Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet DK

2 yıl önce - Çrş 14 Arl 2016, 18:10
İstanbul Üsküdar meydanı değişiyor

Üsküdar Sahilinde bulunan Şemsi Paşa Camisi ile Üsküdar iskelesi arasındaki sahil kısmı doldurulacak. Kızkulesi yönünde bulunan Şemsi Paşa Camisi ile Üsküdar iskelesi arası "kazıklı sistem teras" alanı ile doldurulacak ve 12 bin metrekarelik alan sağlanacak.

125 bin metrekarenin 12 bin metrekaresi dolgu olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 'nde Üsküdar Meydanına Dair Dolgu Amaçlı 1/5 bin ve bin ölçekli imar planı değişikliği yapıldı. Kızkulesi yönünde bulunan Şemsi Paşa Camisi ile Üsküdar iskelesi arası "kazıklı sistem teras" alanı ile doldurulacak ve 12 bin metrekarelik alan sağlanacak. Proje Üsküdar çarşı içinde bulunan Ahmediye Meydanı'ndan denize kadar olan 500 metrelik bölümü de kapsıyor. Böylece meydan alanı, sahil ve park kullanımını kapsayan alan 125 bin metrekare büyüklüğüne ulaşacak. Marmaray İstasyon girişlerinin ve tesisat binalarının olduğu bölümünden denize kadar olan kısım Meydan olarak düzenlenecek.

Yaya akışlarının rahatlatılmasının ve tarihi yapıların ortaya çıkartılması"nın amaçlandığı raporda şu ifadelere yer verildi: "Özellikle Marmaray İstasyonu yaya girişleri ile üç adet tesisat yapıların meydan ortasında yer alması, üsluplarının mevcut tarihi yapılara aykırılık teşkil etmesi, yayaların görsel ve fiziksel denize erişiminin engellenmesi, geçmişten gelen "meydan" kimliğinin kalmaması, tarihi binaların (Yeni Valide Sultan Cami, Cedit Valide İmareti, Mihrimah Sultan Cami) birbirinden kopması ve görsel kesintisi ile araç ve toplu taşım duraklarının düzensizliği söz konusudur.

Deprem gibi afetlerde toplanma alanı olarak kullanılabilecek

Üsküdar Meydanı Projesi ile taşıt trafiği ve toplu taşım duraklarının yeniden düzenleneceği belirtilirken, yaya ulaşımının kesintisiz olarak sağlanacağı ifade edildi. Öte yandan raporda, "Bu proje ile çeşitli açık alan organizasyonları düzenlenebilecek, olası deprem gibi afetlerde toplanma alanı olarak kullanılabilecek, İstanbul'da mevcut kent dokusu içerisinde çok önemli bir meydan alanı ortaya çıkartılabilecek ve zihinlerde kalan "Üsküdar Meydanı" kavramı, kamu kullanımına sunulmuş olacaktır" ifadelerine yer verildi.

Seyir terasları olduğu alanlar olacak

AK Parti Meclis üyesi ve Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı olan Abdullah Ayaz "Kıyı dolgu alanı denilen yer, Üsküdar Harem'den Boğaz Köprüsü'ne kadar alanı kapsayan bir çalışmanın bir bölümü burası. Marmaray ve Çekmeköy metro hattından sonra denize dolgu şeklinde değil, kazıklama sistemiyle hem metro, hem Marmaray, hem de deniz ulaşımıyla gelen insan sirkulasyon alanını, seyir terasları olduğu alanlar olacak" dedi.

Alıntı...

Bu meydan hiç bir zaman gereken şekilde kullanılmamıştı. Inşallah bu proje ile çok daha kullanışlı bir duruma gelir, tüm Istanbullular boğazın tadı çıkartırlar. Hayırlı olsun. Bittiğin görmek nasip olur inşallah.


ahmetsever
2 yıl önce - Çrş 14 Arl 2016, 22:00

Üsküdar Belediye binası Çavuşdere'de (hükümet konağının arka tarafında) yeni yapılan binaya taşındı ve eski bina yıkıldı.
Eski Belediye binasının yan tarafında bulunan kat otopark ve yanında bulunan market, dükkanlar da yıkılıyor herhalde 15-20 güne bu yıkımda biter.

Ancak yıkılan eski Belediye binasının yeri ispark otoparkı oldu


Sertan Albayrak
2 yıl önce - Pzr 18 Arl 2016, 10:51

Dolgu alanı deprem sonrası toplanma alanı yapmak?şafak güney
2 yıl önce - Sal 20 Arl 2016, 21:33

Kat otopark,market ve dükkanların olduğu alanda bir hazırlık görmedim ben Ahmet Hocam.Plan hakkında fazla bilgim yok gerçi fakat bahsettiğiniz alanda bir hastane,kara davutpaşa cami gibi yapılar da mevcut.

fatih413
2 yıl önce - Prş 05 Oca 2017, 19:04(+)


Üsküdar belediyesinin hazırladığı maketten farklı.
Bu makette dolgu gözükmüyor.
Meydan trafikten arındırılıyor.
Hakimiyeti milliye caddesinden gelen Kadıköy trafiği
Mimar Sinan çarşısının arkasından Selmani Pak caddesine bağlanacak.
Horhor durağından, Paşa Limanı caddesine tünelle geçecek.

Ama Harem sahil yolundan gelen araçlar Paşa Limanı caddesine nasıl bağlanacak?


fatih413
2 yıl önce - Prş 05 Oca 2017, 19:10

Eski projelerden görseller.

hilmiturkmen.com-Üsküdar Meydan ve Sahil yolu Projesi
uskudar.bel.tr-Üsküdar Meydan ve Sahil Yolu Projesi

wowturkey.com-İstanbul Üsküdar Meydan Projesifatih413
2 yıl önce - Prş 05 Oca 2017, 19:30

Büyükşehir Belediyesi projenin Çevre ve Şehircilik bakanlığının onayına sundu.

Alıntı:
Karar Özeti:
Üsküdar İlçesi, Üsküdar Meydanına Dair Dolgu Amaçlı 1/5000-1/1000 ölçekli imar planı teklifi NİP- , UİP-
Karar Tarihi: 13.12.2016 Karar No: 2115 Dosya No: 2115
Karar:
Planlama Müdürlüğünün 14/11/2016 gün ve 2016-12485-9662 sayılı yazısında;
"İlgi: 28.09.2016 tarih, TN-1027104/3428 sayılı Altyapı Projeler Müdürlüğü yazısı ve ekleri.
TALEP:
Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı, Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Üsküdar Meydan ve Sahil Düzenleme Projeleri Meydan Kısmı Kıyı Dolgu İmar Planı çalışmaları hazırlanarak, 3621 sayılı Kıyı Kanunu ile 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 7.maddesinin (j) bendi uyarınca gereği için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğüne iletileceğinden bahisle, Kıyı Yapı ve Tesislerinde Planlama ve Uygulama Sürecine İlişkin Tebliğ kapsamında kurumumuz görüşüne esas teşkil etmek üzere konunun Büyükşehir Belediye Meclisine iletilmesi talebiyle ilgi yazı ekinde Başkanlığımıza iletilmiştir.

KOMİSYON GÖRÜŞÜ: Üsküdar İlçesi, Üsküdar Meydanına dair dolgu amaçlı 1/5000- 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı teklifi incelenmiş olup, 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı KHK’nın 17. Maddesi uyarınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunulması Komisyonumuzca uygun görülmüştür.

Şeklinde hazırlanan İmar ve Bayındırlık - Çevre Komisyonları müşterek raporu; İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 7. Seçim Dönemi 3. Toplantı Yılı, Aralık Ayı Toplantılarının 13 Aralık 2016 tarihli 2. birleşiminde okunarak, müzakereye açıldı: CHP Grubunun muhalefetiyle yapılan işaretle oylama neticesinde raporun aynen ve Oyçokluğu ile kabulü kararlaştırılmıştır.

ibb.istanbul-Meclis Kararları


ogüns

2 yıl önce - Prş 05 Oca 2017, 20:25

üsküdar meydanından fotoraf çekmeye çalıştım malesef yer bulamadım
iskeleler motorlar tekneler büfeler çay bahçeleri ve çeşitli demirler engel oldu.
inşallah yapılan meydanın önü boş olur


şafak güney
1 yıl önce - Cmt 04 Mar 2017, 21:20

Daha önce Ahmet Sever Beyin ilettiği üzere kat otopark yıkımı da tamamlanmış.Bugün biraz görme imkanım oldu.Yeni belediye binası önündeki binalarda da yıkım işlemlerinin yakında başlaması beklenmekte.

Momoli Mehmet
1 yıl önce - Cum 14 Nis 2017, 09:34

Üsküdar Meydan Düzenleme inşaatı başlıyor.


(+)


(+)


(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet