kesmemektir.” (Ebu Davud, İbn Mâce, İbn Hibban)
Malik İbn-i Rebia (ra) şöyle nakleder:
“Ben Resulullah’ın (asm) katında oturduğum bir sırada aniden ensardan bir kişi çıka geldi. Adam dedi ki:
“Ey Allah’ın Resulü, anne ve babam öldükten sonra benim onlarla yapabileceğim herhangi bir iyilik var mıdır? Resulullah (asm) buyurdu ki:
“Evet, dört haslet vardır:
Onlara Dua etmek, Dostlarına ikram etmek, Mağfiret dilemek, Ahidlerini yerine getirmek, Onlar tarafından başka rahmin olmayan akrabalarına sıla-i rahimde bulunmak. İşte Annen ve Baban öldükten sonra senin onlara yapman gereken iyilikler bunlardır.” (Ebu Davud, İbn-i Mace)

Mustafabey 01
10 ay önce - Pts 27 Ksm 2017, 10:20

Anne ve Babamız için yapacağımız güzel Dualar.

-> Allah'ım annemle babamı Cehennem azabından koru,
-> Allah'ım onları yanlış yola saptırma,
-> Allah'ım onları bağışla, esirge,
-> Onları en güzel Cennet bahçelerindeki insanlardan kıl inşallah Amin.

Mustafabey 01
10 ay önce - Sal 28 Ksm 2017, 14:43

Mustafabey 01
10 ay önce - Sal 28 Ksm 2017, 21:48

ANNE BABANIZLA HELALLEŞTİNİZ Mİ?

-Anne ve babanızla, dede ve ninenizle helalleştiniz mi? Öf bile demediniz muhakkak. Yaşlandıklarında, size nasıl küçükken rahmet kanatlarını germişlerse siz de rahmet kanatlarını gerdiniz üzerlerine… Asla incitmediniz. Bir dediklerini iki etmediniz. Ama gene de bir sorun yüreğinize, sizi 9 ay 10 gün karnında taşıyan, sizin için saçını süpürge eden annenizin, sizin gül yüzünüz solmasın diye ömrünü törpüleyen babanızın üzerinizdeki haklarını bütün bütün yerine getirdiğinizden emin misiniz?

Öyleyse neden kaçar kişi o gün, kendi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından? İnsan neden başının derdine düşer o gün? Her insanı yeterince meşgul edecek iş nedir o gün?

Mustafabey 01
10 ay önce - Prş 30 Ksm 2017, 14:06

Anne ve Babamız için yapacağımız Dua.

Allah’ım,Hz. Muhammed (s.a.v)’e, âline ve zürriyetine salat eyle ve özellikle mü’min kullarının babaları ve annelerine verdiğini benim anne ve babama ver, ey merhametlilerin en merhametlisi. Allah’ım, namazlarımın ardında, gecelerimin bir bölümünde ve gündüzlerimin her saatinde onları anmayı bana unutturma. Allah’ım, Hz.Muhammed (s.a.v.) e âline salat eyle ve beni onlara duâ etmem sebebiyle bağışla; onları da bana yaptıkları iyilikler sebebiyle kat’i bir mağfiretle bağışla; benim aracılığımla kesin bir hoşnutlukla onlardan razı ol ve onları ağırlayarak. Cennetteki selamet yerlerine ulaştır. Allah’ım, eğer onları benden önce bağışlayacak olursan, onları bana şefaatçi kıl ve eğer beni onlardan önce bağışlayacak olursan, beni onlara şefaatçi kıl. Şefkatinle, Mağfiret ve Rahmetinin mahalli olan saygınlık evinde Cennette bizleri bir araya getir. Hiç kuşkusuz, sen, büyük fazl ve ezelî Nimet sahibisin ve sen Rahmedenlerin en Merhametlisisin.Amin.

Mustafabey 01
10 ay önce - Cum 01 Arl 2017, 21:42

Anne ve Babamız öldükten sonra arkalarından neler yapabiliriz.?

Hayatta iken yaptıklarının, vefatından sonra kişinin kendisine ulaşacağını ifade ve hayatta iken hayır yapmaya teşvik eden pek çok hadis-i şerif vardır. Peygamber Efendimiz (s.a.v)

"İnsan ölünce (salih) ameli kesilir. Ancak üç amel (in sevabı) kesilmez: Sadaka-i câriye (kamuya yararlı sadaka), faydalanılan bir ilim ve arkasında kendisine Dua edecek hayırlı bir çocuk bırakmak."
buyurarak buna işaret etmiştir. Ebû Hureyre'den rivâyet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.v) amellerin sayısını (sadaka-i cariyeyi tafsil etmek suretiyle) çoğaltarak:

"Mü'min'e ölümünden sonra amel ve hasenatından ulaşacak şey: Öğretip yaydığı ilim, bıraktığı salih evlat, miras bıraktığı Mushaf, yaptığı mescit, yolcu için yaptığı ev, akıttığı ırmak ve sağlığında malından verdiği sadakadır."
buyurmuşlardır. Başka bir hadisin ifadesiyle;

"Ölüyü (mezara kadar) üç şey takip eder: Ailesi, malı ve ameli. Bunlardan ikisi geri döner, biri bâki kalır. Ailesi ve malı geri döner, ameli kendisiyle bâki kalır."
Bu ve benzeri hadis-i şeriflerden de anlaşılacağı üzere insan, dünyada iken kendisinin yaptığı veya başkalarının yapmasına vesile olduğu amellerden istifade edecektir. Zaten bunda alimler de ittifak etmişlerdir.Fakat kişinin ölümünden sonra başkalarının kendisi için yapacakları iyi işlerin sevabının veya bunlardan hangisinin ulaşıp ulaşmayacağı konusunda ihtilaf edilmiştir.

Mu'tezile mezhebi, ölüye dirilerin yaptıkları hiç bir şeyin fayda vermeyeceğini iddia eder.Onlar iddialarına delil olarak da

"İnsana çalışmasından başka bir şey yoktur."

"Siz, ancak yaptıklarınızın cezasını çekeceksiniz." ve

"Herkesin kazandığı hayrın sevabı kendine, yaptığı fenalığının zararı da yine kendinedir."
gibi ayetleri gösterirler. Halbuki Ehl-i Sünnet alimlerinin hepsi, hangi amelin fayda verip, hangisinin fayda vermeyeceği meselesinde ihtilaf etmişler ise de, ölüye başkalarının yapacağı amellerin fayda vereceği hususunda ittifak etmişlerdir. Çünkü bu konuda, bazı amel ve iyiliklerin fayda vereceğine dair, apaçık ayet ve hadisler vardır. Mesela, dua ve istiğfarın faydalı olacağına

"Onlardan, sonra gelenler şöyle derler: Ey Rabbimiz, bizi ve bizden önce imanla geçmiş olan kardeşlerimizi bağışla; kalplerimizde iman edenlere karşı bir kin bırakma."
ayet-i kerimesi delalet etmektedir. Bu ayet-i kerimede Cenab-ı Hak, daha önce iman edip de göçmüş olan kardeşleri için istiğfar eden mü'minleri övmüştür. Eğer istiğfarın ölülere bir faydası olmasaydı, Allah Teâlâ onları övmezdi.

Peygamber Efendimiz de

"Ölüye namaz kıldığınız zaman ona gönülden dua edin."
buyurmuş ve kendisi de kıldığı cenaze namazlarında ölü için dua etmiştir. Şayet bu namaz ve duanın ölüye bir faydası olmasaydı, Rasulullah (s.a.v) bunu ne kendi yapardı ne de başkalarına emrederdi.(14) Halbûki O, kendisi de birinin cenaze namazını kıldırırken

"Allah'ım, filan oğlu filan senin güvencende, senin koruman altındadır. Onu kabir fitnesinden ve cehennem azabından koru. Sen vefa ve övgü sahibisin. Allah'ım onu bağışla, ona acı! Muhakkak ki sen çok bağışlayan, çok acıyansın."
diye Dua etmiştir. Kaldı ki Cenâze namazının kendisi de ölü için bir duadır. Allah için namaza, meyyit/meyyite için duaya... diye niyet edilir. Eğer ölünün ruhuna yararı yoksa bunun bir anlamı kalmaz.

Mustafabey 01
10 ay önce - Sal 05 Arl 2017, 23:06

Anne ve Babanın yüzüne sevgiyle bakmak dahi ibadet olarak yazılır.

“Ana-babanın yüzüne sevgi ile bakmak ibadettir.” (Ebu Nuaym)
Resülullah (s.a.v.) Anne ve Babanın yüzüne şefkatle bakanın sevabı hususunda şöyle buyurmuştur:
“Kim ana-babasının yüzüne şefkat ve merhametle bakarsa, Allah Teâlâ onun için makbul olan bir haccın sevabını yazar.” (Nehc’ul- Fesaha)
Peygamber Efendimiz (asm) “Ana-babanın yüzüne merhametle bakana, hac ve umre sevabı yazılır.” buyurunca:
“Günde bin defa bakarsa da böyle midir?” denildi. Cevaben buyurdu ki:
“Günde yüz bin defa baksa da...” (Riyaz’ün Nâsihin)
Onun sözünü dinlemek maksadıyla Annesinin yanına, yakınına sokulan kimsenin mertebesi Allah (c.c) katında kılıç sallayan kimsenin mertebesinden yüksektir. Amellerin en hayırlısı Annenin yüzüne bakmaktır.

suphibayram

10 ay önce - Sal 05 Arl 2017, 23:14

Mustafa bey annem de babam da sağ elhamdulillah. Biri 87 biri 82 yaşında
Babam camiye gider benle siyaset konuşur anam börek yapar hiç durmaz parantez içinde anamın saf Adanalı olduğunu söylemem lazım
İşin önemli kısmı tüm olanca duyguları da dipdiri. bende yaşlandım kardeşim 61.
Bu durumda onları kızdırmamak, küstürmemek gibi nazlı düşüncelere meyledemiyorum.
Tek çare normal bir aile gibi yaşamak.Ben onların oğluyum onlar da benim annem babam.Ayrıca beni diğerlerini de çok severler yani .4 kardeşiz hep dua ederler:thumbsup:

Mustafabey 01
10 ay önce - Sal 05 Arl 2017, 23:32

Suphi bey.
Şanlısınız hem Anneniz hem babanız sağ kıymetlerini bilin ve hayır Dualarını alın Allah hepinize hayırlı uzun ömür versin.Benimde annem sağ babam rahmetli oldu Allah mekanını Cennet eylesin,cümle geçmişlerimizle beraber inşallah.

sayfa 7
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 678 ... 232425   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET