Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Barbaros
16 yıl önce - Çrş 10 Ağu 2005, 13:59
[İST-E1.05] - Boğaz Köprüsü Boyanıyorİstanbul Boğaziçi köprüsü, bakım onarım çalışmaları sonunda 'ilk kez' orijinal rengi olan açık griye boyanacak.

2002 yılından bu yana bakımda olan 33 yaşındaki Boğaziçi köprüsünde, üç yıldır süren çalışmalar sonunda boyanma aşamasına gelindi.

Beylerbeyi ayağında başlayan köprünün boyama işlemleri, Ortaköy ayağında devam edecek.

Köprü ayaklarının boyama işleminin yaz sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. Boyama işleminin tamamı ise 2010 yılında bitirilecek.

Çalışmalar titizlikle sürdürülüyor

Köprüdeki iç ve dış boyama çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Çelik üzerindeki özel karışımlı boya maddesi tamamen sökülüyor ve yerine yenisi yapılıyor. Köprüyü oluşturan çeliği hava ve sudan koruyarak paslanmasını önlüyor.

Köprünün rengi uluslararası renk kataloğu olan Ral'den seçildi. Kataloğa göre 7040 numaralı renge boyanacak olan köprü, aynı zamanda köprünün ilk boyandığı renk olacak.

Isıya, güneş ışınlarına, suya dayanıklı, uzun ömürlü, en az on yıl bakım gerektirmeyecek özel boyalarla kaplanan köprüde, toplam boyanacak alan yaklaşık 150 bin metrekare.

Maliyet 3.6 milyon YTL

Köprünün boyanma işleminin toplam maliyet ise 3.6 milyon YTL.

Karayolları 17'nci Bölge Müdürlüğü yetkilileri, çevre yolları ile Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin onarım ve bakımı için 1992'de ihaleye çıkmıştı.

İhalenin keşif bedelinin bitmesi nedeniyle kurum, yaklaşık üç ay önce köprüde yapılacak çalışmalar için ikinci kez ihaleye yaptı.

İhaleyi kazanan firma, şu ana kadar yapılan yüzde 45'lik işin kalan kısmını tamamlamak için başlattığı çalışmaları sürdürüyor.

Firma, yaz döneminde Boğaziçi Köprüsü'nün içindeki boyama çalışmalarına ara vererek, köprünün dış aksamını orijinal rengi olan açık gri renkte boyamaya başladı.

Yetkililer, boyama işlerinin tamamlanmasının ardından önümüzdeki yıl içinde ışıklandırma için ihaleye çıkılacağını, ilk aşamada Boğaziçi Köprüsü'nün, daha sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün ışıklandırılacağını söyledi.


www.cnnturk.com


En son Barbaros tarafından Sal 06 Eyl 2005, 17:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Kazandibi
16 yıl önce - Prş 11 Ağu 2005, 05:04

"Açık gri" acaba iyi bir karar mı?

Bence koyu lacivert daha iyi olurdu.

"Istanblue"

Boğaz Köprüsü'nün koyu renkli, FSM Köprüsü'nün ise açık renkli olması bence güzel bir farklılıktı. Şimdi ikisi de aynı renk olacak, zaten tasarımları da çok benziyor.

Ne sıkıcı...


MehmetK
16 yıl önce - Prş 11 Ağu 2005, 06:59

Köprünün boyanması bir de ışıklandırmada eklenince süper olacak , ben griyi de yadırgamadım orjinal rengi sonuçta

Ancaaak!
İki köprüde aynı renk olunca yeni İstanbullular iki köprü arasındaki ayrımı hiç yapamayacaklar , e aralarında boğazı bile görmeyenler varmış ya
-Bu birinci kopru abii
-yok olumu bu ikincisi
-hayırrr birinciiii dedim lağ!
böyle bir muhabbete şayit olmuştum.


ASLI
16 yıl önce - Cum 12 Ağu 2005, 02:20

Gri bence de iyi secim. Kendi orijinal rengi; koyu lacivert cok koyu kacardi, kaybolurdu, griyle yakaladigi kontrasti yakalayamazdi bence kopru..

Ersan
16 yıl önce - Cum 12 Ağu 2005, 05:55

yav ha boyamaya baslamisken neden pembe yapmiyorlar? düsünsenize. "SKANDAL! bogaz köprüsü pembeye boyaniyor!" hehe

saka bir yana.

bir burda bi 3 yil önce yeni zürih havaalani icin üniversitede isin deneyileri yapmistik.

ve en göze batan 2 isiklandirmaya karar verildi. su an aksamlari bu 2 isiklandirmalar kullaniliyor zürih havaalani yeni Terminal D binasinda...

1: acik grinin üstüne 2 spot. biri beyaz isik, digeri acik mavi.

2. Mavi-turkuaz karisimi boyanmis bir duvari MAVI isikla isiklandiriliyor.
bu ikinci modeli tanittigimizda bize ters ters baktilar. yani sonucta maviyi mavi ile isiklandiriyoruz. ama ortaya cikan görüntü inanilmaz oldu.


(belki bir foto bulabilirim.)Barbaros
16 yıl önce - Cum 26 Ağu 2005, 12:34

Beylerbeyi Ayağı(+)
(+)
(+)
(+)
(+)


Ortaköy Ayağı(+)


Kaan+
16 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2005, 23:15

OOO boyanan yer çok hoş gözüküyor renk seçimi çok güzel !! Tüm çalışanlara başarılar çabuk ve kazasız bitmesi dileğiyle...

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2005, 23:24

Güzel oluyor... Atmosferin rengiyle çok da fazla tezat oluşturmayan, hatta ona uyum sağlayan bir renk "açık gri"... Ne olursa olsun, sadelikte fayda vardır. Her zaman için dikkat edin: Marka olmuş mağazaların, firmaların vitrinleri hep sadedir ve göze batan renklerle doldurulmaz. Fonları görece siliktir ve ön plânı perdelemezler.

Sadelik asalettir... İstanbul'un köprülerinde olması gereken de budur!...

Akın KURTOĞLU


MURAT

16 yıl önce - Pzr 28 Ağu 2005, 00:43

aksamlign köprü cok güzel gürünecek, acik rengin üstüne isik vurdugunda daha cok parlar

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Pts 29 Ağu 2005, 02:51

1973'ün yazında 1. Boğaziçi Köprüsü'nün inşaatının bitmek üzere olduğu günlerinden bir görünüm (Daha önce WOW'da bu konuyla ilgili açtığımız başlığın içindeki bir mesajdan alıntıdır):

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=12604(+)


Resimde görülen açık gri renge dönüş yapılacak... Gerçekten de, ilk açıldığındaki dış rengi daha hoşmuş. Sade ve kibar!...

Akın KURTOĞLUsayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM