Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

“Çiğli 2. Ana Jet Üssü sivil havaalanı olsun” mu?
Evet, şehrin kuzeyine hizmet eden bir havalimanı yapılmalıdır. 41.9%  41.9%  [18]
Hayır, şehrin kuzeyindekiler başının çaresine bakmalı. 58.1%  58.1%  [25]
Toplam Oy : 43

Anıl 95
2 yıl önce - Cum 21 Ekm 2016, 13:07

Dış hatlardaki yolcu sayısı Türkiye genelinde düştü zaten son 2 yıldır maalesef yaşanan olaylardan dolayı

emin ksk
2 yıl önce - Cum 21 Ekm 2016, 14:27

Alıntı:

O zaman sıkıntı tav şirketinde olabilir. Çünkü istatistiklere gore gecen yıla gore %23 düşüş var dış hatlarda. 5 milyon yolcu kapasiteli dış hatları bu yıl 1.682.381 kişi kullanmıs. Kapasitesinin 3/1 ini ancak dolduruyor şuan.

file:///C:/Users/sony/Downloads/YOLCU%20(3).pdf

Bu mantıkla 150 milyonluk 3. havalimanı da mı boşa çalışacak ? Havacılıktan bir haber yorumlar yapmayın bir zahmet.

İzmir ülkede yabancı yolcu açısından ilk 5 'te bir havalimanıdır ve boş falan değil. Tabii ki full kapasite çalışmayacak terminaller ileriye yönelik yapılır %100 ile çalışsın diye değil. ülkedeki sorunlar sebebiyle illa ki düşüş yaşanacaktır ama 1.5 milyonu da 3e katlamasını beklememek lazım. Ülke geneli dikkate alındığında gayet normal rakamlar bunlar.

Ülkede genel açıdan kötü bir durum mevcut ama havacılıkta gerçek anlamda bir kriz sözkonusu. THY büyük oyuncu olmasına rağmen %25 kapasite azalttı ve uçak siparişlerini ertelemek zorunda kaldı. Pegasus gün aşırı kabin ekiplerini işten çıkartıyor. Atlasın yurtdışı operasyonlarını kış sezonunda kapatacağı konuşuluyor. Değerlendirme yaparken biraz olsun ülkedeki genel havacılık durumunu da dikkate alınız.

Bu arada anektod olarak yazalım. Burada bahsedilen 2 adet askeri havalimanından birisinin sivil hale dönüştürülmesi. Yeni bir havalimanı yapılmasına bende karşı çıkarım ülkemizin kaynaklarını boşuna kullanmaya gerek yok ama bu şekilde hazır olan bir tesisi sivil uçuşlara açmak o kadar da büyük bir maliyet gerektirmez. Hele hele rize/artvine yapılacak doldurma havalimanı ile kıyaslanınca devede kulak kalır maliyet açısından.

babtek
2 yıl önce - Cum 21 Ekm 2016, 14:34

ADB açılana kadar burası zaten sivil amaçla da kullanılıyordu. Tekrar kullanıma açılmasının bir mahsuru olacağını düşünmüyorum.
Ancak bu sayfadaki anketin yönlendirici ve sağlıksız olduğunu düşünüyorum, daha mantıklı seçenekler eklenebilir.

En son babtek tarafından Cum 21 Ekm 2016, 15:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

furkan737
2 yıl önce - Cum 21 Ekm 2016, 14:39

Havacilik bilgisinden uzak cahilce yorumlar. ciglinin sicillestirilmesi fikrini ortaya atan kisi de cahilligin zirvesine oynamis. Hava kuvvetlerinin egitim ussu oldugundan haberi yok heralde ve simdiye kadar oraya yapilan stratejik yatirimlardan.Akinci ussu ve Diyarbakirdaki 8. ana Jet Ussu cezalandirildi diye diger askeri usleri cezalandirma/kapatma furyasi baslatildi gibi yoneticiler tarafindan.Bu is abartilmamal, vatandas da bilgisi olmadan fikir beyan etmemeli.

emin ksk
2 yıl önce - Pzr 23 Ekm 2016, 02:39

Alıntı:
Havacilik bilgisinden uzak cahilce yorumlar. ciglinin sicillestirilmesi fikrini ortaya atan kisi de cahilligin zirvesine oynamis. Hava kuvvetlerinin egitim ussu oldugundan haberi yok heralde ve simdiye kadar oraya yapilan stratejik yatirimlardan.Akinci ussu ve Diyarbakirdaki 8. ana Jet Ussu cezalandirildi diye diger askeri usleri cezalandirma/kapatma furyasi baslatildi gibi yoneticiler tarafindan.Bu is abartilmamal, vatandas da bilgisi olmadan fikir beyan etmemeli.

Konu siyasilerin açıklaması sebebiyle öyle gözükmüş herhalde. Havalimanlarından birinin sivilleştirilmesi uzun yıllardır konuşulan bir mevzu zaten. bunu chp izmir milletvekilleri de uzun süre önce dillendirmişti. binali yıldırım da 35 projesi arasında aldı. Çiğliye ikinci bir havalimanı açılması durumu tamamen eskilerden gelme bir projeden ibaret.

Son olaylarla yada askeriyeye ceza vermekle falan bir alakası yok burdakilerin de öyle bir isteği olduğunu düşünmüyorum.Başkan sanırım biraz da işi gündeme taşımak için siyasi konuşmuş.

Kaan7175
1 yıl önce - Prş 20 Nis 2017, 16:28

Burada uçak enkazı gibi bir şey var dikkatinizi çekti mi

Misafir e91

1 yıl önce - Prş 20 Nis 2017, 18:47

ülkeye maddi yarardan çok zarar oluşturan bir yer.Sivilleştirilmesi izmirin gelişmesi için daha uygun olacaktır her yere askeriye parsel parsel yapışmış asker kampı mı il mi belli değil.Alaybey'deki askeri tersane kirliliği de oradan kaldırılmalı.

Misafir 3b0

1 yıl önce - Prş 20 Nis 2017, 20:14

ulkenın en stratejık yerıneden nasıl boyle bahsedebiliysonuz nedir bu ASKER düşmanlığı yahu
hava kuvvetlerinin en onemli eğitim yerlerinden biri burası

murad_1299
1 yıl önce - Prş 20 Nis 2017, 21:44

Birbirine yakın 2 pistin de stratejik önemi var, burası sivil havaalanı falan yapılamaz, burası Eğitim üssüdür

egebabacan
1 yıl önce - Prş 20 Nis 2017, 21:49

Burası hem eğitim pisti hem de bu pisti Amerikalılar kullanıyor. Sağladığı yararları fazla.
SİVİLLEŞTİRİLMESİ SÖZ KONUSU BİLE OLAMAZ
Ayrıca kuzeydeki adam İZBAN ile de ADM havalimanına gidebilir.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet