Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
adana ceyhanli
4 ay önce - Çrş 02 Ağu 2017, 08:57
Adanaya Niye Teşvik verilmiyor kamu yatırımı yapilmiyor

Adanamiza yillardir haksiz teşvik uygulamasi var sanayi devi gaziantep 3üncü bölgede türkiyenin 3üncü büyük limani mersinde 3üncü bölgede yer alirken adana 2inci bölgede kamu yatirimlari acidindan haksizlik yapiliyor neden vekiller mi iyi çalişmiyor belediye mi yoksa

Misafir 433

4 ay önce - Çrş 02 Ağu 2017, 08:59

Oy yok diye kardeşim. Siyasetleri batsın adana mersin antep hatay... Antep urfaya verilen destek zihniyeti mersin adana hataya verilse izmir istanbul ankara halt yesin. Keza bunu bi izmirli olarak söylüyorum dehşet potansiyeli olan bir bölge burası yazık ediyorlar...

adana ceyhanli
4 ay önce - Çrş 02 Ağu 2017, 09:07

antep urfa diyarbakir buralara paralar akitiliyor akdeniz bölgesine (özellikle bölgenin doğusuna) yatirim yok

Cemoli D18
4 ay önce - Çrş 02 Ağu 2017, 09:28

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=156231
Teşvik Sisteminde Adanaya Yapılan Haksızlık

Bu konunun kapanması gerekir.
Üstte link verdim konuya oradan devam edebilirsiniz.

Zekican has56
5 gün önce - Prş 07 Arl 2017, 00:08

Arkadaşlar öyle diyorsunuz hükümeti övüp duruyorsunuz.Adanaya geldiklerinde herkes şak şak alkışlar havada uçuşuyor.Yahu bu neyin alkışı kutlanacak memleketin kalkınmasına bir etkisimi oldu 2011'deki yalan ötesi vaatlerden şimdiye ne değişti.Hangi bir vaat yerine getirildi.Metro 2.etap, Güney çevre yolu, Mersin-Adana hızlı tren, Karataş-yumurtalık sahil yolu, Adana-Yumurtalık turizm çevre yolu,D400 karayolu 4er şeride çıkarılması,Tarsus-kazanlı turizm projesi ve Doğu Akdeniz turizmi, Çukurova bölgesel havalimanı....Daha sayacak çok proje varr.Hadi bunlardan hangi biri tamamlandı, hangi biri yapıldı?Böyle susarak tabi bu haksızlıkları kabulleniyor sayiliyoruz.Daha nereye kadar bu haksızlık ayrımcılık...Artık yeter Uyanalım.!..

erkticaret01
5 gün önce - Prş 07 Arl 2017, 00:48

Koskoca yılların Adana sinda 2. Üniversite yeni açıldı. Kampuse dahada yerlesemedi. Bu arada özel teşebbüs bile üniversite kurmuyor. Acaba sorun bizdemi

COGRAFYACI
5 gün önce - Prş 07 Arl 2017, 04:09

Adana geçmişte Devlet artı Sabancı Holdingin desteğiyle yaşadı. Ha bir de hakkını yemeyelim, ''kim ne veriyorsa ben 5 fazlasını veriyorum benim çiftçime'' diyen Demireli unutmayalım. Şimdi bunlar olmayınca Adana bocalamaya başladı.
Ben bunu söylediğim zaman Adanalı dostların bir kısmı bana kızıyor. Sen Adanalı değilsin, sus diyorlar. Halbuki gerçek bu. Adanada cesaretli girişimci sayısı az, keyfini seven insan sayısı fazla. Tarım arazileri belli ailelerin elinde, ve verimli kullanılmıyor. Çiftçiler kendini geliştirmiyorlar. Yıllardır aynı ürünü eken çok insan biliyorum. Kolay diye mısır ve buğday ekiyorlar. O zaman da kazanamıyorsun işte. Antalyalı seracı senin üçte birin kadar arazide senin 4-5 katını kazanıyor.
Son zamanlarda organize sanayide yatırım yapan sanayicilere de baktığın zaman çoğunun köken olarak Adanalı olmadığı görülüyor. Kimisi Darendeli, kimisi Niğdeli, kimisi Doğulu. Adanalı zor işi sevmiyor.
Ha, her şeye rağmen Adananın çok büyük avantajları var. Tarım, tarıma dayalı gıda sanayi ve enerji sektörü Adananın lokomotifi olacaktır. Ulaşımda önemli bir kavşak noktası olması. Bunlar önemli.
Devletin yaptığı projeler gecikiyormuş şu bu, bunlar gereksiz şikayetler, Adana hızlı gelişmeye hazır mı ki? Bir arkadaş yazmış, ''bölgesel Çukurova havaalanı hala bitirilemedi'' diyor, ben de soruyorum, bu havaalanının bittiğini Adana istiyor muydu ki?
Mersin Adana hızlı treninden bahsediliyor, evet çok güzel bir proje, Adana-Mersin arası 20 dakikaya filan düşecek, ancak, bunun Adanaya faydası mı olacak zararı mı kimse iyi hesaplamıyor. Bana sorarsanız, Mersin-Adana arası ulaşımın 20 dakikaya düşmesi, Adanaya çok büyük zarar verecek, Mersini ise kalkındıracak. Çünkü şu anda Adanada oturan bir çok insan, hızlı trenden sonra Mersinde oturmayı tercih edip Adanaya çalışmaya gelip gidecek demektir. Zaten son yıllarda iyice durağanlaşan Adana nüfusu azalacak demektir. Adana artık dar gelirliler için ucuz ve ekonomik bir şehir olma özelliğini de yitirdi. İkinci bir Detroit faciası kapıda bekliyor olabilir.
Uzatmayayım. Adana için tek çıkış yolu, özüne dönmektir. Tarım ve tarıma dayalı sanayi sektöründe ilerlemeye bakmalıdır. Girişimciler, teknolojik tarıma, katma değeri yüksek ürünlere yönelmelidir. Adananın tarım potansiyeli İstenirse Hollanda seviyesine çıkarılabilir. Ama bunun için arazi sahibi zenginlerde bir zihniyet devrimi şarttır. Bir de, Ceyhan Yumurtalık bölgesindeki enerji yatırımları Adana için bir kurtuluş olabilir.

erkticaret01
5 gün önce - Prş 07 Arl 2017, 07:29

Cografyaci arkadaş doğru söylemiş. Adanalı çalışmayı sevmiyor. Belki sıcaktan mi acaba

ceyhanlı umut
5 gün önce - Prş 07 Arl 2017, 08:27

mersin şimdi 45 dk niye herkes mersine mi göçüyor çok saçma bir yorum olmuş tam aksine mersine göçü engelleyecek bu hızlı tren millet mersine deniz için yerleşiyor deniz görmek isteyen 20 dk sonra görecek geri adanaya dönecek mersine yerleşmeyecek adanada girişimci var ama onlara destek ve rehberlik eden yok bakın ceyhan osbye 127 yatırımcı başvurdu daha kurulmadan gıda osbye 80 tarım ihtisas osbye 50 yatırımcı bunlar az değil

Resul GUL
5 gün önce - Prş 07 Arl 2017, 10:10

Coğrafyacı Bey in Yazdıklarına katılmadığımı bu yazdıklarına başka Başlıklarda tek tek cevap verdiğimi ama kendisinin mesajları okumayıp aynı mesajları bir daha buraya da yazdığını görmüş olduk...

Yine okunmayacağı için bu mesaja cevap yazmaya bile gerek duymuyorum..

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET