Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Cemoli D18
3 yıl önce - Sal 15 Ksm 2016, 13:20
İstanbul - Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm


Bağcılar vizyon şehri olma yolunda ilerlerken, Kentsel Dönüşüm Projesi de emin adımlarla ilerliyor. Bu kapsamda Demirkapı Mahallesi’nde 5 bloklu 168 daireli konutların yıkımı törenle gerçekleştirildi. Bu konutların yerine depreme dayanıklı 3 bloklu asansörlü ve otoparklı 270 daire inşa edilecek. Yeni yaşam alanı toplam 5,5 dönüm yeşil alana sahip olacak.


Alıntı:
Demirkapı Mahallesi’nde kapalı yüzme havuzu ile spor salonunun da hizmet verdiğini ifade eden Çağırıcı, yine yeni bir spor salonu daha inşa edeceklerini kaydetti. Demirkapı mahallesi Kapalı Pazarı’nın ihalesinin tamamlandığını da ifade eden Çağırıcı, 8 dönümlük araziye de park inşa edeceklerini kaydetti. Bağcılar’ın her geçen gün değiştiğini söyleyen Çağırıcı, Kentsel Dönüşüm ile depreme dayanıklı ve daha yeşil yaşam alanları inşa ettiklerini söyledi. Çağırıcı, şöyle konuştu: “1999 yılındaki depremden önce inşa edilen 100 metrekare daire 130 bin liraydı. Oysa şimdi yapılan 100 metrekare daire 500 bin liraya çıktı. Bağcılar Belediyesi olarak konut sahipleri ile müteahhitler arasında hakemlik yaptıklarını da kaydeden Çağırıcı, herkesin yaşadığı yerde ev sahibi olmasını istediklerini sözlerine ekledi.


Alıntı:
Konuşmaların ardından Çağırıcı, konut sahipleri ve müteahhitlerle sohbet etti. Çağırıcı, müteahhitlerin inşaatı 24 ayda tamamlayacaklarını söylemesi üzerine, “Bu süre fazla. İnşaat 18 ayda tamamlansın.” dedi. Konuşmaların ardından Çağırıcı, konut sahipleri ve müteahhitler birlikte butona basarak 168 daireli 5 blokun yıkım çalışmasını başlattı. Yaklaşık 25 yıllık konutların yerine otoparklı ve asansörlü depreme dayanıklı yeni yaşam alanları inşa edilecek. 270 daireli 3 bloktan oluşan yeni konutlarla birlikte 5,5 dönümlük yeşil alan da yer alacak.


Alıntı:
Yıkım sırasında en duygulu anları eşi ve çocuklarıyla yıllarca barındıkları evleri yıkılan ilçe sakinleri yaşadı. Yıkımı yapılan evinde iki çocuğunu büyüttüğünü söyleyen Bülent Us (45), “Yıllarca ailemle oturduğum evimin yıkıldığını görünce hatıralarım aklıma geldi. Çocuklarımızı bu evde büyüttük. İnşallah tamamlandığında depreme dayanıklı, otoparklı evimiz olacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi. Erhan Yanar ise evde 13 yıldır oturduğunu söyledi. Yanar “İyi kötü sıkıntılarımız ve mutlu anlarımız oldu. Eşimle birlikte iki çocuğumuzu bu evde büyüttük. İnşallah inşaat tamamlandığında yine 82 metrekarelik bir evimiz olacak.” diyerek duygularını dile getirdi.


http://www.bagcilar.bel.tr/icerik/174/16899/bagci ...pildi.aspx
(+)

(+)

(+)Aslında bu dönüşüm ilk değil Bağcılar'da. Kemal Paşa Mahallesin'de, Roman Vatandaşların yoğun yaşadığı Aksaray-Mahmutbey Bağlantı yolu kenarından kalan bu mahallede yükselen konutlar yapıldı. İstimlak edilen yerler oldu. Eskiden Taşer Sürücü (Fevzi Çakmak Mah.sınırı içinde olabilir.) kursununun direksiyon eğitim verilen alanına da konut yapıldı yüksek katlı.

Yakın zamanda yapılan bir çalışma bu 2016 Kasım.


Cemoli D18
3 yıl önce - Sal 15 Ksm 2016, 13:42

BAĞCILAR'DA, AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞÜM PROJESİ


Projeler şunlardır;

Türk Hava Yolları Sitesi

ALAN BÜYÜKLÜĞÜ : 16780 m2
EMSAL İNŞAAT ALANI : 50340 m2
ALAN NÜFUSU : 1243 kişi
BİNA SAYISI : 12 adet
HANE SAYISI : 444 hane
MALİK SAYISI : 508 kişi

Türk Hava Yolları sitesi ve çevresinde temiz hava koridorları, teknik altyapı, çocuk bahçeleri, park, eğitim, kültür ve sağlık alanları gibi donatı alanları, toplanma ve rekreaktif faaliyetlerin yapılabileceği bir mekan bulunmamaktadır. THY sitesi 16780 m² alana sahip olup toplam bina sayısı 12 adettir.

Bağcılar Evren Mahallesi THY Sitesi ve Demirkapı Mah. Albayraklar Sitesi, Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 sayılı kanuna göre “Riski Alan” olarak tespit edilip; 17.05.2013 tarihli resmi gazetede yayınlanarak ilan edilmiştir.


http://kentseldonusum.bagcilar.bel.tr/projeler/de ...si/62/80/0

Detaylar linkte belirtilmiştir.


************Göztepe Mahallesi için düşünülen uygulama;

Bağcılar İlçesi ulaşım bağlantılarının güçlü ve sanayi-ticaret-konut fonksiyonlarının olması gibi faktörlerin etkisiyle son yıllarda hızlı bir gelişme gösteren bir merkez konumuna gelmiştir.İlçe için güçlü sayılabilecek bu özellik zamanla sanayi ile konut alanlarının birbiri içerisine girmesine, yapı ve nüfus yoğunluğunun artmasına neden olmuştur. Donatı alanlarının var olan yapıya hizmet edememesi, deprem faktörünün de eklenmesiyle, kentsel dönüşüm Bağcılar için kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir.

Sürdürülebilirlik ilkesine bağlı kalarak, kentteki parçalanmaların ve ayrışmaların önüne geçmek üzere ekonomik, toplumsal, mekansal ve çevresel bütünleşmenin sağlanması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi kapsamında; aşırı nüfus baskısı altında olan ve çoğunlukla niteliksiz yapı stokunun yer aldığı ve sosyo-ekonomik risklere konu olasına ilave olarak, olası bir depremden de etkilenme riski taşıyan yerleşmelerin içinde Bağcılar İlçesi yer almaktadır.


ALAN BÜYÜKLÜĞÜ : 206.586 m²
ALAN NÜFUSU : 5394 kişi
BİNA SAYISI : 453 adet
HANE SAYISI : 1971 hane
MALİK SAYISI : 1553 kişi

Sorunların çözümü ve projelerin hızlı bir şekilde hayata geçirilebilmesi için daha esnek ve dinamik bir çalışma olan 6306 sayılı kanun maddesi gereğince “Riskli Alan” olarak ilan edilerek, projede bir araç olarak kullanılmalıdır.

Alanın yaşam kalitesini yükseltecek, ekonomik ve kültürel kalkınmayı sağlayacak şehircilik düzenlemelerin uygulanarak sosyal ve yeşil alan ihtiyaçlarının giderilmesi ve yukarıdaki sorunların çözülebilmesi için bahse konu alanın 6306 sayılı kanun maddesi gereğince “Riskli Alan” olarak ilan edilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

http://kentseldonusum.bagcilar.bel.tr/projeler/de ...si/67/82/0Cemoli D18
3 yıl önce - Sal 15 Ksm 2016, 13:48

BAĞCILAR AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞÜM PROJESİ

Kemalpaşa Mahallesi için düşünülen projeler;

ALAN BÜYÜKLÜĞÜ : 47401 m2

ALAN NÜFUSU : 1449 kişi
BİNA SAYISI : 191 adet
HANE SAYISI : 488 hane
MALİK SAYISI : 360 kişi


Kemalpaşa Yanyol
Bağcılar’da Kentsel Dönüşüm Adımları araştırması, Belediye yönetiminin ilk safhada Bağcılar’daki Sitelerin ve dönüşüm alanlarının böyle bir değişime ne ölçüde hazır olduklarını incelemek ve kentsel değişim olayına toplumun nasıl baktığını ve böyle bir değişim olayına ne derece hazır olduğunu öğrenmek düşüncesiyle başlatıldı. Deprem riski altında olan birkaç site ve mahallede ön araştırma yapılarak, toplumun nabzı tutulmak ve kentsel dönüşüm olayına yaklaşımları ölçülmek istendi.

Kemalpaşa mahallesinde, anket sonuçlarına göre deprem, sel gibi afetlere karşı dayanıklı ve korunaklı yer olma beklentisi birinci sırada yer almıştır.

Bu durumda mahalle sakinleri yaşamak istedikleri çevrede can ve mal güvenliklerine öncelik vererek önem sırasını buna göre belirledikleri ortaya çıkmıştır. Mahalle sakinlerinin yaşamak istedikleri çevrede önem verdiği faktör şu şekilde belirlenmiştir: % 62 oranında deprem, sel gibi afetlere karşı dayanıklı ve korunaklı bir yer olması olarak belirlenmiştir. İkinci önemli faktör olarak; % 12,5 eğitim alanlarına yakın olması , üçüncü faktör olarak; % 11,9 oranı ile spor alanı, çocuk bahçesi ve park gibi alanlara yakın olması, dördüncü faktör olarak; %7,8 ile çalıştığım yere yakın olması olarak belirlenmiştir.

http://kentseldonusum.bagcilar.bel.tr/projeler/de ...si/68/83/0

Mahallenin bir kısmında dönüşüm yapıldı.(+)


Yüksek yapılı olan yerlerin bulunduğu lokasyon bahsedilen yer.


Cemoli D18
3 yıl önce - Sal 15 Ksm 2016, 13:56

Bağcılar Meydan için düşünülen iş bu sanırım.
Umarım gerçekleşir.
Şu komple belirtilen alan halledilse, güzel bir meydan olsa, istimlak olsa harika olur.

Muhtemelen burada part part konut yıkılarak ve dönüşüm ile birlikte güzel bir yapı stoğu elde etmek olacak. Bence meydana, uzak olacak şekilde yapılabilir bu.


Proje kapsamı şu şekilde;

ALAN BÜYÜKLÜĞÜ : 220.785,849 m2
ALAN NÜFUSU : 2.516 kişi
BİNA SAYISI : 195 adet
MALİK SAYISI : 1.158 kişi

Riskli alan Çınar, İnönü, Sancaktepe, Yavuzselim ve Merkez mahallelerini içine almaktadır. Bağcılar ilçesinin en eski yerleşim alanlarından olan bu alanda mevcutta düzensiz ve sağlıksız yapılaşma mevcuttur. Bina yapım yılları 1999 depremi öncesine isabet ettiğinden deprem riski taşıyan binalar çoğunluktadır. Hisseli mülkiyet sorunları yer almaktadır.

Bununla birlikte yaya ulaşımı ve taşıt ulaşımı için kavşak konumundadır; bu nedenle meydan düzenlemesine ihtiyaç duyulmaktadır.

İlçe genelinde yerel halkın değişime ve dönüşüme ne ölçüde hazır olduğu ve toplum olarak kentsel dönüşüme bakış açısını sorgulamak amacıyla belediye tarafından Kentsel Dönüşüm Adımları araştırması yapılmıştır. Örneklem olarak birkaç site ve Kemalpaşa Mahallesi alınmıştır.

Anket sonuçlarına göre mahalle sakinleri yaşamak istedikleri çevrede olmasını istedikleri en önemli özellik olarak deprem, sel gibi afetlere karşı dayanıklı ve korunaklı bir alanda yaşamanın onlar için en önemli olduğunu vurgulamışlardır. İkinci önemli faktör olarak; % 12,5 eğitim alanlarına yakın olması, üçüncü faktör olarak; % 11,9 oranı ile spor alanı, çocuk bahçesi ve park gibi alanlara yakın olması, dördüncü faktör olarak; %7,8 ile çalıştığım yere yakın olması olarak belirtilmiştir.

http://kentseldonusum.bagcilar.bel.tr/projeler/de ...an/32/31/0

Meydanın 7-8 sene önceki hali;
Bölgedeki yapılaşma;

Cemoli D18
3 yıl önce - Sal 15 Ksm 2016, 14:02
Kirazlı Mahallesi Yuvam Sitesi


Kirazlı Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, 3464 ada, 3 parsel sayılı yerde bulunan Yuvam Sitesi önünde düzenlenen törenle yıkım yapılmıştır.

Tarih : 26 Şubat 2014 Yıkım Ruhsatı Tarihi

http://kentseldonusum.bagcilar.bel.tr/projeler/de ...r/82/123/0
**********


Yer: Yenimahalle Mah. Onurkent Sitesi
Bağcılar'da kentsel dönüşüm kapsamında Yenimahalle, Konut Sokak, 2391 ada, 11 parsel sayılı yerde yıkım yapılarak kentsel dönüşüm kapsamında çalışmalara başlanmıştır.
Cemoli D18
3 yıl önce - Sal 15 Ksm 2016, 14:12

Kirazlı Mahallesi Beste Sokak, 3197 ada, 4 parsel sayılı Ercan Sitesi yıkılmıştır.

http://kentseldonusum.bagcilar.bel.tr/projeler/de ...r/85/126/0*********Yer: Güneşli Mah. İleri Sokak Çalışkan Sitesi

Bağcılarda kentsel Dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla Güneşli Mah. İleri Sokak’taki Çalışkan Sitesi’nin yıkımı gerçekleştirilecek. 1988 yılında inşa edilen 82 konut ve 2 işyerinin bulunduğu Toplam 85 bağımsız bölüm, 3 blokun yıkımı davul zurna eşliğinde yapılacak. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkımı gerçekleştirilecek Çalışkan Sitesi’nin yerine 156 konut, 7 işyeri, 2600 metrekarelik yeşil alan ve 163 araçlık kapalı otopark inşa edilmesi planlanıyor.

http://kentseldonusum.bagcilar.bel.tr/projeler/de ...r/86/127/0

Cemoli D18
3 yıl önce - Sal 15 Ksm 2016, 14:18

Yer: Göztepe Mah. Barınkent Sitesi

Bağcılar'da kentsel dönüşüm kapsamında Göztepe Mahallesi Barınkent Sitesi'ndeki 18 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, aşırı göçten dolayı ilçelerinin kontrolsüz büyüdüğünü belirterek, "Yüzde 70'e yakın kısmının tamamen dönüşmesi gereken bir ilçeyiz. Artık bir daireye bir otopark karşılamadan ruhsat vermeyi düşünmüyoruz" dedi.

Göztepe Mahallesi Şanlı Sokak Barınkent Sitesi önünde düzenlenen törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti iktidarında mühendislik, beton kalitesi, jeolojik testlerle birlikte dönüşümde önemli noktaya gelindiğini anlattı. Türkiye’nin genelinde halen bir kaç milyon binada sıkıntı yaşandığını anlatan Güllüce, “Bazı illerimizin yarısı fay hattı üzerinde bulunuyor. Buraları farklı alanlara kaydırmalıyız. Kentsel Dönüşüm’ün çıkmasının sebebi kötü yapılaşmanın ortadan kaldırılması ve yeni yaşam alanlarının inşa edilmesidir.” dedi.


http://kentseldonusum.bagcilar.bel.tr/projeler/de ...r/87/128/0**********


DÖNÜŞÜM PROJESİ - ALBAYRAKLAR SİTESİ

ALAN BÜYÜKLÜĞÜ : 30.040 m2

EMSAL İNŞAAT ALANI : 92462 m2
ALAN NÜFUSU : 2866 kişi
BİNA SAYISI : 26 adet
HANE SAYISI : 735 hane
MALİK SAYISI : 748 kişi

Albayraklar sitesi ve çevresinde temiz hava koridorları, teknik altyapı, çocuk bahçeleri, park, eğitim, kültür ve sağlık alanları gibi donatı alanları, toplanma ve rekreaktif faaliyetlerin yapılabileceği bir mekan bulunmamaktadır. Albayraklar sitesi 30820 m² alana sahip olup toplam bina sayısı 26 adettir.
Alıntı:

Olası bir deprem durumunda

- Mevcut yapı stokunun büyük risk taşıması,
- Yeniden yapılaşmanın çözümsüzlükle karşı karşıya kaldığı mülkiyet sorunlarının taşınması,
- Ekonomik koşullar sonucunda yenilemenin yavaş gerçekleşmesi büyük riskler taşımaktadır.

• Proje Alanlarında toplam 712 bağımsız birim bulunmaktadır. Mevcut yapıların ortalama yaşı 24 yıldır. Yani yapılar Marmara depremini görmüş ve inşaat ömrünü bitirmiştir.
• Mevcut alanda tespit edilen ortalama daire alanı 85 m² olup, ortalama bina yıpranma oranı %35’dir.
• Alanda bulunan yapıların inşaat kalitesinin düşük olması, ekonomik ömrünü tamamlamış olması,
• Depreme dayanıklı olmaması, Olası bir deprem karşısında can ve mal kaybının büyük riskler taşıması
• Otopark, oyun vb sorunların olması alanın başlıca sorunlarındandır.

Sorunların çözümü ve projelerin hızlı bir şekilde hayata geçirilebilmesi için daha esnek ve dinamik bir çalışma olan 6306 sayılı kanun maddesi gereğince “Riskli Alan” olarak ilan edilerek, projede bir araç olarak kullanılmalıdır.

Alanın yaşam kalitesini yükseltecek, ekonomik ve kültürel kalkınmayı sağlayacak şehircilik düzenlemelerin uygulanarak sosyal ve yeşil alan ihtiyaçlarının giderilmesi ve yukarıdaki sorunların çözülebilmesi için bahse konu alanın 6306 sayılı kanun maddesi gereğince “Riskli Alan” olarak ilan edilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

Bağcılar Evren Mahallesi THY Sitesi ve Demirkapı Mah. Albayraklar Sitesi, Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 sayılı kanuna göre “Riski Alan” olarak tespit edilip; 17.05.2013 tarihli resmi gazetede yayınlanarak ilan edilmiştir.

Söz konusu alanlarda yapılacak olan çalışma safhaları; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirlediği, “RİSKLİ ALAN İLANINI TAKİBEN YAPILACAK ÇALIŞMALAR ve KAPSAMLARI” usulüne göre yapılacaktır.


http://kentseldonusum.bagcilar.bel.tr/projeler/de ...si/40/38/0

(+)
Cemoli D18
3 yıl önce - Prş 17 Ksm 2016, 10:30

Bağcılar'da her mahallede 100-150 konutluk bölgeyi kentsel dönüşüm alanına almaları lazım.
Merkezi lokasyonda, riskli yapıların olduğu yerleri ve yeşil alanı bol olacak şekilde kentsel dönüşüm yerleri yapılabilir.

22 mahallede, 30-40 inşaat firması bu işe girişse 2-3 senede belirli bir oranda iş halledilmiş olur


Misafir b5b

2 yıl önce - Sal 12 Eyl 2017, 15:47

muhtarlar , belediye baskanlari , valiler , bakanlar , baskabakan , cumhurbaskani tum siyasiler istanbul'da gelecek yillarda cok buyuk bir deprem olacagini soyluyor. istanbulun yarisi tehlike altinda bulunuyor. gordugumuz bildigimiz kadariyla bagcilar yapi stogu eski ve depreme dayanikli degil. kentsel donusum yapilmiyor. yetersiz kaldi. bagcilar ilcesi kentsel donusum ile tanisamadi. yetkililerin ilgilenmesi sart. buyuk istanbul depreminde facia olmamasi icin kentsel donusum yapilmali.

ÖzgürZB
2 yıl önce - Sal 12 Eyl 2017, 15:50

Kentsel dönüşüm bina bina yapıldığı sürece bi cacık olmaz, sokak sokak, cadde cadde mahalle mahalle yapılmalı, ki şehirlerimizin çehresi değişsin, sıkışıklıktan kurtulsun ferahlasın ama nerdeee?sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet