Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eski Reklamlar
123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
cenkince

14 yıl önce - Cum 12 Ağu 2005, 16:15
Eski Reklamlar

Reklam Pazarlamanın vazgeçilmez unsurlarındandır.  Satışları arttırmadaki ve ürünü duyurmaktaki mahareti hepimizce malum. Kitlelere hitap ediyorsanız kaçınılmaz olarak reklam vermek zorundasınız. Çocukluğumuzdaki reklamlarla şimdinin reklamlarına bakacak olursak sektör bir hayli inkişaf etmiş. (=gelişmiş)

Şööyle geriye doğru gidelim ve bir kaç eski reklama göz atalım.

Sultan Marka Buzdolabı, açıkçası hayal meyal hatırlıyorum bu markayı.... fotoğraftaki sanatçıları bakalım önce kimler bilecek? Bilenlere mükafat eski İETT bileti...

Genç Pamukbank iyi bankaydı ama seçenler maalesef kazanamadı. Pamukbank geçtiğimiz aylarda Halkbankla birleştirildi.

Aynı yıllarda gezinmeye devam... (80'lerin başı) Çoğumuzun Evine giren, girdiğini umduğum bir dergi. Hala çıkıyor galiba. O zamanın ebeveyinleri öyle şimdiki gibi merak ettiği bir konu oldu mu  internetten araştırma şansına sahip değillerdi. Ancak bu tip nitelikli dergilerde bulabilirkerdi aradıklarını...

Maalesef bir batık banka daha.. Hisarbank.... Hiç de adı gibi değilmiş..... 1980'lerin başında bankerlerin peşine takılıp faiz çılgınlığına girerek mağlup olan odibank, hisarbank ve istanbul bankası.

Bugün için son reklamımız gene bir banka.... 1983 yılına kadar Rahmetli Ayhan ŞAHENK'in bankası olan imarbak 1983 yılında Garanti Bankasında söz sahibi olan Koç ve Sabancı gruplarının birbirine girmesi nedeniyle dönemin Başbakanı Turgut ÖZAL tarafından Ayhan beye alması yönünde ricacı olunması nedeni ile Garanti Bankasını almak için elden çıkartılmış ve Kemal UZAN'a satılmıştır.

İmarbank 2001 Bankacılık krizinin en ağır mirası olmuştur.
(Yaklaşık Usd 10.000.000.000)  

[Tuğralı yüklenmiş reklemlar silindi. - didem_ - Cum 01 Eyl 2006, 14:13 ]

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Çrş 17 Ağu 2005, 17:09

1948 yılında piyasaya sürülen "Austin-A 40" model bir otomobili tanıtan gazete ilânı... Fevkalâde sağlam bir şasi, müstakil (endependan/independent=bağımsız) ön tekerlekli, maroken döşemeli, hususi çubuk frenli ve de herşeyden önemlisi; 1 şişe (!) benzinle tamı tamına 60 kilometre yapabilme özelliği mevcut...

Tasavvurun fevkınde bir alâka ile (beklenenin de üzerinde bir ilgiyle) karşılandıkları da, reklâmın altına biryerlere sıkıştırılmış. Kimbilir kaç gencin rüyalarını süslemiştir o yıllarda bu Austin!...

En alta dikkat ederseniz, İstanbul'daki telefonlar 5 haneli ve bir de iletişim için telgraf adresi verilmiş...

Bu da 1939 yılından başka bir müjde!... Ford'ların yeni modeli, otomobil müşteri ve meraklılarına duyurulmakta...

Akın KURTOĞLU

Metin Arslan

14 yıl önce - Pzr 09 Ekm 2005, 23:07

Boyuum uzuun,
Boyuum kisaa,
Biraz göbek,
Biraz ense,
Geyderemeyo bizi kimsee,
Haydi IGS ye gidelim giyinelim,
Yakkisikli erkeekleer
Hepimize IGS              
         80 li yillardi
Camasiir yikadim,
Tertemiz olduuuu,
Nasil becerdin nasil becerdin,
Mintakis ile hanim mintakis ile,
mintakis ille mintakis ile

[ Tuğralı yüklenmiş reklamlar silindi.- didem_ - Cum 01 Eyl 2006, 14:11 ]

hasan42

14 yıl önce - Pts 10 Ekm 2005, 00:03

Damat Beyler Nerdeler?
Çokoprens almaya gittiler!

Önce güüneş haava suu
Sonra bool gııda geeliir
Akşamaa baabaacıığıım
Unutmaa Ülker geetiir

Metin Arslan

14 yıl önce - Pts 10 Ekm 2005, 00:11

didem_
14 yıl önce - Pts 10 Ekm 2005, 09:32

bu başlığa bakarken bir mail geldi.
Birde baktım eski reklamlardan.

MertAtesdaglı
13 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 14:46

Bu Katma Değer Vergisi çıktığı sıralar Tv'lerde boy boy reklamları vardı..
" Fişini de aaal Muustafaa ali Fişini de aaal Muustafaa ali" diye

"Müjde müjde size Parizyenden müjde size
zarif sağlam esnek çorap, rahat çorap
Müjdeeeeeeee"

Hey gidi günler hey  

çağatay mete
13 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 15:38

Bir kaç reklam tekerlemesi de ben vereyim:
      * Shell Rotella 20 50    
         Kaptan bu bizim yağımız değil mi,
         Öyle muavin bizim yağımız hiç eksilmez,basıncı düşmez,
         4 mevsimde her iklimde kaptan şoförün dizel yağıdır.
         Shell Rotella 2050
      *Tıkır tıkır Beko tıkır
        Tıkırda tıkır Beko tıkır
        Beko ne de güzel çalışırsın dikiş,zikzak,nakış işlersin
        Düğme diker,saçak yapar,çapraz dikersin
        Beko ne de güzel çalışırsın hünerli ellere yakışırsın
        Tıkırda tıkır Beko tıkır
       *Bir bilmecem var çocuklar
         Haydi sor sor sor
         Çayla kahvaltıda yenir
         Acaba nedir nedir nedir
         Bisküvi deyince akla hemen onun adı gelir
         Eti Eti Eti
       *Hem küçüklere hem büyüklere işte nefis dondurma
         Panda Panda Panda haydi sende al durma
         Panda çikolata kaymak burada burada
         Panda çilekli muzlu sanada banada
         Evde kırda plajda
         Sağlıklı ambalajda
         İşte lezzet var burda
       *Anadolu Bankası Hazine Bankası
       *Türk Ticaret Bankası İkinci Adresiniz
       *Akbank Güveninizin Eseri
       *Genç Pamukbank İyi Bankadır

metin canbalaban

12 yıl önce - Sal 26 Arl 2006, 16:48

(+)

gök-khan
12 yıl önce - Sal 26 Arl 2006, 18:57

ORALET Reklamı

Oralet OSMAN

Türk televizyonculuk tarihinin en uzun ve en acayip reklamıdır. hatta en komik  İzleyen arkadaşlar hemen hatırlayacaktır eminim.

oynıyanlar (aynen böyle)
osman alyanak: oralet osman
suna pekuysal: evin hanımı
ali cagaloglu: ali
adini bilmedigim kadin: alinin karısı

osman: ooh bi gözel doyduk. şindi gelsin oraletler! maçta bizimkler hele bi yensin işte o zaman katmerli kadayıf keyfi..

çocuk 1: annee bana da soguk oralet.

osman: tövbe tövbeee, bari oraletinizi kendiniz yapın. bu kadder kolay bişeyi ille ananızdan istemeyin. bi kaşık oralet koyacaksın bi bardak suya alt tarafi, garıştırdınmı tamam. ulan be..

-zırrrrr-

suna: kız kos kapıyı aç. hoşgeldiniz.

ali: selamin aleyküm yenge.

suna: hosgeldiniz efendim.

alinin karısı: hosbulduk canım.

suna: hosgeldin kardeşimmm hadi geçin buyurun.

(salon)

ali: ooo osman ağa.

osman: hosgelmişsiniz.

ali: geçmişin yine tivinin karsisina, maç heyecaniyla ver ediyon oraleti.

osman: he ya.

ali: bu maçı sana bi başına seyrettirirmiyim sanıyosun.

osman: dur heleee, önce şu oraletlerimizi bi içelim, çoluk çocuk bi sakinleşelim.

(mutfak)

suna: Şu oralet sagolsun kardes, çok işimi hafifletti çoook. kahve pisirmek bir dert misafire, sen de biliyorsun senin de başında kardesim. allah eksikliklerini göstermesin yani herkes bir tamam içmiyor ki.. sekerlisi, az sekerlisi, sadesi, köpüklüsü, kaynamış seveni, aaa ugras dur ocagin basinda. hep tivi dizilerini kaçiriyordum bu yüzden hihihih hadi buyur.

(salon)

suna: buyrun.

ali: himmh oralet.

osman: -hürrrp- valla alicim su oralet icat olali çok faydasini gördüm. ee yas gelmis kemale, öyle gayfe falan içtim mi çarpinti yapiyor, çay desen uyku muyku bırakmıyor. ee biz erkenciyiz, sonra bütün gün perişanlık. amma su oraleti içiyom ya -hürrp- geçiyom da tivinin karsisina, allah seni inandirsin güne bakis'la gidiveriyorum uykuya. tansiyon oynatmıyor, sinir yapmiyor, -sniff- miss gibi portakal. içi ferahliyor insanın. sonra bilirsin beni, adımız oralet osmana çikmis çevremde. ben iste de oralet, gayfede de oralet, müsteri gelmis oralet, misafir gelmis oralet, vir ediyom oraleti..

ali: ooh.

(mutfak)

suna: ya çay desen o da baska bir dert. ya dem biter ya suyu. dalıp gitsen olur kapkara bi su. şu oralet çok kurtardı dogrusu. hem misafirinle doya doya konusuyorsun, tivi seyredeceğin zaman da rahat rahat seyrediyorsun, neyi o eski telaşım kardeşim. hadi iç -hürrrp- bak geçen gün ne yaptım dinle.

alinin karısı: ne?

suna: muhallebi yaparkene azıcık da oralet kattım içine, mis gibi portakallı oldu..

alinin karısı: sahi?

suna: tabiii. çocuklar kasiklayip bayıldılar, oraletli muhallebi diye tutturuyorlar artık yaa. bizim osman aga agzına muhallebi koymaz ki ne, sildi süpürdü çanağı, bi de takıldı bana 'kadın kadııın, şu oralet yüzünden bu yaştan sonra muhallebi çocuğu oldum' diye hah hah hah.

alinin karısı: su oralet gerçekten bir eve çok lazım, hasibeler hamur işlerine de oralet katıyorlar.

suna: aa aaa..

alinin karısı: çok marifetli bişey su oralet kızım, sankim hayırlı gelin mübarek hah hah hah.

(salon)

ali: biliyomusun osman aga, valla senin sayende hekesin mutfağına isligne girdi bu oralet canım...

osman: -hürrrrp-

ali: hem çocuklara da faydali. nedir öyle bi takim renkli renkli fısfıs tozlar var ama sagliga zararli midir yaralımıdır bilinmez. ben votkama da katiyorum, mis gibi portakalli votka oluyor. içimi de bir keyifli sorma. oralet baska canım. bir takim renkli sular, renkli tozlar var ama oralet hemen belli oluyor.

çocuk 2: -hürrrrp-

tv:   ...bekliyor üstüne gelsin diye, üstüne gelmesini beklerken yanindan veriverdi pası...

osman: haa bak bunu eyi söyledin. bu oraletin bi benzerini yapmaya çalisiyorlar ama nafile, yapamaz, dutturamazlar. Bunun fabrikasi bu isin en birinci yeri. -sniff- mis gibi portakal, hemi de cevitamini. simdi yeni bi laf bulmuslar, 'kolay portakal' diyorlar oralete. yani bi laf da bu kadar cuk oturur. kolay portakal..
tv: -...yuvarladi ve gooool!!!-

çocuk 2: goooool!!

osman: ohh be.. oralete daldik golü kaçırdık. neyse hayiflanma inci re mi goyuyorlar te mi goyurorlar tivinin bi ucuna, aynen bi daha gösteriyorlar. heeey hanııım! sen de bize birer te oralet yap, yani türkçesi oraletleri tazele. ne dersin yiğenim ali, bu oralete bütün goller feda ossun.

ali: doğru.

(outro)

osman (kameraya bakarak): sevgili seyirciler sözüm size. size de ögütlerim oraleti. evinizde, isinizde, gayfenizde oralet. amaaa bu oralet. iste kavanozu, iste etiketi, iste yazısı. yazın da oralet, kışın da oralet.

dış ses: c vitaminli, portakal özlü oralet. oralet. kolay portakal.

sayfa 1
123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET