Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Tepebağ
« önceki   1234 ... 181920   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
coşkun01

11 yıl önce - Sal 14 Ksm 2006, 16:24

Çukurova Üniversitesi,Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nün hazırlamakta olduğu, bölgemiz için çok önemli iki projeden birincisi olan, “Tepebağ Kazısı Projesi”, 14.12.1999 Salı günü Saat 13.30’da Seyhan Oteli’nde düzenlenen bir panelle tanıtıldı. Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve Altınkoza Kültür Sanat ve Turizm A.Ş. ve Çukurova Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölüm Başkanlığı adına Sayın Nurettin ÇELMEOĞLU’nun çok başarılı olarak organize ettiği panele, 200’e yakın konuk ile değerli yazılı ve görsel basınımız katıldı.Panelin “Onur Konuğu” ise, ünlü Arkeolog Sayın Prof.Dr. Halet ÇAMBEL’di. Panelist olarak, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı ve özellikle son yıllarda Ege Bölgesi’nde yaptığı kazılarla (İzmir- Liman Tepe, Bakla Tepe ve Kocabaş Tepe) çok önemli veriler elde eden Sayın Prof.Dr. Hayat ERKANAL, Adana Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Sayın Kazım TOSUN ve 1.5 sene önce Çukurova Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü kurma çalışmalarına başlayan,” Tepebağ Kazısı Projesi Başkanı”, Sayın Y.Doç.Dr. K.Serdar GİRGİNER katıldı. Konuklar  arasında Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Aytaç DURAK, Seyhan Belediyesi yetkilileri,Adana Koruma Kurulu Müdürü Sayın İsmail SALMAN, Adana İl Kültür Müdürü Sayın Hasan ERZURUMLUOĞLU, Adana İl Turizm Müdürü Sayın Zeki YILMAZ, Çukurova Üniversitesi Arkeometri Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof.Dr. Selim KAPUR ve çok sayıda Öğretim Üyesi, ÇUSAD Başkanı Sayın Hamide Akata, AFAD Başkanı Sayın Haluk UYGUR ,Adana Turizm Derneği Başkanı Sayın Ülcaz ŞAHİN ve çok sayıda değerli sivil toplum örgütlerinin temsilcisi bu önemli paneli izledi.
ADANANIN EN ESKİ MAHALLELERİNDEN TEPEBAG MAHALLEİ TARİHİ YAPILARIYLA GEZİLECEK MAHALLERDEN BİRİDİR

serpilonen
11 yıl önce - Pts 04 Arl 2006, 14:47

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arkadaslar bilindigi gibi bizim bir tepebag mahallemız var burası tam olarak tanıtılamıyor.Malesef kultur bakanlıgımızda tam olarak bılmedıgınden galıba yeni projesi olan 'Marka Kent 'projesınden Adana'yı içine almamakta.Adana 'nın Kültürel degerlerı goz ardı edılmekte bu cok uzucu.! Çukurova'nın Kültürünü Sanatını ve Sanatçısını Koruma ve Destekleme Derneği (ÇUSAD) Başkanı Hamide Akata, Adana'nın Tepebağı'nda kazı yapılsa, Gaziantep'i 'marka şehir' yapan Çingene Kızı gibi onlarcasının çıkacağını savunarak, şunları söyledi:

''Kentin merkezinde en eski yerleşim birimi ve höyük olan Tepebağ, 8 bin yıllık geçmişe sahip. Buna rağmen, yıllardır sözü edilen Tepebağ Projesi yıllardır hayata geçirilemiyor. Bunun yanı sıra su yüzüne çıkmamış, kalelerimiz, antik kentlerimiz var. Şelaleleri, doğası ve iklimiyle ender bir kent olan Adana, 81 il arasında önemli bir konumda bulunuyor.''
''Bu höyükten 1882 yılında bir evin inşaatı sırasında Mısır kökenli 3500 yıllık heykelcik bulunmuştur. Bu eser, şu anda ABD'deki The Metropolitan Museum Of Art'ta sergileniyor. Bu heykelciliği bile sahip çıkıp ülkemize getiremedik''
Tepebağ'da yer üstüne zarar vermeden sondaj kazısı yapılarak, derinlere inilebileceğine dikkati çeken Akata, şöyle devam etti:

''Tepebağ'da yapılacak sondaj kazılarında çıkacak sonuçlar bilim dünyası ve kamuoyuna sunulduktan sonra Tepebağ bu bölgenin en cazibeli merkezi olmaya aday bir konumdadır. Yer üstündeki 60'dan fazla tescilli yapının da restore edilip turizm amaçlı kullanıma açılması ve tarihsel dokunun yaşatılmasıyla Arkeopark ile Adana'yı dünyanın bu konudaki tek merkezi yapabiliriz.''

Akata, Adana'nın marka şehir yapılması planlanan 14 kent arasında yer almamasıyla ilgili görüşlerini içeren mektubu Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Adana Valiliğine sunacaklarını kaydetti.

Peki biz neyapa bılırız!
Bizde Kültür Bakanlığımıza mailler gönderebılrız.bu konuda duyarlı olmalarını Marka Kent projesınde Adana nın da yer almasını saglaya bılırız .... ben bir mail yolladım. alttakı gıbı !

Öncelikle saygılarımı sunar ve başarılarınızında devamını dilerım.

Benım ıletmek ıstedıgım konu marka kent projenız.bu projede Adana nın yer almasını cok arzu ederdım.Çunku Adana dahıl edılen 14 kentten daha fazla ozellıklere sahıp bır kent. Adana'nın kültürel değerlerinin göz ardı edilmesi çok üzücü.kültürel dokusu, tarihi ve doğasıyla turizm cenneti olabilecek bir şehir Adana.Adana'nın Tepebağı'nda kazı yapılsa, Gaziantep'i 'marka şehir' yapan Çingene Kızı gibi onlarcası daha  çıkacaktır.Kentin merkezinde en eski yerleşim birimi ve höyük olan Tepebağ, 8 bin yıllık geçmişe sahip. Buna rağmen, yıllardır sözü edilen Tepebağ Projesi yıllardır hayata geçirilemiyor. Bunun yanı sıra su yüzüne çıkmamış, kalelerimiz, antik kentlerimiz var. Şelaleleri, doğası ve iklimiyle ender bir kent olan Adana, 81 il arasında önemli bir konumda bulunuyor.''
Adana'nın kültür ve turizm yatırımlarından mahrum bırakılıyor malesef.''Kültür ve Turizm Bakanımızın marka şehir yapmayı planladığı kentler arasına Adana'yı da dahil etmesini bekliyoruz"

Saygılarımla.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sizdende herkezdende aynı seyı beklıyorum bu deger tum Türkiyenin sahip çıkmalıyız!!! size benim gönderdigim mail adreslerini gönderiyorum...

adana@ kulturturizm.gov.tr
kulturvarlikmuze@ kulturturizm.gov.tr
tanitma@ kulturturizm.gov.tr  
yatirimisletme@ kulturturizm.gov.tr  
apk@ kulturturizm.gov.tr
basin@ kulturturizm.gov.tr
ozelkalem@ kulturturizm.gov.tr

sızdende ve tarıhını korumak ısteyen tum ınsanlardanda aynı seyı beklıyorum...

S-E-Ç-İ-L
11 yıl önce - Prş 14 Arl 2006, 01:59

Peki ya Tepebağ mahallemizin şimdiki durumu nedir?
Restorasyon çalışmaları hala devam ediyor, yapılar korunuyor mu?

Ben 6. sınıfımı Tepebağ mahallesindeki Gazi Paşa ilköğretim okulunda okudum.
Öyle bir binada ders işlemek apayrı bir heyecan tabiki
Hatta pilot okul olarak eğitim-öğretim yapılıyordu.
Daha sonra ikametimiz değişti ve ben bir daha ziyaret edemedim.

Aldığım duyumlara göre okulum zarar görmüş ve ders işlenmeyecek hale gelmiş.
(Depremden sonra.)
Bunun doğru olup olmadığını bilenler varsa buraya yazabilirler resimlerini ekleyebilir ler mi?

eğer bir gün ziyaret edersem fotoğraflarını bende ekleyeceğim inşallah.

teşekkürler
saygılar...

En son S-E-Ç-İ-L tarafından Prş 14 Arl 2006, 21:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

ersinyılmaz

11 yıl önce - Prş 14 Arl 2006, 19:38

Alıntı:
Aldığım duyumlara göre okulum zarar görmüş ve ders işlenmeyecek hale gelmiş.  
(Depremden sonra.)
Bunun doğru olup olmadığını bilenler varsa buraya yazabilirler resimlerini ekleyebilir ler mi?

Evet bu doğru malesef. Okul tepebağın çok uzağında, öğretmenler bulvarınüzerinde
Adana koop' a yakın bir yerde uzun süredir hizmet veriyor öğrencilere.   Tabi Gazipaşa ilkğretim adıyla.

serkanen

11 yıl önce - Pts 18 Arl 2006, 12:34

En son yazın Adana'dayken çekmiştim Gazipaşa Ortaokulunun resimlerini fakat buraya eklemedim. Çünkü bina harap bir drumda restorasyonuna başlanmıştı ama şu anda devam etmiyor bildğim kadarıyla.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> ADANA