Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mehmet DK

3 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2016, 20:57
İstanbul Söğütlüçeşme Camii


Söğütlüçeşme Camii, Kuşdili Camii de denir. İki minarelidir.Türkiye anıtlar dernegi tarafından IBB'den 1959 yılında satın alınan arsa üzerinde çevre halkının yardımları ile inşasına başlanılıp 1963 yılında ibadete açılmıştır.


(+)


İli/İlçesi: Kadıköy, İstanbul
Mülkiyet durumu: Türkiye anıtlar derneği
Cemaat kapasitesi: 5000 kişi
Yaptıran: Türkiye Anıtlar Derneği
Mimar: Fevzi Hascan
Adres: Söğütlüçeşme cd. no:133 Kadıköy/İstanbul

Mimari yapısı :

Cami arası 2.388 m² büyüklügünde olup, caminin oturduğu alan 1.500 m² dir. Caminin altında pasaj vardır. Cami,Selçuklu-Osmanlı mimari tarzında inşa edilmiş ve fakat kubbe dayanakları kare şeklinde yapılmıştır. Yan mahfelerin üstü yay şeklinde ki kemerlere geçilmiş ve köşelere dört adet ufak kubbe yerleştirilmiştir. Son cemaat mahallinde de iki sıra bulunan caminin minare ve dış cephesi küfeki taşı ile kaplanmıştır. Minaredeki taşlar zamanla bozulmaları nedeniyle sökülmüş, kuvvetlendirme yapılarak tek şerefeye dönüştürülmüştür. Camide yan ve arkada bayanlar mahfeli vardır. Caminin iç tezyinatı ve çini döşemesi yapılmıştır. Kalorifer sistemi mevcuttur.

Müştemilatı .
Caminin bahçesinde kubbeli şadırvan ve cenaze namazına gelen cemaat için bekleme salonu, konferans salonu ile din görevlileri için mekanlar vardır. Şadırvan ve tuvalet alt katta bulunmaktadır. Din görevlileri ve dernek yönetimi için iki ayrı bina bulunur.

Başlığa fotoğraf ve bilgi ile katkı sağlayacaklara şimdiden teşekkür ederim.

Not-1- Trafiğin olmayışına kanmayın, Bayram dolayısı ile Istanbul bomboştu ve o yüzdende cadde bom boş. Zaten bende bu fırsatı değerledirip fotoğraf çekebildim. Trafik olaydı bu pek mümkün olamazdı benim için.
Not-2-Bilgiler Vikipedi'den alıntıdır.
Not-3- Caminin yanına otopark yapılıyordu. Sanırım yakında bitmiş olacaktır. Eğer işiniz o taraflara düşerde otopark ihtiyacınız oluşursa kullanabilirsiniz. Gittiğinizde boş yer bulabilirmisiniz bilemem tabi.


Alperen B E

1 yıl önce - Çrş 06 Şub 2019, 17:28


(+)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet