Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Alper 34

2 yıl önce - Cmt 11 Mar 2017, 13:34
HAB - Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi


Hab nedir?

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB, Ankara ili; Kazan, Yenimahalle, Sincan İlçeleri sınırları içerisinde TUSAŞ/TAI yerleşkelerinin yanında 730 hektar büyüklüğünde bir arazi üzerine kurulmuştur.

Bölgemiz, Ankara kent merkezinin kuzey batısında olup şehir merkezine yaklaşık 35 km mesafede ve Ankara - İstanbul otoyolunun kenarında konumlandırılmıştır.

HAB Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasındaki amaç, uzay ve havacılık alanlarında yerli sanayiyi desteklemek, yerli ve yabancı firmaları bir araya getirerek sinerji sağlamak, yüksek katma değerli ürünler üretip ihracatı arttırmaktır.

resmi web sayfası

http://www.hab.org.tr


ilgili haber

Alıntı:
Uzay OSB’ye ilk kazma

Türkiye’nin uzay ve havacılık alanındaki projelerine ev sahipliği yapacak Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB için çalışmalar ay sonunda başlayacak. Bölgede faaliyet gösterecek olan firmalar Nisan 2017’de inşaata başlayabilecek.Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) için çalışmalar ay sonunda başlayacak. HAB Bölge Müdürü İbrahim Keskiner, çalışmalar hakkında bilgi verdi. HAB’ın 1. etabının tapularının geçen yılın sonunda alındığını belirten Keskiner şunları söyledi:
“Bürokratik işlemlerin yanı sıra arazinin yapılaşmaya esas olacak tesviye çalışmaları ekim ayının sonunda başlayacak. 2017 yılı nisan ayından itibaren de altyapı iş ve hizmetlerini içeren yol, içme suyu, atık su, yağmur suyu, elektrik, haberleşme sistemi, doğalgaz, arıtma tesisleri, Ova Çayı ıslah kanalı gibi çalışmalar için harekete geçilecek. Fabrika inşaatına başlamak isteyen sanayiciler, 2017 yılı nisan ayından itibaren çalışmaya başlayabilecekler. Altyapı çalışmalarının 1. etap bölümünün tamamlanması için ise 18 aylık bir süre öngörülüyor.”

OVA ÇAYI’NA ISLAH

Keskiner, çalışmalar kapsamında bölge içinden geçen Ova Çayı’nın ıslah edilerek yapılacak kanal içine alınacağını ve 1. etabın kanalın doğusunda kalan ilk aşamasından itibaren inşaata başlanacağını söyledi. Kanal ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) arasında kalan batı tarafına sonraki aşamada başlanacağını ifade eden Keskiner, “Sanayi parsellerinde 1. etabın doğu tarafında doluluk oranı yüzde 85. Bu bölgede, 3 bin metrekare ve üzeri olan, küçük sanayi sitesi dışında kalan sanayiciler yer alıyor. Bu kısma hemen başlamayı planlıyoruz ve Eylül 2018’de altyapıyı tamamlayarak hizmete açacağız” dedi.

15 BİN İSTİHDAM HEDEFİ

HAB’da, uzay ve havacılık alanında faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmaların bir araya getirilip entegrasyon sağlanması, üniversiteler, Ar-Ge merkezleri ve sektörde faaliyet gösteren kümeler arasında sinerji yaratılması amaçlanıyor. Böylece uzay ve havacılık sektörünün ileri teknoloji ve yüksek katma değer üretmesi, üretilen ürünlerin ihracatı artırıcı ve ithalatı azaltıcı etkisi dolayısıyla ülkenin cari açığının azaltılması hedefleniyor. Hedefler arasında söz konusu alanlarda eleman yetiştirilmesi için eğitim kurumları kurulması da bulunuyor. Bölgede, 15 bini aşan istihdam ve 5 milyar dolar ciro hedefleniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/uzay-osbye-ilk-kazma-40256039Bana göre mega projelerden biri olan hab için forumda henüz başlık açılmamış olması enteresan (muhtemelen önemi henüz anlaşılamamış) , bu önemli girişimin biran önce hayata geçmesini ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.


ceyhun axoy
1 yıl önce - Pts 19 Şub 2018, 22:11

Alıntı:
İşte Kanal İstanbul`dan sonra Türkiye`nin en büyük 2. projesi
Afrin harekatı ile birlikte hava üslerinin önemi bir kez daha ortaya çıkarken, TSK`dan flaş bir hamle daha geldi ve Kanal İstanbul’dan sonra Türkiye`nin en büyük 2. projesi için düğmeye basıldı.Türkiye`de yeni bir mega proje için Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın talimatı ile devasa büyüklükte özel bir çalışma başlattı. Bahsi geçen HAB projesi, Kanal İstanbul'dan sonraki en büyük proje olacağı bildirildi. Başkentte yapımı için düğmeye basılan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) sayesinde yerli ve milli imkanların tamamı Afrin'de büüyk başarılara imza atılan Havacılık sanayi için üretim üssü haline getirileceği bildirildi. İşte konuyla alakalaı haberin ayrıntıları.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Şubat 2018 - İstanbul

Başkent Ankara’da yaklaşık 6 milyar dolar bedelle dev yatırım için düğmeye basıldı. Hayata geçirilecek bu dev proje sayesinde Hava Kuvvetleri, Ankara’daki üretim tesisleri ile yerli altyapıya kavuşmuş olacak. Yapılacak dev proje sayesinde uzay ve havacılık alanında yüksek katma değerli yerli ürünlerin üretileceği HAB tesisleri kurulmuş olacak.

Hava Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Başkent Ankara'da çok önemli bir proje için harekete geçildiği kaydedildi. Ankara’daki üretim tesisleri ile yerli altyapı TSK bünyesine girecek ve pek çok önemli yatırım bu tesislerde TSK envanteri için üretim gerçekleştirecek.

Başkentin özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminde öne çıkan ilçesi olan Kahramankazan’da yapımı planlanan ve Türkiye'nin Kanal İstanbul’dan sonra yaklaşık 6 milyar dolarlık bir yatırımla en büyük ikinci projesi olması öngörülen Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) projesi için süreç başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz günlerde HAB’ın kurulacağı bölgeye giderek özel bir inceleme gerçekleştirdiği gelen son dakika haberleri arasında.

Konuyla ilgili Milliyet gazetesinde yer alan haberin ayrıntılarına göre, Ankara kent merkezinin kuzey batısında şehir merkezine yaklaşık 35 km mesafede ve Ankara - İstanbul otoyolunun kenarında konumlanan bölgenin 400 hektarı sanayi alanı, 100 hektarı Ar-Ge Teknoloji Geliştirme Merkezi, 100 hektarı yeşil alan olarak planlanıyor. Altyapı detay proje çalışmalarına başlanan projenin inşaat çalışmalarının, bu yılın yarısına kadar başlanması hedefleniyor. Şu anda ön talepte bulunan yatırımcı firmalardan ön avansların alındığı kaydedildi. HAB’da 15 bin kişi istihdam edilecek.


emlakpencerem.com


suphibayram

1 yıl önce - Pts 19 Şub 2018, 22:16

Allah cc hayırlara vesile kılsın,gücümüze güç katsın,düşmanların kalbine korku salsın.Maldeyna
1 yıl önce - Pts 19 Şub 2018, 22:29

HAB açılımı nedir?

suphibayram

1 yıl önce - Pts 19 Şub 2018, 22:31

başlıkta yazıyorMaldeyna
1 yıl önce - Pts 19 Şub 2018, 22:37

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi
AUvHİOB.
hangisini seçeyim?


aliefe2010
1 yıl önce - Pts 19 Şub 2018, 22:44

HAB Havacılık BölgesiMisafir 87d

1 yıl önce - Çrş 14 Mar 2018, 00:11

İstanbul yolundan yön levhalarını koymuşlar bugun geçerken gördüm

vozkan
11 ay önce - Pzr 10 Hzr 2018, 23:17

Malesef buda hayata geçmeyecek vaatlerden birisi.
Savunma sanayine ait önemli tesisler İstanbul ve çevresinde yapılanıyor.

Sadece seçim yatırımı olarak kalacak gibi görünüyor.
Ankaraya sanayi yatırımı yapılması bir yana , çevre illere verilen teşvikler dolayısı ile Ankaradaki mevcut fabrikalar bile taşınıyor.
Hayal kurmaya gerek yok.


Misafir c8c

11 ay önce - Sal 12 Hzr 2018, 00:21

Alt yapı çalışmaları başladı.hab resmi sayfasina girdiğinizde görürsünüz.paydaşlar arsa fiyatları konusunda rahatsızlıkları Cumhurbaşkanımıza ilettti.inşa yakin zamanda başlayacak. Kahraman kazan saray bölgesi hab yatırımı ile ciddi atak yaptı.insanlar hab çevresine yatırım için ciddi paralar ödüyor.Büyük bir proje illaki zaman alacak.Kahraman kazan saray bu projeyle ilgi odağı oldusayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET