Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Ağca Mescit
12   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
serkanen

13 yıl önce - Cmt 16 Tem 2005, 00:55
Ağca Mescit

serkanen

11 yıl önce - Cmt 23 Hzr 2007, 15:07

serkanen

11 yıl önce - Çrş 12 Eyl 2007, 03:28

Alıntı:
BİR MÜCEVHER ESER: AKÇA MESCİT

(Biz Adanalılar şehrimiz için bizim Adana’mız veya Adana’mız deriz ama Adana’ya hiç sahip çıkmayız) Bugün Akça Mescit’i ele alacağız. Çok güzel bir yapıdır. Adana’da bir mücevher eser demeyi hakkeder. Akça Mescite Ağca mescit de denir. Akça Mescit, bir çok bakımdan pek önemlidir. Adana’mızda bugün ayakta olan ve tarihi bilinen en eski Ramazanoğlu dönemi eseridir. Aynı zamanda, Adana’daki tarihi bilinen en eski Türk ve İslam yapısıdır. Mimarlık tarihi bakımından ayrıca bir özelliği daha var: Ramazanoğlu Beyliği’nin 16 yüzyıldan önceki mimarisi hakkında açıkça bilgi veren tek yapıdır. Üzerinden ebced hesabıyla, 1409’da yapıldığı kesin olarak çıkar. Ebced hesabı eski Türk edebiyatında tarih düşürmede kullanılırdı. İki kuş figüründen bu tarih çıkıyor: Hicri 814. Miladi tarihte 1409 yapar. İstanbul henüz fethedilmeden öncedir. Demek oluyor ki İstanbul’daki Osmanlı eserlerinden daha eskidir. Yani Adana’nın Türkleşmesindeki ilk eserlerdendir diyebiliriz. Adana’nın neredeyse 600 yılına tanıklık etmiş. Kapısının üzerinde bir de kitabesi var. Burada Hacı Hasan Ağa tarafından tamir ettirildiği yazar. Ramazanoğlu sülalesinden olan Hacı Hasan Ağa, Çal Dağındaki Üçok damgalı Ramazanoğlu mezarlığını da tamir ettiren zattır. Tam karşısında, şu anda boş olan arsa, 1998 depreminde yıkılan Hacı Hasan Ağa’nın köşküydü. Pek muhteşemdi. Babamın nenesi otururdu. Maalesef bitti bu eser. Ben de o binayı yıkılmadan önce görmüştüm. Kitabede yazdığına göre, Hicri takvime göre 1284 yılında, yani 1867’de tamir ettirilmiştir. Demek ki 1867’deki büyük depremde hasar görmüş ki bu tarihte tamir edilmiş. (Fakat binanın üzerine yeni yazılan levhada bu hicri tarih yanlışlıkla 1184 yazılmış. Sanki 1770 yılında tamir edilmiş gibi gösterilmiş). Akça Mescidin minaresi varmış. Fakat 19. yüzyılda yıkılmış. Hacı Hasan Ağa yeniden yaptırmış. 1945 depreminde tekrar yıkılmış. Bu güzel mescit, 1930’lu yıllarda müze deposu olarak kullanılmış. 1998 depreminde ciddi şekilde hasar gördükten sonra, Vakıflar Müdürlüğü tarafından tamir ettirildi. Yaklaşık 10 metre x 10 metre plan ölçülerinde, tek mekanlı, tek kubbeli küçük bir mescittir. Kesme taştan inşa edilmiştir. Kubbesi kiremit kaplamalıdır. Küçük bir mescit olmasına rağmen, giriş kapısı çok haşmetlidir. Kat kat kabartmalı desenlerle kuşatılır. Kapı çerçevesi, bölgede az bulunduğu için çok kıymetli malzeme olan mermerden.... Binanın boyutlarıyla oransız denecek kadar zengin süsleme, gözleri kamaştırır. Bu bezeme için yapılan masraf, küçük bir mescit için çok fazladır. Ağca Mescit’in aslında bir mescit olarak değil, bir yönetim yapısı olarak inşa edilmiş olabileceği düşünülebilir. Sonradan minare ilave edilerek mescide çevrilmiş olması mümkündür.

GÖZDE RAMAZANOĞLU

kaynak:www.ekspresgazete.com

Yazıda da belirtildiği gibi  mescidin yapım tarihini farklı bir yöntemle (ebced hasabı) anlıyoruz. Fakat ben göremedim o kuşları kitabenin etrafında. Tam bilmiyorum belki müzeye kaldırılmıştır orjinal kitabe ya da kötü bir restorasyon sonucu belki de yok olmuştur.

(+)

(+)

(+)

ahmet.ersungur
11 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 19:35

murat-tekin

7 yıl önce - Pts 28 Şub 2011, 23:55

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ADANA