Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3537
92adalet
5 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 13:45

Alıntı:
Üretim konusunda çok ciddi hatalar yapıldı. Bu su götürmez bir gerçek.

size çok basit yapılan bir hatadan bahsedeyim:

Konut Sektörünün Lokomotif Olmasının Zararı?

- Konut sektörü (inşaat) revaçta olduğu dönemi düşünün. Cebinizde sermaye var. Rant ve bol karlılık inşaatta. Siz ne diye üretim yapasınız ki? Ne diye üretim odaklı bir işletme açasınız? Nasıl olsa inşaatta kat kat daha fazla kazanç var.

Yani biz bu dönemde elinde parası olan adamı inşaata yönlendirdik. Üretim yap, fabrika veya işletme aç demedik. Kalıcı istihdam olmaz inşaatta.

Tam tersini düşünün..

Elinde parası olan binlerce girişimci, müteahhit vs. var. Devlet inşaat izni vermiyor kolay kolay. Yeni inşaat yapılmıyor almanya,hollanda gibi... bu adamlar para kazanmak için ne yapar sizce? üretim..

Devlet şu şu sektörlerde üretim yapanlara ek avantajlar sağlıyorum dediğini düşünün?

ÜLKEDE PARA BOL AMA PARANIN YÖNLENDİRİLDİĞİ YER HATALIYDI...

Muhammet Şerif
5 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 13:57
Bugün 225 milyar TL seviyesine gelmiştir

Bakanlık ve TCMB tarafından yürütülen destekler kapsamında 26 Ocak itibarıyla bu hesaplarda, döviz hesaplarından dönüşen tutar 63,5 milyar lira olmak üzere toplam tutar 210,3 milyar lirayı aştı. Bu bakiyede 192 milyar lirayla gerçek kişilerin payı yüzde 91,3 iken, 15 milyar lirayla tüzel kişilerin payı yüzde 8,7 civarında hesaplandı.

146,7 milyar liralık bakiye TL'DEN geçiş (453 bin kişi)
63,5 milyar liralık bakiye DÖVİZDEN geçiş (76 bin gerçek 6 bin tüzel)

Muhammet Şerif
5 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 14:05

Şirketler 1 milyar euroluk bile geçiş yapmamış. Geçenler de genelde TL'den TL'ye. 1 milyar doların biraz üzerinde bir meblağ.

Vatandaş daha çok rağbet göstermiş. Şirketler nasıl olsa döviz lazım diye bozdurmuyor.

altay_tr
5 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 21:57

Doların orijinalini almak varken dolara endeksli TL neden alınsın? Parayı rehin tutup istediğin fiyattan satma özgürlüğü de yok. Zaten dolar alınma sebebi ekonomi yönetimine olan güvensizlik. Aynı ekonomi yönetiminin sunduğu enstürmana niye güvensinler zaten adam senin yüzünden dolar alıyor

Burç

5 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 22:03

Alıntı:
Doların orijinalini almak varken dolara endeksli TL neden alınsın?

%17 faizi olduğu için...
Bak bir aydır dolar sabit, ama faiz tıkır tıkır işliyor.

ffamer
5 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 22:27

%17 Yıllık faiz,
3 aylık olursa %4.19

Yani 3 ay sonunda, giriş seviyesinden döviz, %4.19 oranının altında kalırsa sadece bu oran alınacak.

Arkadaşın biri eksilemiş, ''kaynak belirtmeliydi'' diyerekten.
Halbuki hesap basit bir matematik işlemiydi.
Yine de yazayım madem;
%17*90Gün/36500= %4.19

En son ffamer tarafından Cmt 29 Oca 2022, 08:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Abdulhamit 3
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 00:14

"Vatan sevgisi maya gibidir, sütü bozuklarda tutmaz".

Sütü bozuklar dolar düşmesin diye dua ediyorlar, yiğitçe dolarınızı bozdurmayın, dolarınızı bozdurursanız, dolar düşer, dolar düşerse, enflasyon da düşer, o zaman iktidarı deviremeyiz diyemiyorlar, onun yerine suret-i haktan gözükmeye çalışıyor, kıvranıyorlar, laf ebeliği yapıyorlar, karın ağrılarını süslü ama içi boş laflarla, ezbere söyledikleri slaganlarla gizlemeye çalışıyorlar.

Dolar, enflasyon 70-80 yıldır kronikleşmiş sorunlar, bugüne özel değil. Üstelik, doların enflasyonun %50'si içeri kaynaklı ise, %50'si de dış kaynaklı, enerji fiyatlarında ki artışlardan kaynaklı, pandemi kaynaklı.

Tayyip Erdoğan köpük alındı diyor, dolar zamanla düşecek diyor ama bazıları ne olur ne olmaz dolar düşerse hesaplar şaşar, o yüzden iktidarı ne kadar hırpalarsak kârdır hesabı içerisindeler.

Dolar bir günde, bir ayda elbette düşmeyebilir ama en azından 2-3 daha bu şekilde kontrol altında tutulursa, o zaman döviz hesapları çözülür. Hükümet ne yapıp ne edip kontrol altında tutacaktır.

92adalet
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 00:53

Rakamlara aldanan arkadaşlara duyurulur. Asgari ücretin satın alma gücü ortada.

Bizim altımızdaki ülkelerde de halk öldük bittik diyor mudur acaba?

Omera 21
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 01:07

İyide bu satım alma gücüne vergiler dahil değil . Vergiler dahil edilince altımızda kalan bir çok ülkeye göre geriye düşeriz. En basitinden Portekizde aynı model sıfır araç fiyatına bakın bir de bizim fiyata bakın

Emir ERTEN
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 01:39

İyi de o ülkelerin asgari ücretli çalışan oranı bizimki kadar yüksek mi?

sayfa 3537
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET