Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Balıkesir - Ayvalık
« önceki   1234 ... 104105106   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
edamusti
12 yıl önce - Cum 05 May 2006, 00:51
Ayvalık'tan görüntüler eski rumevleri ve harika manzaralar

(+)

edamusti
12 yıl önce - Pts 08 May 2006, 21:50
AYVALIK canım memleketim

ben doğma büyüme Ayvalıklı biri olarak şunları söylemek istiyorum ki Türkiye üzerinde denizin yeşilin bu kadar güzel olduğu başka bir yer daha bilemiyorum.Memleketim diye demiyorum ama denizi öyle güzeldir ki mavi bayraklı nadir denizlerden biridir.İnsana huzur veren astım hastalarına temiz nefes veren bir memlekettir.Herkesi bekleriz memleketimize:)Tüm Ayvalıklıları bu foruma bekliyorummmmmm!

edamusti
12 yıl önce - Prş 11 May 2006, 01:27
Yeni ve harikaa fotoğraflar...

(+)

(+)

edamusti
12 yıl önce - Prş 11 May 2006, 01:36
Tanıtım

arkadaşlar bu gördüğünüz fotoğrafları ben kendim çektim.Bu gördükleriniz rumlardan kalma ayışığı manastırı,tavuk adası,ve eski rumevleridir.Gece görünümünde olan fotoğraf ise ilk kurşun tepesinden çekilmişbir fotoğraf.Biliyorsunuz ki Kurtuluş savaşında ilk kurşun Ayvalıktan atıldı.İşte orası İlk kurşun tepesi.Şimdilik bu kadar.

erkmen se

12 yıl önce - Cum 19 May 2006, 22:50
AYVALIK ve çevresinin ilkçağdaki konumu

Ayvalık bir defa çok önemli bir bölgede yani Antik çağda ismi MYSİA olan bugünkü İzmir'in kuzeyi ve Balıkesir bölgelerinin ve Bursa'nın batısını oluşturan bir bölgede yer alıyor.Kıyı kenti olması nedeniyle de Antik AİOLİA/AİOLİS  bölgesinde konumlandırılmış.Ancak antik kaynaklarda özellikle Amasyalı Strabon'da bulunduğu yerde KİSTHENE isimli bir kentten bahsediliyor.Bugünkü GÖMEÇ sınırları içinde bulunan Gümüşlü kıyıları ve sahilinde bulunan Levantenlerden kalma TRİKOPİ ÇİFTLİĞİ'nin günümüzdeki ismi KIZ ÇİFTLİĞİ.Yani KİSTHENE ismi KIZ ÇİFTLİĞİ olmuş.Bu KIZ ÇİFTLİĞİ ise yapılan yüzey araştırmaları sonucunda en az 3000 yıllık bir erken TUNÇ-BRONZ çağı HÖYÜĞÜ.Zaten buradan aşağıya inildikçe kıyıyı takip ettiğinizde yine STRABON'a göre KORYPHANTİS isimli bir eski LESVOS yani MİDİLLİ'ye bağlı bir küçük yerleşime geliyormuşsunuz.KORYPHANTİS tahminlere göre tam şimdiki Gömeç,Ayvalık sınırında KEREMKÖY yakınlarında.Kıyıyı Gümüşlü yolundan takip ettiğinizde ÇAKALYA burnunda HERAKLEİA adlı bir eski küçük yerleşimin yeri var.Ancak burda da betonlaşma nedeniyle sadece arada Roma seramikleri elimize geçse de pek bir şey kalmamış,AYVALIK'da antikçağda bahsedilen HEKATONESSOS yani APOLLON ADALARI var.Bu adaların incelemesini başka bir zamana bırakalım.Geç çağlarda ise bugünkü yerleşime en yakın lokalize edilen isim KYDONEA/KİDONİA ismi..Ayvalık ve çevresinde Prof.Dr.ENGİN BEKSAÇ'ın tüm MYSİA bölgesinde olduğu gibi çok önemli araştırmaları var.Bunlara isterseniz ileride değinebiliriz.
PROF.DR.ENGİN BEKSAÇ'ın Tarihin Işığında Burhaniye isimli bir kitabı çıktı.Bölgeyi anlatan çok yetkin bir çalışma.Orada Ayvalık ve çevresinden deilkçağ tarihinden de bahsediliyor.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 104105106   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler