Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Cemal Özen
2 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 17:04
Ankara "Avenue" Marka Elektrikli Şehiriçi Otobüsü [ULAŞIM]

Herhalde artık başlığı açmanın zamanı geldi.

http://www.hurriyet.com.tr/2018de-baskenti-tasiya ...k-40541074

Ankaralı savunma devi ASELSAN ve Temsa’nın ortak çalışması ile geliştirilen çevreci toplu taşıma aracı ‘Avenue’, Başkentlilerle buluştu. Yüzde 100 yerli imkanlarla üretilen ve sadece elektrik ile çalışan otobüs, Büyük Ankara Festivali’nde tanıtıldı. Çevreci otobüs, 2018’in ilk aylarında Ankara’da deneme seferlerine başlayacak. İlk seferine tek hat üzerinde çıkacak olan Avenue, 88 yolcu taşıyabiliyor. Aracı geliştiren mühendisler Avenue hakkında şunları söyledi:
“Yerli otobüs Avenue, 10 dakikada şarj olup 80 kilometre yol gidebiliyor. Otobüsün elektrik ihtiyacı hattın ilk ve son duraklarına yerleştirilen istasyonlarla sağlanacak. Bu sayede otobüslerle yakıt tasarrufu yapılacak. Avenue yerli üretim olduğu için bakım giderleri yabancı rakiplerine göre düşük kalacak.

Yeni aracımızı bu başlıkta konuşabiliriz.

Yalcin Tasdelen
2 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 17:14

Insallah Bir sikinti olmadan Ankara Halkinin hizmetine kavusur. Yanliz bunun yeterli gelecegini dusunmuyorum. Kapasiteyi Arttirip koruklu yapilmasi lazim.

Gecen Mayis Ayinda istanbula IDEF fuarina gittigimde Aselsanin Standinda bu aracin Butun Elektronik aksamlari ve Elektrik Motoruda dahil olmak uzere sergileniyordu.

Aselsana bu is verilir ve seri uretime gecerse kisa zamanda daha buyuk kapasiteliside yapilir. Aselsan bu yapar.

Bağlıcalı
2 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 17:43

Hayırlı olsun. Elektrikli olması çok iyi, İnşallah yollarda görürüz.

ozgurumm
2 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 17:53

Yaklaşık 6-7 ay evvel okumuştum, çok iyi bir iş çıkarmışlar. Allah yollarını açık eylesin. İnşallah daha da geliştirip ülkemizin bütün şehirlerinde belediyelerin ulaşım hizmetlerinde kullanacakları sayısız otobüsleri de devreye sokarlar. Her daim yerli girişimlerin önünü açıp destek olmak gerekli.

murat1400
2 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 17:56

Araç ihale yapılmadan mı alınacak?

ahmetsever
2 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 18:06

Sadece Ankara'da değil, tüm Türkiye'de ulaşım işi ile ilgilenenler tarafından takip edilecektir. Bu aracın performansı, şarj süresi pratikte nasıl olacak, yolculu taşımacılıkta görülecek, istenen/beklenen sonuçlar elde edilirse diğer belediyelerde bu araçlardan temin etmeye başlayacaktır...

SerdarAri
2 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 18:11

Çok güzel bir gelişme.İnşallah yakın zamanda hem istanbul hem diğer şehirlerimizde yollara çıkar

murad_1299
2 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 18:55

Aselsan nerdeyse tek başina ülkeyi ileri taşimaya çalişiyor, orada ter akitmayi isterdim dogrusu

murat1400
2 yıl önce - Sal 08 Ağu 2017, 01:24

Biraz fazla şehir milliyetçisi bir düşünce olabilir ama şahsi görüşüm ego elektrikli otobüs alımını Bozankaya'dan yapmalı. Neden derseniz çünkü bu firma Ankara'da faaliyet gösteriyor ve işleri büyütüp daha çok istihdam sağlasa, daha çok ihracat yapsa, daha çok vergi ödese bu Ankara'ya kazandırır. Ayrıca da Bozankaya elektrikli otobüs konusunda daha deneyimli. Araçları çeşitli yerler de aktif olarak kullanılıyor. ABB ihale yaparken mümkün olduğunca Ankara'da üretim yapan firmalara öncelik vermeli, kendi şehrinin sanayisine sahip çıkmalıdır. Zamanın da otobüs alımını Man'dan yapması güzel bir şeydi, yine benzer bir davranış sergilenmeli.

Tunç D.

2 yıl önce - Sal 08 Ağu 2017, 22:23

Öncelikle güzel bir düşünce,şarj dolumunu da hareket noktalarına yerleştirilecek şarj dolum istasyonlarından da yapabilecek olması da kayıp KM açısından güzel bir avantaj gibi görünüyor.

Ancak bana kalırsa EGO'da kullanımı sadece kısa mesafeli düz metro ringleriyle kalacaktır,zira bu araçlar şu anlık rampa konusunda ciddi sıkıntılar yaşar diye düşünüyorum,alınacaksa gerçekten dikkatli bir şekilde alınmalı ve de kesinlikle CNG veya dizel araçlarla bir tutulmayıp filoda mutlaka CNG/Dizel araç bulunmalı,yoksa 2.bir Phileas vakasıyla karşılaşabiliriz. (Araçların yoğun kullanımı konusunda)

sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet