Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
tarzanlar
2 yıl önce - Çrş 26 Tem 2017, 12:32
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ SALİHLİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA 60 ÖĞRENCİ İLE EĞİTİME BAŞLIYOR HAYIRLI UĞURLU OLSUN...

tarzanlar
2 yıl önce - Çrş 26 Tem 2017, 12:34

BAŞKAN KAYDA, FAKÜLTE BİNASINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Salihli Belediyesi’nin yapım işini üstlendiği İktisadi ve İdari Bilimler Fakülte binasında incelemelerde bulundu. Salihli Meslek Yüksek Okulu kampüs alanında bulunan fakülte binasını gezerek çevre düzenleme çalışmaları hakkında Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Karaca’dan bilgi alan Başkan Kayda, Salihli’ye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarınısöyledi. Fakültenin 2017-18 öğretim yılında Maliye bölümüne alınacak 60 öğrenci ile eğitime başlayacağını belirten Başkan Kayda, “Salihli’ye üniversite sözü verdik ve fakülte binasını tamamladık. Bunun gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Salihli’mize hayırlı olsun” dedi.
Başkan Kayda’ya inceleme gezisinde, Belediye Başkan Yardımcıları Mahmut Süreyya Karaoğlu ve İbrahim Karaca, Büyükşehir Salihli Koordinatörü Ali Rıza Ünveren ve Salihli Meslek Yüksek Okulu Sekreteri Ergün Kaya eşlik etti.

Simsiyah 1 2
2 yıl önce - Çrş 26 Tem 2017, 12:40
hayırlı olsun

uzun yıllar hizmet vermesi dileğiyle.

tarzanlar
2 yıl önce - Pts 07 Ağu 2017, 21:01

SALİHLİ ÜNİVERSİTESİNE DOĞRU
Salihli Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ertan Gökçe "Artık az bir zaman kalan Salihli Fakültesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde gelinen nokta şimdi yapılan bir çalışma değildir, bu çalışma 30 yıl öncesinden atılan filizlerin meyve vermesidir. Yağmur yağar gibi havadan gelmiyor hiç bir şey. Bu işinde bir projesi var, zemini var, Jetgrout'u var, temeli var, kolunu, hasırı var. 5 kat 8100 m2 kaba inşaatı var. Büyük bir emek var, büyük bir vefa var, büyük bir cefa var, büyük bir fedakarlık var, büyük bir azim var, büyük bir kararlılık var. Salihli Fakültesi bir vizyonun gerçeğe dönüşmesidir. Yeni vizyonda artık Salihli Üniversitesi olacaktır. Tüm Salihli'ye hayırlı olsun..." dedi.
Salihli Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ertan Gökçe yaptığı açıklama ile şunları söyledi: “Salihli’nin 3 T’si Ticaret, Tarım, Turizm’den sonra artık birde E’si yani artık Eğitim’i de olmuştur. Yapılan tüm çalışmalarla bu E’nin alt yapısı artık oluşmuştur. Celal Bayar Üniversitesinin Manisa Muradiye kampüsünden sonra ikinci büyük arazisi 650 dönümle Salihli’dedir. Salihli halkı bu araziyi CBܒye tahsis etmiştir. Bu nedenle eski Salihli Belediye Başkanı Zafer Keskiner’i minnetle yad ediyorum, mekanı inşallah cennet olsun diyorum. Ve o günkü Belediye meclis üyelerine teşekkür ediyorum. O günlerde atılan filizler bugün Salihli’nin önünü açmaktadır. Bu alanın üzerine Fakülte binasını kazandırmak için ilk platformu oluşturan ve dernek statüsünü kazandıran Salihli Ticaret Borsasına, Ziraat Odasına, GEMA vakfına, Salihli Ticaret ve Sanayi Odasına yine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Salihli Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneğimizin 3 Nisan 2010 yılından itibaren başlattığı çalışmaları hasbilik çizgisinde, azimle, inançla bugünlere kadar getirdik ve bu çalışmaların semerisini bugünlerde almak ve görmek bizleri son derece çok sevindiriyor.

Şöyle dönüp geriye baktığımızda Salihli Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği olarak 2010 yılında Celal Bayar Üniversitesi ile 8100 m2 büyüklükte 5 katlı Kaba inşaatı yapmak üzere bir protokolün altına imza attık. Ve 4 yıllık fakülte binasını dernek yönetimi ve Salihli halkı el ele vererek herkesin bütçesine göre verdiği katkı ile tamamladık, protokoldeki sözümüzü tutuk ve altına attığımız imzanın gereğini de fazlası ile yaptık. Ama bu sefer kaba inşaatın devir teslim sonrasında Celal Bayar Üniversitesi yeni Rektörü Kemal Çelebi protokole uymadı "Bütçem yok" deyip binanın ince inşaatını tamamlamadı. Ve şimdi Salihli Belediyemiz yani yine biz Salihlililer Fakülte binamızı ince işçiliğini de tüm Belediye Meclis üyelerinin oy birliği ile aldığı kararı ile akaryakıt istasyonunu ipoteklendirerek ve bankadan faizle borçlanarak yapıp tamamlayıp C.B.Ü'ye teslim ediyoruz.Yapılan borcu faizi ile yine yıllarca Salihli halkının parası ile oluşan Salihli Belediyesi bütçesinden yine bizler ödeyeceğiz.

Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde bu yıl eğitim - öğretim sezonunda sadece 4 yıllık Maliye bölümü 60 öğrenci ile açılıyor. İlerki yıllarda ise Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri gibi bölümler açılacak. Bunun yanı sıra tabiki CBÜ senatosu başka bölümlerde açabilir.

Bu gelişmenin yanı sıra CBÜ Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde görev yapacak olan Muhasebe ve Finansman, Yönetim ve Organizasyon, Maliye Teorisi, Mali İktisat ile Bütçe ve Mali Planlama Ana Bilim Dallarına 5 öğretim üyesini kadrosuna dahil etti. Açılacak olan bölümlere baktığımızda Valiler, Kaymakamlar, Ekonomistler, Mali Müşavir ve Muhasebeciler, Maliyeciler, Bankacılar, İşletmeciler, Diplomatlar, Yöneticiler Salihli'mizde öğrenim görmüş olacaklar. İlçemizde her biri dalında uzman Profesörler, Doçentler, Doktorlar, Öğretim Görevlileri bizlere eğitim alanında güç verecektir. Salihli’ye 4 yıllık fakülte ile eğitim için gelecek olan öğrencilerin doğaldır ki; ilçemizde sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan bir çok faydası da olacaktır.

Mevcut 2500 öğrencinin öğrenim gördüğü Meslek Yüksek Okulu binasının yanında yapılan Salihli Fakültesinde 3 - 4 yıl sonra 2500 öğrenci daha öğrenim görecektir. Bu da toplamda 5000 öğrenci yapar. Küçük bir ilçe nüfusu kadar. Bunun yanı sıra mevcut 500 öğrencili yurdun yanı sıra yine yeni 500 öğrencili yeni bir yurdun yapılması programa alındı. Böylelikle Yurtkur’a bağlı 1000 öğrenci sayısına ulaşılmış olacak.

Ayrıca yeni şehir hastanesi de bu 650 dönümlük Salihli Fakültesi binası arka tarafına yapılacak. Daha kampüs alanında yüzlerce dönüm arsa mevcut bu yapılar ve okullar yükseldikçe ilerde inşallah Salihli Üniversitesinin kurulması da yakındır”dedi.

tarzanlar
2 yıl önce - Pts 11 Eyl 2017, 21:01

(+)

tarzanlar
2 yıl önce - Cmt 30 Eyl 2017, 19:32

Başkan Kayda'ya Fakülte Teşekkür Ziyareti
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Salihli Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. İlkay Dilber, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda’yı makamında ziyaret etti. Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yar. Doç. Dr. Özhan Kalaç, Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sekreteri Uğur Akyol ve Salihli MYO Sekreteri Ergun Kaya ile birlikte ziyarette bulunan Müdür Dilber, Salihli Belediyesi tarafından inşaatı tamamlanan Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine yaptığı katkılar ve eğitime verdiği desteklerden dolayı Belediye Başkanı Zeki Kayda’ya teşekkürlerini iletti.
Eğitimci bir Belediye Başkanı olarak eğitim kurumlarının her zaman yanında olduklarını ve gereken her türlü desteği verdiklerini ifade eden Başkan Kayda, “Salihli’mize İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini kazandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. 2017-2018 yılı öğretim döneminde eğitime başlayan yeni fakültemiz öğrencilerimize hayırlı olsun” dedi.
Başkan Kayda, ziyaretlerinden dolayı Salihli MYO Müdürü İlkay Dilber ile beraberindekilere teşekkür etti.

tarzanlar
2 yıl önce - Cmt 30 Eyl 2017, 19:33

Salihli Fakültesinin İlk Öğrencisi Başkan Kayda İle Buluştu
Salihli’de bu yıl faaliyete geçen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin ilk öğrencisi Seçil Aydın, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda’yı makamında ziyaret etti.
Salihli Belediye Meclisinin aldığı karar ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile yapılan protokol kapsamında Salihli Belediyesi tarafından inşaatı tamamlanarak eğitime başlayan Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin ilk öğrencisi olan Seçil Aydın, Salihli’ye 4 yıllık fakülte kazandıran Belediye Başkanı Zeki Kayda’ya teşekkür ziyaretinde bulundu. Üniversite tercih listesinde ilk sıraya Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini yazdığını belirten Seçil Aydın, “Ailemle beraber Salihli’de yaşıyorum. Yaşadığım şehirde çok istediğim Maliye Bölümü’nün olması benim için büyük bir şanstı. Onun için Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünü birinci sırada tercih ederek fakülteye kayıt oldum. Salihli’ye fakülte kazandırdığı ve beni çok mutlu ettiği için Belediye Başkanımız Zeki Kayda’ya teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Manisa’nın büyük ilçelerinden biri olan Salihli’ye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kazandırmanın gururu ve onurunu taşıdığını ifade eden Başkan Kayda, fakültenin ilk öğrencisi olan öğrenci Seçil Aydın’a nezaket ziyaretinden dolayı teşekkür ederek eğitim hayatında başarılar diledi. Eğitimci bir belediye başkanı olarak eğitime her zaman önem verdiğini vurgulayan Başkan Kayda, “Salihli’de eğitim düzeyi Manisa ve Türkiye ortalamasının çok üzerinde ancak şehrimizde 4 yıllık bir fakülte yok. Salihli’ye üniversite sözü vermiştim. Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini şehrimize kazandırarak bu sözümü yerine getirdim. Sizin gibi gelecek vaat eden tüm öğrencilerimiz için ne yapsak azdır. Bizler sizin için Salihli’ye fakülte kazandırdık. Çok çalışarak iyi yerlere geldiğinizde, ne kadar güzel bir iş başarmış olduğumuzu bir kez daha anlayacağız. Tüm öğrencilerimize eğitim hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.
Başkan Kayda, Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin ilk öğrencisi olan Seçil Aydın’ı tebrik ederek ödüllendirdi.

tarzanlar
2 yıl önce - Cmt 30 Eyl 2017, 19:35

Tarım,sağlık ve ticaret merkezi Salihli’den eğitim atağı
Manisa’nın Salihli ilçesi, eğitim konusunda da atağa kalktı. Celal Bayar Üniversitesi’ne bağlı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin de bu yıl eğitime başlayacağı Salihli,tarım,sağlık ve ticaretten sonra eğitimde de bölgenin merkezi olmayı hedefliyor.
Geçmişten bu yana çevre ilçelerin ticaret merkezi konumunda bulunan Salihli, özel ve kamu hastanesi sayısının artması ile bu özelliğini sağlık turizmine de taşıdı. Salihli, son yıllarda da açılan ve açılacak olan okullarla bölgenin eğitim merkezi olma yolunda ilerliyor. Son 2 yılda ilçede 6 özel okul açıldı, 2 tanesi de yolda. Binası tamamlanan Celal Bayar Üniversitesi’ne bağlı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi de bu yıl eğitime başlayacak.

Salihli’nin tarım ve ticaret merkezi olduğunu dile getiren Salihli Ticaret Odası Başkanı İbrahim Yüksel, “Salihli ve çevresindeki 8 ilçede yaşayan 500 bin dolayındaki nüfus ticaret için ilçemizi tercih ediyor. Salihli’de ticaret bu anlamda gelişmiş bir konumda. Kula ve Selendi ilçeleri de bizim odamızın sorumluluğunda. Kula, Selendi, Alaşehir, Sarıgöl, Köprübaşı, Ahmetli, Demirci, Gölmarmara üçgeninde 9 ilçenin ortasındayız. Bu da ilçenin ticari hayatına olumlu yansıyor” dedi.

Salihli de ekonominin hareketliliğinde sağlık turizminin de etkisi olduğunu dile getiren Yüksel, “Sağlıkta da merkez konumundayız. 3 büyük özel hastanemiz ve dal merkezlerimiz var. Bunlar devlet hastanesiyle beraber günde yaklaşık 5 bin kişiye hizmet veriyorlar. Bunların 2 bini diğer ilçelerden geliyor. Sabah tahlil yaptırıyorlar, öğlen tahlil için beklerken o 3-4 saatte şehrin ekonomisine katkıda bulunuyorlar” diye konuştu.

“Eğitimin de merkezi olacağız"

Salihli’nin 3T olarak ifade edilen tarım-ticaret turizm sektörlerinden ilk ikisinde elde ettiği başarıyı turizmde yakalayamadığını belirten Yüksel, “Biz de bunun yerine sağlık ve eğitimi koymayı hedefledik. Sağlıkta belli bir noktaya geldik. Eğitim konusunda yatırım yapmaları için de iş adamlarımıza sürekli çağrıda bulunduk. Çeşitli çalışmalar yaptık. Bunun sonucunda son iki yılda ilçemizde 6 tane özel okul açıldı. Bu sene de 2 tane kampüsü olan özel okul açılacak. Bunlar anaokulundan fen lisesine kadar eğitim veriyorlar. Eğitim kalitesi de oldukça yüksek. Bir okulumuzun, ilk 3 binde 13 öğrencisi var” dedi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binası bitti

Salihli’deki eğitim kurumlarına üniversiteyi eklemek için yaptıkları çalışmaların da olumlu sonuçlandığını vurgulayan Yüksel, “4 yıllık fakültemizin yarım kalmış binası vardı. İlçedeki 17 kurumun desteği ve Ankara’dan aldığımız yardımla binayı tamamladık. Eğitime bu yıl başlayacağız. Celal Bayar Üniversitesi’ne bağlı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olacak. Bu sene sadece Maliye bölümü açılacak. 60 kişilik kontenjanı olacak. Seneye 6 bölüm gelecek. 7 bölümle Salihli de üniversitemiz de kurulmuş olacak” diye konuştu.

Yurtlara yatırım yapın

2 yıllık meslek yüksekokulunun bir şehre katkı sağlamak için yetersiz olduğunu söyleyen Yüksel, “4 yıl için gelen çocuklar hem ekonomiye hem kültüre katkı sağlıyorlar. İlçemizdeki 6 özel okulun mevcudu yaklaşık 3 bine yakın. Bu sene de inşaatı bitmekte olan 2 özel okul eğitime başlayacak. Üniversite açıldığında bu sayı 5 bin öğrenciye ulaşacak. Tüm bölümler açıldığı zaman sadece üniversiteden beklentimiz 5 bin. Eğitim için de diğer ilçelerden gelen öğrenciler var. Meslek yüksekokulunun yanında 510 kişilik kız öğrenci yurdu bulunuyor. Erkek öğrenci yurdu da yapılacak. İş adamlarından talebimiz yurtlara yatırım yapmaları” dedi.

Sart harabalerinin işletmesi TÜRSAB'ta, rehber bile yok

Salihli Ticaret Odası Başkanı İbrahim Yüksel, Salihli’nin çok büyük bir turizm potansiyeli bulunduğunu belirterek, “Ancak bunu yeterince değerlendiremiyoruz. Bu sadece ilçemizin değil Manisa’nın da bir sorunu. Paranın ilk basıldığı yer olan Sart Harabeleri’ni yeteri kadar tanıtamıyoruz. Yeterli turist gelmiyor. Otel başta olmak üzere turistin alışveriş, yeme içme gibi ihtiyaçlarını karşılayacak tesislerimiz yetersiz.

Harabelerin işletmesi TÜRSAB’a verildi. Rehber bile yok. 7 kutsal kiliseden biri Sart bölgesinde bulunuyor. İlçemizde 26 bin yıllık ayak izleri, Kız Köprüsü, Kula da Peri Bacaları, Kula Tarihi Evleri, Kula Jeoparkı gibi turistik zenginliklerimiz var. Turizm sektörüne yatırım yapılmıyor. İş adamlarınıza sürekli söylüyoruz, ama insanların endişeleri var. Turizmi yabancı turiste açmamız lazım. Bir türlü aşamadık.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin büyük gücü var. Onlar turizmi canlandırmak için bir şeyler yapabilirler” şeklinde konuştu. Oda olarak “Görülmeye Değer Kent: Salihli” adıyla bir proje başlattıklarını anlatan Yüksel, “İzmir’den, Selçuk’tan haftasonları otobüs bedeli tarafımızdan karşılanmak üzere Salihli’ye turist getiriyoruz. Sart Harabeleri’ni, Kurşunlu Kaplıcaları’nı geziyorlar; sonra şehir merkezini geziyorlar. Şehrin ekonomisine katkı sağlıyorlar. Gelenlere anket çalışması yapılıyor. Güzel dönüşler alıyoruz. Onların gördüğü, şehirde yaşayanların göremediği birçok şey oldu” dedi.

"500 kişiye girişimcilik eğitimi verdik"

İstihdam yaratmak ve göçü önlemek için KOSGEB ile birlikte girişimcilik kursları düzenlediklerini söyleyen Yüksel, “Şu ana kadar 21 kurs açtık ve 590 gencimize sertifika verdik. Bunların yaklaşık 80 tanesi kendi iş yerlerini açtılar. Bu arkadaşlarımız şu an toplamda 450-500 kişiye istihdam sağlıyorlar. Bu da göçün önlenmesine katkı sağlıyor. Ailelerin parçalanmasını önlüyoruz. Salihli çok göç vermiyor. Sağlıklı büyüyen bir kentiz. Nüfusumuz her yıl 1000 civarında artıyor” şeklinde konuştu.

tarzanlar
2 yıl önce - Cmt 30 Eyl 2017, 19:41

(+)

(+)

akigolar
2 yıl önce - Pzr 08 Ekm 2017, 21:00

Bence Salihli'ye bu fakülte yetmez en az iki tane daha fakülte açılmalıdır birincisi Salihli bir sağlık kentidir bir Sağlık Fakültesi kurulması gerek ikincisi de Salihli bir tarım kentidir bir de Ziraat Fakültesi açılması lazım eğer bu kadar fakülte kurulursa gelecekte Salihli 5 Eylül Üniversitesi'nin kurulmasının somut adımları şimdiden atılır

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET