Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3539
Abdulhamit 3
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 12:17

Alıntı:
Ülkede hiper enflasyon sorunu var. Sadece dolarla açıklanacak bir durum değil. Ana ürünlere gelen zamlar diğer tüm kalemleri yükseltiyor. Bir de çıkıp bu kadar zamma rağmen yüzde 36 gibi komik bir rakam açıklanınca böyle içinden çıkılmaz durumlar oluşuyor.

Son zamanlarda kara propaganda amaçlı tipler türedi.

Eğer bir mahkeme beğenmediği bir karar verirse, manlurtlarına Türkiye'de adalet bitti diye slogan attırılıyor

RTUK bir kanala ceza keserse, gazeteci kılıklı bir terörist, bir vatan haini ceza alırsa, mankurtlara Türkiye'de basın özgürlüğü yok diye slogan attırılıyor

2008'de Cumhuriyet Mitingleri düzenlenmiş "Ordu Göreve" pankartları açılmıştı, darbe olmayınca, en güvenilen Kurum dedikleri TSK için "Kağıttan Kaplan" demişlerdi.

Mankurt tayfası şimdi de TUİK'e sardılar, ağababaları baskın yapıyor, mankurtları da kafadan sallıyor, TUIK'in akredite olduğunu ya bilmiyor ya da bilmezden geliyor (arama motorlarına bakmadan akreditasyonun ne demek olduğunu bildiklerini de sanmıyorum), akreditasyon gereği periyodik olarak denetime tabi tutuldugunu da.

Ağababaları hiper enflasyon var dediyse bitmiştir, TUIK'e ne gerek var, enflasyon sepetine, enflasyon hesaplamalarına ne gerek var, bedavadan salla % 133,6754 enflasyon var Türkiye'de. Nasıl olsa sallaması bedava. TUİK'i kapatalım, ne gerek var o kadar personele, maaş veiyorsun, benzin yakıyorsun, kağıt, toner, elektrik....hiç masrafa gerek yok. Her şeyi en bilen kişiler söylesin enflasyon oranı bu kadardır desin.

Mustafa853
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 12:32

Dolar neredeyse 40 gündur düz bir çizgide, biraz yükseliyor, biraz düşüyor ama çok büyük dalgalanmalar yok.

Abdulhamit 3
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 12:49

Doları düz bir çizgide tutan bir faktòrde, dolara olan talebin durması, maalesef insanlar dolarlarını bozdurmuyorlar ama çok fazla dolar da alamıyorlar. 2-3 ay daha dolar artışı olmazsa veya az bir artış olursa, hem yeni dolar alımı olmaz hem de mevcut dolarlar çözülmeye başlar.

Muhammet Şerif
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 13:24

Bir kamu bankasında yetkili olan bankacı arkadaşımla dün akşam sohbet ettik. O banka 10 milyar liranın üzerinde bir para toplamış. KKM'den bahsediyorum. Ama hep TL'den KKM'ye geçiş. Hep dediğim yüzde 95 civarı. 500 milyon lira civarı DTH'den. Hiçbir şey yani. 20'de 1'ine tekabül ediyor. Pek parlak bir durum değil. Yatırımın önü kesiliyor. TL'den KKM'ye geçiş bence zarar. Belki bu parayla daire alınsa istihdam oluşacak. Usta, amele şu bu para kazanacak. Tapu para kazanacak, emlakçı para kazanacak. Tadilat yaptırılsa işçi para kazanacak.

MeteHan!
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 13:32

Tüik başkanlığına atanan Erhan Çetinkaya ile dün cuma namazında yan yanaydık.

Şişli nimet abla cami

En son MeteHan! tarafından Cmt 29 Oca 2022, 21:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ffamer
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 13:52

Alıntı:

Bir kamu bankasında yetkili olan bankacı arkadaşımla dün akşam sohbet ettik. O banka 10 milyar liranın üzerinde bir para toplamış. KKM'den bahsediyorum. Ama hep TL'den KKM'ye geçiş. Hep dediğim yüzde 95 civarı. 500 milyon lira civarı DTH'den. Hiçbir şey yani. 20'de 1'ine tekabül ediyor. Pek parlak bir durum değil. Yatırımın önü kesiliyor. TL'den KKM'ye geçiş bence zarar. Belki bu parayla daire alınsa istihdam oluşacak. Usta, amele şu bu para kazanacak. Tapu para kazanacak, emlakçı para kazanacak. Tadilat yaptırılsa işçi para kazanacak.

Bu verileri Bddk verilerinden de takip edebiliyorsunuz.

özEbuZer
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 14:00

Yeni ekonomik düzene geçtik de ne oldu şimdi? Ben bişey anlayamadım. Faiz düşecekti, düşmedi bilakis arttı. Bankalar %21 faiz veriyor. Döviz düştü mü? ne düşmesi hali belli. Fiyatlar arttı. Şirketler, üretim yapanlar hep zararda kimse ne yapacağını bilemiyor? İnşallah iflaslar- işsizlik olmaz. Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değdi mi yani?

Muhammet Şerif
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 14:47

Sorun verileri takip etmek değil ki.
TL'den KKM'ye geçmek bir kazanç değil diyorum.
Üretim ve yatırıma ket vurmak

Muhammet Şerif
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 15:02

Alıntı:
Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Fonu'nun (SOFAZ), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) 1 milyar euro mevduat hesabı açtığı duyuruldu.

Alıntı:
SOFAZ tarafından yapılan açıklamada, 6 aylık vadeli 1 milyar euro değerinde bir hesap açıldığı kaydedildi.

15 milyar lira 6 ay vade. Dolar euro artsın diye beklerler şimdi

https://www.bloomberght.com/azerbaycan-dan-tcmb-y ...297685-amp

samet13579
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 18:40

Dolar jet hızıyla her gün 1tl artarak 18 tl ye ulaştı. Peki ne oldu da 1 aydır 13 ile 14 arasında kaldı. Bu sihirli değnek yeni model mi ? Biz bu yöntemi bir gece de mi bulduk.? Eğer daha önceden planladiysak niçin 18 e kadar çıkmasına izin verildi. Bu dalgalanmalarin sebebi neydi ? Şimdi o sebeplerin hepsi ortadan kayboldu da ondan mı dolar sabitlendi?
Ekonomist değilim ama doların yüksek yada düşük olmasından çok sabit kalmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum . Mesela dolar bu seviyede 1 yıl 2 yıl kalabilecek mi

sayfa 3539
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET