Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ismailbukey

14 yıl önce - Sal 30 Ksm 2004, 11:24
Anemas

Merhaba Arkadaşlar

Bu siteye attığım ilk mesaj. Sizi google vasıtasıyla buldum hangi akla hizmat daha önce aramadım diye de pişmanım. Gerçekden mükemmel bir olaya imza atmışsınız. Bu sayfada ise Anemas zindanının resimlerini görünce çalışmanızın değeri gözümde bir kat daha arttı. Uzun zamandır aklımda olan projeleri paylaşmak için Fatih belediyesine gittiğimde kendimi başkanın karşısında buldum (28 kasım da) beni alıp Kariye Müzesine, Tekfur Sarayına ve Anemas zindanlarına götürdü 'Aslında zaten buralara gidecekti bende peşine takıldım' Kariye den Anemasa turistlerin yürüyerek gidebileceği bir güzergahın yapım planı var İBB bu projeyi Fatih belediyesiyle birlikde yapma aşamasında. Zaten Anemas şu an restorasyon aşamasında içeriye girdim mükemmel bir eser ve ne yazık ki turislerin bilmediği bir yer. Eğer bu proje tutarsa bu bölgenin halkıda kalkınacak. İşin doğrusu kendi projem hakkında hiç konuşamadım başkanla fakat bana buraların restorasyonu aşamasında buranın yeterli destek alamamış gençlerinden olması gibi bir projeden bahsetti yani bunun için bir proje. Bu konuda AB gençlik eylemleri yapılıyor para tamamen AB den geliyor bu şekilde bir çalışma yapılabilir. AB ye Türkiyenin bu projeler için ödediği 40 milyon Euro var bu parayı bu projelerle geri çekmeliyiz. Bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşların desteğine ihtiyacım var. Dahası ana projem için kişi desteğine ihtiyacım var tarihi eserlerin günışığına çıkarılması için yapılacak projelere katılım göstermek isteyen arkadaşlar bana yazsın lütfen.

En son ismailbukey tarafından Sal 30 Ksm 2004, 13:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Aydinsert
14 yıl önce - Sal 30 Ksm 2004, 11:57

İsmail Bey sitemize hoşgeldiniz. Kendinizi biraz tanıtırsanız; kimsiniz?, ne iş yaparsınız? Fatih Belediye Başkanı neden sizi makamına kabul etti? vs. size daha iyi yardımcı olabiliriz.
Geçtiğimiz aylarda Alman Yeşiller Partisi nden bir grub dediğiniz yerleri gezmişti Fatih Belediye başkanıyla sanırım bu geziden bahsediyorsunuz.

Gerek Anemas Zindanları gerekse Tekfur sarayı taa Saadettin Tantan zamanından beri restorasyon kapsamında, fakat bu yerler Anıtlar Kurulu-Kültür Bakanlığı arasında sürekli bürokratik engellemelerle muallakta kalıyor.

Size kendi adıma fotograf açısından destek olabilirim dediğiniz yerlerin fotograflarının tamamı bu sitede ve www.istanbuldan.com da var.. tabii önce sizi tanımamız gerekiyor

ismailbukey

14 yıl önce - Sal 30 Ksm 2004, 13:32
Anemas 2

Öncelikle ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Belediye başkanıyla orada bulunmamın nedeni kendisi başkanlığa gidince cine 5 in çekimi için buralara gidecekdi yolda konuşuruz diye esma hanımla gitmiştik nitekim çok da iyi oldu buraları görmüş oldum lakin dediğiniz gibi bürokrasi had safada öyle ki tekfur sarayının kapısını belediye başkanına bile açmak bürokratik engeller varr halbuki saraya arka tarafdan 500 binlira karşılığında merdiven dayayıp turistleri içeri alan kişiler var. Nitekim bu çekim için 5-6 kişi olarak yaptığımız bir ziyaret di başkanın vizyonel projeler koordinatörü esma hanımla hala irtibat halindeyim. amacım bir takım oluşturup bu tip tarihi eserleri hayata döndürme çalışmalarına yardımcı olmak. bu arada şu an güncelde bulunmayan Anemas zindanına benzeyen bir projede benim aklımda var. söylediğim gibi bir takım oluşturma çabası içindeyim ama AB desteği için kriterler var 18-25 yaş arası eşit bayan erkek katılımcı sayısı gibi kriterler siz projenizi sunuyorsunuz onlar beğenirse onay veriyor bu arada onayı veren AB değil DPT sonra bütçeyi gönderiyorlar en fazla 10.000 Euro ama bu sadece ön çalışma için bu parayla projenizin nasıl yapılacağını tasarlayıp final raporu halinde AB ye gönderiyorsunuz. Benim amacım final raporundan sonra AB den gerçek bir fon alabilmek hem Fatih Belediyesine yardımcı olmuş oluruz hemde bu konudaki gönüllüler olarak bizden faydalanmalarını sağlarız... cevaplarınızı bekliyorum...

Bu arada Sürat Görsel Sanatlar Merkezinde Müşteri Temsilcisi Olarak Çalışıyorum.

Aydinsert
14 yıl önce - Sal 30 Ksm 2004, 14:54

açıklamalar için sağolun peki tam olarak bizden isteğiniz nedir? ben hafta içi çalıştığım için haftasonları gezme imkanım oluyor İstanbul un tarihi mekanlarına meraklı birisiyim.. elimden geldiği ölçüde size yardımcı olabilirim haftasonları..

Tekfur Sarayının güvenliğinden şuan yan tarafındaki otoparktakiler sorumlu

Aydinsert
14 yıl önce - Pts 06 Arl 2004, 09:35

Hatice Hanım bahsettiğiniz kalıntılardan geriye kalan sadece Tekfur sarayı! oda harabe bir şekilde onarılmayı bekliyor!
Bu tür yerlerin onarımı için herşeyden önce anıtlar kurulundan ve kültür bakanlığından onay alınması gerekiyor ve bu iş için ciddi paralar gerekiyor.
tekfur sarayı nın fotografları da bu başlıkta: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=6558

irfan x
14 yıl önce - Pts 06 Arl 2004, 10:35

Peki bu anıtlar kurulu anıtların korunması için var olan bir kuruluş değil mi? Niye çürümeye bırakılıyor?

ismailbukey

14 yıl önce - Pts 06 Arl 2004, 10:53
Anemas hakkında

Dana önce fatih belediye başkanıyla ve vizyonel projeler koordinatörü esma hanımla görüşmüştüğümü söylemiştim. Başkan bey bu eserlerin onarılacağını ve kariyeden başlayan tekfur sarayı ve anemasda son bulan bir yürüme mesafesi yapılacağını söylemişti hatta Cine 5 de yayınlanacak bir roportajın da çekimleri yapılmışdı hem kariyede hem anemasda. ben de bu bölgede yaşayan sosyal imkanlardan yeterince faydalanamayan gençlerin eğitilerek bu projede kullanılması üzerine bir proje tasarlayıp devlet planlama teşkilatı altındaki ulusal ajansa sundum. gelen cevabı Fatih belediyesine gönderdim. Eğer uygun görürlerse hem bu eserler turizime açılacak hemde bölge gençleri bu eserlerin restorasyonunda yer alarak bölge hakkında bilgiye sahip olan ve restorasyon konusunda becerili kişiler olarak topluma kazandırılacak (Bölge gençlerinden kastım okul okuyamamış ve maddi durumu çok kötü gençlerdir) Şu an fatih belediyesinden cevap bekliyorum. Bürokrasi olayına gelince bu eserlerin %10 u belediyeye % 20 si mili emlak kuruluna % bilmem kaçı anıtlara falan bir ton yerin onayı gerekiyor buralar hakkında işlerm yapmak için. Ama çalışma var bakalım ne olur.

gürbüz çetin
14 yıl önce - Pts 04 Tem 2005, 19:40
selam

ben anemas zındanlarının bu gösterdiginiz resimlerden çok daha büyük ve farklı oldugu söylemek istiyorum bu resimlerde görülmeyen bir çok dehliz ve odaya girdim çöken yolları çalışarak açtım .sadece merak ve ögrenme arzusuyla ama içerilerin ne talan edildigini gördüm
el arabaları topragı elemek için elekler ve 1946 yılına ait gaste sayfaları odalardan birine girdim müthiş bir ses akustigi ortada bir kuyu duvarlardan oluklardan damlayan sular bu kuyuya doluyor içeri giripte çıkamayan bir köpek iskeleti girdigim bu bölümleri yukarda çay bahçesinde oranın eskilerine anlatınca şaşırdılar biz böyle bir yer görmedik dediler fakat yanımda çoçuklarım vardı fazla derinlere gidemedim oradakı ihtiyarların anlatmasına göre ordan giden bazı yer altı tünellerinin fener patriginin altına çıktıgı söyleniyor içerden bir çok girişi duvar örerek kapatmışlar sebebide oraya girip bir daha bulunamayan 2 çocuk olarak söyleniyor tam teşekküllü cesaretli burayı araştırabilecegim arkadaşlar bulamadım ben bu zındanların bir ucunun edirne kapıdasn bir ucununda fener patriginin altından çıktıgına inanıyorum :eek:bu konuyla ilgilenen kişilerle böyle bir araştırmaya hazırım bir özelligide dışarda hava 40 dereceyse içerisi 5 derece agzınızdan buharlar cıkıyor kalenin pencere yapıları tam bir fotograf objektifi gibi içerdeki dışarıyı görüyor dışardaki içeriyi göremiyor ilginç yapıtlar yukarıdaki caminin avlusunda bir su kuyusu var bu su kuyusunun yarısından sonraki kısmında bir tümel var oda saray bölümüne gidiyor yani sarayın suyu kuyunun gizli bir bölümünden alınıyor istanbulun altı peynir gibi delik deşik tünellerle dolu yani eski yaşam yer altındaymış korunaklı bölgelerde

ismailbukey

14 yıl önce - Sal 05 Tem 2005, 09:29
...

Ben bu zindanlar yüzünden kafayı çizeceğim en sonunda... %100 garantili DPT desteği ile anemas zindanları ve bölge hakkında proje yazdım Fatih belediyesine verdim ama kimsenin oralı bile olmadı galibaki hiç geri dönüş olmadı... Ne yalan söyleyeyim bir İBB gençlik meclisi üyesi olarak (hemde AKP Kadrosundan) Fatih belediye başkanımıza acıyorum. Ya yönetimini yaptığı ilçe Avrupanın en büyük tarih merkezi olabilecek bir yer ama gelde anlat. Bu anemas zindanlarına alaka gösterebilecek cesaretli birilerini arıyorum.

ademfener

14 yıl önce - Sal 05 Tem 2005, 18:10

Bu anemas zindanlarını filmlerde falan duymuştu galiba. Yine de tam olarak bilmiyordum. Böyle yerleri tanıtanlar gerçkten büyük işler yapıyor ancak, görüyoruz ki bürokratik oligarşi buralarda da iş başında. En kısa sürede güzel bir sonuç almanız dileği ile...

sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet