Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Yıldırım Bayezid Türbesi ve Yıldırım Külliyesi
123 ... 293031   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
sayfa 1
M.Ali
15 yıl önce - Pzr 26 Eyl 2004, 01:23
Bursa Yıldırım Bayezid Türbesi ve Yıldırım Külliyesi
(+)
Alp
14 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2005, 05:37

Yıldırım Beyazıt camiisinin yapılış tarihi konusunda bilgisi olan var mı? Nette bulamıyorum...!

Okan Akin

14 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2005, 13:11

Sevgili Alp,

Asagidaki bilgiler zannederim isini gorur. Yildirim Camii`si aslinda bir kulliyedir. Yani camiyle birlikte bircok kamusal binayi kapsar. Yani bir komplekstir. Bu yuzden sadece camiyle ilgili bilgiler degil, ayrica diger binalarla ilgili de bilgiler vermeye calistim.

CAMİ:

Yıldırım Camii, Yıldırım semtindeki tepe üzerinde Yıldırım Külliyesi’nin ortasında yer almaktadır. 14. yüzyılın sonlarında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan camii, zengin taş işçiliğiyle dikkat çekmektedir.
Bulunduğu bölgedeki kuvvetli lodoslar ve depremler nedeniyle iki minaresi de yıkılmış olan caminin bugün kullanılan minaresi yakın tarihte betondan yapılmıştır.
Yıldırım Camii’nde giriş eyvanına mukabil yanlarda iki oda vardır. Bu odalara dışarıdan da girilebilmektedir. Ortada arka arkaya iki kubbe, yanlarda birer eyvan ile birer ocaklı ve küçük pencereli oda bulunur. İki ana kubbeyi birbirinden ayıran büyük kemerde ve pencerelerde kullanılan Bursa Kemerleri, camiye ayrı bir özellik kazandırmaktadır.  
Yıldırım Camii’nin merkez kubbesi, iç mekana ferahlık veren bir yüksekliğe sahiptir. Duvarları kesme taşlarla kaplıdır. Namaz kısmı ve yandakieyvanlar zeminden yüksektir ve eyvanların üstü sivri tonozların oluşturduğu sekiz köşeye oturan kubbeyle örtülmüştür. Kare plan üzerine oturan mihrap kubbesi ise sekiz sıra stalaktitli yaşmak ile örtülüdür.
Köşelerinde cilalı yeşilimsi mermer sütunlar vardır. Caminin doğu ve batısındaki odalar alçıdan, ufak, büyük hücreli ve maşalıklıdır. Stalaktit saçaklı, geniş ajurlu, on iki yıldızlı ve yeşil çini parça kakmalı, süslü nesih ve kufi hatla yazılı hadis ve dualarla bezenmiş odalar çapraz tonozla kaplıdır. Ön cephede yer alan ayaklar ve bunları bağlayan kemerler  kurşuni renkli mermerden yığma olarak yapılmıştır. Revak, beş kubbe ile örtülüdür.


YILDIRIM TÜRBESİ
Yıldırım Medresesi’nin doğusunda yer alan Yıldırım Türbesi, Yıldırım Beyazıd için oğlu Süleyman Çelebi tarafından 1406’da yaptırılmıştır.
Türbenin ortasında Yıldırım Beyazıd’ın sandukası yer alırken, sağında oğlu İsa Çelebi’nin, solunda eşinin ve kimliği belirsiz iki bayanın sandukaları bulunmaktadır.
10.5 metrelik ölçülerde kare planlı olan türbe, tek kubbeye sahiptir.
Kubbe sekizgen bir kasnağa oturmaktadır. Yuvarlak bir mihrabı bulunan türbede üç ufak kubbenin örttüğü revaklı bir giriş yer almaktadır. Köşeleri kare ayaklara, diğerleri yuvarlak sütunlara oturan revak, defalarca tamir görmüştür.YILDIRIM MEDRESESİ
Yıldırım Camii’nin kuzeybatısında yer alan Yıldırım Medresesi, 1399 yılında Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılmıştır. Uzunlamasına revaklı bir avlu etrafına dizilmiş 20 oda ve eyvan şeklindeki açık bir dershaneden oluşan Yıldırım Medresesi’nin yapımında kesme taş, moloz taş ve tuğla kullanılmıştır. Bina, 1948 yılında tamir edilerek dispanser olarak hizmete sunulmuştur.  
Yıldırım Medresesi’nin kapısından ortası kubbeli üçlü revağa, oradan da taş ve tuğla ile örülü ayakların taşıdığı, uzunlamasına tonozla örülü yan revaklara geçilmektedir. Sağlı sollu tonozla örtülü olan sekizer hücre, revaklara açılmaktadır. Girişin iki yanında hocalara ait odalar yer almaktadır.
Köşe odalarında ikişer, diğerlerinde birer tane olmak üzere pencere ve ocaklar bulunmaktadır. Yan revaklardan bağlanılan açık evyanlı dershane, sekizgen kasnak üzerine oturtulmuş ve kurşun kaplı kubbe ile örtülmüştür. Odalar ile revak da kurşunla örtülü çatıya sahiptir.
Dershanenin yıldız ve düz tuğlalarla yapılan süslemeleri, güzellikleriyle göz doldurmaktadır.YILDIRIM HAMAMI
Yıldırım Hamamı, Yıldırım Camii’nin batısında yer almaktadır. Meyilli bir saha üzerinde bulunan hamam, moloz taşla inşa edilmiştir. Yıldırım Hamamı’nın soğukluk kısmı, üzeri kubbe ile örtülü olup, kare şeklindedir.
Soğukluktan kubbeli ılıklığa, oradan da kubbe ile örtülü iki halvete geçilmektedir. Göbek taşı kubbe ve eyvan ile örtülüdür.YILDIRIM DARÜŞŞİFASI
Yıldırım Camii’nin 250 m. doğusunda yer alan Yıldırım Darüşşifası, külliyenin bir parçası olarak 1390-1394 yılları arasında Yıldırım Beyazıd tarafından inşa ettirilmiştir.
İlk Osmanlı Hastanesi olarak kabul edilen Darüşşifa’nın açıldığı dönemde 1 başhekim, 2 hekim, 2 eczacı, 2 şerbetçi, 1 aşçı ve bir ekmekçiden oluşan kadro ile hizmet verdiği bilinmektedir. Ayrıca Yıldırım Beyazıd' ın isteği üzerine Mısır Sultanı Berkok tarafından, o dönemin ünlü doktorlarından Şemsettin Sagir de hastanede görevlendirilmiştir. Akıl ve sinir hastalıklarının da tedavisinin yapıldığı kuruluşta, sadrazam Çandarlı İbrahim Paşa da tedavi görmüş ve sağlığına kavuşmuştur.
1560 metrekarelik meyilli bir alanı kaplayan Yıldırım Darüşşifası, medrese gibi uzunlamasına bir plana sahiptir. Revaklı bir avlu etrafında 21 oda, girişin sağ ve solunda olmak üzere iki mutfak, bir eczane, en dipte yer alan iki tabip odası ve ortadaki yemekhaneden oluşan yapı, arazinin meyilli oluşundan dolayı kademeli bir şekilde oluşturulmuştur. 1855 depreminden zarar gören bina bir dönem baruthane olarak da hizmet vermiştir.


Umarim yeterli olmustur.

Sevgilerimle, dostlukla...

Okan


Ebru K.Türk
14 yıl önce - Cum 12 Ağu 2005, 10:58
Yıldırım Beyazıt Türbesi ve Yıldırım Külliyesi
(+)
(+)
(+)


Yıldırım Beyazıt'ın oğlu İsa Çelebi


(+)
(+)


(+)
(+)
(+)
(+)


Aşağıda da Yıldırım Beyazıt Camii fotoları görünüyor.
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)


Bunlar da Yıldırım Medresesinin Fotoları. Şu anda Verem SAvaş dispanseri ve sağlık ocağı
olarak hizmet veriyor. Gittiğimde kapalı olduğu için içine giremedim. Sadece dıştan
birkaç resim çekebildim.(+)
(+)
(+)
(+)


En son Ebru K.Türk tarafından Cmt 13 Ağu 2005, 08:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Müberra Yenidünya
14 yıl önce - Cum 12 Ağu 2005, 17:28
YILDIRIM BEYAZIT CAMİİ
(+)
sayfa 1
123 ... 293031   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA