Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Karaman İlinin Ekonomisi
12   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Cemoli D18
1 yıl önce - Pts 27 Şub 2017, 14:08
Karaman İlinin Ekonomisi


Karaman Belediye Başkanı Çalışkan, illerinde fabrikaların işçi bulamadığı için tam kapasite çalışamadığını, civar kentlerden işe alınan işçilerin her gün 100 kilometre uzaklıktan işe gelip gittiğini söyledi.

Türkiye'de yüzde 4 ile en düşük işsizlik oranının olduğu, yaklaşık 3 bin işçinin çevre il ve ilçelerden getirildiği Karaman'da, istihdam seferberliği kapsamında da 6 bin yeni istihdam oluşturulması amaçlanıyor.

Karaman Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, yaptığı açıklamada, gıda sanayisi ile dikkati çeken ilin "bisküvi ve elmanın başkenti" olduğunu söyledi.

Türkiye'deki bisküvi ve çikolata üretiminin 70'inin Karaman'da gerçekleştirildiğini belirten Çalışkan, "En çok elma üretilen ikinci il burası. Bulgur üretiminin de lokomotif illerinden biri. Bunun yanında imalat makineleri, tarım makineleri üretiliyor. 100'e yakın ülkeye ihracat yapılıyor." diye konuştu.

Karaman OSB'nin önemli bir istihdam alanı olduğunun altını çizen Çalışkan, "Konya'nın Ereğli, Çumra ve Karapınar, Mersin'in Mut ve Gülnar ilçeleri ile Karaman'ın köylerinden servislerle işçi taşınıyor. Bu işçiler günübirlik gelip gidiyor. Buna rağmen sanayimiz yüzde 30 eksik kapasite ile çalışıyor. Eksik kapasite çalışılmasının temel nedeni de işçi bulunamaması. Buradaki işletmelerde yaklaşık 18 bin işçi çalışıyor. Bunların 3 bini çevre il, ilçe ve köylerden gelen işçiler. Daha 6 bin işçiye ihtiyaç var. Karaman'da işsizlik problemi yok. Sadece iş beğenmeme ile ilgili bir sorun var. Çalışmayanlar, masa başı iş istiyor. Devlet dairesinde iş arıyor." dedi.

Servisle getirilen işçilerin Karaman'a yerleşmesine ilişkin adımların atıldığını anlatan Çalışkan, "Çalışmak için 100 kilometre gelip giden işçe tam verimle çalışamıyor. Bu durumdan çalışan da işveren de memnun değil. TOKİ ile bu işçilerin yerleşip ev sahibi olabilmeleri için işçi konutları yapılmaya başlandı. 600 konut satıldı, 600 daha satışa çıkacak. Ayrıca bin 200 konut daha yapılacak." ifadelerini kullandı.


http://www.dunya.com/ekonomi/bu-kentte-is-var-isc ...eri-351590

*****

Karaman'daki durum ve detaylar yukarıdaki gibidir.
Taşımacılık sistemi ile her gün şehre işçi gelip gitmekteymiş.

Karaman nüfusu 2016 yılına göre 245.610'dir.
Bu nüfusun, 188.221 kişisi merkezde yaşamaktadır.


Karaman ihracatı
2017 Ocak ayı ihracat sıralamasında 29.sırada yer almaktadır. İhracat rakamı ise; 26.066,572'dir.
2016 yılında ihracat sıralaması 29 olan şehrin toplam ihracat rakamı ise; 291.693,410'dur.


önery

1 yıl önce - Pts 27 Şub 2017, 14:13

Alıntı:
Karaman Belediye Başkanı Çalışkan, illerinde fabrikaların işçi bulamadığı için tam kapasite çalışamadığını, civar kentlerden işe alınan işçilerin her gün 100 kilometre uzaklıktan işe gelip gittiğini söyledi.

Türkiye'de yüzde 4 ile en düşük işsizlik oranının olduğu, yaklaşık 3 bin işçinin çevre il ve ilçelerden getirildiği Karaman'da, istihdam seferberliği kapsamında da 6 bin yeni istihdam oluşturulması amaçlanıyor.

belediye-kaymakamlık- fabrika sahipleri biraraya gelip uzaktan gelenlere konut yapmak için çalışma yapıyor olması güzel. cüzi bir tutar karşılığında işçilerde ev sahibi olur.
firmalarda çalışanlarından daha fazla verim alır.
ne yazık ki ülkemizde iş-işçi olarak bazı sektörlerde dengesizlik var. önyargılar,yanlış yönlendirmeler nedeniyle bazı mesleklere haddinden çok daha fazla eleman yetiştiriyor bazılarına ise çalıştırılacak eleman bulunamıyor.


Cemoli D18
1 yıl önce - Pts 27 Şub 2017, 14:23

Karaman'da ciddi bir potansiyel var.
Bu kabuğunu kıracaktır.
Gerekli destek ve teşvikle, çözülemeyecek hiç bir sorun yok.mehmuztr
1 yıl önce - Prş 09 Mar 2017, 15:02

Karaman'ın iş gücüne ihtiyacı var, göç almaya ihtiyacı var. İş gücü eksikliği iki soruna sebep oluyor;

1. Çalıştıracak personel yokluğu nedeniyle yeni yatırım yapılmıyor.

2. Mevcut yatırımlardaki doyum nedeniyle yeni vasıflı personel ihtiyacı da oluşmuyor. BT, İK, Muhasebe, Finans vb idari kısımlarda çalışmak üzere yetişmiş ya da yeni mezun gençlerin iş bulma şansı çok az. Başka şehirlere gidiyorlar.

Yani doyum hali yüzünden elimizdeki eğitimli nüfusu kaybediyoruz, yeni iş gücü göçü de alamıyoruz.

İnsanlar iş bulup çalışmak için İstanbul vb şehirlere akın ediyor, ne yapmak lazım ki bu kişilerin bir kısmını Karaman'a çekelim?

Bu soruyu iyi tahlil edip çalışma yapılması gerekiyor. Bunun il yetkilileri de farkında. OSB işçileri için konut yapmak bu yönde iyi bir taktik adım. Daha geniş ve stratejik bir yaklaşım gerek.


Cemoli D18
1 yıl önce - Pts 20 Mar 2017, 14:29

Alıntı:
1. Çalıştıracak personel yokluğu nedeniyle yeni yatırım yapılmıyor.


Tersine göç gerek.
Taşımalı sistemden sonra şehirde ikamet ederek o şehirde yaşayan kitleye dahil etmek gerek.


Karaman Ahmet
1 yıl önce - Pts 20 Mar 2017, 14:35

Alıntı:
Konya'nın Ereğli, Çumra ve Karapınar, Mersin'in Mut ve Gülnar ilçeleri ile Karaman'ın köylerinden servislerle işçi taşınıyor. Bu işçiler günübirlik gelip gidiyor. Buna rağmen sanayimiz yüzde 30 eksik kapasite ile çalışıyor. Eksik kapasite çalışılmasının temel nedeni de işçi bulunamaması.

Madem böyle bir durum var, Karaman sanayisinin eksik yüzde 30 kapasitesini doldurup, sanayinin yüzde 100 kapasiteyle calisabilmesi icin Suriyelilerin Karamana yönlendirilmesi ve yerlesmesi tesvik edilmeli.mehmuztr
1 yıl önce - Pts 03 Tem 2017, 15:47

Kesinlikle doğru. 5000 iş gücü mültecilerden sağlansa ciddi atıl kapasite dolar. 5000 çalışan mülteci yakınlarıyla birlikte 15-20 bin mültecinin geçimini sağlaması demek. Kendi kazançları ile vergi verecekler, alışlveriş yapacaklar vs şehre çok güzel bir cansuyu olur.

mehmuztr
1 yıl önce - Sal 04 Tem 2017, 17:04

Alıntı:


Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan: “Karaman için büyük avantaj sağlayacak olan Lojistik Merkezi, Teknokent, 2. Organize Sanayi bölgesi gibi projelerde de önemli adımlar atıyoruz. Şehir ekonomisi için hayati öneme sahip bu projeler hızlı bir şekilde ilerliyor. Belediyemiz Karaman'da gerçekleştirilen bütün kamu yatırımlarında lokomotif görevini üstlenmiş durumdadır" dedi.


Yıllardır konuşulan ama sonuçlandırılamamış konular. Havaalanı ve hızlı tren ile birlikte eğer şehir işgücü göçü çekebilirse hızlı bir gelişme göstereceğimize inanıyorum.


mehmuztr
1 yıl önce - Cum 07 Tem 2017, 09:35

Karamanın 2016 yılı vergi rakamlarını ve iller arasındaki yerini paylaşmak istiyorum.

Karaman;

245.610 kişilik nüfusu ile 81 il arasından 66. sırada bulunmaktadır
486.132.908 ₺ vergi tahakkuku ile 81 il arasından 63. sırada bulunmaktadır
346.309.782 ₺ vergi tahsilatı ile 81 il arasından 60. sırada bulunmaktadır
71% Vergi Tahsilat Oranı ile 81 il arasından 40. sırada bulunmaktadır
1.410,00 ₺ Kişi başı vergi tahsilatı ile 81 il arasından 46. sırada bulunmaktadır


turkoman
1 yıl önce - Pts 20 Ksm 2017, 10:34

Yeni yapılan bir avm mevcut Konya yoluna dönülen kavşağın karşısında. Büyük ihtimalle seneye biter. Adı ise Park Karaman olacak. Bu alışveriş merkezinin de şehir için büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum ve yerine getiriliyor. Şehrin çehresini değiştirir. Hayırlı olsun...
(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET