Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Teknik Üniversitesi
« önceki   123 ... 789 ... 121314   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 8
Simsiyah 1 2
3 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 14:02
Misafir 047 ye cevaben

istanbula üniversite kurmak zorlaştırıldı artık 200 milyon nakit parası olan kurabiliecek
holdingler içn zor para değil ama bu uygulama çıktığından beri istanbul dışındaki şehirlere şimdilik 3 üniversite kuruldu
hep destek tam destek.

Misafir 2a8

3 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 14:09

Bizim eğitim sistemimiz Avrupa ülkeleri veya ABD gibi değil. Bizde şehir ne kadar büyükse üniversitesi de o kadar büyük olur mantığı var. Yani bizim küçük bir ilimizde büyük bir üniversite kurulması zaten beklenmez. Dikkatinizi çekiyorsa ülkemizin en büyük üniversiteleri İstanbul ve Ankara'dadır. Ama Konya'ya bu kadar üniversite kurulamaz. Çünkü konya bu kadar yatırımı alırsa diğer üniversite bekleyen illerin hakkını yemiş olur. Dört Üniversitesi olan bir kente beşinci Üniversiteyi kurmak evde yemek varken dışarıdan pizza söylemek gibi olur. Ziyan olur.

turkoman
3 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 16:18

Benim anlamadığım şey tamam Bursa'ya da kurulsun da Erzurum'a, Trabzon'a, Maraş'a, Sivas'a, Samsun'a da kurulsun Konya'ya kurulacağına diyen parazitler hangi kafayı yaşıyor anlamıyorum. Konya ki nüfusu bu küçük illerin 2-3 katı fazla olan bir şehir. Mesela Trabzon dediğin şehirde 1 tane devlet üniversitesi var, Konya'nın 3'te birinden daha küçük olan oraya neden bir üniversite daha kursunlar? O zaman 3-4 katı olan Konya'ya da 6 üniversite kursunlar ? Yani Konya zaten hakkı olanı alacak.

Ha 2 özel üniversitenin durumu ayrı, onlar ki Konya'nın ekonomik gücünü gösterir. Senin şehrinde neden olmadığını sanayicilerine sor. Burada salyalar akıtarak bana sorma!

Misafir 1e5

3 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 18:54

Konya'da 4 değil 2 devlet Üniversitesi var. Sen yukarda bahsettiğiniz şehre üniversite kuracağım dedin de kurma mı dediler?

Örneğin Sivas'a diyorsunuz. Sivas ile Konya nüfusunu orantılarsanız Sivas'a 1 üniversite düşerse Konya'ya 4 üniversite düşer. Bu durumda daha Konya'ya 2 üniversite yapılması gerekir. Sivas'a 2 üniversite yaparsanız Konya'ya 7 üniversite düşer. Bu durumda Konya'ya 5 üniversite daha yapılması gerekir.

Konya'ya:
1 - Uluslararası İslam Üniversitesi.
2 - Uluslararası Spor Üniversitesi.
3 - Uluslararası Sağlık Üniversitesi.
Yapılması adalet gereği zorunludur.
Böylece 6 üniversite olur.
Başka hiçbir ile üniversite yapılmamalıdır. Zira üniversite mezunlarının %80'ni boşta gezmekte ve iş aramaktadır.

Misafir 2b5

3 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 19:23

Dostum, bir konuda bir şeyler yazacak cesareti kendinizde buluyorsanız lütfen biraz araştırma yapın ve ondan sonra yorumlarınızı paylaşın. Yorumunuzda Bursa'dan da bahsetmişsiniz ve "Konya ki nüfusu bu küçük illerin 2-3 katı fazla olan bir şehir" yorumunda bulunmuşsunuz.

Oysa devlet kurumu TÜİK tarafından açıklanan 2017 yılı verilerine göre BURSA'nın sadece şehir merkezi nüfusu 2.375.000 kişidir. Bursa'nın toplam nüfusu 2.936.803 kişidir. Yani Bursa nüfusu yaklaşık 3 milyondur. Konya ise 40 bin kilometrekarelik "Bazı Avrupa Ülkeleri" kadar olan yüzölçümüne rağmen şehir merkezi nüfusu 1.301.000 kişi olup toplam nüfusu ise 2.180.000 kişidir.

Yani Konya bırakın BURSA'nın iki katı büyük nüfusu tüm ilçeleriyle (Ve büyük yüzölçümüne rağmen) olan toplamıyla bile Bursa'nın şehir merkezi kadar bir nüfusa bile sahip değildir. Lütfen bir konuda yorum yapıyorsanız önce bir araştırma yapıp sonra buraya yazın bunları.

Misafir 1e5

3 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 20:03

Yukardaki saçma mesaja cevap:
Önce sen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsun. Bursa diyorsun. Bursa'nın da iki devlet Üniversitesi var Konya'nın da. Peki ozaman sorun ne?

Dahasını söylüyeyim. Bursa'nın Teknik Üniversitesi var ama Konya'nın yok. Ne yani Bursa'nın iki tane mi Teknik üniversitesi olması gerekiyor? Önce sen araştır öğren ondan sonra yaz. Biz de sana ve senin gibilere cevap vermek zorunda kalmayalım.

Ayrıca Bursa'da artık üniversite yapılacak yer yok. Her taraf tarım arazisi. Konyada ise 1 değil 40 tane üniversite yapılacak tarım arazisi olmayan yerler var.

Bursa ile Konya'yı kıyaslayamazsın. Nedeni Bursa arazileri daha fazla yağış aldığından daha değerli. Bursa'da bir üniversite yapmak için ayıracağın 1000 dönüm arazi, Konya'da 10.000 dönüme karşılık gelir. Yazık değil mi bu kadar değerli tarım arazisini harcamaya. Daha uygun yer varken neden değerli araziyi heba edilsin? Daha uygun yer olmasa tamam.

Ayrıca Bursa zaten sanayi şehri olmuş. Sanayisi oldukça gelişmiş. Yıllık 15 milyar dolar ihracat yapıyor. Konya ise sadece onda biri oranında yıllık 1.5 milyar dolar. Konya'da sanayi gelişmemiş. Yatırımlar hep Bursa' ya yapıldığından Konya Sanayisi gelişmemiş.

Halbuki Konya hem yüzölçümü hem de nüfus olarak Bursa'dan büyüktür. Nüfusa kayıt yönünden şehirleri incelerken Konya birincidir. Niye hep Konya göç verdi. Sizin gibiler yüzünden hep bana hep bana diyenlerden dolayı. Şanlıurfa'da doğum yüksek olduğundan Konya'yı geçti. Nüfusa kayıt yönünden İstanbul ise üçüncü sırada. Bursa nere Konya nere? Normalde Konya şimdiye Bursa'yı ikiye katlaması gerekirdi. İstanbul sayesinde Bursa bugünlere geldi. Konya ise kendi yağıyla.
Konya, sürekli Istanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Eskişehir'de göç veriyor. Konyalılar farklı şehirlere dağıttığınız. Bunda Konyalıların da suçu var. Hep sessiz kaldılar.Seyrettiler. Adalet diye bağırmadılar.

Konya'ya yukarda belirttiğim 3 üniversite kurulmalı. Artık Konyalılar da hakkını aramalılar. Diğer hiçbir şehire üniversite kurulmamalı. Üniversite mezunlarının %80'ni boşta geziyor.

Karaman Ahmet
3 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 20:17

Bos tartisma almis basini gitmis.

Devlet Konyaya kasi kara, gözü ela diye üniversite yapmiyor.

Selcuk Üniversitesi büyüd0kce büyüyor, icinden yeni üniversiteler dogurmaya devam ediyor.

Konya Teknik Üniversiteside bu zincirin simdilik son halkasi.

Misafir 893

3 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 20:22

Selçuk üniversitesi sadece sayı olarak büyüyor, başarıda her sene gerilemeye devam ediyor maalesef.

turkoman
3 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 20:23

Alıntı:
Dostum, bir konuda bir şeyler yazacak cesareti kendinizde buluyorsanız lütfen biraz araştırma yapın ve ondan sonra yorumlarınızı paylaşın. Yorumunuzda Bursa'dan da bahsetmişsiniz ve "Konya ki nüfusu bu küçük illerin 2-3 katı fazla olan bir şehir" yorumunda bulunmuşsunuz.

Tamam Bursa'ya da kurulsun bizden daha büyük ama diye diğerlerinden ayrı bahsediyorum kardeşim. Okuduğunu anlama yönünden problemin var. Merak etme ben Bursa'nın nüfusunu da gayet iyi biliyorum ve tamam oraya da kurulsun diyorum. Mesajımı alıntılıyorsun ama keşke bir de anlayabilsen...

Karaman Ahmet
3 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 22:13

Alıntı:
Selçuk üniversitesi sadece sayı olarak büyüyor, başarıda her sene gerilemeye devam ediyor maalesef.

Bu engin bilginizi nasil edindiginizi ögrenebilirsek, belki bize cehaletimizden kurtulmak icin yardimci olabilirsiniz bay misafir.

sayfa 8
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 789 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET