Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara TBMM Camii
1234   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Barış Öztürk

1 yıl önce - Cum 27 Oca 2017, 00:00
Ankara TBMM Camii

TBMM Kompleksi içerisinde bulunan ve milletvekilleri ile meclis çalışanlarının kullanımı için inşa edilen TBMM Camii, 1989 yılında hizmete açıldı. Camii; Behruz Çinici ve Can Çinici tarafından tasarlandı, 1995 yılında ise Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü.

Mimari olarak klasik cami tasarımdan farklı olan bu caminin büyük bir kısmı eğimli arazi içinde gizlenirken, bazı bölümleri çevresindeki peyzaj düzenlemesi içinde ortaya çıkmaktadır. Kubbesiz, minaresiz ve saydam kıble duvarına sahip Meclis Camii'nde minare iki balkon ve bir selvi ağacıyla temsil edilirken, kubbenin yerini peyzajdan yükseliyormuş izlenimi veren teraslanmış bir piramit almaktadır.

1957 yılında tasarımına başlanan ve ancak 1987 yılında tamamlanabilen Kocatepe Camii’nin yarattığı modern-geleneksel; laik-dindar; modern-postmodern tartışmaları, bu cami için de yapılmış; saydam kıble duvarı, minaresiz ve kubbesiz tasarımıyla bu proje olumlu veya olumsuz birçok eleştirilere maruz kalmış, oldukça tartışmaya yol açmıştır.

15 Temmuz askeri darbe girişimi sırasında TBMM eski Halkla İlişkiler binası ile birlikte zarar gören caminin yıkılması gündeme gelmiştir.

http://www.arkitera.com/proje/1815/tbmm-camisi
https://tr.wikipedia.org/wiki/TBMM_Camii_Kompleksi
Burç

1 yıl önce - Cum 27 Oca 2017, 13:17

Camiye hiç benzemiyor. Eski Çin sarayları gibi bir şey olmuş.

Fahri Ertem
1 yıl önce - Cum 26 May 2017, 18:21

Harika bir yer fakat yıkılması gündemde
İnşallah dokunmazlar buraya
Yanındaki TBMM binası ve camisi ile uyumlu halkla ilişkiler binası maalesef yıkıldı :/
Kültürel değerlere önem vermeliyiz burası harika bir yerasfaltt
1 yıl önce - Cmt 27 May 2017, 03:40

Camiye benzemesi için illa Süleymaniye gibi mı olması gerekiyor .

Fahri Ertem
1 yıl önce - Cmt 27 May 2017, 03:43

Alıntı:
TBMM Camisi'nin yıkımına Mimarlar Odası'ndan tepki

Mimarlar Odası Ankara Şubesi TBMM Camisi'nin yıkımının gündemde olduğunu belirtti. Mimarlar Odası karara tepki göstererek "Bu moderniteye vurulmuş bir darbedir, kültür kıyımıdır” açıklaması yaptı.ANKARA – Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ağahan ödüllü, mimar Behruz Çinici ve oğlu Can Çinici tarafından tasarlanan TBMM Camisi’nin yıkılmak istendiğini gündeme taşıdı. Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Bu moderniteye vurulmuş bir darbedir, kültür kıyımıdır” sözleriyle yıkım iddialarına tepki gösterdi.

‘HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİ’

Mimarlık örgütleri ve mimarlar odası olarak caminin yıkılmaması için TBMM’de grubu bulunan bütün partilerden görüşme talebinde bulunduklarını belirten Candan, CHP, HDP ve MHP’den bu kapsamda görüşme talep ettiklerini belirterek, “Gelenekselle moderni birleştiren, sadeliği ve dinginliği ile, inancın 1400 yıl önceki camisini günümüze yorumlayan TBMM Camisi hepimizin ortak değeridir. Ölçeği ve zarafeti ile insanı içine alır, inanç insanın içindedir, gösterişte değildir” dedi.

'CAMİNİN YIKIM KARARI VERİLDİ'

Açıklamada konuşan Şube Başkanı Candan Koruma Kurulu’nun bu yapıyı tescil etmediğini ve ardından dava açıldığını aktardı. Candan, Mahkeme kararıyla caminin tescil edildiğini Kültür Bakanlığının bu karara itiraz ettiğini söyledi. “Siyaset bu camiyi yıkmak için, yapının tescilini kaldırdı” diyen Candan şöyle devam etti: “Bu karar bozma süreci ile birlikte caminin yıkım süreci tekrar gündeme geldi. TBMM biz kamuoyunun gündemine taşıdığımıza ‘Hayır biz o camiyi yıkmayacağız’ diyor. Fakat biz biliyoruz ki, caminin yıkım kararı verildi.”


Kaynak: GazeteDuvar

Böylesine bir mekan mutlaka korunmalı
Yanındaki halkla ilişkiler binası ile müthiş uyum sağlıyordu fakat orası yıkıldı ne yazıkki
İnşallah en azından buraya dokunulmaz
Madem minaresi yok diye bahane arıyorlar, o Zaman bu yapıya uyumlu dörtgen şeklinde bir minare yapılsın yanına yeterki böylesine güzel bir cami'yi yıkmasınlar
Aksine tadilattan geçirseler daha'da iyi olacaksayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA