Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Borsa ve hisse senedi yatırımcıları için paylaşım ve tavsiyeler
« önceki   123 ... 404142 ... 636465   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 41
Misafir bed

1 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 21:51

Spor takımlarının hisse senetleri ne durumda? Derby maçları yada her hafta atılan gol, basket sayıları bu kulüplerin hisse senetlerini etkiliyor mu?

Burç

1 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 21:59
Spor takımları hisse senetleri

En kötü hisseler spor takımlarının hisseleri, bunları sadece fanatikler alıyor diye düşünüyorum. Sanki hisse satın alarak takımlarına destek olduklarını falan düşünüyorlar sanırım. Takım forması almak gibi birşey zannediyor olmalılar. Bist100 içinde son bir senede para kaybettiren zaten bir avuç hisse var, bunların üç tanesi de takım hisseleri. Hatta Bist100 içinde en çok kaybettiren hisse de BJK hissesi. Bunlar zaten gerçek kazancı olmayan, birşey üretmeyen, milyonlarca lira zarar yazan, borç içinde yüzen şirketler. "Şirket" demek bile diğer gerçek şirketlere hakaret sayılmalı bence. Hiç satın almadığım hisse varsa takım hisseleridir.

Misafir 083

1 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 22:13

2010-2011 yıllarında BJK hisse senedinden ciddi oranda para kazandım.

Kısa vadede 1.15'lerden 14.70'lere kadar fırlamıştı. Sonra tekrar düşüşe geçti tabi.

Şu anda sartlar cok farklı. Hiç bir spor kulübünün hisselerinin en azindan orta vadede dahi olsa bir kazancı olmaz diye düşünüyorum.

Burç

1 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 22:37
İki önemli tavsiye

Eğer borsaya para yatıracaksanız ilk önce beklentinizi belirlemeniz lazım. Farzedelim 10 bin lira yatırım yapabileceksiniz. Bu yatırımdan ne beklemelisiniz? İlk önce kendinize bu soruyu sorun. Elbette herkes 10 bin lira ile 100 bin lira kazanmayı ister ve bu mümkün de olabilir. Ancak gerçekçi ve mantıklı bir beklenti belirlemeniz lazım. Bunu belirlemek için de bir zaman limiti koymak lazım. Diyelim ki bir senelik yatırım yapmayı belirledik. Bir senede banka faizi, vergiden sonra %12 falan veriyor. Yani 10 bin lirayı bankaya koysan ayda 100 lira kazanırsın, demek ki borsada bunun üstünde bir para kazanmak gerekiyor ki anlamı olsun. Eğer bankanın verdiğinin iki katı bir kazanç sağlarsan bence başarılı bir yatırım yapmış olursun. Yani 10 bin liralık yatırımdan en az ayda 200 lira beklemek gerekir. Tabii bir ay eksi 100 olur, diğer ay artı 300 olur ama ortalaması 200 lira olmalı. Bir ayda 20 iş günü olduğu için günde ortalama 10 liralık kazanç sağlarsan banka faizini ikiye katlamış oluyorsun. Gördüğünüz üzere aslında çok az bir para beklemek gerekiyor. Oysa insanlar bunun çok üzerinde beklentilere giriyor ve bunu kazanmak için çok riskli işler yapıyorlar. Benim en büyük tavsiyem beklentiyi gerçekçi tutmak olur.

İkinci tavsiyem ise çok para ile hisse almayın. Çünkü ne kadar fazla parayı yatırırsanız o kadar yanlış kararlar vermeye başlıyorsunuz. Bu iş tümüyle psikolojik bir savaş. Size göre fazla olan bir miktarda parayı riske atarsanız psikolojik savaşı baştan kaybedersiniz. Yatırım için 10 bin lira ayırdıysanız, hepsini hemen hisselere yatırmayın, çıkabilecek güzel fırsatlar için bir kısmı nakit dursun. Unutmayın ki günlük kazanç beklentiniz sadece 10 lira. Bunu da sadece 500 liralık bir hisse alarak bile yapabilirsiniz.

deger35
1 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 22:50

iyide 10bin tl ile ne olur ki bi gıdım gitmemiş olursun tl nin zaten uero dolar karşısında durumu ortada yok degeri yok.Hadi diyelim 10 bin yatırdım bi sene sabrettik yüzde 100 kar verdi olsun sana 20 bin tl enflasyonu koy ortaya 1 senelik eldeki net kar 18 bin tl kalsın, soruyorum size 18 bine ne olur valla dandik bi araba bile olmaz.Bence 10 bin yatırdın riske gir 2 ile 4 sene bekle fırlar uçarsa belki belini dogrultursun gerisi fakir edebiyatı

Burç

1 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 22:57

Alıntı:
tl nin zaten uero dolar karşısında durumu ortada yok degeri yok

Birincisi bu konuda yanılıyorsun.
2017 yılının Ocak ayında dolar 3.94 olmuştu.
Aradan bir seneden fazla vakit geçti ve dolar bugün 3.79.
Yani dolara yatırım yapıp, bir sene beklesen zararda olacaktın.
Banka faizine yatıranlar bile daha fazla para kazandı.

İkincisi eğer sadece 10 bin lira kadar yatırım yapabiliyorsan, bir sene içinde bununla borsada para yapıp araba falan almayı hayal ediyorsan, sen bence bu işe hiç girme. En iyisi sen sayısal oyna. Beklentin gerçekçi değil. Tam olarak da bunu anlatmaya çalışmıştım.

Muneccim
1 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 23:17

Ayni kafa BESte de var. Adam diyor ki ben 50 lira veriyorum 10 yil sonunda 20 bin aliyorum. 20 bine araba alinmaz diyor.

50 liraya 2 kisi disarida yemek yiyemiyorsun ve bu parayla birikiminin 70 80 bine cikmasini bekliyorsun. Boyle bir kazanc orani ancak tefecilikte olabilir.

Borsada hedef bence paramizin enflasyona ve yabanci birimlerine karsi deger kaybini onlemek ve bunlara karsi mumkun oldugunca da kar elde etmek olmali.

güney 01

1 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 23:29

10 bin lira yatiriyorsun18 20 bine cikaripta bunu begenmiyorsun arkadasim sen ne bekliyorsun baska?? Buyuk yatirimci olacan ki kazancini katliyasin Buyuk buyuk. Ama simdilik kucuk yatirimciyiz kim bilirki bu hep boyle gidecek diye birsey yok belki birgun katliya katliya bizde bir yol cizeriz etrafimda ornekleri var ama sizinkisi bir an once kose oolim diyosaniz yanlis adres

Misafir 1a4

1 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 23:52

Gireceğin hissede önemli düzenli temettü ve bedelsiz verip, karını arttıran senetlerden portföy yapmak en güzel yatırım yıllarca bes ödemektense 10 yıl borsaya yatırsan daha mantıklı gelen temettülerle hisse ekledinmi hayallerinde olan emekliliği yaşarsın.

flzcglr

1 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 16:45

Merhaba, tavsiye ve tecrübelerinizi okuyunca bu sabah babamla aramızda geçen bir konuşmayı sizlerle paylaşmak istedim. Ben temettü ve bedelsiz açıklayan bir hisseden bahsederek, çok parlak kar vb bir tablo sunuyor yükselmesini bekliyorum dediğimde babam tam tersi olarak hissenin düşeceğini söyledi. Borsada bir hisseyi beklentinin yükselttiğini, kar zarar temettü bedelsiz vb açıklandığında beklenti artık bittiği için düşeceğini söyledi. Aslında tam tersi olması gerekmez mi? Herkes güçlü değerlere sahip bir firmaya hissedar olmak istemez mi?

sayfa 41
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 404142 ... 636465   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET