Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Baki KARAKOÇ
14 yıl önce - Çrş 27 Tem 2005, 04:27
Çeşme nereye gidiyor?

Çeşme, İzmirliler'in sayfiye bölgesi olmaktan çıkıp tüm Türkiye'nin, hatta Avrupa'nın gözde tatil mekânı olma yolunda ilerliyor. Ancak Çeşme'ye olan yoğun ilgi pahalılığı, çevre ve gürültü kirliliğini artırınca İzmirliler, bu olumsuz değişimden İstanbullular'ı sorumlu tutmaya başladı. Çeşme fanatikleri olayı "Go home 34" pankartları asacak kadar ileriye götürdü.
Turkuaz denizi, beyaz kumları ve ılık esen rüzgarıyla Çeşme, tatilcilerin son gözde mekanı. Özellikle İstanbullular'ın Bodrum'dan sonra ikinci adres haline getirdikleri cennet tatil mekanı Çeşme, son yıllarda aldığı büyük turizm yatırımlarıyla Bodrum'u gölgede bırakacağa benziyor. Ancak bazı İzmirliler Çeşme'nin bu kadar yoğun ilgi görmesinden şikayetçi. İki ay boyunca kafa dinledikleri eski sayfiye yerini özleyen İzmirliler değişimden İstanbullu işletmeci ve turistleri sorumlu tutuyor. Bu durum bazı Çeşme fanatiklerini "Go home 34" pankartları astıracak kadar rahatsız ediyor. İstanbullular'ın özellikle son 3-4 yıldaki yoğun ilgisinin Çeşme'yi kalabalık ve gürültülü bir tatil yeri haline getirdiğini belirten İstanbullu karşıtları, "İstanbullular buranın da posasını çıkarıp kendilerine başka yerler bulur" diyor. İstanbullular geldikten sonra gayri menkulden otopark ücretlerine kadar her şeyin ateş pahası haline geldiğini belirten İstanbullu karşıtları, "Huzurumuz bozuldu" diye yakınıyor. Öte yandan bu görüşlere başta işyeri sahipleri olmak üzere, turizmden gelir elde eden önemli bir kesim de karşı çıkıyor.

--------------------------------------------

2004 yılındaki bu haberler belki biraz durulmuş gibi ancak Çeşme de neler oluyor? Alaçatının eski şirin sokaklarındaki tarihi evleri 300.000-700.000 YTL ödeyerek satın alan istanbullu işletmeciler, işi iyice ilerletip caddenin isminide "nişantaşı" koymuşlar.

Artık bu çelişki arasında olan Çeşme'ye oluyor. bodrum gibi laçkalaşma yolunda koşar adım gidiyoruz.

PLAKA 34: GO HOME yada WELCOME
İşte bütün mesele bu..!

Haldun34

14 yıl önce - Çrş 27 Tem 2005, 05:48

Kendi ülkemiz içinde böyle bir yaklaşım çok ayıp kaçıyor. Çok çok yazık böyle düşünenlere.

Fiyatların pahalanması aslında Çeşme esnafının işine gelmiyor mu? En basit örnek. Marketlerde 0.79-0.80 YTL bakkal türü her yerde 1 YTL bazı büfelerde ise taş çatlasa nadiren 1.25 YTL olan Coco-Cola light tenekeyi en az 1.50 YTL'den satmıyorlar mı?

Emlak rantının kaymağını yine Çeşme'nin yerlisi yemiyor mu? Yüzüne bakılmayacak döküntü Alaçatı taş evlerini 1999'da 7-8 milyarken veya yıkılmamak için veya bakımlı gözükmek adına mutlaka tamir görmesi gerekirken şimdi 300.000 YTL'ye satan Alaçatı köylüsü köşeyi dönmüyor da kim dönüyor örneğin???? Istanbullular mı dönüyor?

Kumrucular, dondurmacılar, emlakcılar, hediyelik eşyacılar kısaca tüm esnaf aklınıza kim gelirse Istanbulludan gelen bereketten rant sağlamıyorlar mı?

O zaman şikayeti olanlar kimler? Mantık yürütüyorum: Tahminim Izmir'li olup da Çeşmede yıllardır yazlığı olan mazbut orta halli emekli veya çalışan kesimki bunlar fiyatların artması ve artan kalabalıktan çekiyorlardır veya buraya evi olmayıp da hafta sonu gelen İzmir imaketgahlı kişilerki bunlar da fiyatlardaki artışdan rahatsız oluyorlardır. Kusura bakmasınlar yapılacak birşey yok.

O zaman İstanbullular da GO home Doğu, Go home Karadeniz mi deselerdi zamanında?

Çok anlamsız bir yaklaşım da Istanbulluları kategorize edip tek bir formata sokmak.

Her 34 plakası olan Istanbulda otursa dahi acaba ne kadar Istanbullu? Çünkü Istanbul 77 vilayetin toplaması 14 milyonluk bir dev ülke. Istanbulda gerçek Istanbullu sayısı 1.000.000 bile yoktur.

Bir başka yanılgıda Istanbulluların zengin olduğudur. alakası yok, Istanbuldan gelen ziyaretcilerin büyük kısmı çalışan orta halli kesimdir. Seaside'daki krema ise zaten Istanbulu temsil etmez. O kesim zaten magazin programlarında gördüğünüz jet kesimdir. Bunlara bakarak tüm Istabuldan gelenlerin o kadar imkanlı olduğunu düşünmek çok yanlış bir genellemedir.

Bu nedenle bu gibi yaklaşımlar eski İstanbullular nezdinde çok pozitif bir imajı olamayan Izmir sakini olmaya reaksiyonu arttırır! Sonra ne mi olur, şikayet edilsin niye Izmir bütçeden pay alamıyor, üvey evlat görülüyor diye. İzmir, maaş çekini imzalayan şehirlere diklenmemeli, İzmirli okumuş kalifiye gençlerin çoğu İzmir'de iş sahaları olmadığı veya Izmir'de istihdam arzı olmadığı için mecburen Istanbul şirketlerine başvurup bu şehre taşınmak ve orada çalışmak zorunda kalıyorlar. En büyük zararı onlar görüyorlar birkaç kendini bilmez kişinin bu çıkışlarından...

Izmir oluşan harekete şükretmeli bence çünkü sonuçta ekonomisi hareket ediyor bu turizm sayesinde.

Go home 34 yazanları resimlemek imkanı var mı? Çünkü ben bunun hala çok kısmi ve çok küçük bir grubun hareketi olduğunu düşünüyorum.

En son Haldun34 tarafından Çrş 27 Tem 2005, 06:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

egeerhan
14 yıl önce - Çrş 27 Tem 2005, 06:15

Bence ben bu başlıkları gereksiz buluyorum hiç yoktan tartışma çıkıyor. Her hafta defalarca çeşmeye gidiyorum ben daha şikayet edene rastlamadım desem yeri var her sene bütün esnaf yazın gelmesini heyecanla bekliyor .Bu söylentilere zamanında çeşme esnaf'ı açıklama getirdi. Bu lafları çıkaranlar %5'i geçmez her toplumda'da vardır tartışmaya değmez bence.Bu haberleri gündeme getirmek çeşme'ye zarar'dan başka bir şey getirmez turizm varsa Çeşme vardır yoksa yoktur.
Haldun arkadaşımızı haklı buluyorum.

Bu kesim şikayetçi
Alıntı:
Gülten Çetinkaya (İşçi emeklisi)
* Her şey çok pahalı
Doğma büyüme Alaçatılı'yım. İstanbullular'ın buraya akın etmesinden memnun değiliz. Daha önce bizim buralar çok sakindi. Şimdi bu sakinlik yerini kargaşaya bıraktı. Hayat pahalılandı. Pazara gidiyoruz, her şey iki katı. Pazarcılara şikayetlerimizi iletiyoruz bize "Bu fiyatları zenginler için ayarladık" diyorlar. Peki senelerden beri burada yaşayan yerli halk ne yapacak?

Nedim Çatalbaş (Serbest meslek):
* Çocuklarımızın ahlakı bozuluyor
Eskiden geceleri yattığımda çocuklarım için hiç endişelenmezdim. Fakat son zamanlarda çocuklarım hangi alemde?" diye gözüme uyku girmiyor. Bodrum gibi yerlerdeki ahlaki çöküntüyü televizyonlardan izliyoruz. Bizim doğup büyüdüğümüz bu mekan da birgün böyle bir hal alacak diye endişe ediyoruz.

Lütfi Akyel (Banka emeklisi):
İstanbullar Alaçatı'yı ele geçiriyor
Buraya gelen İstanbullular Alaçatı'daki evleri, işyerlerini satın alıyor. Nüfusları gün geçtikçe artıyor. Belki yakında belediyeyi bile ele geçirecekler diye endişe ediyoruz. İstanbullular sadece kendi kurdukları işyerlerine rağbet ediyor.

Esnaf Memnun

Alıntı:
İşletmeciler memnun

* İşlerimiz arttı
Cüneyt Altınkapı (İTO Meclis Üyesi): Esnaf olduğum için ben Çeşme'deki bu hareketlilikten çok memnunum. İstanbul'dan gelenler çok para harcıyor, özellikle de 18-24 yaş arası gençler. Çeşme sakinlerinden bazıları ise bu kalabalıktan memnun olmuyor, anlamıyorum.

* Veren İstanbullu alan İzmirli
Candan Topdemir (Luba Beach Resort):
Çeşme'ye sadece İstanbullu gelmiyor. Türkiye'nin dört bir yanından turist akın ediyor. Önce onların varlığı tesislerimizi ayakta tutuyor. Kışın burada in cin top oynuyor. Zaten Çeşmeliler çok azınlıkta. Buraya sadece İzmirliler gelse kimse buraya bu kadar yatırım yapmaz. Çeşme'ye gelen her turistten Çeşmeliler para kazanıyor. Veren İstanbullu alan İzmirli. Buna niye karşı çıkıyorlar ki? Üstelik açılan tesislerde İzmirliler çalışıyor.

* Mevlana gibi herkesi bekliyoruz
Halil Baskıcı (Antik Motel'in sahibi): İstanbullular'ın Çeşme'ye gelmesinden rahatsızlık duyulması gibi bir saçmalık olamaz. Yalnızca İstanbullular değil, Mevlana gibi biz herkesi buraya bekliyoruz. Buraya gelen her yatırımcının bize faydası var. Hiç kimsenin buraya gelmesine karşı değiliz, aksine Çeşme'yi tercih ettikleri için gurur duyuyoruz.

* İstanbullular derinlik kattı
Tahir Yıldız (Yıldız Kafe'nin Sahibi): Çeşme'ye dünyanın her yerinden insanlar geliyor. İstanbullular'dan neden rahatsızlık duyacakmışız? Bizler gelenleri çok güzel bir şekilde ağırlıyoruz. Hiç kimseden zarar görmedik. İstanbullular Çeşme'nin ufkunu açtı, bize derinlik aşıladı. Ayrıca gelen insanlar bize maddi katkı sağlıyor. Bunun ötesinde burada yatırım yapan İstanbullular çok şık, güzel mekanlar oluşturdular. Değişik tarzlar getirdiler
.
http://www.gecce.com/pages/kosehaberler.asp?kategori=24

En son egeerhan tarafından Çrş 27 Tem 2005, 06:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Baki KARAKOÇ
14 yıl önce - Çrş 27 Tem 2005, 06:24

Alıntı:
Bu nedenle bu gibi yaklaşımlar eski İstanbullular nezdinde çok pozitif bir imajı olamayan Izmir sakini olmaya reaksiyonu arttırır! Sonra ne mi olur, şikayet edilsin niye Izmir bütçeden pay alamıyor, üvey evlat görülüyor diye. İzmir, maaş çekini imzalayan şehirlere diklenmemeli, oluşan harekete şükretmeli bence çünkü sonuçta ekonomisi hareket ediyor bu turizm sayesinde.

Maaş çekini imzalayan şehirler İzmir'in oluşturduğu katma değeri kendine alacak, biz 2 üretip 1 alacağız, siz 1 üretip 2 alacaksınız! Oluşan hareket Çeşmeyi bodrum gibi kırolaştıracak ve buna şükredeceğiz öyle mi? Pozitif imaj mı? İstanbulun kendi ne kadar + ki bize karşı bir - bakış açısı olacak İlahi yani.

Bu mesajda özellikle Çeşme sakini olan yada sık sık tatile giden ark. yorumlarını, bu yozlaşmayı ve değişimi hisseden heskesin fikrini bekliyorum.

Baki KARAKOÇ
14 yıl önce - Çrş 27 Tem 2005, 06:27
çeşmenin geleceği

Mesajın amacı Çeşme'nin geleceğini tartışmak. Gerçekten gidişat kötü mü? Yozlaşma var mı? Bodrum gibi laçkalaşma yolunda mı? Cevabını aradığımız sorular bunlar.

deryadogan
14 yıl önce - Çrş 27 Tem 2005, 06:34

Musadenizle Kendi Fikrimi Paylaşmak istiyorum...

2003 ve 2004 yazlarında Cesme'de tatil yaptım...

2003 yazında rahatsızlandım , vücüdumda kızarıklıklar oldu ,doktora bir göstereyim diye Ilıca'da merkezde bulunan bir ufak muayanehaneye gittim,böyle igne pansuman falan yapıorlar,saglık kabini gibi bi yer, ne kadar tutarki diye düşündüm...Cok net hatırlıyorum 80 milyon vermiştim !!!Sadece bir iğne yaptılar...
sene 2003..80 mliyon...iyi paraydı...içime oturdu...

Ayrıca et fiyatları da istanbuldakinden pahalıydı..

Gecen sene gittigimde ise minibüs söförleri minibüslerin 12 den sonra calısmayabilecegini söylediler!!!(Yönetim öyle istiyormus)Sanırım insanlar taksiye binsinler diye.Neyse...

İzmir'li ve Cesmelilerden özür dilerim ama bir daha asla Cesme'de tatil yapmam...Kimse rahatsız olmasın
I am going to home yani:)

ASLI
14 yıl önce - Çrş 27 Tem 2005, 10:33

Bence Çeşme'nin Bodrum'la kıyaslandığında alacağı daha çoook yol var. Bir kere Bodrum'a girdiğiniz zaman herşeyiyle sizi büyülüyor. Yoluyla, kavşakları ve yeşil alan düzenlemeleriyle girişte bir mesthediyor. Daha sonra Kervansaray Oteli'ni görmenizle birlikte Bodrum'un o büyüsünü içinizde duyumsamaya başlıyorsunuz. Kendine haz doku ve mimarisiyle parlayan beyaz küp evleri, geceleri ışıkları suya vuran barları, sabahları keyifle güneşlendiğiniz beachleriyle Bodrum tam bir keyif mekanı bence..
Çeşme de Bodrum gibi dağınık bir coğrafya, bu yönden benzeşiyorlar fakat bunun dışında Çeşme aslında Bodrum'dan stratejik konum anlamında daha şanslı olduğu halde bu artısını yerinde kullanamıyor. Mesela Aya Yorgi koyu gerçekten muhteşem ama Çeşme'nin öyle yerleri var ki gerçekten gecekondu mahallesi görüntüsünde, resmen dökülüyor. Bodrum'daki dokusal bütünlüğü Çeşme'de bulamıyorsunuz. İstanbul, Ankara ya da İzmir'den gelecek elit kesimin Çeşme'ye ancak getirisi olur. Yeter ki Çeşme Belediyesi alması gereken önlemleri alsın ve ayağına gelen fırsatı iyi değerlendirsin. Çeşme'ye rağbet olması gurur duyulacak bir durum olmalıdır, kanımca Çeşme esnafı için de tam bir fırsattır!

HAKAN©

14 yıl önce - Cum 14 Ekm 2005, 17:59

Çeşme'nin yeni rotası belli oldu!!!

http://ya2005.yeniasir.com.tr/10/14/index.php3?ka ...lum=gunluk

ANKARA'DAN GELEN MUTLU HABER YÖREYİ HAREKETLENDİRDİ
Çeşme'de büyük sevinç

İşadamları, Alaçatı'yla Çiftlik Bölgesi arasındaki 100 bin dönümlük arazinin turizm alanı ilan edilmesiyle, Çeşme'nin gerçek potansiyelini kullanıp, hak ettiği yere geleceğine inanıyor

DEVRİM İNCE(HABER MERKEZİ)
Alıntı:
Yaz sezonunun sona erdiği Çeşme'de, Ankara'dan umutla beklenen haberin nihayet sonbahar günlerinde gelmesi büyük sevinç yarattı. Bakanlar Kurulu kararıyla, Çeşme'nin güneyinde Alaçatı'yla Çiftlik Bölgesi arasındaki yaklaşık 100 bin dönümlük arazi turizm alanı ilan edilmesi hemen herkes tarafından "Çeşme ilk kez gerçek potansiyelini kullanabilecek" şeklinde yorumlandı. Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, "Çeşme hak ettiği yerde değildi. Bundan sonra herşey çok güzel olacak" diye konuştu. Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu ise, kararın Çeşme'nin çehresini değiştireceğini ifade etti.
Herşey bundan iki yıl önce başladı. Çeşme'nin güneyindeki Alaçatı'yla Çiftlik arasındaki yaklaşık 100 bin bin dönümlük alanın turizm bölgesi ilan ettirmek için uzun süre mücadele eden Çeşmelilerin talebi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Atilla Koç'un gelmesiyle gerçekleşti. Eylül başında İzmir'e gelen Koç, Çeşme'nin termal turizm bölgesi ilan edileceğini açıkladı. Koç bu mesajları verirken, İzmirli işadamları Şinasi Ertan öncülüğünde Avrupa'nın en büyük termal tesisini yapmak amacıyla "Çeşme Kardeşliği"ni yani TETUSA'yı kurdu.

Jet karara jet onay
Koç'un özel olarak takip ettiği karar, son Bakanlar Kurulu toplantısında imzalandı. Bakanlar Kurulu'nun onayladığı turizm bölgesi ilanı kararı, kabineden jet hızıyla çıktı. Karar Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da hemen imzalandı.
Yaklaşık 100 bin dönümlük alanın "Turizm Bölgesi" ilan edilmesiyle, buralardaki kamu ve özel arazilerin doğrudan turizm amaçlı kullanılmasıyla ilgili plan yapma yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı'na geçti. Bakanlık, belirlediği arazilerin turizm amaçlı kullanılmasıyla ilgili her tür devir ve alım işlemini yapabilecek. Bu da, hem bürokrasinin azalması (Hazine ve Maliye bakanlıklarının devreden çıkmasıyla birlikte) hem de bu işin sahibi kişilerce belirlenecek olmasından dolayı turizmle ilgili yatırımların daha kolay hayata geçirilebilmesini sağlayacak. Ayrıca, turizm bölgesinde yatırım yapmak isteyen girişimciler Turizm Teşvik Yasası'nın tüm olanaklarından yararlanabilecek. Yasa, bazı koşullarda vergi indirimi bazı koşullarda ise yatırımcıya uzun vadeli kredi olanağı tanıyor.

Şimdi ne olacak?
Bakanlıktan görevlendirilecek bürokratlar Çeşme-Alaçatı'daki özel mülkiyetteki arazileri, kamu arazilerini ve koruma altında bulunan arazilerle ilgili bir ön çalışma yapılacak.
Ortaya çıkan analiz doğrultusunda planlama yapılacak. Ve ardından tahsis ve alım-satım işlemleriyle ilgili süreç resmen başlayacak. Bölgeye otel, butik otel, termal tesis gibi yatırımların yanında golf, futbol sahaları gibi tesislerin yapılması planlanıyor.

TETUSA Yn.Kr. Bşk. Şinasi Ertan
Hızla yükseleceğiz
Çeşme için, Ege turizmi için çok önemli bir karara imza atıldı. Çeşme'nin çok büyük bir potansiyeli var. Tıpkı Antalya projesinde olduğu gibi Çeşme'de kısa sürede hızla yükselecek. Çünkü Antalya kadar potansiyelimiz olmasına karşın bunu kullanamıyorduk. Bakan Bey'e teşekkür ediyoruz.

Çeşme Kaymakamı Nazmi Ünlü
Sıra planlamada
Bu karar Çeşme için büyük önem taşıyordu. Kültür Turizm Bakanlığı'nca yeni bir kültür turizm bölgesi gelişim çalışmaları devam ediyordu. Sayın Bakanımızın gayretleriyle karar çıktı. Şimdi planlama çalışmaları başlayacak. Herkese teşekkür ediyoruz.

Alaçatı Bld.Bşk. Muhittin Dalgıç
İşimiz bitmedi
Bu kararın Çeşme ve Alaçatı için mutlaka faydası olacak. Ama bununla işimiz bitmedi. Şimdi sırada planlama var. Planlama işinin son derece titiz bir şekilde yapılması gerekiyor. Belediye Başkanı olarak benim yüzde yüz destek verdiğim bir konu bu. Herşey dört dörtlük giderse bana 2006'nın ilk yarısında planlama bitebilir gibi geliyor.

ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel
Karar çok önemli
Ankara'da Çeşme'nin gelişmesi için son derece önemli bir karar alındı. Artık bundan sonra herşey yasaların koruyuculuğu altında olacak. Çeşme şu anda hak ettiği yerde değildi. Potansiyelini değerlendiremiyordu. Bu nedenle de çok fazla yatırım görmedi. Bundan sonra Çeşme'de herşey programlı ve planlı olacaktır. Otel yatırımları hız kazanacaktır. Yatak sayısında artış olacaktır.

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu
Yatırımlar artacak
Herkes için hayırlısı olsun. Biz Bakanlığın iyi niyetli bir girişimi olarak görüyoruz bu kararı. Çeşme'deki turizm ve termal yatırımının gelişeceğini düşünüyoruz. Sevincimiz inşallah kursağımızda kalmaz.
Çeşme'de Antalya'nın potansiyeli var. Bol bol yerlerimiz var. Turizm yatırımlarının önü açılacak. Sevinçliyiz.

Sisus Otel Sahibi Bülent Tercan
Bu bizi uçurur
Bu karar Çeşme'yi uçurur. Bu kanun yatırımcılara cazip gelecek. Bu sayede yeni yatırımcılar ve yeni yataklar olacak. Özellikle termal tesisler olacak. Antalya'ya ve Bodrum'a kıyasya daha küçük bir yatak kapasitemiz var. Ama bu gelişecek. Birçok yatırımcı Çeşme'ye ilgi duyacak.

ÇEŞTOB Yön.Kr.Üyesi Osman Dizdar
Herkese teşekkür
Bu karar için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İzmir ve Çeşme turizmi hızla hak ettiği yere gelecek. Buna inanıyorum. Çeşme'nin yatak sayısı ve turizmdeki ağırlığı artacak. Bu arttıkça da yatırımcıların ilgi odağı haline geleceğiz.

TETUSA ortaklarından Enis Özsaruhan
Büyük patlama olacak
Bakanlar Kurulu'nun bu kararı Çeşme'nin geleceğini son derece pozitif etkiler. Çeşme turizminin son senelerdeki durumu ortada. Çeşme'ye ivme kazandıracak bir takım şeylere ihtiyaç vardı. Çeşme yarımadasında büyük bir patlama yaşanacak. Ama bunu iyi değerlendirmeliyiz. Çünkü Çeşme çok taraflı bir turizm bölgesi. Ildırı ve Alaçatı var. Bunların hepsinin değerlendirilebilmesi lazım

İzmir Turizm İl Md. Metin Atsal
Hayırlı olsun
Çeşmeli turizmcilerin talepleri Bakanlığımız tarafından değerlendirildi. Kararın Çeşme için son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra o bölgede planlama yapılacak. Planlamada hangi bölgelere hangi yatırımların yapılacağı belirlenecek. Herkese hayırlı olsun.

erinc81
14 yıl önce - Cum 14 Ekm 2005, 19:59

kendimi bildigimden beri gecen yaz haric her yaz donemim cesme'de gecer, ve evet 2004-2003 yillarinda cesme gercekten gereksiz kalabaliklasti...esnaf tabiki de memnun olacak bu gidisten cunku bodrumun basina gelen cesmeye geliyor...istanbullu da memnun ne de olsa "tuketecek" bir yer buldu...izmir'de cevreyolunu cok kullandigimdan biliyorum, bu donemde persem-cuma gunleri cevre yolundaki ender 35 plakali arabalardan biri olurdum...adam gibi cesme'yi kullanacak, saygi gosterecek olanlar buyursun gelsin de, istanbul bu ulkenin herseyi, izmir tasra diye konusup sonra ilk tatilde cesme'de solugu alanlara karsi zannetmem ki sirf ben kotu dusunceler besleyeyim...

Yiğit NALBANT

14 yıl önce - Sal 07 Şub 2006, 14:19

Bir kere fiyatlar acayip arttı bunu kabul edeceksiniz. Alaçatı ve Çeşme yerli halkına yazık değil mi. Ben izmirden sebze meyve getirttirmeye başlayanı tanıyorum yapmayın lütfen! Balçova Migros ve Kipa 'dan alışverişini yapıp gelen kaç tane Alaçatılı var bilmiyorsunuz..

Saatlerce oturup bira veya kola içtiğimiz meydan kafeler de diğer mekanlara uydu. Şimdi çay içmeye kalksan el yakıyor.

Kesinlikle İstanbullu gelmesin gibi yaklaşım olamaz ama fiyat konusunda bişeyler yapılmalı.
Yunanistan'ın Mykonos ve Santorini gibi dünyaca ünlü adaları bile geçen yaz daha ucuzmuş!!
Esnaf istanbulluyu yolacak diye yerli halkı yoluyor haberleri yok!

Aslı hanım, ÇEŞME'nin bakirliği köhnelik oldu değil mi? bodrum gibi her yer beyaz villa olsaydı size göre.
Haldun bey, bu ülkenin başkenti ANKARA, istanbul değil! bilginize...

Saygılarımla..

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet