Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbulda Değiştirilen Yeni Alınan Minibüs Haberleri
« önceki   1234 ... 105106107   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 3
Abdullah34
2 yıl önce - Pts 27 Mar 2017, 22:50

Lütfen konunun dışına çıkmayın! Bu konuda İstanbul'da değiştirilip yeni alınan minibüsler hakkında paylaşım yapmalıyız. Bu konu minibüsler hakkında tartışmak için açılmadı.

:BARIŞ:

2 yıl önce - Sal 28 Mar 2017, 00:03

Alıntı:
Sence de bu veriler biraz abartılı olmamış mı ? 700 TL yakıt ne benzinliğimi satın alıyorsun ? 700 tl günlük demek aylık 21.000 TL yapar farkında mısın ? 400 de 450 de 500 de eyvallahta 700 biraz abartılı bir rakam olmuş. Öho en düşük fiyatı 1.000.000 TL senin hesabına göre günde 100 TLden ayda 3,000 TL kazanıyor bu otobüsler oda bakıma gider hiç para kazanamıyorlar demekki millet deli mi bu paraları ödeyip otobüs alıyor ?

Mesajımı iyi okumamışsınız, bir hatta zarar ediliyor fakat başka bir hatta geçince o hattaki zarar öyle kapatılabiliyor dedim. Yani sabit olarak zarar edilecek hatta çalışılmıyor.
Alıntı:
Gelelim diğer konuya gece durakta yatmak kalmadı demişsin buyur gel bi gece misafir edelim seni gör halimizi Avrupa yakasında minibüsçülük yapıyorum. A/31 Bakırköy - Mahmutbey hattındayım toplamda 131 adet minibüs var bu hatta denk gelirsen herhangi bir şoföre sor bakalım abi gece kaçta sıra giriyorsunuz diye. Aynı şekilde durakta 1-2 saat bekleme mevzusunuda sorabilirsin gerekli açıklamayı yaparlar sana...

131 Minibüslü bir hat ilk kez duyuyorum. Bu kadar minibüs varsa bu durum çok normal.
Fakat Anadolu Yakası'nda hiç bir durakta böyle bir uygulama yok.
Alıntı:
Minibüslerde belli kurallar var ancak bu kuralların uygulanması yolcunun elinde örnek veriyorum sen minibüse bindin minibüsçü sana kötü davrandı fazla para aldı veya ne bileyim trafik kuralı ihlali yaptı sen bunu görmezden gelirsen yapacak bişey yok ama sen bunu durak başkanına(araçların içerisinde numaraları mevcuttur) veya 153e bildirirsen şoför gerekli cezayı alır. Olay yolcuda bitiyor...

Bu çok mantıksız işte. Hangi kural var minibüste.
Tek kural şu; Elini kornadan çekme, her kafasını kaşıyanın önünde dur.
Üst geçit diplerinde yat. Yoldaki trafiğin durumu fark etmez, yolcu nerde isterse iner biner. Arabayı yolcu ile doldur fark etmez küfür etsinler. Hepsi hikaye. Benim babamda minibüscülük yaptı 90'ların sonuna kadar. O günler belki biraz daha iyi olabilir fakat şuan ki tabloya bakılırsa şehirde terör estirenler bunlar işte. İşini hakkı ile yapanlar %1 yada 2 en fazla. Bana katılmayabilirsiniz. Çünkü bu işi yapıyorsunuz. Anlayış gösteriyorum.
Son olarak ben de malesef istemeyerek biniyorum minibüse. Hiç birisinin içinde ve dışında 153 etiketleri veya başka bir öneri/şikayet telefonu görmedim. Eğer gerçekten 153 minibüslere ceza kesebiliyiorsa, bunu başlık haline getirip herkesi bilgilendirmek lazım bu forumda.
Alıntı:
Lütfen konunun dışına çıkmayın! Bu konuda İstanbul'da değiştirilip yeni alınan minibüsler hakkında paylaşım yapmalıyız. Bu konu minibüsler hakkında tartışmak için açılmadı.

İstanbul - Ulaşım bölümünde Dıyarbakır, Mersin, Sivas, Kahramanmaraş vb. gibi bir çok İl'in araçları için başlık açılıp altında paylaşımlar yapılırken, bizim bu tartışmalarımız bence çok yerinde. Sonunda orta yolu bulup anlaşacağıma eminim Minibüscü abimle, konu uzamaz daha fazla.

Birkaç tane de Minibüs değişim haberi yazayım;

Üsküdar - Ferah Mahallesi - Santral hattı;
34 M 4920, Otokar M2000 olan aracı "Renault Master" ile yenilemiş.

Pendik - Kurtköy hattı;
34 M 1792, Otokar M2000 olan aracı "Mercedes-Benz Sprinter" ile yenilemiş.

Pendik - Aydos hattı;
34 M 4965, Renault Master olan aracı önce "Karsan Jest" ile yenilemişti, şimdi tekrar "İveco Daily" ile yenilemiş.

Sultanbeyli - Kurtköy hattı;
34 TMB 41, Otokar M2010 olan aracı "Renault Master" ile yenilemiş.

Burak Öztaş
2 yıl önce - Sal 28 Mar 2017, 12:24

Şu Renault Master denen araç nasıl minibüs yapılıyor, yolcu konforu denen olay yok izin verilmemeli.

Misafir 742

2 yıl önce - Çrş 29 Mar 2017, 20:14

Alıntı yapmayı bilmediğim için isimler üzerinden cevap yazacağım...

ahmetsever
Minibüslerin uyması gereken birçok kural var. Balık istifi yolcu alma işini sadece minibüsçüler yapmıyor otobüsçülerde yapıyor. Hemde minibüsçü ayakta 1 yolcu alsa yakalandığında 89 TL ceza alıyor otobüs kapılar açık gitse trafik polisi sesini çıkartmıyor. Madem bi kural var herkes bu kurala uysun. Otobüsler ayakta yolcu almasın minibüslerde almasan bakalım o zaman ne olacak. Zira ayakta yolcu alındığı halde çoğu zaman ne otobüsler nede minibüsler yolcu taşımaya yetmiyor ayakta almasa heralde yolcular günde 1-2 saat araç bekler... Gerek durak başkanları gerekse ukome sadece şikayete dayalı denetim yapmaz. Ancak şöylede bi durum var örnek olarak İstanbul genelinde 6000 kusur adet minibüs var bunların hangisini denetliycek ukome ? veya durak başkanı hangisini denetleyecek ? Örnek vermek gerekirse benim çalıştığım hattın uzunluğu 20 km ve 131 adet minibüs var şimdi durak başkanı bu 20 kmlik güzergahın hangi noktasında duracak ki tüm araçları denetleyebilsin ? Böyle bişey mümkün değil demi ? Minibüslerin koltuklarının sökülmesi bir şehir efsanesidir. Böye bişeyi hiçbir minibüsçü göze almaz. Neden dersen yakalandığında 3,700 TL ceza ödeniyor + araç 15 gün bağlanıyor buda toplamda araç sahibine 10.000 TL gibi bir zarar doğurur. 1 Koltuk sökse oraya 3 yolcu alır 2 TLden 6 TL para yapar 6 TL kazanmak için bu risk alınır mı sence ? Minibüslerde eskiden 14+1 standartı vardı ancak şimdi bu standart kalktı minibüsler en az 10+1 en fazla 16+1 koltuklu olabilir. Plaka takılmadan önce projesi çizilir belediyeden onay alınır, ruhsata koltuk sayısı işlenir. Tabi yeni kurallara göre artık koltuk sayısı dahada azalacak çünkü engelli alanları ayrılacak tüm araçlarda...

Güzel kardeşim zaten otobüslerde havuz sistemi yok mu ? Sen zarar eden güzergahta çalışırken çaprazındaki kar eden güzergahta çalışacak böylece gelir dengelenecek ama minibüste öyle değil ki. Havuz yok zarar edende kendine kar edende kendine
Sen minibüs hatlarına pek aşına değilsin anladığım kadarıyla "131 Minibüslü bir hat ilk kez duyuyorum. Bu kadar minibüs varsa bu durum çok normal. Fakat Anadolu Yakası'nda hiç bir durakta böyle bir uygulama yok. " demişsin ancak İstanbulun en kalabalık durağı anadolu yakasında Gebze-Harem hattı. Toplam 376 adet minibüs var en fazla sefer yapan günde 4 tek atıyor. Durakta en az 2-3 saat yatıyorlar gidip bakmanı tavsiye ederim
Şikayet konusuna gelirsek evet 153 ceza kesiyor hemde öyle 1-2 sonra falan değil anında kesiyor plakaya falanda göndermiyor direk durağa gelip elden teslim yapıyor eğer şikayet büyükse aracı bağlamaya kadar gidiyor. Minibüslerin içinde normalde durak başkanlarının numarası olması gerekiyor avrupa yakasında çoğu minibüste mevcut ama demekki anadolu yakasında yaygın değil umarım orda da yaygınlaşır. Söylediklerine sonuna kadar katıyorum bu işi layığı ile yapan %1-2 anca var malesef çoğu minibüsçü senin bahsettiğin gibi uygunsuz hareketler sergiliyor. Ben kendi şahsım adına söyliyeyim bir çok arkadaşımı kurallara uymadığı için şikayet ediyorum bende uymadığım da beni de şikayet edin diyorum.
Son olarak biz burada tartışmıyoruz sohbet ediyoruz bu kavga değil münakaşa değil orta yolu bulmaya gerek yok sonuçta hepimizin dertleri sıkıntıları var bizde bu dertleri birbirimizle paylaşıyoruz burda

Burak Öztaş
Ben senin gibi düşünüyorum kardeşim bence masterlar oldukça rahat. Motor sesi fazla rahatsız etmiyor, yolcu klimları gayet iyi soğutuyor, kasislerden geçerken sarsıntı oldukça az, ısıtıcıları gayet güzel ısıtıyor. Sana konforlu gelmeye nedir ? Koltuklar mı ? Şayet koltuklarsa onun masterla alakası yok karoser firmasının hatası o...

ahmetsever
2 yıl önce - Çrş 29 Mar 2017, 21:17

Alıntı:
Gerek durak başkanları gerekse ukome sadece şikayete dayalı denetim yapmaz. Ancak şöylede bi durum var örnek olarak İstanbul genelinde 6000 kusur adet minibüs var bunların hangisini denetliycek ukome ? veya durak başkanı hangisini denetleyecek ? Örnek vermek gerekirse benim çalıştığım hattın uzunluğu 20 km ve 131 adet minibüs var şimdi durak başkanı bu 20 kmlik güzergahın hangi noktasında duracak ki tüm araçları denetleyebilsin ? Böyle bişey mümkün değil demi ? Minibüslerin koltuklarının sökülmesi bir şehir efsanesidir. Böye bişeyi hiçbir minibüsçü göze almaz. Neden dersen yakalandığında 3,700 TL ceza ödeniyor + araç 15 gün bağlanıyor buda toplamda araç sahibine 10.000 TL gibi bir zarar doğurur. 1 Koltuk sökse oraya 3 yolcu alır 2 TLden 6 TL para yapar 6 TL kazanmak için bu risk alınır mı sence ? Minibüslerde eskiden 14+1 standartı vardı ancak şimdi bu standart kalktı minibüsler en az 10+1 en fazla 16+1 koltuklu olabilir. Plaka takılmadan önce projesi çizilir belediyeden onay alınır, ruhsata koltuk sayısı işlenir. Tabi yeni kurallara göre artık koltuk sayısı dahada azalacak çünkü engelli alanları ayrılacak tüm araçlarda...

Yıllardır İstanbul'da yaşarım, en azından 8-10 hattın minibüslerini bilirim, günün her saatinde minibüsle de yolculuk yaptım/yaparım.
Her noktada/hergün değil ancak haftada, bırakın haftayı ayda kaç defa 20 km 131 araçlı durakta çıkıp yolcu gibi araca binip, durumu kontrol etti? Büyük ihtimal durak başkanları o hatta/hatlarda minibüsü olan şahıslardır, yani denetim yapmaz/yapamaz, yapsada minibüsçüye yaptırım uygulayamaz. Ayrıca yıllardır minibüse binmeme rağmen durak başkanlarının bir defa kendi hattındaki minibüsleri denetlediğini görmedim. Minibüsçüler Odası, Durak Başkanları sadece zam zamanı ortaya çıkıp boy göstermekten başka iş yapmıyor.
Minibüslerin koltuklarının sökülmesine gelince size hattını söyleyeyim Üsküdar-Örnek Mahallesi-Esatpaşa hattında çalışan eski en azından 3-4 tane minibüsün koltukları söküldü, 3-4 eksik koltukla yolcu taşıyorlar, bunlar yeni alınan minibüs değil.

Alıntı:
Minibüslerin içinde normalde durak başkanlarının numarası olması gerekiyor avrupa yakasında çoğu minibüste mevcut ama demekki anadolu yakasında yaygın değil umarım orda da yaygınlaşır. Söylediklerine sonuna kadar katıyorum bu işi layığı ile yapan %1-2 anca var malesef çoğu minibüsçü senin bahsettiğin gibi uygunsuz hareketler sergiliyor. Ben kendi şahsım adına söyliyeyim bir çok arkadaşımı kurallara uymadığı için şikayet ediyorum bende uymadığım da beni de şikayet edin diyorum.

Demek ki, minibüsçü gözüyle de bakıldığında minibüsçülerin % 95'i bizim dediğimiz şekilde davranıyor. Sizde kendi meslektaşlarınızdan şikayetçisiniz.

cihandoğan58
2 yıl önce - Prş 30 Mar 2017, 09:38

- "Alibeyköy - Aksaray" grubunda 34 M 4016 Karsan J10 olan aracını Mercedes Benz Sprinter ile
- "Aymakoop - Topkapı" grubunda 34 M 4841 aracını Iveco Daily ile yenilemiştir.

2 yıl önce - Prş 30 Mar 2017, 11:48

Alıntı:
Sen minibüs hatlarına pek aşına değilsin anladığım kadarıyla "131 Minibüslü bir hat ilk kez duyuyorum. Bu kadar minibüs varsa bu durum çok normal. Fakat Anadolu Yakası'nda hiç bir durakta böyle bir uygulama yok. " demişsin ancak İstanbulun en kalabalık durağı anadolu yakasında Gebze-Harem hattı. Toplam 376 adet minibüs var en fazla sefer yapan günde 4 tek atıyor. Durakta en az 2-3 saat yatıyorlar gidip bakmanı tavsiye ederim

Evet pek aşina değilim minibüslere.
Gebze Harem hattında haftada 1 yada 2 defa birkaç durak gitme amaçlı kullanıyorum malesef ve araç sayısını net bilmiyorum ama 300 civarı olduğunu duymuştum. Ek olarak bu hat çok uzun ve bir araç tek yönde yaklaşık 2 saat civarı gidiyor. Araç aralıkları birer durak oluyor genelde. Bunu normal mahalle hatlarıyla kıyaslamayalım gidip duraklarda 2 saat yatıyor diye. Eğer böyle derseniz bende size 500T hattını örnek verebilirim. Tabelaya bağlı olarak bazı günler 3, bazı günler 4 servis atılıyor. Her servis yol durumuna bağlı olarak sondurakta 2 saat civarı yatma söz konusu.

cihandoğan58
2 yıl önce - Prş 30 Mar 2017, 21:40

- "Alibeyköy - Aksaray" grubunda 34 M 4168 Otokar M-2000 olan aracını 2017 model Mercedes Benz Sprinter ile yenilemiştir.

Misafir 677

2 yıl önce - Prş 30 Mar 2017, 22:34

ahmetsever
Durak başkanları o hatta minibüsü olan kişilerden seçilir zaten. Yolcu gibi binerek denetim yapması mümkün değil çünkü tüm minibüsçüler durak başkanlarını tanır bu yüzden güzergah üzerinde bulunan sote yerlerde durup denetim yapabiliyorlar ancak. Ancak dediğim gibi sadece bi noktadan baktığı için çoğu hatlarını göremez minibüslerin bu yüzden şikayetler çok önemli. Şikayet doğrultusunda yaptırım uygular. Mesela ben sana en basit bir yaptırım örneği anlatayım. Bundan 1 sene önce falan minibüsteyim akşam 9-9,30 civarları çok yorulduğum için paydos etmeye karar verdim duraktan yolcuları aldım son durağa kadar yolcum olmadığı için tabela ışığını kapattım, şapka ışığını kapattım, yolculardan müsade alıp minibüsün iç ışıllarının parlaklığını azalttım loş yaptım yani minibüsün içini, ön tabelamı da söktüm yolda gidiyorum. Yolda bir yolcu el kaldırdı bende ışılarımı söndürdüğüm için almadım arkamdan durak başkanına telefon açmış direk bu plakalı araç beni almadı diye durak başkanı aradı beni son durağa çağırdı hiçbir suçum olmamasına rağmen 2 saatliğine arabamı bağladı mesela. Sen şikayetini doğru yönde dile getirirsen durak başkanı cezayı verir.
Koltuk sökme mevzusuna gelirsek proje tadilatı yapıp ruhsatta koltuk sayısını azaltarak koltuk söktülerse bu yasaldır. Ancak ruhsatta yazandan daha fazla koltuk varsa bu yasaktır direk 153ü arayıp bildirin 15 gün aracı bağlanır...
Her ne kadar meslekdaşlarım olsalarda içimizde çürük elmalar çok fazla malesef...

Gebze-Harem hattında toplamda 376 adet minibüs var. Minibüs adeti fazla olduğu için hergün dönüşümlü olarak 50 araç dinlendirilir yani çalışmaz. Toplam hat uzunlukları 47 km dediğin gibi yaklaşık 2 saat falan sürüyor bi tekleri. Yani Haremden kalkıp Gebze'ye gitmeleri 2 saat civarı sürüyor. En fazla servis atan 4 tek atar yani toplam günde ortalama 8 saat yolda kalır. Sabah 5.30 ilk arabanın kalktığını en son arabanında 00.00 olduğunu düşünürsek toplam günlük ortalama bu hat üzerinde 18 saat falan minibüs çalışır. 8 saati yolda geçtiğine göre 10 saat durakta yatar araçlar...

Misafir 126

2 yıl önce - Prş 30 Mar 2017, 23:05

Sarıyer grubunda 250 küsür araç ortak çalışmaktadır
Esenyurt Küçükçekmece hattında 210 küsür araç çalışmaktadır
Esenler Topkapı 120 küsür araç
Bayrampaşa Topkapı Edirnekapı 120 küsür araç
Bağcılar ömür hattında 110 küsur araç
Zeytinburnu Topkapı 100 küsür araç

sayfa 3
« önceki   1234 ... 105106107   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM