Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Arap Şükrü Sokağı
123 ... 111213   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Hakan Aydın

13 yıl önce - Cum 12 Ağu 2005, 09:03
Bursa Arap Şükrü Sokağı


Arap Şükrü Sokağı

1324 yılında Bursa'nın Osmanlılar tarafından fethinden sonra; Orhangazi, Bursa'daki Musevilerin, bu sokakta yerleşmelerine ve burada ibadetleri için bir Sinagog yapmalarına izin verir. 1492 yılında İspanya'dan göçe zorlanan Yahudiler de, Padişah II. Beyazıt'ın isteği ile Bursa'da bu sokağa yerleştirilirler. Bu nedenle, yakın geçmişe kadar bu bölge "Yahudilik Mahallesi" olarak anılmaktadır.

Sokak dokusu ve sivil mimarlık örnekleri korunmaktadır.

Zaman içerisinde, Arap Şükrü olarak tanınan esnafın girişimi ile sokağın gelişimi başlamıştır. 1991 yılında Osmangazi Belediye Başkanı Erhan Keleşoğlu tarafından yeniden düzenlenerek araç trafiğine kapatılan sokak 2002 yılında Osmangazi Belediye Başkanı Hilmi Şensoy, sokak esnafının kurmuş olduğu Arap Şükrü Koruma ve Geliştirme Derneği ile Türk Tuborg firmasının ortak çalışması sonucu yenilenmiş haliyle, Haziran 2002 tarihinden itibaren hizmete girmiştir.

Arap Şükrü Sokağı’nın tarihi biraz da Bursa’nın tarihidir. Bunu, adının dönemden döneme değişmesinden anlıyoruz. Resmi adı Sakarya Caddesi’dir. Yahudilik diye de anılmaktadır. 20. yüzyılın ikinci yarısından başlayarak yeni bir oluşum sürecine giren sokak, yıldan yıla yayılıp genişleyerek günümüzdeki görünümüne bürünmüştür. Bursa’da yaşamlarını sürdüren 50-60 hane Yahudi nüfusun ibadete açık olan Geruş Sinagogu da bu sokaktadır. Arap Şükrü, Bursa gecelerinin sokağıdır. Bu gecelerde insanlar, yudum yudum Bursa’yı demlenir, içtenliğin gezintisine çıkarlar.(+) 

(+) 

(+) 

(+)
En son Hakan Aydın tarafından Prş 01 Eyl 2005, 15:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Okan Akin

13 yıl önce - Pts 22 Ağu 2005, 13:19

Sevgili Wowcular,

Bir gun olur da Arap Sukru Sokagi'na yolunuz duser de balik - raki - muzik ziyafeti cekmek isterseniz VIRA Resteurant Amcam'a aittir (Ibrahim Ziya Akin) VIRACAN resteurant ise yine amcama ait olup abim sef olarak calismaktadir(Hakan Akin). Kendilerine bir cift selamimi soylemeniz yeterli olacaktir. Gerekli ilgiyi goreceginize hic supeniz olmasin. Gonul rahatligiyla guzel bir gun gecireceginizden emin olabilirsiniz.

dostlukla...


tolgasst

13 yıl önce - Cum 28 Ekm 2005, 10:17

Allah günah yazmasın... Ramazan'ı hayırlısıyla bitirsekte şu Arap Şükrü Sokağına tekrar gitsek. Sokaktaki hangi restauranta giderseniz gidin, o sokakta içtiğin rakının tadı, yediğin mezelerin ve balıkların lezzeti, karşında oturan masa arkadaşının samimiyeti, dinlediğin kemanın, udun, kanunun sesi, yaptığın muhabbetlerin keyfi bir başka oluyor. Eeee tabi hesapta biraz farklı oluyor diyebiliriz.... Ama inanın vediğiniz paraya değiyor, değmese bir gelen bir daha gelmez. Bırakın yaz akşamlarını, bazen kış akşamlarında bile yer bulmak büyük bir şans... Uufff be! Kokusu geldi vallahi burnuma, neyse, ramazan ramazan niyeti bozmadan ben yazımı keseyim bari...Hakan Aydın

13 yıl önce - Çrş 14 Arl 2005, 21:34

Okan (Akın) abinin selamını iletin ve keyfinize bakın(+)


enis fırat
13 yıl önce - Pts 26 Arl 2005, 21:45

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA