Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mehmet DK

5 yıl önce - Prş 20 Ekm 2016, 16:07
YAYIK ( Kültürümüz )

Ülkemizin bir çok bölgesinde ve beldelerinde halen daha Tereyağı ve Ayran yapımında kullanılan Yayık, gelişen teknoloji ile unutulmaya yüz tutmuş görünmekte. Bu eklediğım fotoğraf bir aile lokantasında dekor amaçlı kullanılmıştı. Hayatımda hiç Yayık görmediğim için bu kültürümüz ile karşılaşmaktan ve ona dokunup incelemeten çok memnun kalmıştım. Kim bilir bu yayığı kim/kimler ve kadar zaman kullandı bilmek isterdim doğrusu. Neyse lafi uzatmadan Yayık hakkında biraz bilgiler aktarayım, ki, benim gibi şehirde büyümüş ve buna benzer kültürlerimizden bilhaber olanlar eskiden neler kullanılıyormuş bilgi edinsinler ve ellerindeki bugünkü teknolojinin kıymetini bilsinler istedim..

Çağın gelişen teknolojisi, bir yandan insanlığa büyük kolaylıklar sağlarken, diğer yandan da kültür haline gelmiş birçok geleneğimizi de yok ediyor. Sofraların vazgeçilmezi olan ayran ve tereyağının yapımında kullanılan yayıklar, makinelerle birlikte, neredeyse tedavülden kalkmak üzereler.

Yayık:

(+)

Yoğurttan tereyağı ve ayran elde etmek için tahtaların sızdırmayacak biçimde bir araya getirilmesiyle silindir şeklinde ahşaptan yapılır. Yayıklar iki kısımdan oluşur. İçerisine yoğurdun konulduğu kısım ve bu yoğurdu karıştırmaya yarayan "Bişek" diye adlandırılan ve ucunda topuz bulunan ince uzun sopadır. Yayıklar yaklaşık bir ila birbuçuk metre yüksekliktedirler ve yayık yayma işe bir saate kadar sürer.

Ayrıca Deriden yapılan yayıklarda varmış, hakkında bilgiler edindikçe paylaşacağım. Sizlerinde Yayık hakkında bildiklerinizi ve aklınızda kalan hatıralarınızı paylaşmanızı çok isterim.

Mehmet DK

4 yıl önce - Cum 16 Arl 2016, 18:20

Yayık Ayranına yoğun ilgi...ve bir hikayesi..

Uzun yıllar İstanbul'da yaşadıktan sonra Sinop/Gerze'de kahvecilik yapmaya başlayan Hüseyin Şensoy kahvesinde yapmaya başladığı yayık ayranı sayesinde müşterilerinden yoğun ilgi görmeye başladı.

Müşterilerin yoğun ilgi gösterdiğini belirten Şensoy ''kültürümüzde de önemli yeri olan yayık ayranını yaygınlaştırmak özlenen tatları yeniden insanlarla buluşturmak amacıyla böyle bir girişimde bulundum. Aslen Boyabatlıyım ve oradan getirttiğim manda yoğurdunu yayıkta yayarak ayran yapıyorum. Müşterilerimin ilgisi yoğun oldu bu sebebten dolayı daha büyük ebatlarda yayık siparişimi verdim.Hiçbir katkı içermeyen organik yayık ayranı içmek isteyen ilçemiz sakinlerini Gerze'de ki Karadeniz Kıraathanesine bekliyorum'' dedi.

Olsaydı da içseydik şimdi...

Alintıdır...

yusufyuşa
4 yıl önce - Cum 16 Arl 2016, 19:32

Rahmetli babaannemde yapardı. Yayık makinası vardı eskiden. Hem yağ hem ayran yapardı. Ne günlerdi!

Mehmet DK

4 yıl önce - Cum 16 Arl 2016, 19:34

Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun nenenim.. Makina derken neyi kastettin Yusuf, biraz açarmısın.

yusufyuşa
4 yıl önce - Cum 16 Arl 2016, 20:10

Allah razı olsun Mehmet abi. Bahsettiğim makine bu

muhammet3
4 yıl önce - Cum 16 Arl 2016, 21:07

Çocukken yaz tatillerinde memlekete giderdim, babaannem her cuma sabah namazından sonra haftanın biriken sütünü elektrikli yayıkta yayardı,
evimiz ahşap olduğundan tüm ev titrer bizde uyuyamazdık.
O zaman çok sinir olurdum şimdi hatırlamak bile keyif veriyo.

Misafir 2c6

4 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2017, 21:05

selam bana bu yayık makinasının üst Boğaz contası ıla onunüzerindeki bütün kakak lazım yardımcı olursanız sevinirim

Björn Ironside
4 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2017, 21:11

Yayıkla hem ayran hemde tuzlu tereyağı yapılıyor zamanında köyde yaşayan bilir.

Sefaünye12
2 yıl önce - Sal 25 Hzr 2019, 10:42

Bizim köydeki evde bu yayıktan var dedemin babannesinin annesine aitmiş Ardıç ağıcından yapılmış 200 senelik olduğunu tahmin ediyoruz

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET