Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

2 yıl önce - Çrş 23 Ağu 2017, 15:50
GUHEM - Bursa Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi


TÜRK ASTRONOTLAR ‘GUHEM’DE YETİŞECEK
Alıntı:
GUHEM AVRUPA’DA EN İYİ, DÜNYADA İSE İLK 5 MERKEZDEN BİRİ OLACAK.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN İŞBİRLİĞİYLE BTSO TARAFINDAN TÜBİTAK DESTEĞİYLE YAPILACAK GÖKMEN UZAY HAVACILIK VE EĞİTİM MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILDI.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Gökmen Projesi kapsamında Avrupa’nın en iyi dünyada ise ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olacak Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) temeli Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın da katıldığı törenle atıldı. 13 bin metrekarelik alanda dikkat çeken bir mimariye sahip olacak GUHEM, Türkiye’nin uzay temalı ilk eğitim merkezi olacak.

Bursa’yı uzay havacılık ve savunma gibi sektörlerde de söz sahibi yapmak için çalışmalar yürüten BTSO, Gökmen Projesi kapsamında bir ilke daha imza attı. Uzay Havacılık Savunma Konseyi ve Kümelenmesi ile sektörde faaliyet gösteren veya üretim potansiyeli bulunan firmaları aynı çatı altında toplayan BTSO, TÜBİTAK desteği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin temelini Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Bursa protokolünün katılımıyla attı.

Türkiye’ye değer katacak
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de programda yaptığı konuşmada, "Gelişen Türkiye’nin gelişen şehri olma yolunda adımlarımızı atıyoruz. Geleceğimiz ve ümitlerimiz var. Tüm dünya mazlumlarının dua ettiği ülke olarak gençlerimizi en güzel şekilde yetiştirmek konusunda elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Başımıza icat çıkaracak gençler yetiştirmek için gayret sarf ediyoruz. Bu merkez tamamlandığında Türkiye’de ilk olacak. Sadece Bursa değil, Türkiye’nin değer kazanacağı bir proje olacak. TÜBİTAK 60 milyon lira ile büyük bir destek sağladı. 13 bin metrekarelik kapalı alan bulunuyor. Zeplin şeklinde yapılan bina Bursa’nın yeni simgesi olacak" dedi.

Programda konuşan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Bursa her zaman beni heyecanlandıran bir şehir oldu. Ne zaman Bursa’ya gelsem hayırlı bir işin ya temelini attık ya da açılışını yaptık. Bu projenin hayata geçmesinde emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bursa için çok hayırlı bir işin temelini atıyoruz. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımın ilk günlerinde bilim ve teknoloji merkezinin açılışını yapmıştık. Bu temeli atarken oradaki konuşma aklıma geldi. Arkadaşlarımdan aldığım bilgiyle her yıl 150 bin öğrencinin bu merkezi ziyaret ettiğini öğrendim. Atatürk, ‘İstikbal göklerdedir’ demiştir. Biz gökleri çok ihmal etmişiz. Bu ihmali ortadan kaldıracak bir eserin temelini atıyoruz. Bilimin temeli merak ve sorgulamadır. Eğer bir insan merak ederse ve bu da çocuksa, gençse orada bilimsel faaliyet için en önemli unsur mevcut demektir. Bilimin ikinci önemli gerek şartı da sorgulamadır. Çocuklarınızın sorgulamasını istiyorsanız çocuğunuzun geleceğinin teminat altına alınmasını istiyorsunuz demektedir” dedi.“4’üncü sanayi devrimini yakalama fırsatımız var”
Müfredat tartışmalarına da değinen Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Son dönemde müfredat tartışmaları var. ‘Şu niye müfredatta var, bu yine yok’ diyorlar. Tamamen aktüel tartışmalar. Bu tartışmalar yapılırken acaba bu sistem eğitimi dediğimiz matematik, fen eğitiminde neredeyiz. Hazreti Ali’nin (r.a.) bir sözü var; ‘Çocuklarınızı bugüne göre değil, geleceğe göre yetiştirin.’ Matematik, fen, teknolojiyi bilmeyen çocukların oluşturduğu toplumda bizim olacağımız yer tüketici olmaktır. Şu tartışmaya da bir girin. Bırakın işi boş tartışmaları. Ülkenin gelecekteki konularını belirleyecek tartışmalara odaklanın. Orası çaba gerektiriyor. Bizim sorularımızın cevabı Türkiye 1’inci, 2’nci, 3’üncü sanayi devrimini kaçırdı. 4’üncü sanayi devrimini yakalama fırsatımız var. Bunu yapmamız için de hazırlıklı olmalıyız. Bu merkezin kurulmasını gençlerimizde bilime teknolojiye uzay ve havacılığa merak uyandırması açısından önemli görüyorum. Belki 20 yıl sonra ´Türkiye’nin havacılıkta en iyi şehri hangisi´ derseniz ben size Bursa derim. Şimdi Türksat 6A’yı 2020’de uzaya fırlatmayı hedefliyoruz. Uzay ve haberleşme uydumuz olacak. ABD’de uzay ve havacılık alanında çalışan insan sayısı 260 bin. Rusya’da 240 bin civarında. Çin’de 50 bin civarında. İngiltere, Fransa gibi ülkelerde 30 bin civarında. İran’da bile 3 bin civarında. Türkiye’de maalesef bu sayı binin altında. Bu noktada özellikle bu tesisi son derece önemsiyoruz. Çağ uzay çağı. Uzay yolculukları başlıyor. Pek çok yeni çalışma var. Uzay çalışmalarının hukuku oluştu. Önümüzdeki süreçte dünyada insanların en fazla kafa yoracağı alanlardan bir tanesi” dedi.

“Gökmen projesini büyük bir heyecanla izledim”
‘Türkiye’nin tartışması gereken alan bu alan’ diyen Bakan Işık, “Türkiye bu alanlarda iddiasını sürdürmeli. Gökmen projesini büyük bir heyecanla izledim. Bugün temel atmasını yapıyoruz. Bu tesis bittiğinde içerisindeki düzenekler yerleştirildiğinde çocuklarımız bu alana büyük bir ilgi duyacaklar. Gökmen projesi büyük bir kararlılıkla hayata geçecek. Gönül coğrafyamızın çocukları bu merkezde çalışmaları görecekler. İnşallah 20-30 yılda Türkiye bu alandaki iddiasını Bursa’dan sürdürecek” şeklinde konuştu.Burkay: “Bursa yüzünü dışa dönmüş, rekabete açık bir coğrafya”
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ise baş döndürücü bir hızla ilerleyen teknoloji ve bilgiye dayalı ürünlerin 21. yüzyıla damgasını vurduğunu söyledi. Yerli otomobil, uydu ve savunma sanayinde Türkiye’nin önemli başarılara imza attığını kaydeden Burkay, “Önümüzdeki 50 yılda Türkiye ve dünya ekonomisine yön verecek sektörlerde bilgi birikimi ile en önemli merkez Marmara Havzası’dır. Bu bölgeye ne kadar yatırım yapsak az. TEKNOSAB projemizin çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bursa aslında yüzünü dışa dönmüş, rekabete açık bir coğrafya. Mükemmeliyet merkezlerimizle ülkemizin önüne koyduğu hedeflerini yakalamada stratejik sektörlerde de kent ekonomisine ciddi katkılar sunacak” dedi.
‘Şu anda 65 Ar-Ge merkezi, 6 tasarım merkezimiz var’ diyen Burkay, “Bursa olarak 71 merkezimiz var. Sene sonunda 100 rakamına ulaşmayı istiyoruz. Bu dönüşüm şirketlerimizle olacak. Vizyon projelerimizle bir bir hayata geçirmeye devam edeceğiz. İnşallah merkezimiz ülkemize Bursa’mıza hayırlı olsun” dedi.
Konuşmaların ardından Bakan Fikri Işık, Başkan Burkay ve protokol üyeleri Türkiye’nin uzay temalı ilk merkezi olan GUHEM’in temelini atmak için duaların ardından butona bastı.

Avrupa’da en iyi, dünyada ilk 5’te
Yaklaşık 13 bin metrekarelik kapalı alana sahip merkezde uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı düzenek ve sergiler yer alacak. Kısa adı GUHEM olan merkezin maliyeti ise 125 milyon TL bütçe ile hayata geçirilecek. GUHEM’in ilk ve orta öğretim düzeyindeki gençlerin uzay ve havacılık konusundaki farkındalığı da artıracak. 150’den fazla interaktif düzenek, havacılık öğrenme merkezi, uzay inovasyon merkezi ve dikey rüzgar tüneli gibi birbirinden farklı uygulamaların yer alacağı merkez Avrupa’da en iyi, dünyada ise ilk 5 havacılık ve uzay temalı merkezlerden birisi olma hedefiyle hayata geçiriliyor. Dikkat çeken bir mimariyle inşa edilecek GUHEM’in ilk katında havacılığın gelişimine ışık tutan düzenekler ve günümüzde kullanılan uçuş simülatörleri yer alacak. Uzay katı olarak adlandırılan ikinci katta ise atmosfer olayları, güneş sistemi, gezegenler ve galaksilere ilişkin bilgiler sunulacak. Bu katta yer alacak yer çekimsiz alan ile merkeze gelen ziyaretçiler yer çekimsiz ortamı tecrübe edebilecekler.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/turk-astronotlar--guhem-d ...ber/24474/

Hayırlı uğurlu olsun.


bilirkişi Can
2 yıl önce - Çrş 23 Ağu 2017, 16:14

Güzel bir adım, umarım amacına ulaşır
Yeri neresi acaba? Yazıdan çözemedim..sdtbrs
2 yıl önce - Çrş 23 Ağu 2017, 17:11

Bilim Ve Teknoloji Merkezinin Arkasına yapılıyor.Veya başka Tabirle Yeni adliye binasının yanına

Berktuğ
site denetçisi

2 yıl önce - Çrş 06 Arl 2017, 13:01

BAKAN ÖZLܒDEN GUHEM’E ÖVGÜ
Alıntı:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile birlikte Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) incelemelerde bulundu.
Bakan Özlü, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BTSO işbirliğiyle TÜBİTAK katkılarıyla yapılan GUHEM’in Türkiye’nin gelecek hedeflerini sembolize eden bir proje olduğunu söyledi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile birlikte, Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) incelemelerde bulundu. Bakan Özlü, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BTSO işbirliğiyle TÜBİTAK katkılarıyla yapılan GUHEM’in Türkiye’nin gelecek hedeflerini sembolize eden bir proje olduğunu söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Bursa’da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nda bir araya geldi. Bakan Özlü’nün Bursa ziyaretinden dolayı mutluluğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Bugün Bursa’mızın birçok değerini inceliyoruz. Bursa, bir sanayi şehri, kültür şehri, tarih ve tarım şehri. Bursa’da Allah vergisi çok güzel özellikler var” dedi.

Başkan Aktaş, her hafta bir bakanın ziyaret ettiği Bursa’ya geçen hafta da Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun geldiğini hatırlatarak, “Bursa ve Uludağ ile ilgili heyecanımızı anlattık. Hemen akabinde bazı çalışmalar başladı. Genel müdürlüklerimiz, Valilik, DSİ, Milli Parklar ve Orman ile istişarelerimiz başladı. Muhakkak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’mızın da bu manada öngörüleri, çalışmaları var. Kendisine müteşekkirim. İnegöl’den de biliyorum yaptıkları katkıları ve destekleri…” diye konuştu.

Başkan Aktaş, Bursa’nın değerine işaret ettiği açıklamasında, “Güzel ülkemizin daha iyi hedeflere ulaşabilmesi için Türkiye’nin 4. büyük nüfusuna sahip olan şehri Bursa’nın da çok önemli bir misyonu olduğunu, çok önemli bir fonksiyonu olduğunu biliyoruz. Çok değerli Başbakan Yardımcımız, milletvekillerimiz, il başkanımız, teşkilatımız, tüm belediye başkanı arkadaşlarımızla beraber, bu hedefe koşabilmek adına, bütün enerjimizi ortaya koyacağız. Bunu yaparken de çok değerli büyüklerimizden, bakanlarımızdan ve en önemlisi Cumhurbaşkanı’mızdan istifade ederek bu istikamete gireceğiz” dedi.

“Bursa’da olmaktan memnuniyet duyuyorum”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ise Bursa’ya birkaç defa geldiğini söyleyerek, “Bursa’da olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bugün Bursa’da, Bursa’ya yapacağımız ve yapmakta olduğumuz, bakanlığımızla ilgili yatırımları gözden geçireceğiz” şeklinde konuştu.

Bursa’da önemli projelerin var olduğunu belirten Bakan Özlü, “TEKNOSAB’da incelemelerde bulunacağız. Bursa’da KOBİ ölçekli sanayi sitelerinin oluşturulacağı bir KOBİ OSB çalışması var. Bu projeyi gözden geçireceğiz. Yerli marka otomobille ilgili süreç başladı. Bu süreçle eş zamanlı bir şekilde Bursa’da bir otomotiv test merkezi kurulması için imza atacağız. Yenişehir’de hem inceleme yapacağız hem de Yenişehir Otomotiv Test Merkezi’nin imzasını atacağız” dedi.

Açıklamalarının ardından Başkan Aktaş, Bakan Özlü’ye bir tablo hediye etti. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve milletvekillerinin de katıldığı ziyaretin ardından Bakan Özlü, GUHEM’i ziyaret etti.

Video:Bakan Özlü, Başkan Aktaş ile Burkay’ı tebrik etti
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Büyükşehir Belediyesi ve BTSO işbirliğiyle TÜBİTAK katkılarıyla yapılan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi (GUHEM) hakkında, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay’dan bilgi aldı. GUHEM’in Türkiye’nin gelecek hedeflerini sembolize eden bir proje olduğunu söyleyen Bakan Özlü, Başkan Aktaş ile Burkay’ı tebrik etti. Bakan Özlü, daha sonra TEKNOSAB ile otomotiv test merkezinde de incelemelerde bulundu.

Kaynak: https://www.bursa.bel.tr/bakan-ozlu-den-guhem-e-o ...ber/24974/

Açıldığı zamanları da görürüz umarım.


Berktuğ
site denetçisi

2 yıl önce - Cmt 17 Mar 2018, 00:40


GUHEM inşaatı / 11.03.2018
Berktuğ
site denetçisi

2 yıl önce - Sal 20 Mar 2018, 21:39

AVRUPA’NIN EN İYİ UZAY TEMALI EĞİTİM MERKEZİ GUHEM’İN YÜZDE 50’Sİ TAMAMLANDI
Alıntı:
BTSO tarafından 'Gökmen Projesi' kapsamında yapımına başlanan, Türkiye'nin ilk uzay temalı Merkezi ‘Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’ inşaatının yarısı tamamlandı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 80 milyon liralık destek sağladığı GUHEM tamamlandığında dünyada ilk 5, Avrupa’nın ise en iyi uzay temalı merkezi olacak.

BTSO öncülüğünde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle 13 bin metrekare alanda yapımı devam eden GUHEM, yeni neslin uzay ve havacılığa olan ilgisi ve farkındalığını artıracak.80 MİLYON LİRALIK DESTEK
Uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı düzenek ve sergilerin yer alacağı merkeze Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da 80 milyon liralık destek sağlıyor. GUHEM, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ile birlikte 200 milyon liralık bütçesi ve modern mimarisiyle uzay ve havacılık alanında Türkiye'nin en önemli merkezi durumuna gelecek.

BU YILIN SONUNDA TAMAMLANACAK
Yaklaşık 150’nin üzerinde interaktif düzenek, havacılık öğrenme merkezi, uzay inovasyon atölyesi ile dikey rüzgar tüneli gibi birbirinden farklı uygulamaların yer alacağı GUHEM'in ilk katında modern uçuş simülatörleri de yer alacak. "Uzay katı" olarak adlandırılan ikinci katta ise atmosfer olayları, güneş sistemi, gezegenler ve galaksilere ilişkin bilgiler sunulacak. Geçen Ağustos ayında temeli atma töreni gerçekleştirilen merkezin bu yılın sonunda tamamlanması planlanıyor.

GUHEM’i Aralık ayında Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgiler almıştı.BURSA ‘STRATEJİK’ BÜYÜYOR
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, dünyanın en büyük ekonomilerinin uzay ve havacılıkta önemli bir noktaya geldiğini belirterek, Türkiye’nin GÖKTÜRK uydusu, Atak helikopteri, Hürkuş gibi milli projelerle stratejik sektörlerde söz sahibi olduğunu söyledi. BTSO olarak otomotiv, makine, tekstil başta olmak üzere birçok alanda tecrübeye sahip firmaların uzay havacılık ve savunma sektörlerine yönelik önemli projeler gerçekleştirdiğini belirten Burkay, “Ülkemiz ve Bursa’mızın geleceği için stratejik sektörlerde ağırlığımızı artırıyoruz. Bursalı firmalarımız artık yeni stratejik sektörlere yönelik önemli adımlar atıyor. Bursa’mız 2013 yılında havacılık ve savunma sektörlerinde ihracatı yaklaşık 4.8 milyon dolardı. 2017 yılında da bu büyüme devam etti. Geçtiğimiz yılı sonu itibariyle sektörün ihracatı 7.6 milyon dolara yükseldi. Odamız bünyesindeki kümelenme ve Ur-Ge faaliyetlerinin de katkılarıyla firmalarımız artık milli projelerde daha fazla rol alıyor” dedi.

GENÇLERİN FARKINDALIĞINI ARTIRACAK
BTSO Başkanı Burkay, merkezin, ilk ve orta öğretim düzeyindeki gençlerin uzay ve havacılık konusundaki farkındalığını artıracağını söyledi. Merkezde, sergi alanlarının yanı sıra çocukların ilgisini çekecek eğitim programlarının gerçekleşeceği atölye ve donanımların da yer alacağını belirten Burkay, "Artık yerli uydusunu üretme noktasına gelen ülkemizde uzay ve havacılık konusunda gençlerimizde daha fazla farkındalık oluşturmalıyız. Ağustos 2017’de Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık’ın katılımıyla GUHEM’in temelini attık. Merkezimizin inşaatının yarısı tamamlandı. GUHEM’in Kasım ayında hizmete açılmasını hedefliyoruz. GUHEM tamamlandığında Avrupa’nın en iyi merkezi olacak" diye konuştu.

Kaynak: http://www.btso.org.tr/?page=notice/noticedetail. ...p;id=34997

Hayırlı uğurlu olsun.


Berktuğ
site denetçisi

2 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2018, 17:58
GUHEM inşaatı / 16.06.2018(+)
Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Prş 23 Ağu 2018, 15:15

BURSA GUHEM İLE DÜNYA LİGİNE ÇIKACAK
Alıntı:
GUHEM Bursa’nın gurur abidesi olacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın, gurur abidesi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) ile dünya ligine çıkacağını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da 100 günlük planında açıkladığı, Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nin (GUHEM), Bursa için bir gurur abidesi olacağını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) kompleksi içinde inşa edilen Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) incelemelerde bulundu. Başkan Aktaş’a, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz ile Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) Genel Koordinatörü Fehim Ferik de eşlik etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, GUHEM’in Bursa için değerine işaret ederek, “GUHEM, Bursa’mız için bir gurur abidesi olacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da 100 günlük planında açıkladığı Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’mizin inşaat çalışmalarını yerinde inceledik” dedi.Türkiye’de ilk ve tek
Başkan Aktaş, BTM hakkında da bilgiler verdiği açıklamasında, “Büyükşehir Belediyesi kontrolünde çalışmalarını sürdüren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), 250’den fazla deney düzeneği ile bilimin uygulanabilir halini, başta çocuklarımız olmak üzere toplumun her kesimine ulaştırmak için çok ciddi faaliyetler yapıyor. GUHEM’de ise Bursa Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK ve BTSO’nun katkılarıyla yeni bir projeye imza atıyoruz. Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) Türkiye’de ilk ve tek olacak. Bu merkezle Bursa olarak dünya ligine çıkmış olacağız. GUHEM, hem işlevi hem de görselliği itibariyle de Bursa’ya çok ciddi bir değer katacak” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yer tahsisi yaparak katkıda bulunduğu GUHEM’e, TÜBİTAK’ın 60 milyon TL’lik düzenek ve malzeme desteği sağladığını belirten Başkan Aktaş, BTSO’nun da Bursa’ya yeni bir imaj katacak merkezin inşaatının masraflarını üstlendiğini ve bu maliyetin yaklaşık 50 milyon TL olduğunu söyledi.

Video:Bursa’nın yeni sembolü; Zeplin
Başkan Aktaş, binanın mimari özelliklerini de anlatarak, “Toplam 22 bin 500 metrekare alana sahip olacak. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi kompleksi içerisinde 2000 metrekare havacılık sergi alanı ve 2000 metrekare de uzay sergi alanı bulunacak. Zeplin şeklinde tasarlanan bina, Bursa’nın sembollerinden biri olacak. 170 interaktif öğrenme istasyonu, havacılık öğrenme merkezi ve uzay inovasyon merkezi bu merkezde yer alacak” dedi.

“Geleceğin astronotları GUHEM’de yetişecek”
Çocukların uzay inovasyon merkezinde hem robotik ve elektronik laboratuvarında, hem de gelişmiş biyoloji ve kimya laboratuvarında verilecek eğitimlerle astronotların uzayda yaptıkları deneyleri simüle etme imkanı bulacağını belirten Başkan Aktaş, “Türkiye’yi uzay ve havacılık konusunda daha ileriye taşıyacak bu merkezde, gençlere eğitim verilecek, geleceğin astronotları ve pilotları burada yetişecek. Bursa olarak bu konuda uzun vadede ciddi bir ayrıcalık yaşayacağız” ifadesini kullandı.

Başkan Aktaş, BTM, TÜBİTAK ve BTSO’nun ortak yaklaşımı ile tamamen interaktif düzeneklerden oluşan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nin, çocuklarda astronot olma isteğini uyandıracağını da ifade ederken, merkezin işletimi ile ilgili BTSO ile görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

“Yerli ve milli sanayide farkındalık oluşturacağız”
Binanın 2 ay içerisinde tamamlanmasını hedeflediklerini söyleyen Başkan Aktaş, “Düzenekleri de getirildiğinde Bursa’ya ayrıcalık katacak bina, gelecek yıldan itibaren faaliyette olacak. Sadece Bursa’yı değil, tüm ülkemizi ilgilendiren önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Yerli ve milli sanayi ve savunmadan bahsettiğimiz bugünlerde, inanıyorum ve ümit ediyorum ki, bu merkez bunu sağlayabilmek adına önemli bir aşama teşkil edecek. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da yerli ve milli savunma, sanayi ve havacılık noktasında çok ciddi öngörüleri var. Biz Bursa olarak zaten sanayide ciddi bir mesafe kat ettik ama ben inanıyorum bu merkezle çok daha ciddi bir farkındalık oluşturacağız” diyerek, merkezin hem Bursa’nın hem de Türkiye’nin geleceğine katkılarının olacağına işaret etti.

Kaynak: https://www.bursa.bel.tr/bursa-guhem-ile-dunya-li ...aber/26339

Bu da merak edilen binalardan birisi.


UfukRaifoğlu
1 yıl önce - Prş 23 Ağu 2018, 19:06

Boş işler bunlar.İstanbul yolunda kaç senedir ışıklandırma yok,asfalt delik deşik bunlarla ilgilenilsin.

mhozcilenk
1 yıl önce - Cum 24 Ağu 2018, 01:51

Asfalta ve ışıklandırmaya bilimden daha mı çok önem veriyorsunuz? Yazıksayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet