Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Esra
15 yıl önce - Cmt 16 Tem 2005, 23:55
Ya sınırı geçersek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bilmiyor mu? Kuşkusuz o da biliyor. 1 Temmuz’da Başbakan ve komutanlar, Genelkurmay’da 5 saat tartıştılar. PKK’yı ve Irak’taki tabloyu bütün çıplaklığıyla masaya yatırdılar.

Sonuç mu? ‘Bıçak kemiğe dayanmadan Kuzey Irak’a giremeyiz.’Şimdi size nedenlerini anlatayım. Türk ordusu son sınır ötesi harekátını 1999 ilkbaharında yaptı. Harekátı neye dayandırıyorduk? Birincisi Saddam, Irak’ın başındaydı. Eşkıyayı takip etmemize imkán veren anlaşmamız vardı. İkincisi ise BM’nin de kabul ettiği sıcak takipti. Artık Saddam’la yaptığımız anlaşma yok. Sıcak takibe gelince, PKK taktik değiştirdi. Örneğin demiryolunu bombalıyor. Bu tür eylemler ise sıcak takibe hukuki zemin vermiyor.

KÜRT ORDUSU ÇIKARSA

Daha da önemlisi, artık Kuzey Irak’ta fiili bir Kürt federe devleti var. Hazırlanmakta olan yeni Irak Anayasası’nda adı konacak. Ankara’nın bunu engelleme şansı da pek kalmadı. Kürt federal devleti’nin bir meclisi, bir başkanı bulunuyor. Daha da vahimi bir ordusu var. Hem de tankları, topları ve her türlü gelişmiş silahıyla meşru bir ordu! Kürt ordusu PKK gibi terörist bir örgüt de değil. Girdiğiniz zaman PKK’yı değil de Kürt ordusunu karşımızda bulursak ne yapacağız? Çatışırsak savaşa da girmiş olmayacak mıyız?

İZİN VERMEMİŞTİNİZ

Peki Kandil Dağı’ndaki PKK kampını ABD’yle birlikle bombalayabilir miyiz?

O da çok zor. ABD, ‘Siz bana izin vermediğiniz için Kuzey’de yeterli askerim yok. Harekat yapamam’ diyor. ‘Biz bombalayalım’ deyince de ‘Irak’la görüşün, yapın’ diye nasihat ediyor. Perdeyi araladıkça insanın içi kararmıyor mu?

Devletin zirvesinde yapılan son değerlendirmeyi aktarayım: Artık Kuzey Irak’ta adı konmak üzere olan bir Kürt federal devleti var. Hatırlayın. İlk tuğlalarını 13 yıl önce Körfez Savaşı’ndan sonra koydular. Sonra ne oldu? İncirlik’e meşhur Çekiç Güç geldi. Saddam Kuzey’e karışamaz oldu. Amerikan, İngiliz uçakları Kürtleri güvenlik şemsiyesi altına aldı. Ya sonra? Adım adım... Yollar barajlar... Meclis... Hükümet ve ordu... Ve 13 yıl sonra, Amerikan ordusu Irak’a girip Saddam’ı devirdi. Türkiye’ye ‘Bana Yardım et’ dedi. Türkiye yardım etmedi. Amerikalılar Kürtlere iyice borçlandı. Şimdi borçlarını ödüyorlar. Önümüzdeki günlerde yine bir terör zirvesi yapılacak. Bu kez İçişleri Bakanı, MİT müsteşarı ve MGK Genel Sekreteri de katılacak. Peki Güneydoğu’da sıkıyönetim ilan edilebilir mi? Hayır. Henüz sıkıyönetim düşünülmüyor. Şartlar buna zorlamıyor.

100 MİLYAR DOLAR

Bu durumda Türkiye’nin önünde tek bir yol kalıyor. PKK’yı terör örgütü olarak tümüyle tecrit edip mücadeleyi sürdürmek. Ve bölge halkını daha fazla kazanmak. Türkiye ve Kuzey Irak’ta, 5 bin-5 bin 500 PKK’lı olduğu tahmin ediliyor. Devletin zirvesinde PKK’ya farklı bir bakış da seziliyor doğrusu. Deniyor ki: ‘Şimdiye kadar PKK’yla savaşmak için 100 milyar doların üstünde para harcamak zorunda kaldık. Acaba 10 milyar-50 milyar ceplerine koysaydık kaç PKK’lı dağa çıkar çarpışırdı?’

Bu soruyu açıkça soranlar var.

Kaynak :Hurriyet- Nur Batur'un yazisi

Osman Yavuz
15 yıl önce - Pzr 17 Tem 2005, 01:41

Simdi biz cikip da daglari bombalasak, kim ne yapabilecek?
Amerika biz sinirimizin dibindeki dagi bombaladik diye bizi bombalayamaz, bombalamaz! Kurtler de guneyden gelip te bize savas acamaz o dusunce bile biraz sikar.
O halde biz devlet olarak bazi seyleri kendi elimizin altinda tutarak, guclu bir sekilde kem kum ederek degil de direk kesin ve kararli bir sekilde uygulamaliyiz.

Cikip bombalariz, ve de deriz teror orgutunu bombaladik, eger isinize gelmiyorsa sayin Irak'a bagli Kurt federe devleti ordumuz sizi sinirda bekliyor, sizinle ordumuz muhattap olur.

Amerika ancak bu olayi sozle kinayabilir baska da birsey yapamaz, onlarin su an Turkiye ile savasma planlari yok.

Kararli ve azimli bir sekilde genel kurmayin ve de basbakanin ve de cumhurbaskaninin bu konuda davranmalari gerekmektedir. Yurek ister, azim ister, kararlilik ister boyle bir karar, fakat uygulanirsa o zaman gorun bakin Irak'in federe kurt hukumeti nasil el pence divan oluyor onumuzde.

umit1
15 yıl önce - Pzr 17 Tem 2005, 06:59

Aslinda ABD nin Irak'i isgal gibi bir niyeti yoktu,simdi de yok Irakin isgali sadece Turkiyenin tek kursun atilmadan ,dostca isgali icin bir paravana idi ama tezkere reddedildi ."dostca isgal" gerceklesmedi,Irak ta tabiri caizse ABD nin elinde kaliverdi.

Bugun Irakta ,Afganistanda ,Hazar bolgesinde gelisen olaylar Zbigniew Brezezinki nin 70 li yillarda hazirladigi "Eurasia Planinin" uygulamaya kondugunu gosteriyor.

Eurasia planinda Irakin bir yeri yoktur ama Turkiyenin cok onemli bir yeri vardir,bu nedenle ABD dostca veya dusmanca Turkiyeyi tam kontrol altina alip Turkiyeye "Occupied Country" statusu vermeyi istemektedir (Turkiyenin su andaki statusu "Host Country" dir)

Bu yuzden hissi refleksler vermeyip Turkiyenin statusunu degistirmeye calisanlarin ekmeklerine yag surulmemesi daha akillica olur herhalde.

[ Bu konu şu başlıktan devam etmiştir : - Burç - Sal 02 Ekm 2007 11:45 ]

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=42015

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET