Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
göKhaN

16 yıl önce - Sal 02 Ağu 2005, 13:59
BUR » A7.32. Atatürk Caddesi Asfalt Çalışması için Kapanacak

Kaldırım çalışmaları bittikten sonra Atatürk Caddesinin asfaltı yenilenecek böylece cadde yepyeni bir çehre kazanacak. Tabi bu caddeyi nasıl kapatacaklar hala aklım almıyor. Bu çile ne zaman bitecek diye sorarsanız eylül ortası gibi bitecekmiş.

Ebru K.Türk
16 yıl önce - Sal 02 Ağu 2005, 15:44

Kazılmış hallerini sadece gazetelerin internet sitelerindeki resimlerden görmüştüm. Ne diyeyim Allah size kolaylık versin. Ama dışardan izlediğim kadarıyla şu anda çok zor günler geçiren Bursa, işlerin hepsinin bir anda bitmesiyle birden rahatlıyacak gibi duruyor. Atatürk caddesinde bencede zaten bir kaldırım ve asfalt çalışmasına ihtiyaç vardı. Asfalt bozulmaya başlamıştı, şerit çizgileri hiç kalmamıştı, Kaldırımlardaki parkeler ise oldukça eskimiş ve çoğu kırılmıştı. Tabi yeni yapılanlar inşallah gerçekten güzeldir de yaplan onca masrafa değer. Yani sadece eskilerinden çok da farklı olmayan şeyler döşeniyorsa ve gelip gezdiğimde hakikaten daha güzel olmuş dedirtmezse onca eziyete ve paraya yazık olmuş derim.

göKhaN

16 yıl önce - Sal 02 Ağu 2005, 17:54

Emin ol çok güzel olmuş demeyeceksin! Ama fena değil idare eder tabi.. Bu arada abartısız söylüyorum atatürk caddesinin asfaltı " ^ " böyle bi hal almıştı ki bunu cadde üzerinde arabayla gidenler öndeki arabanın yamuk gittiğini farkedebilirler

Ebru K.Türk
16 yıl önce - Sal 02 Ağu 2005, 18:57

Hehe

Ulen Gökhan sayende Bursa grubu olarak 2000 mesaj sayısını geçmişiz. Bu arada deminki mesajda söylemeyi unuttuydum. Nasıl bir başlık attıysan bende "Müjde" diye başlayınca Atatürk caddesini trafiğe kapatıp sadece yaya trafiğine açacaklar sanıp buraya zıplamıştım. Neyse mümkün olabilcek bişey olsa fena olmazdı hani

ugurcavac
16 yıl önce - Çrş 03 Ağu 2005, 02:08

Size samimi olarak söylüyorum bu yapılanlar benim Avrupada gördüklerime göre fasa fiso.2001 yılının aralığında Köln şehrine 1,5 aylığına bir seyahatim olmuştu.Oradaki kaldırımları,bitki örtüsünü ve çevre düzenlemesini görünce bizim burda yapılanların geçici ve boş işler olduğunu anladım.
Buradaki malzemeler TSE almış yok İSO bilmemkaç almış C belgesi almış.Ne belgesi alırsan al malzeme ortada, senin oraya gösterdiğin malzemeyle kullandığın malzeme aynı değilki.Sonra işçilikler berbat.Onca alınan paraya karşılık ortaya konulan işçilik yetersiz kalıyor.Gerçi Avrupayada gitmeye gerek yok gidin Vezneciler'deki Osm.zamanında yapılan kaldırımları görün.Bu konuda gerici olmamız lazım arkadaşlar.
Nasip olursa göreceksiniz 5 yıl sonra Atatürk Caddesi trafiğe kapatılacak ve tümüyle tekrar düzenlenecek.Bu yapılan masraflara ve halka çektirilen eziyetlere yazık.

Musa

16 yıl önce - Sal 30 Ağu 2005, 13:59
Soru

benim anlamadığım caddet trafiğe kapanacak derken kaldırımlar yenileniyo tamam peki yolda mı yenilenecek yani bütün asfalt mı değişecek...İnşallah bütün asfalt değişirde şöyle beton pürüzsüz bir yol olur ne bileyim yol çizgileri fosforlu trafik levhaları şekil bişey olur. Bursada iki tane ana cadde var ona bile bakamıyolar nasıl iş anlamadım...

Tolgaryus
16 yıl önce - Sal 30 Ağu 2005, 18:56

Arkadaşlar,

Bu işi yapan biri olarak size söylemek istediklerim var;

Malesef öyle bir durumdayız ki ucuz daha ucuz çok daha ucuz derken işin sadece fiyatına bakıp kalitesini hiç tartışmaz olduk.Buna belediyelerde,devlet kurumlarıda dahil.En ucuza iş ihale edildiği sürece sıkıntıların sonu gelmeyecek.Kaliteden taviz vermeyen firmalarda iş alamayacak.

Bambaşka bir örnek vermek gerekirse artık neden çamurlukları plastikten yapılan arabalara biniyoruz dersiniz?

Atatürk caddesinde olacakları söyleyeyim:Döşenen bordürler ve parke taşları 1-1,5 yıl içinde doğa şartlarına yenik düşecek.Yağmur,don,sıcak ve üstündeki yoğun yaya trafiği bordür ve parke taşlarını gün geçtikçe eritecek.Bakınız, İhsaniye Fatih Bulvarı yol üzerinde döşeli olan Bordürler.Artık neredeyse asfalt ile sıfır hale geldiler.İşçiliklerdeki problemler yüzünden parke taşları oturma yapacak.Sadece asfaltta kısa zamanda bozulma olmayacak,çünkü alternatifi fazla olmadığı için yapan firma kaliteden ödün vermeyecek.

Neden parke taşı döşeniyor,çünkü en ucuz malzeme o.Malzeme neden çabuk yıpranıyor,ucuz fiyata iş alanlar uygun fiyatlı ama kalitesi düşük malzeme kullanıyor.
Aslında bir nevi kısır döngü.

Belediyelerin ve diğer kurumların yaptırdıkları işlere baktığımda , bir teknik eleman olarak sizlere göre çok fazla detay görüyorum ve moralim bozuluyor.

Çevrenizde yapılan apartmanlara,evlere bir bakın.Birde gözünüzün önüne eski
Bursa evlerini getirin.Çok değil 20-30 yıl önce yapılan binalara bakın,farklar korkunç.Herşey fabrikasyon,ucuz ve hızlı olması için ne gerekiyorsa yapılıyor.
Dolayısı ile mimari kültür diye bir şey artık kalmıyor.

Bireyden başlayarak hiç bir konuda kaliteden taviz vermememiz gerektiğini düşünüyorum.

Sevgiyle kalın.

darmstat
15 yıl önce - Prş 13 Tem 2006, 13:03

çalışmaların olması güzel ama bunların hepsini aynı anda yapmak zorundalarmı ben artık bunaldım ama ya...

teomann
15 yıl önce - Cmt 15 Tem 2006, 19:34

Tolga abi'nin dediğine katılıyorum nerde o eski Bursa evleri şu an yapılan bir apartmanlara bakın nerdeyse hepsi üstünkörü mimari denen bir şey yok.Gerçi bu sırf Bursa için değil bütün büyükşehirler için böyle bir özentisizlik hakim her şeye.Kesinlikle mimari anlamında geçmişe göre çok gerilediğimizi düşünüyorum.

Gün_Ay

15 yıl önce - Çrş 19 Tem 2006, 00:08

Ben sayısını hatırlamıyorum Atatürk caddesindeki kaldırım çalışmaları kaçıncı kez yapılıyor?
Tolga abinin dediği gibi bu malzemeler ucuz o yüzden mi değişiyor ?  yoksa rant sağlamak için mi?
Bu arada Atatürk caddesindeki trafiği kapatırlarsa bende çok merak ediyorum o trafiği nerden verecekler?

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara