Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3946
emrah91
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 21:13

Dolar yine bir öğleden sonra sert şekilde düştü. 16.40'lardayken, 16.20'lere düştü. Bu öğleden sonraları düşüşleri kırkikindi yağmurları gibi hiç şaşmıyor. Ama süper bono ilan edilmediği takdirde yükseliş devam edecek gibi görünüyor.

kalecan
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 21:26

Ülkede resmi %70, gayriresmi %150 enflasyon varken kamu bankaları aylık %1,69 faiz ile taşıt kredisi veriyor.

Bir arkadaşım dün 400 bin lira kredi çekerek, 540 bin liraya sıfır egea cros aldı.

Bana da almam konusunda ısrar da bulundu. "Bu yüksek enflasyonda bu yıl biraz zorlanırsın, ama gelecek yıldan itibaren ödeyeceğin taksit kuşa döner. Bu şartlarda kredi almayan aptaldır. Başka türlü mal sahibi olamazsın." dedi.

Var ben aptal olayım sen akıllı ol. 3 günlük dünya zevki için ahiretimi yakamam, hayatımda faize bulaşmadım, bulasmam dedim.

Vay be; dini söylemlerle iktidar olanlar, müslümana bir ev, bir araba sahibi olmayı çok gördü.

Faizle kredi çekenler servetine servet kattı. Dini hassasiyetleri olan insanlar yoksullaştı.

ffamer
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 21:30

Hocam derinlemesine düşünürsen ne yazık ki alınan maaşta bile faiz var yalnız.

Alıntı:
Faizle kredi çekenler servetine servet kattı. Dini hassasiyetleri olan insanlar yoksullaştı.

Çünkü para sistemi demek kredi ve borç demek.
Sisteme uymayan ne yazık ki cezalandırılır.

_Adem_
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 22:11

Alıntı:
Hocam derinlemesine düşünürsen ne yazık ki alınan maaşta bile faiz var yalnız.

Konuyu biraz detaylandırır mısınız? Faiz sisteminden geçmeyen para yoktur, bankacılık üzerinden dönen her ödeme faize bulaşmıştır gibi bir açıklamanız mı var?

emrenmert

4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 22:15

Ben "faiz almak haram, faiz vermek mekruh" diye biliyorum.

mahmut11
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 22:18

Alıntı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uygulanan ekonomi programı gayet tutarlı, ilmi, ülke ve dünya gerçeklerine uygundur" dedi. (27.05.2022)

Ağam bizle eyleniy...
Alıntı:

Vay be; dini söylemlerle iktidar olanlar, müslümana bir ev, bir araba sahibi olmayı çok gördü.

AKP faiz haram diyor, ama kur korumalı mevduat sistemi ile halkın parasını doları olanlara dağıtıyor..
TEZAT.!

Emre S
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 22:23

Halkın parasını enflasyon vergisiyle zaten dağıtıyor, KKM ile dağıtılan geleceğimiz

ffamer
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 22:24

Alıntı:
Konuyu biraz detaylandırır mısınız? Faiz sisteminden geçmeyen para yoktur, bankacılık üzerinden dönen her ödeme faize bulaşmıştır gibi bir açıklamanız mı var?

Diyelim ki yıl başı yeni maaşlar belirlenecek; neye göre belirleniyor...enflasyona göre daha çok.
Enflasyon zaten paranın değer kaybı değil mi aynı zamanda. Yani yeni maaşlar belirlenirken talep
edilen benim param bir önceki yıla göre şu kadar eridi, dolaysıyla eriyen kısmı telafi et...değil mi
istenen. Paranın reel kaybını telafi et, nedir peki?

Not; enflasyonunun üzeri faizdir altı değildir deniyorsa o zaman sustum.

_Adem_
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 22:49

Alıntı:
Paranın reel kaybını telafi et, nedir peki?

Faiz değildir. En azından dini literatür olarak değildir (bence).

Alıntı:
Fıkıh literatüründe ise ribâ, borç verilen bir parayı veya malı belli bir süre sonunda belirli bir fazlalıkla, yahut borç ilişkisinden doğan ve süresinde ödenmeyen bir alacağa ek vade tanıyıp bu süreye karşılık onu fazlalıkla geri almanın veya bu şekilde alınan fazlalığın adıdır.

Emeğimi satarken reel ekonomiden pay biçmiş olmak beni faiz çarkına su taşımış gibi bir pozisyona sokmaz, sokmamalı. Ama benim maaşımın artması enflasyona sebep oluyor, bu da günümüz ekonomisinin anlayışına göre faiz ihtiyacı doğuruyor. Kısır bir döngü var sanki. Bu konuda gnostik kalayım ben en iyisi.

ffamer
4 hafta önce - Cum 27 May 2022, 22:54

Alıntı:
Alıntı:
Paranın reel kaybını telafi et, nedir peki?

Alıntı:
Faiz değildir. En azından dini literatür olarak değildir (bence).

O zaman maaş artışları neden enflasyona göre yapılıyor?
Neden enflasyon baz alınıyor?

Emeğin verimliliği ya da emeğin değeri artmış mı artmamış mı ona göre yapılması
gerekmez mi senin mantığına göre?

Mevcut haliyle yapılan, paranın değerindeki artışa azalışa göre bir tutum belirlemek.
Yani merkezde emeğin kendisi değil paranın içsel değeri var.

sayfa 3946
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET