Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
hüseyin79
13 yıl önce - Çrş 20 Tem 2005, 11:19
Universiade ve İzmir hakkında eleştirileriniz

Merhaba arkadaşlar,
öncelikle hemen belirteyim bu siteyi en sık ziyaret edenlerden biriyim, fakat siteye üye değildim.
Sonunda dayanamadım ve ben de görüşlerimi paylaşmaya karar verdim.
Belki forumdaki bir çok arkadaşın görüşüne ters düşecek ama ben de çoğu konuda İrfan beye katılıyorum.
Başta Universiad İzmir için tesisleşme adına çok büyük bir fırsattı ama maalesef bu fırsat iyi değerlendirilemedi.
Peki neden değerlendirilemedi?
Kişisel düşüncelerim şöyle...
1- Hepinizin bildiği gibi İzmir Atatürk Stadı 40 yıl kadar önce Akdeniz Oyunları için yapılmış ve İzmir'e kazandırılmış bir stad. Bu stada ne yazık ki 40 yıl boyunca hiç bir revizyon yapılmadı. Bir ara kapalı ve karşı tiribün plastik koltukla döşendi o kadar. Şimdi bu büyük orgaizasyon için emektar stada revizyon umudu doğmuştu ama maalesef yapılmadı. Yapılan stada koltuk döşemek, pisti yenilemek, soyunma odalarını elden geçirmek ve stadı boyamakla kaldı. Yıllar önce yapılması gerekenlerin yeni yapılıyor olması bile bence büyük bir facia!.. Stadın yıkılıp yeniden yapılmasını geçtik... Ama en azından mutlaka ve mutlaka üstünün tamamen kapatılması gerekirdi.
2-Organizasyon için yapılan Halkapınar salonu 2. büyük hayal kırıklığıdır. Bildiğiniz gibi bu salon hemen hemen 10 yıl önce projelendirilmiş ve ilk aşamada 20 bin kişilik bir kapasiteye sahip olması öngörülmüştü. Tabii daha sonra proje kuşa döndürüldü ve 7.500 kişiye kadar indirildi. Teleskobik tiribünle 10 bini bile bulmuyor. Stad dünya şampiyonasına bu haliyle yakışmayacak. İzmir'e hiç yakışmayacak. İzmir'i seven herkes böyle düşünür.
3-Yapılan tesislerin mimari estetikleri adeta yok. İrfan bey bu konuda da çok doğru bir saptama yapmış. Salonları İzmir'de 3. sınıf bir mimarlık bürosuna gitseniz teknik ressamlar bile çizebilir nitelikte. Oysa yarışma açılablir ve estetik anlamda da izmir'in sembolü olabilecek nitekikte tesisler olabilirdi. Ama maalesef mimari estetikten yoksun, 3. dünya ülkelerinin stadı olabilecek değerdeler. Mimari sanattın en önemli alanıdır ve avrupada mimari estetik ilk plandadır. Yapılar şehirlerin kültürünü yansıtır, aynasıdır.
4-Belki ufak bir ayrıntı ama kapalı salonların koltuklarının kırmızı olması bile hatalı. Mavi beyaz gibi universiad kurumsalını yansıtan renkler olmalıydı. Ayrıca koyu renkler stadı küçük gösterir.

Unutulmaması gereken nokta bu tesislerin belki 50 yıl boyunca İzmir'i temsil edecek olması. Zaten bu tür organizasyonlar olmasa tesis yapılacağı da yok!

İzmir bugün 4 milyona yakın nüfusuyla Türkiye'nin değil Münich, vs. dahil avrupanın da en büyük şehirlerinden biri. Avustralyanın başkentinin nüfusu ile aynı. Hani, olimpiyatların yapıldığı!..

Bazı arkadaşlar İspanya'nın kasabası olan Almeria ile İzmir'in tesislerini bile değerlendirmeye kalkmışlar. Artık bu kadar mı şehrimize sahip çıkmıyoruz ve vizyonumuz dar anlamak mümkün değil.

Sonuçta bu şehir, süper bir olimpik stad ve spor salonu trenini kaçırmış gibi görünüyor.

Tesislerden en çok hoşuma gideni ise Karşıyaka Mavişehir'de yapılan Salon. Burası yer olarak da çok uygun. Sonrası için de iyi düşünülmüş. Kapasite gayet uygun. Stadın 5000 kişilik kapasitesi yeterli. Karşıyaka için yapılan tenis merkezini de düşünürsek en karlı yer diyebiliriz.

Açılışlar ve organizasyon için diyeceğim yok, bunları 1 ay sonra yaşayınca konuşmak lazım. Ama şahsen oyunların çok iyi geçeğine inanıyorum.
Benim saptamarım sadece tesislerle ilgiliydi.

Eleştiri olmazsa daha iyisi de olmaz.

Görüşlerimi paylaşan paylaşmayan herkese teşekkürler, saygılar...

semsettin79
13 yıl önce - Çrş 20 Tem 2005, 12:00

selam sinyal. kusura bakma ama sana hic ve hic katilmiyorum. Cünkü nedense bazilarimiz Türkiyeyi bir Avrupa ülkesi gibi görüyor. Bir Almanya veya Ispanya, Italya ile mukayese ediliyor. Bu cok yanlis cünkü kendimizi kandiriyoruz. Türkiye henüz gelismekte, gecmiste yapilan hatalarin hipotekini daha yeni yeni ödüyoruz. Tabiki Gönül her seyin en güzeligini ister. Ama ilk önce Türkiyemize biraz elestiril gözüyle bakalim. Bu ülkede Spor diye bir sey yoktu, sadece Futbol vardi. Daha yavas yavas öteki branslar az da olsa ayaklaniyor. F1, Sampiyonlar Ligi, 2010, Universiade, bunlarin hepisine ilk önce alismamiz gerekiyor cünkü bu tür organisasyonalara henüz yabanciyiz. Ayrica herkes herseyi devletten bekliyor. Bu yanlis, avrupadaki büyük stadlar, salonlar, tesisler devlet tarafindan yapilmaz. Bu isleri özel firmalar yapar, cünkü para kazanmak icin. Hadi bakalim Halkapinarla senelik ne kadar kar yapabilirsin? Ona karsin Avrupadaki bir salonla ne kadar? Tabiki elestiri olacak, ama gercekci olursa, yapici olursa. Yok bunlar söyle yapti, yok sunlar daha iyi yaptiyla bu isler olmuyor. Farkli Ülke kosullarini hic bir zaman unutmayin lütfen.

HakanS
13 yıl önce - Çrş 20 Tem 2005, 12:39

Semsettin sana katılıyorum. Ülkemizde malesef herşey çok zor yapılıyor. Bu anlamda bakıldığında F1 pisti ve Universiade tesislerinin yapım süresi başarılı... Mimarisi Dekorasyonu vs diyoruzda ben birazda siyasi yaklaşmak istiyorum. Izmir siyasi iktidarlara hep muhalefet kalmış bir şehir... Bu yüzden de çok fazla ödenek ve destek alamıyoruz... Bunu sağır sultanın bile bildiği şu günlerde izmir olarak yapabileceğimizin en iyisini yapıyoruz. Bize düşen oyunlara ilgi göstermek ve tribünlerde yerimizi alıp izmir olarak organizasyona ne şekilde destek verdiğimizi göstermek. Evet eleştirilere açık olmalıyız. Ama şartları değerlendirdikten sonra... Bu şartlarda eminim yapılabilenin en iyisi yapılıyor.
Ayrıca Olimpiyat Komitesi gerçekten kaliteli ve başarılı insanlara sahip... Buradaki eleştirilerinizi defalarca kendi aralarında aylar önce zaten konuşmuşlardır...

Stad konusu özellikle gündemde tutuluyor... Evet belki Atatürk Stadı için çok daha iyisi yapılabilirdi. Kabul ediyorum ama Katılmadığım nokta Stadın üstü kapatılmadı diye izmirin Universiade organizasyonunda başarısız olacağı veya haketmediği...

Söylenenlere göre Açılış ve Kapanış gösterilerinin bir eşi olimpiyatlarda bile yapılmamış. Bu çok büyük bir iddia. Ama benim umudum var. Hatırlayın arkadaşlar Bjkli Şifo Mehmet jubilesinde şov yapıldı ve biz milletçe ağzımız açık izledik... Universiade gibi bir organizasyonda bence yapılacak olanlar tesislerden ön planda olacaktır.

g.guray
13 yıl önce - Çrş 20 Tem 2005, 12:45

Sinyal öncelikle aramıza hoş geldin. İzmir'in bu oyunlar alındığındaki en büyük handikabı yeterli spor tesislerinin olmayışı ve olanlarında dökülüyor durumda oluşuydu ki değerli başkanımız Ahmet Piriştina'nın bu oyunları ısrarla alma isteğinin en önemli nedeni de buydu. Böyle olunca da yapılması gereken çok iş vardı. Dolayısıyla da kısıtlı bütçenin optimum dağıtılabilmesi için bazı istenenler tam olarak gerçekleştirilemedi. Şuna kesin olarak katılıyorum Atatürk Stadı daha iyi hale getirilebilir (belki bu oyunlar için yapılamadı ancak 2012 için mutlaka daha iyi hale gelecektir.) Salon konusuna gelince ilk 1993'teki proje 20.000 kişilikti ancak Türkiye'nin gerçeklerini de görmek gerek şu anda bu büyüklükte bir salonun verimli olacağını kimse iddia edemez ve bu salon her zaman boş kalır. Bu yüzden milyonlarca dolar harcayıp hiçbir zaman dolduramayacağımız 20.000 kişilik bir salonumuz olacağına daha verimli kullanılabilecek 10.000 kişilik bir salonun inşa edilmesi bence daha akla yakın.( Bu arada koltukların mavi olması gerektiğini yazmışsın ama zaten büyük bölümü kırmızı değil mavi) İrfan ve sen Olimpiyatlar kalitesinde tesisler istiyorsunuz (keşke olabilse) Ancak şunu da unutmayın Atina oyunlarının maliyeti 8,5 milyar dolar İzmir oyunlarının maliyeti 250 milyon dolar.
Sinyalbir sakın bir daha aylardır bu forumda fikir üreten arkadaşların İzmirlilikleri hakkında yorumda bulunma bu çok ayıp olur sana da yakışmaz.

Bu arada TRT Universiade yayın programını açıkladı ayrıntıları http://www.trt.net.tr/wwwtrt/olimpiyatakis.aspx adresinden bulabilirsiniz.

fatih_deu
13 yıl önce - Pzr 24 Tem 2005, 08:48

İzmir tam bir olimpiyat kenti oldu ama hala tanıtımın yeterli olmadıgını düşnüyorum..İzmir su an Cumhuriyet tarihinini en büyük organizayonunu düzenliyor ve hala ülkemizde bunu bilmeyen bir cok insan war

HakanS
13 yıl önce - Sal 26 Tem 2005, 08:02

Universiade için kullanılan organizasyon ve müsabaka programı hakkındaki yazımın silinmesi için açıklama beklemiyorum. Ama buraya organizasyondan oldugunu söyleyen insanlarda giriyor ve okuyup bu hatayı düzeltebilirlerdi....

Yeniden diyorum ki : Yollara konan organizasyon ve müsabaka çizelgelerinde kullanılan ingilizce kelimeler yanlış yazılmış.... Bunu gelecek binlerce turiste okutursanız küçük düşeriz. birileri uyansın... Voleybol = waleybaal diye yazılmaz.. Basketbol da baskatball deildir... Ayıptır Gunahtır...

sipahi
13 yıl önce - Sal 26 Tem 2005, 12:22

Alıntı:
Yeniden diyorum ki : Yollara konan organizasyon ve müsabaka çizelgelerinde kullanılan ingilizce kelimeler yanlış yazılmış.... Bunu gelecek binlerce turiste okutursanız küçük düşeriz. birileri uyansın... Voleybol = waleybaal diye yazılmaz.. Basketbol da baskatball deildir...

tez elden ilgilenen arkadaslar ile irtibat kurulsun, ya dogru yazsinlar, ya da yazmasinlar.

g.guray arkadasimiz yetkililerden olsa gerek, dikkatine sunalim.

Rafet Alatlı
13 yıl önce - Sal 26 Tem 2005, 14:10

universiade gibi dünyanın en büyük 2. organizasyonunu yapıyoruz ama ingilizce yazı yazmayı bilmiyoruz. çok ilginç gerekli müdahalelerin yapılması dileğiyle hoşçakalın...

gokceowyn
13 yıl önce - Sal 26 Tem 2005, 14:36

Merak etmeyin iletildi. Ayrıca tek hata o da değil! Açılış seremonisi 10 ağustos olarak işaretli.. Biz bildirdik gerekli birimimize, gerisini onlar halledecekler umuyorum ki.

irfan x
13 yıl önce - Sal 26 Tem 2005, 14:47

Peki tesis fotoğrafları ne zaman yenilenecek?

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet