Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas eski Numune Hastanesi yerine Millet Bahçesi Projesi
123 ... 222324   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
beratdemir
2 yıl önce - Cum 21 Ekm 2016, 19:08
Sivas eski Numune Hastanesi yerine Millet Bahçesi Projesi
Eski Numunede Dönüşüm Başladı

Sivas Valisi Davut Gül, eski numune hastanesinin 57 bin metrekarelik arsasında kent meydanı projesi yapacaklarını söyledi. Vali Gül, ekonomik ömrünü tamamlayan binaların yıkılarak yerine cami ve meydan projesi yapılacağının müjdesini verdi.

Bir süre önce yeni hastanenin yapılmasıyla taşınan ve şuan da atıl durumda bekleyen Rahmi Günay Caddesi üzerinde ki eski numune hastanesinde dönüşüm başladı. 57 bin metrekarelik alanda başlayacak olan dönüşümde Sivas yeni bir kent meydanı kazanacak. Konu hakkında konuşan Sivas Valisi Davut Gül, “Ekonomik ömrünü tamamlayan eski numune hastanesini yıkarak kent meydanı projesi yapacağız” dedi.

Projenin detayları hakkında bilgi veren Vali Gül, “Bölgede çeşitli kurumlarımıza ait binalar mevcut. Bunu milli eğitim müdürlüğü, il halk sağlığı müdürlüğü, sağlık müdürlüğü, belediye başkanlığı ve valilik organize edecek. Dolayısıyla o bölgede bütün kurumların katkı verdiği olağanüstü bir proje ortaya çıkacak” dedi.

CAMİ YAPILIYOR

Numune hastanesinin 57 bin metrekarelik arsasında bir camii inşa edeceklerini, bu alanın ortalama olarak 6-7 dönümlük arazi içerisinde olacağını sözlerine ekleyen Vali Gül, “Numune hastanesi var. O bölgede ekonomik ömrünü tamamladığı için ve depreme dayanıklılığını kaybettiği için bu alanı yıkacağız. 57 bin metrekarelik alanı tamamen yıkacağız. Yıkıldıktan sonra orta ölçekli yaklaşık 5-6 bin metrekare oturum alanında olan cami yapılacak. 50 bin metrekaresi ise kent meydanı olacak” dedi.

ANKARA ÖRNEK ALINDI

Projede uygulanacak camii için Ankara’nın örnek alındığını söyleyen Vali Gül, “Mimari anlamda Ankara’da diyanetin yanında Ahmet Hamdi Akseki camii var. O caminin projesini yapan mimarla çalışıyoruz. Altı otopark, üstü yeşil alan ve içerisinde orta ölçekli bir cami olduğu, mevcut kent meydanına ilave, mezbelelik yerlerinde ortadan kalktığı bir proje olacak” ifadelerini kullandı.

Proje amacıyla çalışmaların başladığını ve kısa sürede bölgenin yeniden cazibe merkezi haline geleceğini ifade eden Vali Gül, “Proje detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacak. O bölgenin muhteşem bir esere kavuşması için çalışma yapacağız. Sivas şehir merkezinde nefes alabilecek yeni bir meydan projesiyle gündeme gelecek” dedi.


Kaynak : http://www.sivasmemleket.com/haber/38235/eski-num ...sladi.html


Misafir f2d

2 yıl önce - Cum 21 Ekm 2016, 19:36

Güzel bir haber.başka başlık altına yazdığım önerimi bu proje için tekrarlamak istiyorum. Sivasin gururu olan,katkılarıyla ülkemize değer katmış ünlü kişilerin heykelerinin olduğu bir bölüm olması güzel olur.kadı burhanettin,yavuz Bülent bakiler, muhsin yazıcıoğlu, Taha akyol, Ahmet ayık, Hamza Yerlikaya, ali kızıltuğ, aşık Veysel, pır sultan abdal, Nurcan Taylan, zararlı Halil,muzaffer sarisozen, ve daha nice Sivaslı degerimizi onurlandiralim.bu tıp parklarin örnekleri birçok yerde var neden sivastan da olmasın. İnşallah yapılır

Misafir 3da

2 yıl önce - Cum 21 Ekm 2016, 20:07

Mimar Salim Alp Sivas'ta yapılacak camii projesi için Somuncu Baba Külliyesini ziyaret etmiş. Umarım Sivas'taki tarihi binalara uygun düzgün bir tasarım çıkar ortaya.

http://www.darendehaber.com/haber/mimarlar-somunc ...-3745.htmlMisafir e32

2 yıl önce - Cmt 22 Ekm 2016, 10:04

Kizilirmak ilkokulu ve halk egitim merkezi bolgesi de bu projeye dahil mi acaba? Eger Kizilirmak ilkokulu ve halk egitim merkezi de yikilarak bu alana dahil edilirse, bu meydan tarihi kent meydani ve sehir merkezi ile butunlesir.

Simdi hayal ediyorum da,
- acik cezaevinin tarihi binasi tarihi eser olarak onarilacak
- hemen karsi caprazinda arkeoloji muzesi,
- muzenin hemen altinda incili hanim kumbeti,
- kumbetin hemen altinda numune hastanesi tas binasi ve bu binayi cevreleyen yesillikler ve agaclar dolusu bir meydan
- bu meydanin hemen altinda Kizilirmak ilkokulu ve halk egitim merkezi yerine yapilan tarihi tas mimari ile insa edilmis muhtesem bir cami ve kulliye,
- bu kulliyenin hemen bitisiginda saraybosna parki ve sehitler aniti, yan tarafinda ise 27 haziran parki,
- bu park ve anitla butunlesecek olan tarihi jandarma binasi ve yapilacak olan kisla meydani
- tarihi jandarma binasi ve kisla meydaninin hemen karsisinda su an insa edilmeye baslanan kepenek veya 15 temmuz sehitleri meydani ve tarihi valilik binamiz
- yine kisla meydaninin yanina yapilacak olan ve tarihi kongre muzemizi cevreleyecek olan milli irade meydani (ayrica sayin valimiz bu meydan icerisine bir saray yapilabilecegini soylemisti, sehir merkezinde beylerbeyi sarayi olcegi ve mimarisinde bir saray muhtesem olur)
- milli irade meydaninin karsisinda ise saray onu (tahrif edilmis adiyla hukumet meydani) ve selcuklu eserleri ve medreseler

Simdi dostlar yukaridaki meydanlar ve eserler bir butunun parcalari. Hepsi bir birini butunluyor. Hepsi 1000 yillik Musluman Turk sehri Sivas'in muhtesem gecmisinin aziz hatiralari. Bu bolge ve meydanlarin duzenleme calismalari bittikten sonra iddia ediyorum ulkenin en guzel ve muhtesem tarihi sehir merkezine kavusacak Sivas.

Daha kale projesi, gok medrese ve ulu camii ucgeninin ikinci bir tarihi eserler kompleksi olarak degerlendirilmesinden bahsetmedim bile. Ki behrampasa hani, kursunlu hamami, ve bu bolgedeki onlarca tarihi eserin birbirleriyle ve bu meydanlarla butunlesik hale getirilmesi de basli basina heyecan verici mevzular.

Roma'nin ve Bizans'in eyalet merkezi; Danisment'in, Selcuklu'nun, Eretna'nin, Kadi Burhanettin'in baskenti; Osmanli'nin eyalet merkezi, Cumhuriyet'in kurucu sehri damarlarindaki asil kani iddiali bir sekilde gostermeli zaten...


beratdemir
2 yıl önce - Cmt 22 Ekm 2016, 11:06

Kızılırmak ilkokulu ve halk eğitimin olduğu yer meydana dahil.

Ayrıca meydan projeleri arasında 4 eylül meydanı var. O yazılmamış. Yeni belediye binası yapılınca şimdiki belediyenin olduğu alanda boşaltılıp meydana dahil edilecek.

Sivasın Mevlana tarafındaki tarihi binalar şimdiye kadar hep gizli kalmıştı ve hiç bir türlü değerlendirilemiyordu. Eski öğretmen okulu, yarıaçık ceza evi binası, arkeoloji müzesi binası, numune hastanesinin eski taş binası ve kırmızı boyalı olan ve eskiden tam olarak ne olarak değerlendirildiğini bilmediğim tarihi bir bina var, yani tam 5 tane tarihi eser daha bu meydan projeleriyle açığa daha fazla çıkacak ve Sivasın kültür turizmine kazandırılacaktır. Yaya sirkülasyonu bu numune hastanesi meydanıyla yukarılara çıkacak ve bu 5 tane tarihi eser ister istemez bu sayede şehre kazandırılmak durumunda kalacaktır.


sebasteia
2 yıl önce - Pzr 23 Ekm 2016, 21:31

yeni valimiz davut gül'ün, hasan canpolat valimiz gibi çalışkan ve hizmet üreten birisi olacağı fikri uyanıyor bende. çok güzel proje ve fikirler sunuyor sivas için. valilik yaptığı her bir günün kıymetini sivas olarak bilmeli ve hedefe koşan bir insanla birlikte hedefe koşmalıyız. salih ayhan'ı kaybetmenin acısını davut gül'ü kazanarak telafi edeceğiz inşallah.

bu proje sivas'a çağ atlatacak projelerden birisi. avrupanın tarihi şehirleri bruge, prag, viyana gibi bir şehire dönebilir sivas, eğer yukarıda bahsedilen meydan ve tarihi eserleri canlandırma projeleri hayat bulursa.

sivaslılar olarak icraat makamındaki insanlara, bürokratlara, yerel idarecilere vs sürekli bu projeleri hatırlatmalıyız ki, halkın baskısını görüp projeleri bir bir hayata geçirsinler.UğurSarissa
2 yıl önce - Pzr 23 Ekm 2016, 21:46

Bu sefer göreve gelen sayın valimiz bek azimli çıktı. Sivas'ın böyle çalışkan yöneticilere ihtiyacı var. Salih AYHAN beyin gitmesine çok üzüldüm inşallah gelecek yıllarda Sivas' a vali olarak atanır.
Yalnız garip bir durum var. Sivas' ta seçilmişler ortada yok milletvekillerimizi bir proje hakkında konuştuğunu, çabaladığını görmüyoruz. Nerede bu seçtiğimiz 5 sayın vekilimiz. Koca Sivas' ı sadece iki kişi mi düşünüyor. Bütün yük ve sorumluluk vali ve belediye başkanında mı?
Milletvekilleri ortada yok, il müdürleri koltuklarını ısıtmakla meşgul çalışan adam yok yok yok!!!
İyiki valimiz Davut GÜL ve belediye reisimiz Sami AYDIN çalışkan insanlar , hiç değilse gelecek adına ümidimiz oluyor.


beratdemir
2 yıl önce - Pts 24 Ekm 2016, 19:13

SİVAS VALİLİĞİ
MERKEZ İLÇE KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ BAŞKANLIĞINDAN
Aşağıda belirtilen işler ihale edilecektir.
1-İdarenin:
a) Adı : Sivas İli Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği
b) Adresi
:
Sivas İl Özel İdare Hizmet Binası – Akdeğirmen Mahallesi
Mehmet Akif ERSOY Cad. 58040 SİVAS
c) Telefon ve Faks Numarası : 0 346 223 01 16-1176 – 0 346 221 00 40
2- İhalenin
a) Yapılacağı Yer : Sivas İli Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği
Toplantı Salonu
b) Tarih ve Saati : 28.10.2016 10:00
3- Tekliflerin
a) Verileceği yer : Sivas İli Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği
Toplantı Salonu
b) Tarih ve saat : 28.10.2016 10:00
Teklifler yukarıda belirtilen yer, tarih ve saate kadar ihale komisyonuna teslim edilecektir. Bu saatten
sonra verilen teklifler kabul edilmeyecektir. Teklifler bizzat istekli, kanun temsilcileri ve tüzel kişilerde temsile yetkili kişiler tarafından komisyon başkanlığına verilecektir. Posta ile veya iadeli taahhütlü olarak teklif verilmeyecek olup, bu şekilde gönderilen teklifler değerlendirilmeye alınmayacaktır. Verilen teklifler herhangi bir sebeple geri alınamaz.
4- İhale Konusu İşlerin
İşin Tanımı : Yüceyurt Mahallesi 28 Ada 1 Parselde Bulunan Eski Numune Hastanesinin Çeşitli Bölümlerinin Yıkılarak Enkazının Kaldırılması İşi
İşin Niteliği : Yıkım ve Enkaz Kaldırma İşi
İşin Miktarı : -
Yer Teslim Tarihi : Sözleşme tarihinden itibaren 5 (Beş) takvim gün içerisinde yer teslimi yapılacaktır.
İşe Başlama Tarihi : Yer teslim tarihinden itibaren 5 takvim günü içinde işe başlanacaktır.
İşin Bitim Tarihi : İşin süresi yer teslim tarihinden itibaren 45(KırkBeş) takvim günüdür.

---------------------

İş resmen başlıyor. Hayırlı olsun.


Misafir 12e

2 yıl önce - Sal 25 Ekm 2016, 04:30

Rize'nin projesi çok güzel maşallah. Umarım Sivas'a da böyle bir camii yapılır.


mehmet77764
2 yıl önce - Sal 25 Ekm 2016, 08:52

sayın arkadaşlar SİVAS Selcuklu devletine başkentlik yapmış bir şehir olarak kubbeli camii yerine selcuklu mimari tarzında bir eser yapılması sivas için daha iyi olur kaanatindeyim çünkü kubbeli camii çok ama yeni camilerden selcuklu mimarisi ile yapılmış eser çok az cumhurbaşkanlığı bile selcuklu motiflerinden esinlenmiştir saygılarımlasayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET