Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 20
Sinan Bilgin
6 ay önce - Cmt 01 Şub 2020, 11:25

sozlesmede "sirkete gunluk su kadar para odenir" diye bir madde yok

Sirkete "arac basina su kadar para odenir" diye madde var ve bunun uzeri arac gecerse bu 100% devlete kalmiyor, 100% sirkete de gitmiyor cunku arac sayisi arttikca bakim onarim isletme yipranma rasyolari degistigi icin paylasiliyor

Az arac gectigi zaman odenecek total gunluk ucretin bir ust limiti var, ama arac sayisi arttikca da odenecek ucret artacak

Bu yuzden fiyat dusumu yapmak tam o garanti gecise uygun sayiyi tutturmak icin olabilir ama o zaman da ileri tarihli kur tahmini uzun vadede cok mumkun olmadigindan arac sayisini cok arttirirsiniz ve koprulerden kazanacaginiz parayi onemli olcude sirkete odersiniz

En ideal durumu izah edeyim , soz gelimi 10 sene isletecek firmaya toplamda 1.000 lira odeyeceksiniz diyelim . Amac 1.000 liranin uzerine cikmadan, ama cok altinda kalip da gecmeyen istifade edilemeyen kapasite icin de bos yere para vermeden 10 seneyi eritmektir

Isletme suresi bittiginde o zaman devlet kendi elindeki yatirima istedigi indirimi vs yapabilir kullanisli kilmak adina

Su sorulabilir, osmangazide neden fiyatin neredeyse yarisinin da altinda fiyat ? Cunku oradaki orjinal fiyat asiri yuksek ve kopruye talep yoktu , resmen kullanmadan para oduyorduk sirkete .. o yuzden 300 liraya yakin rakamdan 100 liraya indirdiler ki bari gecen olsun biraz diye . Ona ragmen garantiye ulasilamadigi icin de ek odeme riski yoktu

Ama avrasya tahminler olcusunde kullaniliyor su an icin , son zamlar biraz fazla olabilir ama kur o kadar yukseldi ve dusme egilimine girmiyor ki , 4 $ + kdv dediginiz zaten yaklasik 5 dolar ve karsiligi da 30 lira , fiyatlara da her dakika zam yapilamayacagi icin projeksiyon yapip dovize oranlamislar

Yarin 5 dolar 40 lira oldugunda hemen pat diye kopruyu zamlandiramayacagin icin bir ortalama almis ve zam olarak yansitmislar

Eger gecen sayisi cok asiri duserse 23 ile 36 arasinda bir yer belirleyip indirime gidilebilir

Ali clarkkent
6 ay önce - Cmt 01 Şub 2020, 12:03

Artık ne köprüleri, ne de tüneli kullanmıyorum. Sahil yolundan Sirkeci. Oradan arabalı vapur ile Harem. Sonra ver elini E-5'ten Konya.

Vapur keyifli oluyor. Alt katta arabalar. Üst katta boğazı seyrede seyrede 15 dakikada Harem'e varılıyor.

Şunu da ekleyeyim. Ücret 15,00 TL ve arabadaki yolculara ücret alınmıyor.

Cemoli D18
6 ay önce - Cmt 01 Şub 2020, 13:25

Bu tünel, tek yön 20 TL olmalı.

1. ve 2. Köprü ücretleri 8 lira olmalı.

YSS Köprü ücreti tek yön, 15 ila 20 Lira arasında olmalı.

Osmangazi Köprüsü'de tek yön ücreti de 60 ila 90 TL arasında olmalı.

kemalviyana
6 ay önce - Cmt 01 Şub 2020, 13:46

konuylan alakasi iliski yaziyorum.. bugun avusturya otoyolu icin yillik vignette aldim.. 91,10 euro odedim, 12 ay boyunca otoyollari kullana biliyorum istedigim kadar turnike derdi de yok. Avusturya'daki otoyolari ozel sirket olan Asfinang sirketi denetiminde bakimdan tutun zamlara kadar asfinang sirketi belirliyor.. Asfinang, 2019 yilinda 12 aylik otoyol vignette icin yanlis hatirlamiyorsam 85 yada 87 euro almisti.. bu yil zam yapilarak 91,10 euroya cikti.. diyecegim o ki bu uygulama sadece Türkiye'ye öz bir uygulama degil.. yapan isleten bakimini yapan sirkete gerek duyuyorsa zam yapar

Hasan Mihrican
6 ay önce - Cmt 01 Şub 2020, 14:48

Alıntı:
diyecegim o ki bu uygulama sadece Türkiye'ye öz bir uygulama degil.. yapan isleten bakimini yapan sirkete gerek duyuyorsa zam yapar

Evet ama Avusturya'da bahsettiğiniz firmaya araç geçiş garantisi verildiğini sanmıyorum.
Geçen geçer, geçmeyen geçmez diyemiyoruz çünkü firmanın her sene alacağı garanti para var.
Asıl sorun orda.

Ali clarkkent
6 ay önce - Cmt 01 Şub 2020, 15:33

Alıntı:
Evet ama Avusturya'da bahsettiğiniz firmaya araç geçiş garantisi verildiğini sanmıyorum.
Geçen geçer, geçmeyen geçmez diyemiyoruz çünkü firmanın her sene alacağı garanti para var.
Asıl sorun orda.

Şu da önemli. Avusturya'da yolları kim yaptı?

Yakup

6 ay önce - Cmt 01 Şub 2020, 15:42

Alıntı:

Asıl sorun orda.

Güzel bir tespit...

Danimarka da iki tane büyük köprü var.

Bir tanesi Danimarkanin iki yakasini baglayan Storebælt köprüsü digeri de Isvece baglayan Öresundbro köprüsü..

Bunlarda gecis garantisi oldugunu bende düsünmüyorum, cünkü öyle bir tartisma olmadi cünkü...Öyle bir sey olsaydi halk mutlaka tepki verirdi.

Storebælt köprüsü.

Bu da Öresundsbro köprüsü..

Sinan Bilgin
6 ay önce - Cmt 01 Şub 2020, 19:01

Hepimiz sozlesmeyi bilmeden afaki yorumlar yapiyoruz

boogie
6 ay önce - Cmt 01 Şub 2020, 19:28

Bugünden itibaren kullanmıyorum. Alın geçiş garantisini ne yapıyorsanız yapın. Yeter be cebimden çıkan paraya yazık günah. Çoluk çocuğumun rızkını vermem bu illete. Evime işime gitmek için her gün 72 Lira vereceğim öyle mi ? Çok şükür aptal değilim. Avrasya Tüneli sevenlerin olsun.

Adil99
6 ay önce - Cmt 01 Şub 2020, 20:00

Avusturyaymış, Danimarkaymış, şu ülkeymiş bu ülkeymiş beni ilgilendirmez başka ülkelerdeki köprüler, tüneller. Ben kendi ülkemin ekonomik koşullarına bakarım. 2019 yılı için yıllık enflasyon oranı ℅11.84 (TÜFE) olarak ilan edilmiş iken ve ben ve benim gibi yüzbinlerce memurun maaşına Ocak ayında sadece ℅6.5 zam yapılmış iken Avrasya Tüneli geçiş ücretine yapılan %56'lık zammın hakkaniyetli olup olmadığının değerlendirmesini takdirinize bırakıyorum.

sayfa 20
« önceki   123 ... 192021 ... 272829   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM