Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3947
murad_1299
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 23:07

Devlet senin maaşına zam yapıyor, bunun faizle bi âlâkası yok senin paran bankadaki gibi artmıyor durduk yere.

Bir karar veriyor devlet ve yeni maaşın o oluyor yeni bir karar verilene kadar. Bu da asgari olarak enflasyon miktarı kadar zam oluyor ki çalışanların geliri erimesin

ffamer
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 23:08

Alıntı:
Devlet senin maaşına zam yapıyor, bunun faizle bi âlâkası yok senin paran bankadaki gibi artmıyor durduk yere.

Neden enflasyonu baz alıyor o zaman?
Dayanak noktası neden enflasyon yani paranın değer kaybı?
Bak, referans noktası emeğin kendisi değil paranın kendisi.

_Adem_
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 23:10

Alıntı:
O zaman maaş artışları neden enflasyona göre yapılıyor?

Alışkanlıklarımızı ve konforumuzu korumak için.

Alıntı:
Emeğin verimliliği ya da emeğin değeri artmış mı artmamış mı ona göre yapılması
gerekmez mi senin mantığına göre?

Emek: Sürekli ivmelenen bir çarpan değil. Sabite yakın bir değişken (bence).

Alıntı:
Mevcut haliyle yapılan, paranın değerindeki artışa azalışa göre bir tutum belirlemek.

Paranın değerini stabil hale getirememek bir hata. Faizle denge kurmaya çalışmak günü kurtarmak için yapılmış başka bir hataymış gibi bir fikir uyandı bende bir anda. Ama söyledikleriniz benim için ufuk açıcı şeyler. Teşekkürler.

Alıntı:
Yani merkezde emeğin kendisi değil paranın içsel değeri var.

Sonuçta emeğin kendisini korumak için bunu yapıyoruz.

En son _Adem_ tarafından Cum 27 May 2022, 23:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

murad_1299
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 23:12

Neyi baz alacak?

Zam yapma bi zaman sonra maaşlar kuşa dönsün geçim derdi insanları rüşvete vs. yöneltsin mi istiyorsunuz?

ffamer
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 23:19

Hocam yukarıdakiler benim soruma cevap değil.
Enflasyon değil de mesela yıllık 50 tl zam yapılacak dense olmuyor mu?
Ben referans noktası neden enflasyon diyorum cevap alamıyorum.
Ben cevaplayayım madem kendi sorumu; çünkü para elastik bir değer. Emek karşısında bu elastikiyet
zamanla değişebiliyor, paranın değeri azalabiliyor. Halbuki emek aşağı yukarı aynı şey fakat onun
karşılığı olan para zaman içinde aynı şey değil.
Mesela şöyle bir şey olsaydı emeğin karşılığını yine emekle ödeyebilme imkanı olsaydı; patron deseydi ki
Bu yıl emeğe zam olarak bana haftada 45 saat değil de 43 saat çalışacaksınız dediğinde bu emeğe gerçek
bir zam olur muydu mesela. Öyle ya emeğe emek cinsinden en yalın ve sade şekilde zam yine kendi
cinsinden olabilirdi.Bu örneği zihin açıcı olsun diye verdim yoksa elbette gerçekle alakası yok.

Aslında referans olarak enflasyonun baz alınması emeğin değer kaybının istenmesi değil, paranın değer
kaybının istenmesi.

_Adem_
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 23:22

Alıntı:
Bu yıl emeğe zam olarak bana haftada 45 saat değil de 43 saat çalışacaksınız dediğinde bu emeğe gerçek bir zam olur muydu mesela.

Altın ile maaş ödemesi tartışmasında, ödeme olarak yapılan altın miktarının -her yıl sonunda- düşmesinin daha iyi bir alternatif olabileceğini iddia etmiştim. Bence bu örnek ona yakın bir şey.

ffamer
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 23:27

Alıntı:
Altın ile maaş ödemesi tartışmasında, ödeme olarak yapılan altın miktarının -her yıl sonunda- düşmesinin daha iyi bir alternatif olabileceğini iddia etmiştim. Bence bu örnek ona yakın bir şey.

Hocam aslında altın da parasal sistem içinde parasallaştırılmış bir araç.
Ör. bir maaş 16 çeyrek altın edebiliyorken başka bir zaman aynı maaş 4 çeyrek altına düşebiliyor.
4 çeyrek nerede 16 çeyrek nerede?

Yakup

4 hafta önce - Cmt 28 May 2022, 00:38

Merkez bankasi yine mi döviz satti acaba?

Eger öyle ise MB kaybetmis olur- Cünkü yarin yine yükselise gecer ve rezervimiz azalmis olacak…

mstfust4
4 hafta önce - Cmt 28 May 2022, 00:43

Artık ülke olarak satacak neyimiz kaldı gerçekten merak ediyorum, birde ben ekonomistim demezlermi. Ülke öyle bir hâl aldı ki artık, tünelin ucu hiç iyi gözükmüyor. Neyse Okan yakında gelir doları düşürür yine, yaza kalmaz 9u bulur diyor idiler

_Adem_
4 hafta önce - Cmt 28 May 2022, 02:37

Alıntı:
Merkez bankasi yine mi döviz satti acaba?

Kar satışı da olabilir. Soluksuz çıkacak hali yok. Ama hafta sonu piyasalar sakinken, derinlik yokken MB'nin satıp aşağı doğru deneme yapması daha mantıklı. Daha az parayla daha büyük etki oluşturabilirler.

sayfa 3947
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET