Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
adem yavuz
11 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 13:07

TAŞDELEN MESİRE YERİ
Çam, Meşe, Kayın ve Göknar ağaçlarıyla kaplı nezih bir mesire yeridir. 800 dönüme yayılan bu güzelliği öne çıkaran asıl zenginlik ise, orman içindeki çeşmelerden gürül gürül akan ünlü Taşdelen Suyu'dur. Taşdelen'in tabiat değerleri, güler yüzlü personeli, bakımlı sahaları ve ulaşım kolaylığı ile bütünleşince Anadolu yakasının cazibe merkezi olarak öne çıkıyor.

Orman içi yollarla çeşitli yönlere yürüyüş ve koşu yapma imkanı bulunmaktadır. Ailenizle oturup kendi sofranızı hazırlayabileceğiniz gibi, restoran ve büfe kısmından da bu hizmetleri talep edebilirsiniz.

Ulaşım: Üsküdar - Şile TEM yolu üzerinden(18. km) girilen Taşdelen'in merkezinden 1 kilometre uzaklıkta. Kendi aracınızın yanısıra toplu taşıma vasıtalarıyla da ulaşabilirsiniz.
Telefon: 0216 312 13 68

--------------------------------------------------------------------------------

adem yavuz
11 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 15:53

TAŞDELEN MEMBA SUYU

Hicri 990 (Miladi 1582) tarihinde Sultan Selim İbni Sultan Süleyman Han Validesi Nurbanu Sultan Tarafından Vekfedilen Taşdelen Memba Suyu, çeşitli hastalıklara ve bilhassa böbrek taşlarının düşürülmesine yararlı olan, 1 sertlik dercesi ile, 38.000m2 lik bir arazide, yüzyıllardan beri İstanbul halkının ısrarla aradığı bir sudur.

Taşdelen suyu nun analiz bilgileri

Toplam Sertlik 1.1 Fr  

Renk Pt/Co 0.3 Pl/Co'dan az  
 Bulanıklık 0.3 Ntu  
 Ph 6.1
 Aktif Klor 0
 Org. mad. sar O2 mik. 0.5
 Nitrit 0
 Amonyak 0
 Florür 0.1
 Klorür 20
 Nitrat 1 mg/lt. den az
 Sülfat 5 mg/lt. den az
 Kalsiyum 3.2
 Magnezyum 0.7
 Fenolik Maddeler 0

TAŞDELEN SUYU HAKKINDAKİ TARİHİ BİLGİLER VE BU SU ÜZERİNE YAZILAN ÖVGÜ DOLU YAZILAR

Ankara susuzluğuyla meşhur bir şehirdi, sokaklarında su taşıyan sakalar dolanırdı. Ankaralılar suyu sokak çeşmelerinden ya da kuyulardan sağlardı. Dut ve kavak suyun işaretiydi ve kuyular genellikle bu ağaçların olduğu bölgelerde bulunuyordu.

İmkanı olanlar, Ayvalı’da Hayat Suyu, Yalçınkaya Suyu, Dutlu Suyu ve Taşyaran Suyu membağlarından çinko kapaklı tenekelerle, varilli arabalarla su temin ediyor, İstanbul’dan şişelerle Taşdelen Suyu, İzmit’ten de Çene Suyu geliyordu.
------
Milliyet .com un
Tarihe 1000 canlı tanık yazısından
KADRİYE ALPAY
"İstanbul / Süleymaniye'de1934 yılında doğdum. Annem de babam de İstanbul lu.
Taşdelen ve Hünkar sularının, Taksim / Talimhane'deki tek su bayiiydi babam. O zaman afedersiniz kamyonet falan yok, at arabalarıyla dağıtılırdı sular. Beyoğlu, Taksim ve civarındaki gazinolara, otel ve lokantalara su dağıtırdı. Su kasalarla, küçük su şişeleriyle satılırdı. Taşdelen suyu en kıymetli suydu ve böbrek taşlarına iyi gelirdi. Susuz ev yoktu ama tabii, babamın sattığı suların içindeki mineraller nedeniyle alırdı insanlar.
------
Abdülhamîd’in Selânik’e gönderilişine ait, Başkâtip Ali Cevat Bey’in «Fezleke» sinden, vesika mahiyetinde bir tesbit:
Abdülhamîd’in yanında orta büyüklükte üç çanta bulunuyordu. Sirkeci istasyonunda bir bardak Taşdelen suyu istemiş, suyu getirene 30 kuruş kadar bahşiş vermiştir. Tren nısfülleyli bir saat elli dakika geçerek hareket etmiş ve dün gece Selânik’e varmıştır.
------
Atatürk'ün hastalığından vefatına kadar tutulan hastalık seyrini
ve tedavi metodunu tespit eden jurnaller. (01.10.1938-10.11.1938)

Cumhurbaşkanımız Celal Bayar'ın hususi arşivinde Atatürk'e ait iki defterden
faydalanılarak hazırlanan "Son Nöbet Defteri" Atatürk'ün 17. ölüm yıldönümünde
Türkiye İş Bankası A.Ş. tarafından bastırılmıştır.

10.10.1938 Pazartesi
00.20    Lokum 4 adet (ufak)
00.30    Su
00.40    Üzüm suyu
05.10    Su
06.50    Ateş 36,8 Nabız 94
07.30    Sütlü salep
10.05    Elma suyu
11.00    Ateş 37,0 Nabız 92 Tansiyon 12,5 - 7
14.30    Çorba yoğurtlu
14.50    Üzüm suyu
18.20    Ateş 37,2 Nabız 94
18.30    Üzüm suyu
20.05    Poriç 2 patates
20.15    Taşdelen suyu

02.11.1938 Çarşamba

00.55    Portakal suyu
03.50    Süt
07.45    Sütlü poriç yulaf
08.40    Ateş 36,6 Nabız 80
10.00    Sütlü salep
12.10    Sütlü poriç yulaf
14.00    Enginar, tereyağlı ekmek
16.50    Ateş 36,7 Nabız 80
18.00    Süt
20.00    Bezelye püresi, ekmek, Taşdelen suyu
20.30    Ateş 37,1 Nabız 98
22.00    Poriç
23.15    Meyve suyu 6 kaşık şeker
23.20    Su

------
Çocukların Terbiyesi
Baltacıoğlu, Ismayıl Hakkı
Yeni Adam Yayınları

Tür : Eğitim
Basım Yeri ve Yılı : İstanbul, 1948
Dili : Türkçe
Boyut : 14x20
Diğer Özellikleri : 1.basky, 38 s., 3. h., orijinal karton kapağında

Kitap Hakkında : Ana baba tiplerini ayırmanın büyük ehemmiyeti vardır. - Her gün, her an içinde yaşadığımız eşya, kendisiyle sürekli olarak temasta bulunduğumuz mevzular vardır; aldığımız hava, içtimimiz su gibi! Bunları hep tanıdığımızı sanırız. Hakikatte onları pek az ve pek kaba olarak tanırız. Bir gün kimyacı bir arkadaşıma sordum: içtiğimiz su, laboratuvarda bilkimya yapılabilir mi? dedim. Arkadaşım cevap verdi: labaratuvarda öz su yapılabilir, fakat bir Taşdelen suyu yapılamaz. Çünkü onun terkibinde öyle faydalı bakteriler vardır ki, bunların varlığı için bir laboratuvar muhiti kafi değildir; suya bütüntadını ve çeşnisini veren bu bakteriler, ancak tabii muhitlerde vücuda gelebilirler.
------
Güneş Gazete si yazarı

Ahmet Çavuşoğlu
Sudan ucuz!
İngilizce bilmem bana çok ama çok okuyabilmek imkanı verdi. Ve 50-80 arası Türkiye'si de bugünler ile mukayese edilemeyecek kadar iyi idi.
Amerikan Petrol Endüstrisi ile Amerikan Motor Sanayi'nin, satışlarının ve halk nezdindeki itibarlarını arttırmak için müştereken verdikleri bu ilan doğru idi. Çünkü o zamanlar, benzin nerede ise sudan ucuzdu.
İstanbul'da benzinin litresinin 28 kuruş olduğu günleri hatırlarım. O zamanlar Amerika'da benzinin pompa fiatı galon başına 20 sent (Bir galon 4 litre civarında) demek ki litresi 5 sentmiş. Galiba dünyada da ham petrol fiatları varil başına 1-2 dolar arasında idi. Bugün petrolün varil fiatı 50 doları geçmiş. Bir varil petrol, 160 litre ediyor.
Demek ki ham petrolün litresi 33 sent, 500,000 lira falan.
Uzun lafın kısası çok artmış. Hem de dünyanın petrol yataklarının büyük bölümünün ABD hükümranlığı altında olmasına rağmen bu kadar artmış.
Demek ki adamlar bir de İran'a girseler o zaman varil fiatı 60-70 dolara yaklaşacak!
Dediğim gibi bir zamanlar benzin sudan ucuzdu. Çünkü biz pompada benzinin litresine 28 kuruş öderken, Taşdelen Suyu'nun 20 cl'lik şişesi de 15 kuruştu. Litresi 75 kuruşa imiş!
-------
Yeni Şafak yazarı
Fatma Karabıyık Barbarosoğlu nun yazısından

Çok değil daha elli yıl öncesine kadar, Taşdelen'in, Hünkar'ın, Çırçır'ın, Karakulak'ın, Hamidiye'nin erbabı aramızda idi. Hatta sonunculara ben dahi yetiştim desem inanır mısınız? Rahmetli büyük annem ilk defa evine gittiği ev sahibinden bir bardak su istediğinde kendince en büyük iltifatı "Suyunuz da pek güzelmiş" ifadesi olurdu. Su güzel ve bol ise hayat da güzel ve bereketlidir çünkü.

İstanbul'un suları sudur da, Anadolu'nun suyu su değil midir? Sürgüne giden bir paşanın önüne konan her bardaktan sonra "Su güzel şey amma velakin ille de Taşdelen" diye Taşdelen suyuna ağıt yakmasından bir hayli rahatsız olurlar sürgündeki vilayetin önde gelenleri. Paşa'nın beğenmesi için civar bölgelerdeki bütün suları sırayla paşaya takdim ederler. Hayır "ille de Taşdelen" der de paşa başka bir şey demez. Düşünülür taşınılır Paşa'nın Taşdelen aşkının hiç de doğru olmadığını ispat etmek üzere İstanbul'dan Taşdelen suyu getirtilir. Taşdelen, Kaçkar suyu diyerek paşaya ikram edilir. Paşa bir yudum içer ve kendinden geçer. Bir daha içer. Taşdelen ile arasındaki benzerliğe iyice şaşırır "Allah, Allah demek Taşdelen'in bir kolu da Kaçkarlar'a uzanıyor" der.
Taşdelen de Taşdelen'dir hani. Mısır'ın Arabistan'ın prensleri bir yudum su için ille de İstanbul'dan Taşdelen suyu beklerler.

Şu sıcak yaz günlerinde bir bardak soğuk sudan daha lezzetli ne olabilir diyenlerin sayısı gittikçe azalıyor. Susuzluğunu gidermek için meşrubata ya da bir bardak çaya hücum ediyor insanlar. Çünkü nicedir "sudan ucuz" deyimi yalan ve yavan bir söz hükmünde. Sudan pahalısı yok. Ecdadın su zevkini miras olarak devam ettirenler Taşdelen, Çırçır diye sıralamıyor belki ama herkesin kendince bir su markası yine de var. Ama markalı sular artık İstanbul'dan değil Anadolu'dan geliyor. Uludağ'ın eteklerinden, İzmit'ten, Tokat'tan.
------
Üsküdar bel.tr den
ALACA MİNARE MESCİDİ (MURAT KAPTAN MESCİDİ)Bu civarda bulunan, Kapıağası Yakub Ağa Medresesi ve muhteşem çeşmesi, ak kesme taştan yapıldığı için Akyapı adı ile meşhur idi. Moravi Kuyusu ise, çeşmenin önünde ve yol aşırı yerde köşede olup, elan mevcuttur. Alaca Minare Mescidi'nin minare kaidesi Haziran 1990 tarihinde yol genişletilmesi bahanesiyle kaldırıldı. Bugün bir kuyu ve biri büyük diğeri küçük kitâbesiz iki abdest teknesi kalmıştır. Bu sırada, Kasımağa Sokak ile Pazarbaşı Sokak arasında ve Kartalbaba Caddesi üzerindeki Atik Valide Sultan Camii'nin suyunu temin eden ve vaktiyle içinden Taşdelen Suyu akan, devrinden kalma maksem de izi kalmamacasına yok edildi.

adem yavuz
11 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 19:17

TAŞDELEN E ULAŞIM KROKİSİ

Orjinal bir harita bulamadığım için kusura bakmayın.Bu krokide orjinaline çok yakın bir kroki.

(+)

adem yavuz
11 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 13:41

Taşdelen de yine,yeni bir proje.

TRIA PARK EKŞİOĞLU TAŞDELEN KONUTLARI PROJESİ

DEPREM RİSKİ OLMAYAN ÇEKMEKÖY-TAŞDELEN’DE ÇOK ÖZEL FİYATLARLA, ÇOCUK PARKLI, YÜZME HAVUZLU, 3 BLOK VE 92  DAİREDEN OLUŞAN SİTE YAPIMINA BAŞLANDI. AYRICA ETRAFINDAKİ YENİ PROJELER DE BU BÖLGEYİ NEZİH VE KIYMETLİ HALE GETİRİYOR.....  TOKİ PROJELERİNE KOMŞU, MİGROS VE KOÇTAŞ'A YÜRÜME MESAFESİNDE, ÇOK YAKININDA İLK OKUL.....

GKHNYRL
11 yıl önce - Sal 22 Ağu 2006, 13:22

ÖNCELİKLE MERHABA BEN 19 YILDIR TAŞDELENDE OTURUYORUM GERÇEKTEN DE ÇOK GÜZEL BİR YER ORMANI DOĞAL KAYNAK SUYU İNSANLARI HER BAKIMDAN SÜPER YANİ.TAŞDELEN ARTIK İSTANBULUN EN GÖZDE SEMTLERİNDEN BİRİ OLMAYA DA ADAY Bİ YER ÇOK SAYIDA İNŞAAT ŞİRKETLERİ TAŞDELENİ KUŞATMIŞ DURUMDA, SAĞLIKLI GÜZEL BİR YAŞAM SÜRMEK İSTİYORSANIZ TAŞDELENİ GÖRMENİZİ TAFSİYE EDERİM.

barış34
11 yıl önce - Çrş 06 Eyl 2006, 01:44

Taşdelenden bir kare de benden..

Taşdelen Merkez Camii

GKHNYRL
11 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 12:05

KOÇ GURUBU TAŞDELİNİ ADETA KUŞATMIŞ DURUMDA BİRÇOK KOÇ ŞİRKETİ TAŞDELENDE

-KOÇ TAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE GENELİ
-KOÇ DÜZEY PAZARLAMA
-OTOKOÇ
-MİGROS
-KOÇBANK
-ARÇELİK FABRİKA VE MAĞZALARI
-ARSTİL

KOÇ GRUBUNUN TAŞDELEN YAPMIŞ OLDUĞU YATIRIMLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER

barış34
11 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 20:12

Taşdelen Merkez Camii ne başka bir açıdan bakış.

(+)

adem yavuz
11 yıl önce - Çrş 20 Eyl 2006, 13:43

TAŞDELEN , PEŞPEŞE YAPILAN  YATIRIMLAR SAYESİNDE ARTIK ÇEKMEKÖY E RAKİP

adem yavuz
11 yıl önce - Prş 21 Eyl 2006, 08:40

Sizce Taşdelen deki bu arsa nın fiatı normal mi?İlgili ilan; İlanı Centry 21 gold vermiş.Sitemizin emlak sitesi olmadığını biliyorum fakat rakam bana biraz fazla gibi geldi o nedenle paylaşmak istedim.Bu gibi konularda bilgisi olan varsa bilgisini bizimle paylaşabilir diye düşündüm.

Emlaksis™ QEye®  
5,000,000  $ Satılık    
Yeri TAŞDELEN  12656 m2      

Emlaksis™ Bilgileri  
Emlaksis™ No  9760  
Temel Bilgiler  
Yeri  TAŞDELEN, İstanbul  
Durum   Satılık
Türü  Arazi  
Finansal Bilgiler  
Satış Fiyatı 5,000,000 $    Emlak Bilgileri  
Alan  12656 m2  
Özellikler      

Açıklama  
Ulaşımı çok kolay, Şelale Villaları ve Taşdelen
Konutları bölgesinde ,12.656 m2 tek parsel arazi satılıktır. Sermaye rasyosu yüksek firmaların kat karşılığı teklifleri değerlendirilir.

Sanırım arsanın ytl fiatı 7.400.000 yapıyor.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet