Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Borsa ve hisse senedi yatırımcıları için paylaşım ve tavsiyeler
123 ... 848586   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Burç

1 yıl önce - Prş 02 Mar 2017, 07:52
Borsa ve hisse senedi yatırımcıları için paylaşım ve tavsiyeler

Nedense ülkemizde "yatırım" deyince birçok insanın aklına döviz veya altın satın almak geliyor. "Paramı dolara yatırdım, senede %15 kazandım" . Yahu dolar bir yatırım değil. Diyelim bir Amerikalı parasını değerlendirmek için bir yatırım arıyor. Bütün gün düşünüp : "Buldum! Paramı dolara yatırayım!" demesi ne kadar salakça olurdu değil mi? Türk lirası ile ölçüp, kendini para kazanmış zannetmek çok komik bence. 500 dolarlık telefonu gene 500 dolara alacaksın, hiç para kazanmadın ki?

Aynı şekilde altın da hiç mantıklı bir "yatırım" değil. Çünkü bundan 35 sene önce bütün paran ile altın almış olsaydın, dolar olarak halen zararda olurdun. İnanmayan varsa enflasyonu hesaba katan dolar-altın grafiğine baksın. 1980 yılındaki seviyelerin çok altındayız.

Peki ne yatırımı yapalım? Türkiye'de gayrimenkul, yani ev, arsa iyi bir yatırım. Ancak arsa alıp da değerlenmesini beklemek, bir ev alıp, satmak yıllar alıyor. Öyle hemen istediğin anda satamıyorsun. Çok da fazla sermaye gerekiyor. Bu yüzden çoğu insan birikimlerini bankaya faize koyuyor, bu da yılda çok çok %10 getiriyor, zaten yıllık enflasyon da %9. Yani aslında paranın değeri hiç artmıyor. Bu da bir yatırım değil.

Oysa paranı mesela ASELSAN hissesine yatırsaydın, bir senede %76 kazanç sağlardın :

Sadece Aselsan değil, İstanbul Borsasında bir senede %30 ve üzeri kazanç getiren yüzlerce hisse var. Tabii ki hisse senetlerinin bir kazanç getirme garantisi yok. Faiz değil bu. Ama biraz mantıklı seçimler yaparak gerçekten parayı değerlendirmek mümkün.

Türkiye'de insanlar genelde hisse alıp satmanın nasıl yapılacağını bile bilmiyor. Çoğu bankanın internet sitesine girerek evinizden veya cepten rahatça hisse alıp satabilirsiniz. Bankanıza gidip, hisse senedi alıp satmak istediğinizi söyleyerek birkaç kağıt imzalamanız yeterli. Bankada 1000 liran bile olsa değerlendirebilirsin.

Hisse senedi almak, hem faiz gibi apaçık haram değil, hem de yatırım yaptığın şirkete bir katkın oluyor. Yani ekonomiye gerçek bir yatırım yapıyorsun. Türkiye ekonomisi de kazanıyor. Az bir para ile kendine bir iş yeri açamayabilirsin ama borsa yatırımı ile açılmış bir işe ortak oluyorsun.

Borsada kazanılan para için devlete ayrıca vergi de ödenmiyor. Örneğin banka faizinden kazancına %15 vergi ödeniyor. Bu yüzden mesela bankanın sana verdiği faiz %9 ise, aslında gerçek kazancın %8 gibi birşey oluyor. Borsada vergilendirme ile ilgili ayrı bir başlık açmıştım. İlgilenen okuyabilir. Ama kısaca hisse senetlerindeki kazancın üzerinden devlete gelir vergisi ödenmiyor.

Şimdi ben bu yeni konu başlığını açtım, hisseler ile ilgilenen arkadaşlar, bilgilerini paylaşabilir, yatırımlarını karşılaştırabilir, hepimize yararlı olacağını düşünüyorum, bol kazançlar dilerim.

Önemli not:
Bu başlıkta yer alan mesajların hiçbirisi yatırım tavsiyesi değildir. Sadece buraya yorum yazan kişilerin şahsi görüşleridir, çünkü burada mesaj yazan kimse profesyonel bir yatırım danışmanı değil. Paranızı nereye yatırdığınızdan tümüyle siz kendiniz sorumlusunuz, burada mesaj yazan insanlar sorumlu değildir.

Cemoli D18
1 yıl önce - Prş 02 Mar 2017, 09:34

Alıntı:
Temettü vergisi.
Yani yatırım yaptığın hisse senedinin kazanç getirmesi halinde ödenen vergi.

Bu olay stopaj olmuyor mu?

Misafir 11e

1 yıl önce - Prş 02 Mar 2017, 09:40

Stopaj = Kaynağında kesilen (beyana tabi olmayan) vergi

O yüzden temettü vergisi ya da stopajı, aynı kapıya çıkar.
Burada oluşan vergi, henüz para müşterilerin aracı kurum hesaplarına aktarılırken vergi olarak kesilir.

Burç Bey'in bahsettiği ise alım-satım kazancının vergiye tabi olmaması.
Borsada istediğiniz kadar alın, satın, arada para kazanın, gelir vergisi ödemezsiniz.

cimbomlueray
1 yıl önce - Prş 02 Mar 2017, 09:41

Bu aralar Türk Hava Yolları popüler. İyide kazandırdı 1-2 ayda

Misafir 11e

1 yıl önce - Prş 02 Mar 2017, 09:46

Tabii şu da var; Borsa denince hepimizin aklına hisse senedi geliyor, ama artık Borsa İstanbul'da şirket tahvilleri, vadeli işlem senetleri ve opsiyonlar da alınıp satılabiliyor.

Şirket tahvilleri, mevduattan çok getiriye sahip, ama banka mevduatındaki gibi ödeme garantisi olmayan, faiz ödeyen menkul kıymetler. (Bir de kira sertifikası var, o da tahvilin faiz yerine getiri ödeyen versiyonu.)

Vadeli işlemler, belli bir tarihte belli bir malın iki taraf arasında belli bir fiyattan el değiştireceğini belirten sözleşmeler.

Opsiyonlar, belli bir tarihte belli bir malı belli bir fiyattan alma ya da satma hakkını veren sözleşmeler.

Bunlar da Borsa İstanbul'un hisse senetleri kadar tanınmasa da yatırımcılar tarafından sıkça alınıp satılan menkul kıymetleridir.

lecce
1 yıl önce - Prş 02 Mar 2017, 09:48

Hiçbir şey önermesem de tek önereceğim şey, spekülatif kağıtlara rağbet etmeyin. Yani kulaktan duyduğunuz şeylere inanmayın demiyorum ama araştırın. Bilgiye ulaşmak kolay. Bilanço incelemesini evet herkes bilemez ama bunu sizin inceleyip yorumlayan onlarca köşe yazarı, site, forum vb var. Bunları inceleyip alım yapmak en mantıklısıdır. Bizim bilmem kim duymuş şu olacakmış bu olacakmışlara tamamen doğru gözü ile bakılmamalıdır.

Zarar da olan firmaların kağıtlarını alırken 2 değil 5 defa düşünün. Aldığınız rakamın bile altına düşüp sonra çıkamayabilirsiniz. Firmaların özellikle BIST 100 de yer alan, günlük hayatımız da etrafımızda gördüğümüz marketlerin, enerji firmalarının,havayollarının diğer kurumsal firma ve holdinglerin olumlu veya olumsuz her şeyinin borsa daki değerinin azalıp artmasında rolü olduğunu unutmayalım.

Son olarak ise çok büyük rakamlarla girmeyin derim. Yani evi, malı-mülkü, böbreği satıp girmeyin bence bu işe. Belli bir miktar ile dönmek her zaman en mantıklısıdır.

barissello
1 yıl önce - Prş 02 Mar 2017, 09:52
Sn.Burç Bey: 6 yıllık kotasyon süreci boyunca İttfh grafiği, son karı yıllık 60 trilyona yakın !

31 aralık 2009 İtti fak holdingin borsaya giriş fiyatı -- 8,49 --

KOTASYON SÜRECİNDEKİ HİSSELERE YAKLAŞMAYIN !
halen İttfh in 7 yıllık kotasyon süreci kanunen bitmiş olup ocak şubat mart aylarında kote olmayan hisse senetleri takasbanka devredilerek yeni sahiplerine geçecektir.
Misal Kombassan holding halen kotasyon süreci devam eden bir hisse senedidir , YAKLAŞM...N !

En son barissello tarafından Prş 02 Mar 2017, 10:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

boran3365
1 yıl önce - Prş 02 Mar 2017, 09:57

Borsada en büyük sıkıntı bilinçsizce girmek. Borsa güzel olduğu kadar tehlikelidir de. Borsaya girmeden önce uzunca zamanlar neyin ne olduğunu öğrenmek için araştırmalar yapmak lazım ve sonra girmek lazım. İnternette birçok sitede arkadaşlar şu kadar param var sizce hangi hisse senedini alayım diye yazarlar. Adam da şunu al yazıyor patır kütür gidip alıyor iki gün sonra elinde ki paranın önemli bir kısmını kaybetmiş olarak geri çıkıyor. Beklemeyi bilmemek telaş bunlar çok ciddi handikaplar.

Cemoli D18
1 yıl önce - Prş 02 Mar 2017, 15:07

Borsa'dan nasıl hisse senedi alınır ve satılır? Bu konuda bilgi verebilecek olan var mıdır?
Mesela Aselsan'dan hisse almak istesem neler yapmam gerekir?
Bu hisseyi alabilmek için kaç TL ile almam lazım?
Alım ve satım arasında saat/gün/hafta/ay/yıl farkı olmalı mı?
Dilediğim an hisse alıp/satabilir miyim?

Burç

1 yıl önce - Prş 02 Mar 2017, 15:18

Alıntı:
Borsa'dan nasıl hisse senedi alınır ve satılır? Bu konuda bilgi verebilecek olan var mıdır?

Bu başlığın birinci mesajında yazdım.
Bankana git, hisse alıp satmak istediğini söyle, gerekli evrakları imzala. Evine git, internetten istediğin zaman istediğin hisseyi alıp, satabilirsin.

Alıntı:
Mesela Aselsan'dan hisse almak istesem neler yapmam gerekir?
Bu hisseyi alabilmek için kaç TL ile almam lazım?

Aselsan hissesi bugün 15 lira civarı. Yani 15 lira yetiyor. Bir tane hisse alabilirsin

Alıntı:
Alım ve satım arasında saat/gün/hafta/ay/yıl farkı olmalı mı?
Dilediğim an hisse alıp/satabilir miyim?

İstersen şimdi satın alır, 2 dakika sonra da satarsın.
Sadece İstanbul borsasının açık olması lazım. Akşamları ve tatil günlerinde alıp satamazsın.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 848586   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET