Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3536
Abdulhamit 3
5 ay önce - Prş 27 Oca 2022, 21:08

Alıntı:
Yanlış kur politikası nedeniyle ülke o dönem
ithalat cenneti haline gelmişti

Hükümet yeni bir ekonomi modeline geçti, üretip istihdam sağlamak, ihracat yapıp cari açığı kapatmak, ithal edilen ürünlerin Türkiye'de uretilmesini teşvik etmek, bu sayede cari fazla vermek ve dolar silahını bertaraf etmek için.

Ekonomik sıkıntılardan siyasi rant elde etmeye çalışan bir muhalefet var. Hükümet, yaz aylarında toparlanma olacağını söylüyor, biraz sabır diyor.

ffamer
5 ay önce - Prş 27 Oca 2022, 21:11

Alıntı:
Hükümet yeni bir ekonomi modeline geçti, üretip istihdam sağlamak, ihracat yapıp cari açığı kapatmak, ithal edilen ürünlerin Türkiye'de uretilmesini teşvik etmek, bu sayede cari fazla vermek ve dolar silahını bertaraf etmek için.

İnşallah başarılı olur.

özEbuZer
5 ay önce - Prş 27 Oca 2022, 21:17

Her siyasi partinin ekonomik sorunlarla ilgilenmesinden daha doğal ne olabilir ki.
Hükümet Faiz düşüreceğim dedi döviz 2 katına çıktı, her şey zamlandı. Hükümet bunu bilmiyormuydu? Kaldı ki faizin düştüğü de yok. Merkez bankası faizi 14 e düşürdüm diyor bankalar mevduata %20 faiz veriyor. Göstermelik faiz düşürdüm demek için yolunda giden ekonomi ile bu hale sokmaya değer miydi?

Krcl
5 ay önce - Prş 27 Oca 2022, 21:20

Alıntı:
Doları düşürmenin amacı üretimdir. Kimse kusura bakmasın bu iktidar 20 yıldan fazladır ülkeyi yönetiyor. Daha yeni yeni üretime destek vermeye başladı. İlk geldikleri zaman inşaat, yid yerine sanayileşmeye önem verseydi bugün böyle olmazdı.

Doların düşmesi için ureteceksin. Almanya, Hollandayi geçtim uzakdoğu ülkeleri nasıl devamlı üretiyor..

Turizm o zamanlar iyiydi. Ordan gelen parayı sanayileşmeye ayirsaydik bugün hem bu kadar işsizlik olmazdı, hem mal sattığımız için ülkeye büyük döviz girecekti.

Bilmediğiniz için böyle yazıyorsunuz kabul ediyorum. 2002'den beri sanayi alanında gayet güzel yatırımlar, teşvikler yapılmıştır. İnanmıyorsanız açın google earth'ı organize sanayi bölgelerinin bir 2002 yılındaki görüntülerine bakın bir de 2021 yılındaki görüntüsüne. Yapılan yatırımları o zaman anlayacaksınız.

Bir tanesini ben paylaşayım:

(+)

Yeni açılan osb'leri saymıyorum bile.

ffamer
5 ay önce - Prş 27 Oca 2022, 21:31

2002 deki varlıkları ve dış borcu çıkarıp netini alıp 2021 in varlık ve dış borçlarını çıkartıp bunları
kıyaslarsak daha doğru olabilir. Yetmez,, o dönemde diğer ülkeler ne yapmış o kısmının da kıyasını
yaparsak belki daha sağlıklı değerlendirme yapılabilir.

Burç

5 ay önce - Prş 27 Oca 2022, 22:12

Hep bu yazıyı paylaşıp duruyorsunuz:

Alıntı:

Ben de böyle büyük yazılar ile cevap yazayım dedim, daha etkili oluyor herhalde?

Koray C.
5 ay önce - Prş 27 Oca 2022, 22:14

Yeni ekonomik model.
Paranı getir bana yatır sana faiz vereyim.
Acayip bir istihdam arttı şuan.
Üretim had safhada.

Dolar 8 lira oldu.
Bunu da bir ekonomik başarı olarak anlatır dururuz çocuklarımıza torunlarımıza.

Abdulhamit 3
5 ay önce - Prş 27 Oca 2022, 22:17

Alıntı:
Hükümet Faiz düşüreceğim dedi döviz 2 katına çıktı, her şey zamlandı. Hükümet bunu bilmiyormuydu?

Hükümet bilmiyor muydu derken tabi ki biliyordu. Senin, onun herkesin bildiğini bilmemesi mümkün mü?

20 yıldır bin türlü bela ile uğraşan, iki bin türlü badireyi atlatan bir İktidar bilmiyor mu?

20 yıldır faizi yükseltti de ne oldu? Hep aynı kısır döngü.

Bu bir geçiş dönemi, biraz sıkıntı olması gayet doğal, üstelik bu sıkıntıların tek kaynağı faiz düşürme politikası sonucu değil. 2-3 mesaj önce yazdım, tekrar etmeyeceğim.

Biraz sabırlı olmak lazım, iyi niyetli isen, amacın bu durumu siyasi istismar konusu yapmak değilse.

Ağalbay
5 ay önce - Prş 27 Oca 2022, 22:20

Bula bula dünya ekonomik buhranında mı buldu bu müthiş faiz formulünü? Olmayacak zamanda olmayacak işler. Kış kapıda Ağustos böceği gibi dolanıyoruz ortada.

Abdulhamit 3
5 ay önce - Prş 27 Oca 2022, 23:00

Alıntı:
Ben de böyle büyük yazılar ile cevap yazayım dedim, daha etkili oluyor herhalde?

Sayıları işinize geldiği gibi eğip bükerseniz istediğiniz sonucu çıkartabilirsiniz. Tepeden alırsanız zarar edersiniz.

Bende şöyle diyeyim o zaman, 20 Aralık'ta 18'den dolar alanlar hala zararda. Bu durumda dolar almak zarar etmek demek.

sayfa 3536
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET