Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ekin

14 yıl önce - Pzr 17 Tem 2005, 15:19
Mardin - Zinciriye (Sultan İsa) Medresesi

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Okhan
14 yıl önce - Sal 19 Tem 2005, 02:37

(+)

(+)

(+)

(+)

Müjdat

14 yıl önce - Çrş 20 Tem 2005, 08:54

Zinciriye (Sultan İsa) Medresesi

Medrese Mahallesinin kuzeyindedir. 1385 yılında Melik Necmeddin İsa Bin Muzaffer Davut Bin El Melik Salih tarafından yaptırılmıştır. Timur ve ordusuyla mücadele etmiş olan Melik İsa bir süre bu medresede hapsedilmiştir.

Medresenin girişindeki taş işlemeler dikkat çekicidir. İki avlulu ve iki katlı olup, avlunun dışında kalan mekanlarla iyice yayılmış, dilimli kubbeleriyle uzaktan dikkati çeker. Medresede Sultan İsa Türbesi ve birçok eski kitabeler mevcuttur. Medresenin yüksekte kurulmasının amacı, rasathane olarak kullanıldığındandır. Mihrapta kullanılan taşa, ışık vurunca taş renk cümbüşüne dönüşür. Bu yapı Müze olarak da kullanılmıştır.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Sevgiyle kalın

Okhan
13 yıl önce - Pzr 12 Şub 2006, 01:23

Medresenin kapisindan Mardin Ovasi:

(+)

Yasemin Doğuş
13 yıl önce - Pts 13 Şub 2006, 04:22

Mükemmel taş oymalar var hayran kaldım.   Fakat bazı fotoğraflarda resmen bina ikiye ayrılacak gibi durmuş. öyle sıva çatlağı falan denebilcek türden basit çatlaklarada hiç benzetemedim. bu nadide eserlerin onarımı için hiç proje çalışması falan varmı? yıkıldıktan sonra bu güzellikleri bidaha geri getirmek bence imkansız. Yani taşları cnc türü bi alette kesip desenler oyulur belki bana göre birşeyin kopyası asla orjinali gibi olmaz. eğer yıkılmak üzereymiş gibi gördüğüm bu yapılar gerçekten hasarlıysa ve ilgilenen bile yoksa çok üzülürüm  

sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler