Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Ankara Devlet Mezarlığı
1234   sonraki »
Ana Sayfa -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Sevtap
9 yıl önce - Cum 12 Ağu 2005, 10:04
Ankara Devlet Mezarlığı

30 Ağustos 1988 tarihinde Devlet töreni ile
ziyarete açılan Devlet Mezarlığı ve Müzesi;
Atatürk Orman Çiftliği arazisi içerisinde,
Ankara’ya hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır.
Kanun gereği bundan sonra sadece cumhurbaşkanları defnedilmeye
devam edilecektir.

Devlet Mezarlığının yapısal bütünlüğü içerisinde,
“Simge” olarak adlandırılan bir anıt ile çevresinde
cumhurbaşkanları ve İstiklal Savaşı komutanlarının
(60 adet Cumhurbaşkanı ile 61 adet Tümen komutanı
seviyesinde İstiklâl Harbi Komutanı) mezarları yer almaktadır.
Ayrıca, İstiklal Savaşı ile Cumhuriyetimizin gelişimini simgeleyen
heykel grupları bulunmaktadır.

A.O.Ç. Gazi Mahallesi
Tel: 221 06 27 / 103
Ziyaret: Pazartesi ve Salı hariç hergün 09.30 - 17.00 (Kış sezonu: 09.30 - 16.30)
Cumartesi - Pazar: 10.00 - 17.00
http://www.msb.gov.tr/Birimler/PerD/personel/devm ...ezerek.htm

Mezarlık alanı içerisindeki tören alanını kaplayan “SİMGE” olarak adlandırılan sekizgen plânlı yapı, anıt anlayışına cevap verebilecek şekilde
düşünülmüş ve bütün yatanları bir çatı altında toplayan “OTAĞ ÇADIRI” formundan yola çıkılarak yapılmıştır.

(+)

(+)

(+)

(+)

Simgenin altında yer alan “ANISAL DUVAR” mezarlıkta yatanların adlarından oluşmuş, bitmemiş bir duvar görüntüsündedir. Bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları için, yeni bir taş konularak örülmesine devam edilecektir. Bu da Cumhuriyetimizin sürekliliğini ve gelişiminin bir ifadesidir.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

1931 yılında Atatürk tarafından yaptırılmış olan ve Devlet Mezarlığı inşaatı kapsamında restore edilen Karadeniz Havuzunun çevresi, dinlenme alanı olarak düzenlenmiştir

(+)

(+)

(+)

Müze binası, giriş ve alt kat olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Müzede, cumhurbaşkanları ile İstiklâl Savaşı komutanlarının eşya ve belgeleri sergilenmektedir. Ana giriş bölümünden bakıldığında; Doğu cephesine yerleştirilen pencereden Anıtkabir’in görülmesi sağlanmış, böylece Atatürk ile yakın silah arkadaşları olan İstiklal Savaşı komutanları ve Cumhuriyetin sürekliliğini simgeleyen cumhurbaşkanlarımız arasında manevi bir bağ kurulmuştur. Ayrıca ziyaretçilere, müzenin alt kat salonunda sinevizyon ile “Kurtuluş Savaşı” konulu belgesel bir arşiv filmi gösterilmektedir.

(müze)

S.Memo
9 yıl önce - Cum 12 Ağu 2005, 13:11

Sevtap gerçekten çok güzel bilgiler vermişsin.Buranın önünden çok kez geçtim ama içine hiç girmedim ve içeride ne olduğunu hiç bilmiyordum.Sayende oranın ne olduğunu öğrendim.İlk fırsatta oraya gidip bi kaç pozda ben çekeceğim sana destek amaçlı...

özlenen
8 yıl önce - Çrş 05 Tem 2006, 17:28

Sevtap Ellerin dert görmesin, 7 senedir Ankaradayım ve en sevdiğim yerlerden biridir devlet mezarlığı. kendini dinlemek isteyenlere öneririm ben de. ayrıca gitmişken mutlaka AOÇ dondurması da yemelisiniz. şimdi de heryer çiçeklerle kaplanmıştır

bernaber
8 yıl önce - Prş 06 Tem 2006, 00:43

Gerçekten arkadaşlara katılıyorum, ellerinize sağlık Sevtap Hanım! Bulduğum bilgilerle, mimarlarını unutmamak adına, bir ek yapmak istedim ben de;
" Mezarlık için Milli Savunma Bakanlığı’nın 1982 yılında açtığı yarışma sonucu 42 proje arasından seçilen Y.Müh.Mimar Özgür Ecevit ile, Y.Ziraat Müh. Ekrem Gürenli’nin projesi uygulanmıştır. Bu projede İslam kültürüne uygun olarak gösterişli mezarlardan kaçınılmış, işlevsel olmayan anıtsal formlar kullanılmamış ve hüzünlü bir hava oluşmamasına dikkat edilmiştir. "

esevgi
7 yıl önce - Pts 23 Ekm 2006, 03:45

Ankara'da gün içerisinde 1 saatlik boşluğunuz var.
Ve fotoğraf çekmek istiyorsunuz.
Bence bunu denemelisiniz.
Devlet Mezarlığı mükemmel bir mekan.

Başkente düşecek ilk karın ardından yeni kareleri de sizlerle paylaşacağım.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

[çiçek fotoğrafları silindi. - ebruturhan - Cmt 11 Ksm 2006, 23:26 ]