Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 15
onurnazliaka
4 yıl önce - Sal 17 Ksm 2015, 00:27

Çiğ Köfteci Hacı Ramazan

Çiğ Köfteci Hacı Ramazan'ın çiğ köftesini denedim ve gayet başarılı buldum. Puanım 8,5/10.

Kayapınar Caddesi'yle Fırat Caddesi'nin kesiştiği kavşakta yer alan Çiğ Köfteci Hacı Ramazan, havalar uygun olduğu sürece, özellikle ikindi zamanları tezgâhını kuruyor. Ülkemizde uzun yıllardır süren etsiz çiğ köfte yani bulgur kırması anlayışına inat hâliyle etli çiğ köfte yapıyor. Şahsım sayısız kez etsiz çiğ köfte yemektense bir kez etli çiğ köfte yemeyi tercih eden bir insan olarak önemdeki tezgâhı kaçırmıyor.

Etli çiğ köfte kıvamlı olur. Tadı acının yanı sıra etten gelir, et acıyı tutar. Ayrıca yoğurması çok daha zordur. On tur sağlı sollu gidilir gelinir ve kıvam alması için etsiz çiğ köfte gibi karıştırılması yetmeyip mutlaka tepsiye sürtünmesi gerekir. Bu nedenle etli çiğ köftenin tepsisi de tırtıklıdır.

Tüm bu düşüncelerle ve kolları da güçlü bir insan olmayıp pek fazla çiğ köfte yoğuramadığımdan halis etli çiğ köfteyi tatmak için Hacı Ramazan Usta'ya uğradım. Bir sokak tezgâhı, ama bazen de tat buradan çıkıyor. Ve denemem beni yanıltmıyor. Çiğ köfte gayet kıvamında. Ayrıca lavaşın içi zengin. Havuç, aysberg, marul, maydonoz, domates, hıyar, limon. Ekşi ve içi de dolu bir dürüm. Yerken keyif almamak elde değil.

Hacı Ramazan Usta, dürümü 4 TL'ye satıyor. Porsiyon da 8 TL. Hemen oracıktaki taburelere oturup dürümünüzü yiyebiliyorsunuz. Bu dürümü yedikten bir önceki gün Bağlar'da yediğim dürüm de güzeldi, ancak Hacı Ramazan Usta'nın seyyarda yapılmış el yapımı, belki çok da hiyjenik olmayan tadını, o sokak lezzetini daha bir tuttum. Yolu Kayapınar'a, Fırat Caddesi'ne düşenler burayı tercih edebilirler.

alper23

4 yıl önce - Sal 17 Ksm 2015, 00:36

Diyarbakırda çalıştığım dönemde leventte künefe, sıtkı ve şehmuzda kadayıf, dağkapı ciğercisinde köfte ve hasanpaşa hanında ki kahvaltı , şimdi orada olmak vardı anasını satayım

onurnazliaka
12 ay önce - Prş 20 Arl 2018, 02:17

Kadayıfçı Hacı Levent

Misafir 622

12 ay önce - Prş 20 Arl 2018, 10:12

Diyarbakırda lezzet yönünden kötü bir yer görmedim eski günlerimide çok özlüyorum şimdi orda olmak vardı.
Eğer bir öneride bulunmak gerekirse sur dağkapıda onurocakbaşına gitmenizi tavsiye ederim özellikle kemikli et ve mezesi harika.

osman21
12 ay önce - Prş 20 Arl 2018, 11:10

Onur ocakbasini ben de beğeniyorum ama dicle kent villâlarındaki şubesi değil de sur daki çarşı karakolunun arkasındaki şubesini daha lezzetli buluyorum.

sayfa 15
« önceki   123 ... 14151617   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler