Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 531

Cumhurbaşkanlığı sistemini destekliyor musunuz?
EVET 49.8%  49.8%  [332]
HAYIR 50.2%  50.2%  [335]
Toplam Oy : 667

Yakup

8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 17:16

Alıntı:
Diyorlar ki partiler uzlaşma kültürünü öğrensin.. Öğrensin dee onlar öğrenecek diye bu ülke yıllarını mı kaybetsin yine? uzlaşma olması çok zor bu ülkede çünkü hemen her parti ayrı bir ideolojiyi temsil ediyor. biri kemalist biri dindar kesim biri milliyetçi biri şuycu biri buycu.

Dogru bir tespit maalesef..

Parti ideolojiler bu ülkenin menfatinin üstünde maalesef....

Danimarkada hükümet muhalefetide alarak toplumun bütün kesimi tatmin etmeye calisir. Olmazsa hükümet kendisi cikarir yasayi...

habibkadir
8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 17:22

Alıntı:
E şimdi döndük, onlar hayır diyor, sen evet de.
Neden diyeyim ?
Bana anlatılmaktan bile kaçınılan anayasaya ben neden evet diyeyim ?

bahsettiğiniz mesajı birisine cevap olarak gönderdim...
düz mantık, anlamsız saçma bir soruya cevap verme saçmalığında bulundum sadece...
ayrıca başkasının ne dediği insanların umrunda değil...

bilmediğimiz bir konu hakkında hükümde bulunmak doğru değil, samimi de bulmuyorum...

ayrıca sistem gayet güzel anlatılıyor...
anlamak için dinlemek ve okumak gerekli...

http://www.cbsisteminedir.com/

sunucuların ikisi de azılı akparti ve Recep Tayyip Erdoğan düşmanı...
en zor soruları sormuşlardır herhalde...

umarım samimi olup kafası karışık olanlara faydası olur...[/quote]

Cemoli D18
8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 17:24

Alıntı:
bu fotoğrafta fotoshop olabilir. alttaki ve üstteki yazılar ne hikmetse hiç okunmuyorken , bulanıkken Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin olduğu yazılar pırıl pırıl ve net.
fotoğrafın kenarlarına bakıyorsunuz , siyahlıklarda bozulma var ama Kılıçdaroğlu'nun sağ arka tarafındaki siyahlıkta 1mm kadar bile renk bozukluluğu yok.
aynı şey söylediği yazılarda da geçerli. sanki sonradan eklenmiş gibi...

Evet haklılık payın var.
O bölümleri hususi olarak büyütmüşler mi yoksa montaj mı sonradan belli olur.

NOT: Yazı içeriği ve bütünü baz alırsak, yazılanlar ne kadar doğru değil mi?

Timurki
8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 17:25

Bakınız arkadaşlar,

1) Başkanın istediği kadar yardımcı atayabilmesi ve ayrıca bunların niteliklerinin belirtilmemiş olması. Mesela Türk vatandaşı olmayan bir kişiyi bile yardımcı olarak atayabilir. Şimdi 'yok olmaz buna cesaret edemez' demeyin. İlerde ağlarsınız.

2) Kararnameler. Şimdi hep deniyor ya 'evetçiler' tarafından: 'Ama kanunla kararnameyi iptal edebilir meclis'. Farz edin Cumhurbaşkanı olan kişinin partisi mecliste çoğunluğu elde edemedi. Ben size söylüyorum; meclisin sabahtan akşama kadar yapacağı tek şey bu kararnameleri engellemek olacak. Sizce bu 'siyasi kriz' değil midir?

3) Anayasa Mahkemesinin bağımsız olmaması. Bilindiği üzere Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinin 12'si Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Şimdi bunlar, Cumhurbaşkanının aleyhine karar verir mı sizce? 'Ama görev süresi 12 yıl' demeyin. Anayasa Mahkemesinin yarısı Cumhurbaşkanının görev süresince değiştirilirse, o hakimler onun aleyhine karar almaz. 'Bu kararname gerçekten bu kanunla çelişiyor mu?' davalarının sonuçlarını hep beraber izleyeceğiz.

4) 'Hükumetin başı' sıfatını taşıyan kişinin yargılanması daha zor olacak. Şu an mecliste basit çoğunlukla şutlayabilirsiniz. Ama ilerde 2/3 gerekecek. Ve ayrıca kendi atadığı hakimler tarafından yargılanacak. Yani 'evetçilerin' 'sorumluluk getiriyoruz' demesine bakmayın.

5) 'Halk denetleyecek, 5 sene sonra seçim olacak' diyorlar ya? Peki adam zaten bir daha aday olmak istemezse? Veya ikinci döneminde ise? O zaman Cumhurbaşkanı olan kişinin bu endişesi ortadan kalkıyor.

Başkanlık sistemini destekleyenler bile karşı çıkmalı. Çünkü bu sistemin başkanlıkla yakından uzaktan alakası yok. Peki başkanlık sistemi nasıl olmalı? Diye sorarsanız. Cevabım çok basit: Kuvvetler ayrılığı. Yargıya bir gram karışmaz, Kararnameleri sadece kanunla yetki verilen alanda çıkarır, Parti genel başkanı olmaz, Partiler kanunu ve seçim kanunu değişir, atamaları onaylayan bir Senato kurulur ve biz buna 'Başkanlık sistemi' deriz. Ama AKP tarafından önerilen sistemin adı 'başkanlık sistemi' olamaz. Zaten onlar da öyle demiyor.

Son olarak tekrarlayayım;
Bu önerilen sistemle veya buna benzer sistemle yönetilen bir tane gelişmiş ülke yok. Tam aksine, hepsi fakir ülke olmuştur.

ercü75
8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 17:27

https://teyit.org/kilicdaroglu-1998-yilinda-bu-ul ...i-iddiasi/

Ezgi7 internette senin paylaşımın ile ilgili bir habere ulaştım linke bakmanı tavsiye ederim.

KaanErdem
8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 18:19

Yazdiklarim silindigi icin burda insanca bisey anlatmaya gerek yok, bosa ugrasiyoz.

Yine yeni yeniden goruyoruz ki evetcilerin neyi oyladigini bildikleri yok tartismaya bakin ve gorun, icler acisi durum.

Allah rizasi icin diyorum, su su ve su maddelerden dolayi evet diyorum desin biri surda ya

alim80
8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 18:25

Alıntı:
Allah rizasi icin diyorum, su su ve su maddelerden dolayi evet diyorum desin biri surda ya

Sen şakamısın. Adam hayırcıları anlatıyor farkında değil.

Otur sayfa sayfa oku. Her madde en az 50 kere tartışıldı. Tek adam rejim saçmalığından çıkında insanların niye evet dediğini hangi maddelerin neyi getirdiğini tek tek oku.

KaanErdem
8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 18:34

5 saattir burayi ve gunlerdir akplileri dinliyom anayasa maddelerini tartistiklari yok arkadas asil sen sakamisin? Yazdiklarimi sildirmekten, satasmaktzn ve eksi vermekten baska ortaya ne koyabildiniz eveti destekleyen?

Hani nerde arguman?

habibkadir
8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 18:41

Alıntı:
Bakınız arkadaşlar,

1) Başkanın istediği kadar yardımcı atayabilmesi ve ayrıca bunların niteliklerinin belirtilmemiş olması. Mesela Türk vatandaşı olmayan bir kişiyi bile yardımcı olarak atayabilir. Şimdi 'yok olmaz buna cesaret edemez' demeyin. İlerde ağlarsınız.

niyet okumak, atıp tutmak anlamsız...
yersiz iddialarda bulunmak yerine daha gerçekçi varsayımlarda bulunmak gerekli ki inandırıcılığı ve güvenilirliği olsun.

Alıntı:
2) Kararnameler. Şimdi hep deniyor ya 'evetçiler' tarafından: 'Ama kanunla kararnameyi iptal edebilir meclis'. Farz edin Cumhurbaşkanı olan kişinin partisi mecliste çoğunluğu elde edemedi. Ben size söylüyorum; meclisin sabahtan akşama kadar yapacağı tek şey bu kararnameleri engellemek olacak. Sizce bu 'siyasi kriz' değil midir?

biz buna yasama-yürütme ayrılığı ve yasamanın yürütmeyi denetlemesi diyoruz...
tek adamlığı iddia edenler bununla kendi iddialarını yalanlamış olmuyor mu?
bu bir çelişki değil midir?

Alıntı:
3) Anayasa Mahkemesinin bağımsız olmaması. Bilindiği üzere Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinin 12'si Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Şimdi bunlar, Cumhurbaşkanının aleyhine karar verir mı sizce? 'Ama görev süresi 12 yıl' demeyin. Anayasa Mahkemesinin yarısı Cumhurbaşkanının görev süresince değiştirilirse, o hakimler onun aleyhine karar almaz. 'Bu kararname gerçekten bu kanunla çelişiyor mu?' davalarının sonuçlarını hep beraber izleyeceğiz.

cumhurbaşkanı anayasa mahkemesine atanacak üyeleri yargıtay, danıştay, sayıştay ve yökün belirlediği adaylar arasından seçerek atıyor...
yeni sistemde cumhurbaşkanı doğrudan üye atayamayacak, mevcut sistemde 4 üyeyi doğrudan atama yetkisi vardı...

Alıntı:
4) 'Hükumetin başı' sıfatını taşıyan kişinin yargılanması daha zor olacak. Şu an mecliste basit çoğunlukla şutlayabilirsiniz. Ama ilerde 2/3 gerekecek. Ve ayrıca kendi atadığı hakimler tarafından yargılanacak. Yani 'evetçilerin' 'sorumluluk getiriyoruz' demesine bakmayın.

mecliste hükumet kurulması için çoğunluk gerekmediğinden ayak oyunlarıyla ve keyfi iddialarla hükumetin düşürülmesinin önüne geçiliyor...
mevcut sistemde verilen gensoruları görünce nitelikli çoğunluk bir zorunluluk oluyor...
kamuoyunda rahatsızlık yaratacak ciddi bir iddiaya ne milletvekilleri ne de yargı sessiz kalır...

Alıntı:
5) 'Halk denetleyecek, 5 sene sonra seçim olacak' diyorlar ya? Peki adam zaten bir daha aday olmak istemezse? Veya ikinci döneminde ise? O zaman Cumhurbaşkanı olan kişinin bu endişesi ortadan kalkıyor.

ne demek istediğini anlayan var mı?

Alıntı:
Başkanlık sistemini destekleyenler bile karşı çıkmalı. Çünkü bu sistemin başkanlıkla yakından uzaktan alakası yok. Peki başkanlık sistemi nasıl olmalı? Diye sorarsanız. Cevabım çok basit: Kuvvetler ayrılığı. Yargıya bir gram karışmaz, Kararnameleri sadece kanunla yetki verilen alanda çıkarır, Parti genel başkanı olmaz, Partiler kanunu ve seçim kanunu değişir, atamaları onaylayan bir Senato kurulur ve biz buna 'Başkanlık sistemi' deriz. Ama AKP tarafından önerilen sistemin adı 'başkanlık sistemi' olamaz. Zaten onlar da öyle demiyor.

sadece bilginiz olsun diye söylüyorum geçtiğimiz aylarda fransada yargıtay hükumete bağlandı...

yargıya karışan yok...
kimseye güvenmiyorsunuz peki yargıya nasıl güveneceğiz?
sonuçta yargıdakilerde insan ve halkın içinden geliyorlar...

cumhurbaşkanı ve meclis yargılama yetkisi olmayan idari bir kurum olan hskya üye atayacak...
avrupa ülkelerinde anayasa mahkemelerine ve hsk ya benzer kurumlara kral ya da kraliçelerin bile üye atadığını görebilirsiniz...
ayrıca yargıdaki bir hukuksuzluğa sessiz kalan ya da yanlış işler yapan hsk ve anayasa mahkemesi üyelerini atayanlar halkın karşısında hesap vermek zorunda kalacaklar...

bizde kararnamelerin yetki alanı kanunla değil anayasayla belirleniyor ve anayasa kanunun üstünde...
ayrıca sizinde belirttiğiniz gibi meclis kanun çıkarınca kararnamelerin yetkisi ortadan kalkıyor...

parti kanunu ve seçim kanunu için anayasa değişikliğine gerek yok ve evet çıkması durumunda zaten değişecek. ak parti yetkilileri bunu dile getiriyor ve gerekli değişikliklerde 6 içinde yapılacak...

cumhurbaşkanı anayasa mahkemesine atanacak üyeleri yargıtay, danıştay, sayıştay ve yökün belirlediği adaylar arasından seçerek atıyor...
mevcut sistemde cumhurbaşkanı doğrudan 4 üye atarken yeni sistemde doğrudan atama yetkisi olmayacak...

Alıntı:
Son olarak tekrarlayayım;
Bu önerilen sistemle veya buna benzer sistemle yönetilen bir tane gelişmiş ülke yok. Tam aksine, hepsi fakir ülke olmuştur.

biz de tekrarlayalım ;

mevcut sistem bizim ülkemizde ne yazık ki halkın iradesinin önüne set çekmek için kriz doğurmaya birebir. darbelerle, toplumsal olaylarla, koalisyon pazarlıklarındaki rezilliklerle, yargının aldığı siyasi kararlarla ve bürokrasinin ayak sürümeleriyle defalarca sıkıntı yaşadık...

bir yandan cumhuriyet yani halkın iradesi denildi diğer yandan meclisin önünü kesmek için yapılmadık rezillik bırakmadılar...
2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanan 367 rezilliği ve meclisin nasıl çalıştırlımadığı çok çabuk unutuldu...

parlamenter sistem iyi olabilir ama bizde iyi çalışmıyor...
140 yıllık tecrübemiz var diyoruz ama, yapılan darbeleri, tek partili dönemleri hep atlıyoruz...

kısacası cumhuriyet için EVET...

Mustafabey 01
8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 19:02

Kemal Kiliçdaroglu nun S.G.K baskaniyken hastanelirin durumunu izle videodan,bir de simdiki hastanelerin durumu bak.Bu degisimi saglayan Erdogan bu yüzden bile EVET verilmeyi hakediyor,diger yapilan degisimleri görmeseniz bile.

sayfa 531
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET