Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Coca Cola - Pepsi Cola ve zararları hakkında
sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Öze®
9 yıl önce - Prş 14 Tem 2005, 21:05
Coca Cola - Pepsi Cola ve zararları hakkında

Alıntı:
Arkadaşlar dün tarihli Toraks derneği ( Türk göğüs hastalıkları uzmanları derneği) mail grubu aracılığıyla Türkiye'nin ünlü yoğun bakım hocalarının birinden mail aldım. Maili aynen aktaramıyorum çünki tıbbi terimler var ve bazı yazım kusurları var. Özetle şu söyleniyor: "Daha önce kutu kola nedeniyle ölenlere bir yenisi eklendi. Lozan'da bir hastanın ölümü sonrası yapılan otopside Leptospiroz fulgurante bulundu. İçtiği kola kutusundada fare idrarı saptandı. depolama sırasında farelerin kirlettiği sanılıyor. Ispanya'da INMETRO tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, kutular tuvaletlerden daha da fazla kirlidir!!!"
İllede kola içerim diyorsanız bari kutuyu iyice sabunla yıkayıp öyle için. Bu arada şunuda söylemeliyim. İsmini veremeyeceğim bir hocam (Prof.Dr.) kesinlikle kola içmezdi ve sebebini birgün söyledi. " Ben bir gezi sırasında kola fabrikasını gördüm. Hammadde olan bitkiyi yıkamak için kepçelerle devasa su deposuna atıyorlar. Bu arada suda boğulan fareler su yüzüne çıkıyordu" Ben bu hocamla 4,5 yıl çalıştım ve hiç kola ve benzerini içtiğini görmedim.
Zaten kolaya verdiğimiz paralar sonunda dünyadan başka insanların (özellikle müslümanların) ölümüne neden olmuyormu??. Hem kendi sağlığımız için hem İnsanlığın iyiliği için kola içmeyin.....

Bir arkadaşın mail yoluyla bana ulaştırdığı bir haber sizlerle paylaşmak istedim...

NoT: Kullanılan bitki meyan köküdür ve fareler bu bitkinin olduğu tarlalarda sıklıkla görülür..  

En son Öze® tarafından Cum 15 Tem 2005, 01:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Hande_t
9 yıl önce - Prş 14 Tem 2005, 22:32

Bende duymuştum bu haberi hatta şu sıralar herkesin dilinde bu.Ama kolasızda hayat olmuyoo ki o kadar da reklamlarını dinliyoruz ama içmeden de olmuyooo. Bi meyve suyuyla kolanın farkları....(yorumsuz) [/b]

Guldem
9 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 00:10

Meyve suyu ile kolanin cok farki var evet! Dusununce insanin tuylerini diken diken edecek farklar var hem de!
En buyuk ve onemli iki fark:
- Meyve suyu icerek vitamin ve mineral gereksinimimizi karsilamak mumkun iken kola icinde bulunan yag ve ekstra sekerden de kacinilmis oluyor!!!!
- Kola icinde bulunan kafeinin asiri tuketimi sonucunda metabolizmamizda olusacak negatif yonlu degisiklikleri de kola yerine meyve suyu icerek onlemek mumkun...

Daha, gizli formulundeki bagimlilik yapan (kafein disinda) maddeden bahsetmeye bile gerek kalmazken, biz hala cikip kola en iyisi diyebiliyorsak, ben de fazla soze gerek yok diyorum...

Kola, icindeki asiri seker oranindan dolayi damak zevkine hitabediyor olabilir, ama onemli olan kola en iyisi demeden once bir dusunmek ve icmeye ihtiyacimiz olanla istegimiz olan arasindaki ayirimi yapabilmek.

Kolanin kutularinin temizligine gelince; Cok buyuk fast food (ismi lazim degil) sirketinin adi korkunc skandallara karisirsa, kola ureticilerinin sutten cikmis ak kasik olmasi da beklenemez herhalde! Bir baska deyisle, hic sasirmadim.... gerek Turkiye'de olsun gerekse de yurt disinda olsun, kola ureticileri icin bir tek sey onemli, o da urunlerinin bagimlisi olan kitleye ama oyle ama boyle bir sekilde, kola denen urunu uretmek ve bagimlilar konvoyuna daha fazla adaylar katmak!!!!! Reklamlar da bunun icin varlar zaten!!!!!

utkucan
9 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 00:49

En iyisi SU!.... Bol bol su... Hem de bu yaz günlerinde, üstüne tanımam!

can a.
9 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 00:52

Eğer kolanın yararları hakkında kuşkusu olan varsa şu bilgileri bir okusun lütfen:

•Koca bir parça bifteği kolaya yatırın. 2 gün sonra yok olduğunu göreceksiniz. Bunu çöpe atacağınız her türlü meyve sebzeye de uygulayabilirsiniz. Çöp öğütücü masrafından tasarruf.
•Tuvalete bir kutu kolayı dökün. Bir saat kalsın, sonra sifonu çektiğinizde yüzeyde herhangi bir leke kalmadığını göreceksiniz.
•Arabanızın tamponundaki pasları kola ile kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Aynı işlemi pillerin uçlarındaki paslanmada da uygulayabilirsiniz.
•Dolap sürgüleriniz çalışmıyorsa, kola ile inceltebilirsiniz.
•Elbisenizde çıkmayan leke varsa üzülmeyin. Kola dökün ve deterjanla yıkayın. Bembeyaz olacaktır.
•Kola üreticileri taşıyıcı kamyonlarının motorlarını temizlemek için 20 yıldır kola şurubu kullanmaktadırlar.

Hala kolanın yararlı olmadığını düşünen var mı?

Ek bilgi: ABD'de kola şurubu (concentrate) taşıyan kamyonlar koroziv madde taşıdıkları için “tehlikeli madde” plakası kullanmaları şarttır.

Hayaaatınnn tadııı..

Tunc

9 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 00:59

Alıntı:
Kola, icindeki asiri seker oranindan dolayi damak zevkine hitabediyor olabilir, ama onemli olan kola en iyisi demeden once bir dusunmek ve icmeye ihtiyacimiz olanla istegimiz olan arasindaki ayirimi yapabilmek.

1 litre Coca-Cola veya Fanta icerisinde Yaklasik 106 gram seker vardir.. Fanta da biraz daha fazla.....

Basligi Kutu kola olarak degilde Kola olarak degistirirseniz daha anlamli olur. Sise veya Pet icerisindeki Kola da aynidir Sadece ambalaj farkli........

Osman Yavuz
9 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 03:26

Gercekten de hic bilmedigim bilgilerdi.

Demek ki en iyisi once su icmek
Sonra taze meyva suyu, ve tabi ki ayran

kemalsoylemez

9 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 07:16

Alıntı:
Eğer kolanın yararları hakkında kuşkusu olan varsa şu bilgileri bir okusun lütfen:

•Koca bir parça bifteği kolaya yatırın. 2 gün sonra yok olduğunu göreceksiniz. Bunu çöpe atacağınız
her türlü meyve sebzeye de uygulayabilirsiniz. Çöp öğütücü masrafından tasarruf.
•Tuvalete bir kutu kolayı dökün. Bir saat kalsın, sonra sifonu çektiğinizde yüzeyde herhangi bir leke kalmadığını göreceksiniz.
•Arabanızın tamponundaki pasları kola ile kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Aynı işlemi pillerin uçlarındaki paslanmada da uygulayabilirsiniz.
•Dolap sürgüleriniz çalışmıyorsa, kola ile inceltebilirsiniz.
•Elbisenizde çıkmayan leke varsa üzülmeyin. Kola dökün ve deterjanla yıkayın. Bembeyaz olacaktır.
•Kola üreticileri taşıyıcı kamyonlarının motorlarını temizlemek için 20 yıldır kola şurubu kullanmaktadırlar.

Bunlara inanıyor muyuz, yoksa eğlencelik olsun diye mi yazdık.
Bi deneyin bence, hepsinin hikaye olduğunu göreceksiniz.

can a.
9 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 12:29

Denedin galiba Kemal.

Tabii bir kısmı şaka, ya da Amerikalıların deyişi ile “fun facts”.

İkisi hariç:

1.Koladaki Fosforik asit pas sökücü olarak kullanılır.
2.Aynı madde Hindistan’da (pesticide) böcek öldürücü) oarak kullanılmıştır. Bunlar şaka filan değil!

Ama aşağıda söyleyeceklerimi ise doktor kimliği ile söylüyorum. Bunlar kanıtlanmış bilimsel verilerdir:

Kola şu maddelerin emilimini azaltır:

•Kalsiyum (Eksikliğinde ne olur?: Kemik erimesi)
•Magnezyum ( Mutlaka alınması gereken bir maddedir. Eksikliğinde sinirlilik, mental çöküntü, kafa karışıklığı, titreme, yorgunluk..)
•Askorbik asit (Bildiğimiz C vitamini) Eksikliğinde ne olur?: Diş kaybı, yüzeyel kanamalar, enfeksiyonlara açıklık, sık grip olma, kansızlık..
•Riboflavin (B2 vitamini) Eksikliğinde ne olur?: Kronik ishal, alkolizme yatkınlık, karaciğer bozuklukları..
•A vitamini (Eksikliğinde ne olur?: Görme bozuklukları, mide bağırsak ve idrar yolları enfeksiyonlarına yatkınlık..

Kola içmek kişinin kendi özgürlüğüdür. Ben de arasıra içerim.

Ama sürekli kullanımında sağlığımıza bir tehlikesi varsa, ve bu “hikaye” değilse, yeri gelmişken uyarmak da benim bir hekim olarak görevimdir.

Özellikle çocukları uzak tutalım bu içecekten.

Ethem
9 yıl önce - Cmt 16 Tem 2005, 16:42

light olanının beyin hücresi öldürdüğü yolunda söylemler vardır.

su siralar mailbox'ima pek sik dusen bir junk maile gore kola icmek direkt israil devletine maddi yardim ve oradan da silah olarak filistinli din kardeslerimizin tepesine bomba anlamina geliyormus. bu sayialar nereden cikiyor, bu maili yazan arkadaslar coca cola'nin philip morris'in mali bilancolarina nasil bu kadar hakimler bilemiyorum ama cola icmenin boyle de bir zarari varmis onlara gore?!

dişleri de çürütür

üzerine oturulduğunda, bölgedeki sinir ve kasların tahriş olması sebebiyle uzun yıllar altına kaçırmak da sayılabilir. pet şişelerdeki kolalarda böyle yan etkiler bulunmadığını da belirtelim.

içerdigi asit yuzunden dişlerimizi sarartır morartır.

uyku kacirir.

icindeki kafin damar sertlesmesi yapar, sitrik asit midenin ph dengesini bozar, emulgatorler kanserojendir. ama kardesim bir icecek bu kadar mi guzel olur, bu kadar mi keyif verir.

hatunlarin yaninda "gggaaarrghh garrgghh" gegirttirir. karizma resetler.

ihtiva ettigi yuksek dozda kafein ile hemoroid'i azdirir.

selülit oluşumuna etkin katkıları vardır.

mide taşı oluşumuna ve çocuklardaki diş çürüklerinin artmasına sebep olur, obezitenin önemli bir nedeni olarak gösterilmektedir. oyleki cok icilmesi halinde kandaki oksijen orani dusmektedir. sahip oldugu asit oraninin yuksekligini test etmek icin wc temizliginde kullanarak olayin gercekligini gorebilirsiniz.

sabah aç karnına stresle birlikte alınması halinde gastrit, votka ve sigarayla birlikte öğün yemeği olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde ülser.

tatbik edildiği çamaşırları fazla sertleştirmesinden dolayı derinin tahriş olmasına yol açabilmesi. adamlar yumuşatıcı diye bir şey bulmuş, onu kullanın kola yerine.

kaslari erittigini duymustum

En son Ethem tarafından Cmt 16 Tem 2005, 21:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET