Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Göksu Parkı Ne Zaman Genişletiliyor?
123 ... 121314   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
ernyaman
1 yıl önce - Cum 28 Ekm 2016, 18:25
Ankara Göksu Parkı Ne Zaman Genişletiliyor?

Kısa sayılmayacak bir süredir Eryaman'daki Göksu Parkı'nın genişletilerek gölün büyütülmesi konuşuluyor. Bu konuda azımsanmayacak beklentiler çeşitli kaynaklarca oluşturulmuş durumda.

Bunlarla birlikte özellikle havaların güzel seyrettiği ilkbahar-yaz dönemleri hiç abartmadan söyleyebilirim ki parkta yürüyecek yer bulunamayacak kadar yoğun günler yaşanıyor. Yeni yapılmakta olan alışveriş merkezi benzeri projelerle kalabalığın artacağını söylemek yanlış olmaz.

Yeşile daha fazla yer açan, özellikle ağaçlık ve doğala yakın yürüyüş alanları başta olmak üzere yeni düzenleme alanları, mevcut parkı gerçekten dışarıda da bahsedilen bir büyük parka dönüştürmek için artık şart görünüyor.

Burada mümkünse spekülasyondan fazlasına dair bilgi paylaşabilecekler buyursun okuyalım.

Misafir b36

1 yıl önce - Cum 28 Ekm 2016, 18:39

Orası doğal bir göl. Genişlemez.

Misafir 547

1 yıl önce - Cum 28 Ekm 2016, 19:27

Golun genislemesine gerek yok. Agaclandirilsin etrafi bos alanlara dogru. Yesillik uzatilsin kafidir. Sadece daha fazla betonlasma olmasin.

ernyaman
1 yıl önce - Cum 28 Ekm 2016, 19:39

Doğru doğal bir göl ve iç anadoluda nispeten az bulunan daha çok bolu çevresinin devamı ve son noktası gibi hissettiriyor. Çok genç sayılmayan ve yıllar önce ıslah edilmiş bir göl.

Eğer o bölgeyi biliyorsanız gölün kuzey-kuzey batı yönüne doğru olan bölgenin gölün doğal havzası içinde olduğunu görürsünüz. Bu bölgede yer yer su birikintisi-bataklık tarzı oluşumlarla göl kendini gösterir. Muhtemelen kil yoğun olan bu bölge, sıvı geçirmez olduğunu her yağmurdan sonra gösterir ve bitki yetişmesi nispeten zor bir bölgedir toprağın bu yapısı nedeniyle, bunu gözlerinizle görebilirsiniz. Belki de bilemediğimiz bir geçmişte buralar göldü.

Yukarıdaki yazımda genişletilme kısmını özellikle park için söyledim. Park gerçekten kalabalık oluyor güzel havalarda. Göl ise parça parça genişletileceği gibi ana parçaya bağlı teraslı olarak da genişletilmesine dair planlar veya çizim/çalışmalar mevcut. Bu çizimler ne derece gerçek plan dahilinde ben bilmiyorum ama parça parça veya devamlı olarak göl büyütülebilir, park ise kesinlikle büyütülmeli.

namlesu

1 yıl önce - Cum 28 Ekm 2016, 19:48
Doğal duran ve doğal olan her zaman yapaydan iyidir...

Genişletilse ve yeşil alan artsa çok iyi olur. Artık o bölgeye o park yetmiyor.
Yalnız genişletilirken yapaylıktan uzak doğal bir formatta genişletilmeli.
Ben Harikalar Parkına yapılan göletin "Biyolojik Gölet" şeklinde yapılmasını isterdim.
Hem temizleme çalışmalarına gerek kalmaz, hem doğal bir göl görünümde olurdu.
Göl yılın hiçbir ayı boş olmazdı! Biyolojik göletler kendi kendini temizler çünkü...
Ülkemizde göletler büyütülecek ya da yapay göletler yapılacaksa "Biyolojik Gölet" şeklinde yapılmaları çok daha estetik, temiz ve doğal olur.
Örnek, Emirgan Korusu Biyolojik Gölet;

Biyolojik Göletin ne olduğunu merak edenler için link;
http://bioart.com.tr/Hizmetlerimiz.aspx?sID=190
http://www.cembotanic.com.tr/hizmet/biyolojik-golet/

En son namlesu tarafından Cum 28 Ekm 2016, 21:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ernyaman
1 yıl önce - Cum 28 Ekm 2016, 19:49

Bahsettiğim göl havzası mavi elips içinde kalan bölge ve yukarı doğru yer yer bataklık-sazlık gibi çevre yolu susuza kadar devam ediyor.

Misafir 547

1 yıl önce - Cum 28 Ekm 2016, 19:49

sayin ernyaman, bilgiye dayali ve vizyonlu yorumunuzdan dolayi tebrik ederim. Insallah teraslar seklinde ve agaclandirilarak goksu bolgesi genisletilir.

ernyaman
1 yıl önce - Cum 28 Ekm 2016, 20:10

Bu da bahsettiğim gölün devamı olan havza. Yuvarlak içinde kalan yerler yeşil bataklık-sazlık bölgelere örnekler.

Daha aşağıda mevcut göle yakın sarımsı doğal killi toprak ayırt ediliyor çevreden.

ernyaman
1 yıl önce - Cum 28 Ekm 2016, 20:17

Daha geniş bakış, doğal yeşil sazlık bölgeler etrafta görünüyor:

Misafir f04

1 yıl önce - Cum 28 Ekm 2016, 20:32

Kesinlikle katılıyorum , 10 yıldır göksu parkına piknik yapmaya geliyorum fakat bu yıl artık o kadar kalabalıklaştı ki mangal yeri bulamaz olduk , ankarada piknik yapabilecegimiz böyle alanlar ne yazık ki çok kısıtlı , bu yüzden parkın büyütülmesi ve yeni mangal yerleri yapılması gerekmekte . Kaşmir sitesi ile göksu parkı arasında ki bu alan parkın büyümesi ve yeni mangal yerleri için uygun olabilir . Eğer ki ankara mavi masaya yazarsak , yeni mangal yerleri ve gölün büyütülmesini için kamuoyu oluşturulabilir , sizde yazın lütfen https://mavimasa.ankara.bel.tr/PublicIncident

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet