Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Mevlana Kültür Merkezi
123 ... 293031   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 1
Müjdat

15 yıl önce - Cmt 30 Tem 2005, 12:53
Konya Mevlana Kültür Merkezi


KONYA MEVLANA KÜLTÜR MERKEZİ

Mevlana Kültür Merkezinin yer aldığı arsa; Mevlana Müzesi’ne yaklaşık 900 mt uzaklıkta, kentsel dönüşüme açık bir doku içinde, tarihi Üçler Mezarlığı’na yakın konumda bulunmaktadır. Aslanlı Kışla olarak adlandırılan ve yaklaşık 100.000 m²’lik bir alana sahip olan arsa,  Kültür Merkezinin tüm programını karşılayacak büyüklük ve konuma sahiptir.

Ulaşımı, özel arabalarla, kentin toplu ulaşım araçlarıyla, şehirlerarası özel kitlesel ulaşım araçları veya özel günlerde gelecek kamu araçları ile olacaktır. Dolayısıyla yaya yaklaşımı  bir yandan araçların bıraktığı noktalardan itibaren, diğer yandan da kent merkezinden ve kentin değişik yerlerinden olacaktır. Bu bakımdan, Kültür Merkezi konumu, ana aks olarak Konya-Ereğli yol cephesine paralel olarak oluşturulmuş, Mevlana Müzesi-Üçler Mezarlığı yönünden yaklaşım esas alınmıştır. Sözü edilen yaklaşım yönlerinden gelen insanlar önce Açık Sema Mekanını odak kabul eden bir karşılama mekanına ulaşmakta, daha sonra Kültür Merkezinin daha korunmuş avlu mekanına ulaşmaktadır.

Otoparklar, ana karşılama mekanının “yaya alanı” özelliğini bozmayacak ve yaya akışını engellemeyecek şekilde geri planda düzenlenmiştir.

Genel yerleşme düzeninde Açık Sema Mekanı,  Merkezin ana karşılama mekanının bir parçası olarak düşünülmüş ve Kültür Merkeziyle bütün olarak ele alınmıştır.  
 

(+) 

(+) 

(+)

Daha detaylı bilgi edinmek isteyenler : http://www.konya.bel.tr/sablon.php?id=41

Sevgiyle kalın  


Müjdat

15 yıl önce - Cmt 30 Tem 2005, 13:22

Bu fotoğraflarda sevgili Okhan ve Ekin ile çıktığımız turdan çektiğimiz kareler:(+)

(+)Sevgiyle kalın


M.Ali
15 yıl önce - Cmt 30 Tem 2005, 13:39

Çok güzel , hem Kültür Merkezi, hem de fotoğraflar.

Artık Şeb-i Aruz törenlerinin spor salonunda yapılmayacak olması daha da bir güzel. Bu utançtan kurtulunmasıyla birlikte, artık bu törenlere yabancı devlet adamları da çağrılabilir.


mehmet cicek
15 yıl önce - Cmt 30 Tem 2005, 15:56

Bu proje 90 li yillarin basinda yapilmis bir yarisma projesiydi ama kim kazanmisti onu hatirlayamadim. Ayrica 2. siradaki maketin arka plani bu güzel esere hic uymamis.

ahmet seven

15 yıl önce - Cmt 30 Tem 2005, 17:16
Farklı Alanlardan Görünümü


ne güzel tesadüf bende bu fotoğraflara hazırlanırken sizden ön bilgi ile gelmiş, farklı görüntüleri ilave edeyim dedim.sayfa 1
123 ... 293031   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA