Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
hakan023
1 yıl önce - Pts 26 Arl 2016, 01:01
Cazibe Merkezi İller Kapsamında Elazığ İle Alakalı Gelişmeler


Malumunuz üzere hükümetin Doğu ve Güneydoğu illerini kapsayan yüksek teşviklerin yer aldığı cazibe merkezi iller uygulamasında Elazığımızda yer almış ve Tunceli,Bingöl,Malatya,Elazığ bölgesinde merkez olarak seçilmişti.
İlimizi ilgilendiren konular ve bu kapsamda çıkan haberler yapılan toplantılar paneller haberleri bu başlıkta paylaşabiliriz.


Alıntı:
Hükûmet, Doğu ve Güneydoğu’daki 23 ili kapsayan “Cazibe Merkezleri Projesi”nde uygulamaya geçiyor. 2017’de uygulamaya geçilmesi beklenen programa henüz resmî başvuru süreci başlamadan yurt içi ve yurt dışından 10 milyar TL’yi bulan yatırım müracaatında bulunulduğu öğrenildi.Program kapsamında yatırımcılara 7 alanda büyük kolaylık sağlanacak. Danışmanlık Desteğiyle, işe girişeceklere her konuda bilgi sağlanacak. Hazine arazilerinin, yatırım yapmak isteyenlere bedelsiz tahsisini içeren “Bedelsiz Yatırım Yeri Tahsisi Desteği” verilecek. “Anahtar Teslim Fabrika Binası” desteğiyle, yatırımcılar cüzi bir kirayla fabrikaya kavuşacak. Sıfır Faizli Yatırım Kredisi Desteği olacak. İki yıl anapara ödemesiz, yedi yıl vadeli faizsiz destek sağlanacak. Faiz indirimli ‘İşletme Kredisi Desteği’ sağlanacak. Kredi Garanti Fonu da teminat sağlayacak. Diğer bölgelerdeki yatırımlarını “Cazibe Merkezleri Programı” kapsamındaki illere taşımak isteyenlere “Üretim Tesislerini Taşıma Desteği” verilecek. Hazine taşınmazlarında çağrı merkezi ve veri merkezi yapımı için tahsis sağlanacak. Koordinasyon ise Kalkınma Bankası üzerinden sağlanacak. Bu sayede yatırımcılar, Ankara’ya uğramadan gerekli imkânlara erişebilecek.
Günışığı


yusufyuşa23
1 yıl önce - Pts 26 Arl 2016, 09:46

Sütaş Bingöl'e yapılacak zaten

hakan023
1 yıl önce - Pts 26 Arl 2016, 10:02

Şu sütaş mevzusu heralde bi 5-6 senelik mevzu. Çok daha önceden Bingöle yapılacağı söyleniyordu hala yapılmamış mı demek ki bakan bakan diyoruz ya bakanında iş yapabileni önemli. Neyse eski mevzuları bi kenara bırakalım yeni teşvik sisteminde Elazığ ile alakalı gelişmelere odaklanalım ben bu defa bu işin tutacağına inanıyorumMisafir 1b8

1 yıl önce - Pts 26 Arl 2016, 10:06

sütaş da akıl varsa bingöle değil Elazığa yapar.eskiden teşvik bahaneleri vardı şuanda hiçbir engelleride yok artık.

Tolga Dt
1 yıl önce - Pts 26 Arl 2016, 10:08

Sütaş a istediği arazi Elazığ da verilmediği için Bingöle yaparım demişti. Malatya yolu üzerindeydi yanlış hatırlamıyorsam. Kendileri bilirler buyursunlar Bingöle gitsinler. Kendilerinin bileceği iş kar zarar onların.

hakan023
1 yıl önce - Pts 26 Arl 2016, 11:00
Cazibe Merkezi İller Uygulaması nedenleri amaçları izlenecek yollar güzel detaylandırılmış


Hükümet Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ne yatırım teşviklerinde önemli bir adım attı. 22 Kasım tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile yatırımda Cazibe Merkezleri Programı dönemi resmen başladı.

Daha önce program kapsamında 2020’ye kadar 62 milyar lira harcama planlandığı belirtilmiş, Maliye Bakanı Naci Ağbal da Kasım ayı başında yaptığı açıklamada "Kalkınma ve cazibe merkezleri programı, 23 il için tarihi fırsatlar içeren, bu bölgenin kalkınmasına, refahının artmasına, istihdamının artmasına, göçün azalmasına vesile olacak çok önemli bir proje." ifadesini kullanmıştı.

6 başlıkta Cazibe Merkezleri Programı hakkında bilmeniz gerekenler şöyle:

1 ) CAZİBE MERKEZLERİ PROGRAMI NE AMAÇLIYOR?

Cazibe Merkezleri Programı, görece az gelişmiş olduğu tespit edilem bölgelerde yatırımların desteklenmesini amaçlıyor. Program kapsamında Yatırım Teşviklerine ek olarak vergi dışı destekler de sağlanıyor. Buna anahtar teslim fabrikalar da dahil. Hedef, üretim ve ihracatı artırmak yoluyla bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak.

2) CAZİBE MERKEZLERİ NEREDE?

Program, 5 ayrı merkezde 23 il belirliyor.

*Elazığ merkezinde Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl.

*Erzurum merkezinde Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt.

* Van merkezinde Van, Hakkari, Muş ve Bitlis.

*Kars merkezinde Kars, Ardahan ve Iğdır.

*Diyarbakır merkezinde Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak

Proje kapsamına giren 23 ilin toplam nüfusu, 12.4 milyon. Bu nüfusun Türkiye nüfusuna oranı yüzde 16. Bu 23 ilin Türkiye ekonomisine katkısı ise sadece yüzde 7. 23 ilin Türkiye ihracatındaki payı da yalnızca yüzde 2,3. İşsizlik oranı Türkiye genelinde yüzde 9,5 iken, bu 23 ilde ortalama oran yüzde 11,6.

3) PROGRAMA NEREDEN KAYNAK SAĞLANACAK?

Cazibe Merkezleri Programı kapsamında verilecek destekler Hazine Müsteşarlığı bütçesinden Türkiye Kalkınma Bankası Anonim Şirketine aktarılacak kaynakla karşılanacak. Kalkınma Bankası'nın sermayesini 160 milyon TL'den 500 milyon TL'ye artırma başvurusu da SPK tarafından onaylandı.

4) CAZİBE KAYNAĞI EKONOMİYE NASIL AKTARILACAK?

Hazine'de Kalkınma Bankası'na aktarılacak kaynak, Banka'dan da cazibe merkezleri programı kapsamında arsa temini, altyapı işleri ve bina inşaatı ile ilgili işler için Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarına, il özel idarelerine, belediyeler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına veya OSB tüzel kişiliklerine aktarılacak.

5) CAZİBE KAYNAĞINDAN HANGİ PROJELER FAYDALANACAK?

Yatırım projelerinin yanı sıra yarım kalmış veya işletme sermayesi yetersizliği nedeniyle faaliyete geçememiş tesisler Cazibe Merkezleri Programı kapsamına girecek.

6) CAZİBE KAYNAĞIYLA NELER YAPILACAK?

OSB’lerdeki boş parseller veya Hazine arazileri üzerine anahtar teslimi fabrikalar yapılacak ve bunlar yatırımcılara kiralanabilecek. Anahtar teslimi fabrika binası yapım desteği, faizsiz yatırım kredisi desteği, faiz indirimli işletme kredisi desteği verilecek. Üretim birimlerini Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki illere taşımak isteyenlere nakdi taşıma desteği verilecek. Bu kapsamda her yıl 30 fabrika inşa edilmesi bekleniyor.

Cazibe merkezi olarak ilan edilen illerde çağrı merkezi ve yeri yapımı için atıl vaziyetteki kamu binaları tahsis edilecek ve merkezler için enerji desteği sağlanacak. Çağrı merkezleri ve veri merkezleri, kurulduğu bölgenin teşviklerinden asgari yatırım tutarı şartı olan 500 bin TL aranmaksızın yararlanabilecek. Çağrı merkezlerinde 20 bin kişinin istihdam edilmesi tahmin ediliyor.

Bunların yanı sıra sıfır faizli yatırım ve işletme kredileri kullandırılacak ve danışmanlık hizmeti sağlanacak.

Özel sektörün yılda ortalama 328 firmada 1,64 milyar lira yatırım yapması ve 43 bin kişilik istihdam yaratması için yılda 536 milyon lira kamu desteği sağlanması öngörülüyor.

http://www.businessht.com.tr/ekonomi/haber/132752 ...eri-donemihazarkentli
1 yıl önce - Pts 26 Arl 2016, 12:49

Yukarıdaki haberde nasıl 23 ilin 2 tanesi unutulmuşsa (Ağrı,Adıyaman) Cazibe merkezi proğramında da unutulan sektörler var. Daha doğrusu sınırlandırılan sektörler var. Yurtdışı yatırımcı diyelim 23 ilin birine otomobil fabrikası kurmak istese, proğram kusura bakmayın bu iller sizin için cazip değil siz salça fabrikası kurun diyor. Bunun gibi onlarca kapsam dışı sektör var.Madem cazibe merkezi ise sektör sınırlaması nedir?
Asıl önemli olan 23 il içerisinde yatırım çekecek Elazığ, Malatya teşvikde dördüncü, Adıyaman, Erzurum,Erzincan ise beşinci bölgede madem 23 il ise kendi içinde farklılık da nedir?
Başka bir eksiklik 23 il içerisinde 4-5 ile yapılanlar 23 ilin tamamına yapılmış gibi sunulması inandırıcılık noktasında kırılma yaratıyor.


Misafir 963

1 yıl önce - Pts 26 Arl 2016, 12:59

Elazığ adına bu işten bize ekmek çıkmaz. Boşuna kendimizi kandırmayalım.

hakan023
1 yıl önce - Pts 26 Arl 2016, 13:10

Evet haberde Ağrı ve Adıyaman yazılmamış paylaşırken bende dikkat etmedim açıkcası.


Alıntı:
Başka bir eksiklik 23 il içerisinde 4-5 ile yapılanlar 23 ilin tamamına yapılmış gibi sunulması inandırıcılık noktasında kırılma yaratıyor.

Şuan için bu kapsamda bi yatırım yapılmadı ki birkaç ile yapılıp tamamına yapılıyor gibi lanse edilsin. Ayrıca sektör sınırlamasında sonuna kadar haklısınız yatırımcı gelsin istediği yatırımı yapsın ne diye sınırlama koyuyorsun ki


hazarkentli
1 yıl önce - Pts 26 Arl 2016, 13:20

Cazibe merkezi kapsamında yapılıyor diye anlatılanlar.Güneydoğuda hendek operasyonunda yıkılan konutlarıın yerine TOKİ tarafından yapılanlar ve orada yine TOKİ tarafından yapılan Tarihi eser restorasyonları ve bazı kamu yatırımları, burada Elazığ ve diğerlerini ilgilendiren bir durum yoksayfa 1
123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET