Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Sina

12 yıl önce - Sal 26 Tem 2005, 18:43
İstanbul Şehirhatları Vapuru ile Mehtaplı Geceler

Bugün Kadıköy-Eminönü iskelesinde rastladım, ilk başta sıradan geldi, boğaz turlarını biliriz ama bu farklıymış. Özel turlar da var boğaz turu yaptıran ama nedense çalan müziklere hep kıl olduğumdan binmeye artık yanaşmıyorum. İstanbul^'un güzelliklerini İstanbul'a ait kültürle yaşamak en güzeli. TSM çalıyor vapurda, vapurda ünlü Barış Manço vapuru! Ben bu hafta sonu 30 Temmmuz'da ailemle birlikte gideceğim. Fiyat da gayet makul 10 YTL, 18:30 ile 01:30 a kadar sürüyor. İşte binilecek vapur işte gezilecek yerler...

Not: Bu hafta sonu binen olursa bana haber versin, belki vapurda karşılaşırız.

Diiip Not: Akın abi, bence kaçırma. Belki bizden önce haberin vardır diyeceğim ama olsaydı yazardın. Belki bu hafta karşılaşırı ha ne dersin?

Sevgilerimle....

(+)

İDO İLE MEHTAPLI GECELER

8 Haziran – 3 Eylül tarihleri arasında yaz boyunca her Cumartesi ...

Bostancı şehrhatları vapur iskelesi 18:15 kalkışlı Boğaziçi'nin mehtaplı gecelerinde Türk Musikisi eşliğinde doyumsuz eğlencenin keyfini sevdikleriyle beraber paylaşmak isteyenlere İDO'dan eşsiz geziler….

İDO Barış Manço vapuru ile her Cumartesi akşamı mehtaplı geziler için demir alıyor..

Mehtap Gezi ücreti 10 YTL. Gidiş-Dönüş

Ayrıntılı Bilgi : (0 212) 455 69 75 ( 3 Hat )

GİDİŞ  Yolu                              

BOSTANCI K.  18.15      
E.KADIKÖY  18.50          
EMİNÖNÜ  19.15              
ÜSKÜDAR 19.30                
BEŞİKTAŞ  19.40              
ORTAKÖY  19.50              
ÇENGELKÖY  20.05          
R. KAVAĞI  20.40            
A. KAVAĞI  20.50            

DÖNÜŞ Yolu

A. KAVAĞI K.  23.00  
R. KAVAĞI  23.10  
ÇENGELKÖY  23.45  
ORTAKÖY  23.55  
BEŞİKTAŞ  00.05  
ÜSK. YOLCU  00.15
EMİNÖNÜ  00.30  
Y.KADIKÖY  00.55
BOSTANCI V.  01.30
Sadece Cumartesi Yapılır.  

3 eylül 2005 tarihinden itibaren yapılmaz.  

http://www.ido.com.tr/mehtap.asp

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Prş 28 Tem 2005, 18:37
BOĞAZİÇİ'NDE BİR MEHTAP GEZİSİ VE BUNUN RUHA YANSIMALARI...

Sevgili Sina...

Detayıyla açıkladığın bu nefis Boğaz gezi hattı, birkaç yıl önce Şehirhatları İşletmesi tarafından açıldı. İlk açıldığı yıl kalkışını "Moda" iskelesinden yapardı, güzergâh yine aynıydı ve gece 01:30 sularında tekrardan Moda'ya geri dönerdi. Aşağı-yukarı Boğaziçi Özel Gezi seferlerinin izlediği güzergâhı takip etmekle birlikte, bunlardan en büyük farkı, gece havanın kararmasına yakın başlamasıydı gezinin ve dönüşün de geceyarısını geçtikten sonra olmasıydı... Kısacası, mükemmel bir tenezzüh (gezi) hattıdır... Şimdilerde ise ilk kalkış iskelesini; "Bostancı"ya kadar uzatmışlar gördüğüm kadarıyla...

Düşünsenize bir, İstanbul Boğaziçi gece ışıl ışılken, hafiften püfür püfür esen yaz gecesi rüzgârı eşliğinde, vapurun dışında oturduğunuzu, elinizde de sıcacık mis gibi bir çay ve de (sadece benim gibi tiryakiler için geçerli olmak üzere!) bir de cigara... Fonda, gemideki saz heyeti tarafından canlı olarak icra edilen, o insanı tâ kalbinin derinliklerinden vuran eski İstanbul şarkıları... Karşınızda kesinlikle takip etmekte zorlanmayacağınız bir hızda, gözlerinizin önünden nazlı nazlı akıp geçmekte olan eşsiz Boğaz sahillerinin ışıltılı gece görünümleri... Ortaköy, Kuzguncuk, Beylerbeyi, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Çengelköy, Kandilli, Kanlıca, Vâniköy, Âşiyan, Hisar, Emirgân, Çubuklu, Paşabahçe, İstinye, Yeniköy, Paşabahçe, Beykoz, Tarabya, Büyükdere, Sarıyer... Henüz uykuya dalmamış meraklı martıların deniz yüzeyindeki telâşlı kanat çırpışlarını ve çığlıklarını hemen yanıbaşınızda hissedebileceğiniz büyülü bir atmosfer... Boğazın çifte gerdanlıklarının yanar-döner ışıltılarını tamamlayan o ihtişamlı Hisarlar... Yüzyılların imbiğinden süzülerek günümüze kadar gelen o birbirinden naif ahşap yalıların küçük pencelerinden sızan rengârenk loş ışıklar... Sizi gittiğiniz yol boyunca sabırla takip eden pırıl pırıl parlayan mehtap ve onun Boğaz'ın sularına aksettirdiği suretinde parlayan gözalıcı yakamozlar... Ciğerlerinize doyasıya çekmekte serbest olduğunuz mis gibi bir iyot kokusu ve akşam serinliği... Vapurun, önünden geçtiği iskelelere, birden gecenin karanlığını yırtarak o tiz düdüğüyle gönderdiği selâmı ve hemen akabinde karşı sahillerden yankılanarak size tekrar geri gelen ekosu... Pat-pat sesleriyle arada bir yanınızdan geçip giden küçücük bir balıkçı motorunun, vapurunuza doğru cılızca vurmaya çalışan dalga darbeleri...

Saat sekizbuçuk sularında Ortaköy, Beylerbeyi ve Bebek camilerinden aynı anda başlayan Segâh makâmındaki akşam ezanının o büyülü sesinin dalgaların hışırtılarına karışması... Arnavutköy ve Çubuklu önlerinden geçerken, vapurunuzu hafifçe sallayan Boğaz'ın o meşhur şeytan ve maskara akıntıları... Saz heyetinin, Kalamış açıklarındayken çaldığı; "Bir tatlı huzur almaya geldik, Kalamış'tan...", Çamlıca veya Cihannümâ önlerindeyken geçtiği; "Sana dün bir tepeden baktım azîz Istanbul...", Âşiyan-Küçük Bebek civarlarında çaldığı; "Âşiyan yollarından, ses versem duyar mısın...", Hisarların arasından süzülüp geçerken icra ettiği; "Urumelihisarı'na oturmuş da bir türkü tutturmuşum..." ve yine Boğaz'ın sonlarına doğru yaklaştıkça geçtiği; "Sarıyerli'm, Beykozlu'm..." şarkılarının herkesi mestetmesi, eskilere götürmesi, ilk aşkların hafızalarda tazelenmesi, içinizi hafiften titretmesi, boğazınızın düğümlenmesi... İstanbul'un, birden içinize çöküveren hüznünüze eşlik etmesi, sizinle paylaşması...

Ooooof ooof!..... Akşam akşam nereden buldum ben bu senin açtığın bölümü be Sina'cık!... Ne güzel yatıp uyuyacakken, beni nerelerden alıp nerelere götürdü senin bu güzel Boğaz gezi seferi haberin... Ne uyku kaldı bende ne birşey... Bu nefaset insanın aklına bir kez girdi mi, çıkar çıkarabilirsen... Sadece ben mi acaba? Can, Alexandros, Kemal Çevik, Ümit, Mordehay, Tuncer Halıcı, Faruk Öncan Beyler ve adını sayamadığım bizden yaşça daha büyük olan diğer WOW'cu ağabeylerimiz kimbilir ne vaziyetteler!... Zira onlar buraların güzelliklerini daha bir güzelken yaşamışlar, hazmetmişler... Biz otuzbeşlikleri-kırklıkları bile böyle sarsalıyorsa, onları kimbilir nasıl etkiler bu hain (!) Boğaziçi!!!...

Sonuçta, Şehirhatları kısır da olsa birşeyler yapmaya çalışıyor yine de... Yiğidin hakkı yiğide... Bu sefer, asla ve asla kaçırılmaması gereken bir deneyim, tüm gerçek İstanbullular ve kendini İstanbullu hissedebilenler için...

Sina'nın dediği çok ama çok doğru, ben de derim ki; "Asla kaçırmayın bu gezi seferini, İstanbul'u gündüz olduğu kadar, gece yudumlamak da nefistir... Bence bir defa deneyin, pişman olmazsınız kesinlikle!..."

Kendini İstanbullu sayan tüm dostlarıma sevgilerimle...

Akın KURTOĞLU

Burç

12 yıl önce - Cum 29 Tem 2005, 00:40

Ben bu mehtap gezisine 2 sene önce katıldım, Moda iskelesinden binmiştim.
Benim de hayalimde yukardaki gibi bir senaryo vardı ama maalesef öyle olmadı.
Kalabalıktan değil mehtabı görmek, oturacak yer bile bulmak imkansızdı.
Barış Manço vapurunun üst katındaki sinema ekranını görmüşsünüzdür.
O kat tam bir düğün salonuna dönüyor, gürültüden Istanbul'un güzelliklerini algılamak
epey zor.

Sina

12 yıl önce - Cum 29 Tem 2005, 06:32

Bugün telefonla ile yaptığım görüşmede,

"Barış Manço" vapurunun 1500 kişilik olduğunu ve yaklaşık 700-800 kişinin katıldığını,
Fasıl tabii ki canlı müzik fakat vapurun her tarafına bu nüziği hoparlörler ile dağıtıldığını,
A. Kavağındaki 2 saat sürede boş durduğunu ve serbest olunduğunu,
en önemlisi, maganda, başıboş ve aileleri rahatsız edebilecek tiplerin olup olmadığını sorduğumda, hayır cevabını aldım.

Zaten bu tur maganda tiplerin zevkine hitap etmeyeceği gerçeği aşikar.

Son nokta ise Burç'un hayal kırıklılığı ile ilgili, artık işletme İDO'nun. Umarım farklılılık yaratmışladır.

Akın Abi, bitirdin beni, o nasıl yazı öyle!...

mordehay kohen

12 yıl önce - Cum 29 Tem 2005, 11:42

Akın şu mehtaplı geceler gezisi konusunda beni hatırladığın için sana teşekkür ederim
ne yazıkki benim ıstanbula varış tarihinde bu gezi uygulanmıyacak yoksa T.S.M eşliginde
boğaz gezisine hayır demem bir konuya dikkat ettim sina diyorku
Alıntı:
Barış MAnço vapurunun 1500 kişilik olduğunu ve yaklaşık 700-800 kişinin katıldığını

ama bu 1500 kişilik oturma yeri hem kışlık hem yazlık 800 kişi katılsa bile çoğu açık
güvertede oturmayi tercih edecek açık yerde yer bulamayan yolcular kapalı boğuk salonda
mecburen seyahat edeceklerdir tahminen kadıköyden sonra artık açık güvertede otululacak
yer kalmamıştır ama ben sinanın bu geziyi uyguladıktan sonra gezi hakkında fikirleri nedir
yazısını beklemekten başka şey kalmamıştır. ama ne olur olmaz wow üyeleri ve tsm eşliğinde böyle bir geziye hayır demezdim

Alp
12 yıl önce - Cmt 30 Tem 2005, 08:16

vallaha ben sina ile ayni fikirde degilim gerci bunu bize bilgisini vererek acayip bir sevap islemistir turkiyeye dondugumuzde yapilacaklarin arasina yazalim lakin o gemi gecenin bir yarisinda yaninda birasini getirmis icen abuk tipler ile dolma ihtimali olan bir hadise.Istanbuldaki maganda popularitesi artmis bir sehir ve boylesi bir ortamda da bol olacagina eminim yani mehtap yerine cantaya ya da yanindaki bayana aman birsey olmasin diye gecirebilinmesi mumkun gibi...Insallah cok eglenirsiniz dostum haberlerini bekleriz gerci ben de pazar gunu olmus

Emir Kula
12 yıl önce - Prş 22 Eyl 2005, 08:46

Barış Manço vapuru sabah Çınarcık seferini yapıyor, akşam da Boğaz Turu yapıyor. Bir kere o vapura Moda iskelesi'nde rastlamıştım ancak Burç abimin dediği kadar dolu değildi. Yolcuların giyim kuşamına bakacak olursak; nazik, görgülü, İstanbul hanımefendileri ve beyefendileriydiler. İstanbul zevkine sahip oldukları her hallerinden belliydi.

(+)

Fotoğrafta da Barış Manço vapuru Moda iskelesi'ne uğruyor.Gördüğünüz gibi vapur daha boş.Kaptan köprüsünün bulunduğu güvertede biraz yoğunluk olduğu gözden kaçmıyor.

sabahattin kayış

11 yıl önce - Prş 18 May 2006, 05:35

Geçen sene bir Büyükada'dan son vapurla eve dönüyordum, 45 yaşıma kadar kaç yıllık vapur yolculuğum olduysa bilmiyorum, hiç bu kadar haz almamıştım, yaşları 30 ila 45 yaşında yetişkin bay ve bayan 7-8 kişilik bir grup, güzel yurdumun dört bir yanından hatta ve hatta Bosna türkülerinden de örneklerle şakıya şakıya, martılar eşliğinde Bostancı'ya vardık, Ada sahillerinden geldik, Heybelide mehtaba çıktık.. Ne güzeldi o akşam Adalar, Ne güzeldi Marmara..

Hani böyle bir fasılı biz Wowcular bir ada gezisi yaparmıyız birgün acaba (Bunu bana Neslihan Hanım önermişti yanılmıyorsam)....

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pzr 21 May 2006, 18:49

Eh, madem Temmuz sonu-Ağustos başı yapılacak olan Yıllık Büyük WOWTurkey İstanbul Buluşması'nı bu saate denk getirerek, topluca gürûh halinde, Boğaziçi'nde bir Mehtab'a çıkarız...     Bir de İstanbul'un gecesini seyrederek buluşma gerçekleştirilmiş olur. Hem hava da nisbeten serin, limonata gibi olur akşam 8'den sonra...

(Önce yine Taksim'deki geleneksel dürümcü buluşması yapılır, biraz geç toplanılır. Böylelikle Boğaziçi Gezisi'nde de konuşulacak şeyler kalır. Hepsi Taksim'de tüketilmez...   Artık, organizasyonu Kemal Söylemez ve Sabahattin Üstad yaparlar... )

Akın KURTOĞLU

Emir Kula
11 yıl önce - Pts 12 Hzr 2006, 13:42

İstanbul Deniz Otobüsleri 2006 Yaz Tarifesindeki Mehtaplı Geceler Seferlerini Duyurdu

(+)

İdo Tarafından Açıklanan Sefer Afişi

Sefer Saatleri
Kaynak:http://www.ido.com.tr/index.cfm?page=SubPage& ...&ln=TR

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM